5 עיניים, 9 עיניים ו -14 עיניים מוסברות | VPNOverview

עין במחשב הנייד


אם אתה מעוניין בפרטיות, אולי שמעת על המונחים “5 עיניים”, “9 עיניים” ו” 14 עיניים “. מונחים אלה משמשים לתיאור קואליציה של מדינות הפועלות יחד להשגת וחלוקת כל מיני נתונים. בעיקרו של דבר, מדינות אלה הפכו כעת לארגון כמעט עולמי עם גישה למוני מידע ענקיים.

אם אתה גר באחת ממדינות הקואליציה, יכול להיות טוב לדעת שממשלתך עשויה לחלוק מידע אודותיך עם שאר חברות הבריתות ההן. יש לכך השלכות קשות על פרטיותך המקוונת. מה מדינות העיניים האלה 5, 9 ו- 14 עושות בדיוק, כיצד הן התרחשו, ומה ההשלכות שלהן על פרטיותן, יידונו במאמר זה.

מקורם של 5 עיניים

הברית המקורית 5 עיניים נוצרה בשנות הארבעים. זה התחיל כאיחוד בין ארצות הברית לבריטניה: מה שמכונה הסכם UKUSA. זה איפשר לארצות הברית ולבריטניה להחליף מידע ביתר קלות. לאחר מכן הצטרפו קנדה, אוסטרליה וניו-זילנד להסכם UKUSA, מכיוון שהם שיתפו פעולה במדינות חבר העמים עם מערכת משפט משותפת. כך נולדו חמש העיניים, הידועות גם בשם FVEY.

פיתוח מערכת המעקב ECHELON

במהלך המלחמה הקרה פיתח ה- FVEY מערכת המאפשרת להם ליירט את התקשורת הסובייטית. מערכת זו, המכונה מערכת המעקב ECHELON, משמשת כיום לפיקוח על התקשורת של מיליארדי אזרחים ברחבי העולם.

הציבור הרחב התוודע למערכת ECHELON בשנות ה -90, מה שגרם לזעם קטן באירופה כמו גם בארצות הברית. הפיגועים ב- 11 בספטמבר ובמלחמת הטרור שלאחר מכן שימשו כדי לטעון להמשך ואף להגדיל את נוהלי הניטור. מאותו רגע, מוקד המעקב עבר לאינטרנט. זה הגיוני, מכיוון שהאינטרנט היה במגמת עלייה ובשלב זה רוב התקשורת שלנו מתרחשת עליו.

5 עיניים וגידול הריגול ברחבי העולם

האייל קיילוגרעם התרחבות מערכת ECHELON וחילופי הנתונים בין 5 מדינות העיניים, התברר כי מעקב המוני יהפוך לנתון ברחבי העולם. גם כיום, התקשורת בין פקידי המדינה או אפילו אזרחים יורטה ומשותפת עם 5 מדינות העיניים האחרות בהיקף נרחב. בשל ההסכם, כמות המעקב רק גדלה עם השנים.

חקיקה בארצות הברית נהגה לקבוע כי ה- NSA אסור לרגל אחרי אזרחיה. מכיוון שחוקים אלה שונים במדינות אחרות, לארה”ב יכול להיות קל יותר לארגון זר, למשל אחד מבריטניה, לרגל אחרי אזרחיהם. בגלל ברית חמש עיניים, בריטניה יכולה לשתף מידע זה בקלות עם ה- NSA. זה יוצר את המדינות הזדמנות לעקוף את חוקי הפרטיות שלהן ולהשתמש במעקב המוני על אזרחיהן.

בינתיים, הוכנסו מספר חוקים חדשים בנושא ריגול במדינות שונות. נכון לעכשיו, ה- NSA האמריקאי רשאי לגשת לרשומות טלפון, לעקוב אחר אנשים באשר הם ולהתקין מכשירים במידת הצורך. יתרה מזאת, בריטניה הסכימה להנהיג חוק חדש בנושא ריגול ורוסיה וסין הסכימו לשתף פעולה בכל מה שקשור לריגול (סייבר) כך שהם מסוגלים להגן על עצמם טוב יותר מפני התקפות סייבר.

הרחבת הברית 5 Eyes: 9 עיניים ו 14 עיניים

עם הזמן, ברית חמישה עיניים התרחבה כך שתכלול גם מדינות אחרות. בריתות שונות אלה צמחו לרשת גדולה של מדינות החולקות מידע רגיש זו עם זו. זה כולל תקשורת בין אזרחים וארגונים.

9 מדינות העיניים כוללות את 5 מדינות העיניים המקוריות כמו גם את הולנד, צרפת, דנמרק ונורווגיה. בעוד ש- 9 Eyes הוא בעיקר הרחבה של 5 עיניים, שיתוף הפעולה בין תשע המדינות הללו הוא פחות אינטנסיבי מאשר המקרה עם 5 Eyes. לבסוף, יש גם ברית 14 עיניים, הכוללת תוספת של בלגיה, איטליה, גרמניה, ספרד ושוודיה. גם כאן המטרה היא להשיג מידע ולשתף זה עם זה במידת הצורך. עם זאת, 14 עיניים אינן קפדניות ואינטנסיביות בשיתוף הפעולה שלה כמו 9 עיניים ו -5 עיניים. בלי קשר, 14 מדינות אלו חולקות זו את זו מידע רגיש מבלי להצטרכן לעבור יותר מדי צרות. מידע זה אפילו מגיע לתקשורת פרטית בין אזרחים.

הגן על עצמך מפני מעקב המוני

מכיוון שיותר ויותר מחיינו מתרחשים באינטרנט והפרטיות המקוונת הופכת לשיקול חשוב, כדאי להיות מודעים למושגים כמו בריתות העיניים 5, 9 ו- 14. פרויקטים כאלה יכולים לפלוש לפרטיות שלך. סוכנות ממשלתית בארצך עשויה ליירט את התקשורת הפרטית שלך. לאחר מכן הם יוכלו לשתף את הגורמים הממשלתיים במדינות אחרות בתקשורת זו ובנתונים אישיים אחרים. ממשלתך יכולה לעשות זאת ללא אישורך הישיר.

כדי להגן על עצמם מפני כוחות אלה, חלק ממשתמשי האינטרנט בוחרים כעת להשתמש ב- VPN. VPN יעיל מאוד כאשר ברצונך להגן על פרטיותך המקוונת ולהסתיר את תנועת הנתונים שלך מעיניים סקרניות. עם זאת, יש לציין דבר אחד: אם ברצונך להשתמש ב VPN באופן ספציפי כדי לוודא שאתה בורח מהישג ידן של מדינות העיניים 5, 9, 14, עליך לבחור VPN שאינו מבוסס באחת המדינות הללו. . כמה דוגמאות לספקיות VPN מובחרות שאינן כפופות למעקב המוני של 14 מדינות העיניים הן:

ExpressVPN

ExpressVPN הוא שחקן ענק בשוק ה- VPN. ספק זה ממוקם באיי הבתולה הבריטיים. לכן, לא תצטרך לדאוג לחמש עיניים ובריתות האחרות באותה מידה אם תשתמש בעקביות ב- VPN זה.

NordVPN

בזמן הכתיבה, NordVPN הוא ה- VPN הגדול ביותר שיש שם. מטה החברה שלהם ממוקם בפנמה. מדינה זו אינה חלק מבריתות 5, 9 או 14 עיניים.

CyberGhost

CyberGhost הוא VPN פופולרי נוסף. לספק זה צוותים העובדים ברומניה וגם בגרמניה. עם זאת, המשרד הראשי שלהם נמצא ברומניה, שממקם אותם מחוץ לתחום שיפוט העיניים 5, 9 ו- 14.

סקירה כללית של 5 עיניים, 9 עיניים ו -14 מדינות עיניים

להלן תוכלו למצוא סקירה מהירה של המדינות המרכיבות את בריתות 5 העיניים, 9 העיניים ו -14 העיניים.

5 מדינות עיניים
9 מדינות עיניים
14 מדינות עיניים
ארצות הבריתארצות הבריתארצות הברית
הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת
אוסטרליהאוסטרליהאוסטרליה
קנדהקנדהקנדה
ניו זילנדניו זילנדניו זילנד
הולנדהולנד
צרפתצרפת
דנמרקדנמרק
נורווגיהנורווגיה
בלגיה
איטליה
גרמניה
ספרד
שבדיה

מחשבות אחרונות

חמש עיניים, 9 עיניים ו -14 מדינות עיניים יוצרים ברית מערבית ענקית שמחליפה מידע רגיש ועושה שימוש במעקב המוני. זה הפך לרשת ריגול כמעט גלובלית. הסכמי הבריתות מאפשרים למדינות אלה לעקוף את חוקי הפרטיות הלאומיים שלהן ועדיין לשים את ידיהם במידע רב יותר ממה שהיה צריך. כתוצאה מכך, אם אתה גר באחת מ -14 מדינות העיניים, ייתכן שממשלתך תשתף מידע כלשהו עם סוכנויות ממשלתיות ב -13 האחרות. לכן, שימוש ב- VPN לשיפור פרטיותך המקוונת עשוי להיות רעיון לא רע כל כך. VPN טוב מבטיח ששום סוכנות לא תוכל ליירט את התעבורה באינטרנט שלך. אתה יכול לחשוב שאין לך מה להסתיר, אבל עם כל כך הרבה עיניים שמסתכלות, מי יודע מה הם עשויים לראות – ולמה הם עשויים להשתמש במידע שלך.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map