حالت ناشناس واقعا چقدر ناشناس است؟ | VPNOverview

هیچ پنهانی نیست که فعالیتهای آنلاین شما توسط بسیاری از طرفهای مختلف ، از جمله ارائه دهنده خدمات اینترنت شما (ISP) به راحتی قابل پیگیری می باشد. استفاده از VPN روشی بسیار مؤثر برای پنهان کردن هویت آنلاین است. اما اگر هنوز برای سرمایه گذاری در یک سرویس VPN آماده نیستید ، چه می کنید؟ بسیاری از کاربران هنگام مرور وب به فعال کردن حالت ناشناس متوسل می شوند تا جلسات خود را خصوصی نگه دارند. با این حال ، حالت ناشناس تقریباً خصوصی نیست که بسیاری از کاربران فکر کنند. در این مقاله ، ما در مورد نحوه عملکرد حالت ناشناس و مزایا و محدودیت های آن هنگام مرور اینترنت خصوصی صحبت خواهیم کرد.


احتمالاً می توانید از قبل تصور کنید که حالت ناشناس تقریباً به اندازه دلخواه شما خصوصی نیست. اگر واقعاً می خواهید ناشناس باشید ، بسیار بهتر است از VPN استفاده کنید. تفاوت اصلی این دو در این است که تمام استفاده های اینترنتی شما هنگام استفاده از VPN رمزگذاری می شود. حالت ناشناس ترافیک اینترنت شما را رمزگذاری نمی کند. این فقط اطمینان می دهد که فعالیت اینترنت شما در دستگاه شما ذخیره نشده است. یکی از بهترین ارائه دهنده های VPN در خارج ، ExpressVPN است. اگر VPN متفاوتی را ترجیح می دهید ، ما یک بررسی گسترده VPN نیز داریم.

حالت ناشناس چیست؟?

حالت ناشناس در واقع روشی برای حذف سابقه مرور و جستجوی شما به همراه ردیابی کوکی ها پس از یک جلسه آنلاین است. همچنین به عنوان مرور خصوصی شناخته می شود ، حالت ناشناس ویژگی ای است که توسط اکثر مرورگرهای وب ارائه می شود. هنگام فعال سازی ، یک پنجره مرور خصوصی باز می کند که می توانید برای گشت و گذار در وب استفاده کنید. سپس تاریخچه مرور شما را در انتهای جلسه حذف می کند. اگرچه این یک ویژگی مفید است ، اما از راهی مطلوب برای ناشناس کردن وب به دور نیست.

هنگامی که اینترنت را بدون حالت ناشناس مرور می کنید ، مرورگر شما اطلاعاتی مانند URL وب سایت ، اطلاعات فرم و کوکی را ذخیره می کند. کوکی ها پرونده هایی هستند که وب سایت ها در مرورگرها تعبیه شده اند. این کوکی ها می توانند عملکردهای مختلفی داشته باشند. به عنوان مثال ، برخی از کوکی ها به شما امکان می دهند بدون نیاز به ورود به سایت ، از سایت های محافظت شده با رمز عبور بازدید کنید. برخی از موارد را در سبد خرید آنلاین خود ردیابی می کنند یا به تبلیغ کنندگان راهی برای نظارت بر فعالیت های آنلاین خود می دهند. هر زمان که به یک صفحه وب که از کوکی ها استفاده می کند ، باز می گردید ، این داده های ذخیره شده به سرور ارسال می شود ، که شما را تشخیص می دهد و صفحه را متناسب با رفتار مرور قبلی خود تنظیم می کند..

هنگامی که از حالت ناشناس استفاده می کنید ، تمام کوکی ها در پایان جلسه ، همراه با سابقه مرور شما حذف می شوند. این بدان معناست که URL های سایت هایی که بازدید کردید در برگه سابقه مرورگر شما نشان داده نمی شوند ، و کمتر احتمال دارد که توسط تبلیغ کنندگان ردیابی شوند.

چگونه می توانم در مرورگر خود ناشناس بروم?

اکثر مرورگرها این روزها حالت ناشناس دارند. این گاهی اوقات به یک صفحه ناشناس ، یک صفحه خصوصی یا حالت خصوصی نیز گفته می شود. در جدول زیر می توانید نحوه شروع حالت ناشناس را در رایانه شخصی یا لپ تاپ خود هنگام استفاده از Chrome ، Edge ، Firefox ، Brave یا Safari نشان دهید.

مرورگر
ماوس
صفحه کلید
کرومتنظیمات (بالا سمت راست) & پنجره حالت ناشناس جدیدCtrl + Shift + N
حاشیه، غیرمتمرکزتنظیمات (بالا سمت راست) > پنجره جدید InPrivateCrtl + Shift + P
فایرفاکستنظیمات (بالا سمت راست) > پنجره خصوصی جدیدCtrl + Shift + P
شجاعتنظیمات (بالا سمت راست) > پنجره حالت ناشناس جدیدCtrl + Shift + N
سافاریتنظیمات (بالا سمت راست) > حالت خصوصیتغییر + فرمان + N

در زیر نمونه هایی از ویندوزهای خصوصی چندین مرورگر مختلف آورده شده است. دنباله (از بالا به راست به بالا) از این قرار است: Google Chrome ، Microsoft Edge ، Mozilla Firefox و Brave.

در مقابل ناشناس بودن محلی

وقتی در مورد مرور ناشناس صحبت می کنید ، مهم است که بین ناشناس بودن محلی و آنلاین تمایز قائل شوید. ناشناس بودن محلی بدان معنی است که تاریخچه آنلاین ، تنظیمات برگزیده ، کوکی ها و غیره در دستگاه محلی شما ذخیره نمی شوند. ناشناس بودن آنلاین بدان معنی است که این اطلاعات توسط وب سایتها ، کوکی ها ، آژانس های دولتی ، هکرها ، موتورهای جستجو ، ارائه دهندگان خدمات اینترنت ، پسوند مرورگر و موارد دیگر ذخیره یا ردیابی نمی شوند. به عبارت دیگر ، ناهنجاری محلی به این معناست که داده های شما در دستگاه شما ذخیره نمی شود ، در حالی که بی انضباط آنلاین بدان معنی است که توسط بازیگران آنلاین ردیابی نمی شود. برای مرور خوب درباره مهمانی هایی که ممکن است شما را به صورت آنلاین دنبال کند ، به مقاله ما در زمینه ردیابی رفتار آنلاین نگاهی بیندازید.

برای نتیجه گیری ، حالت ناشناس ابزاری مناسب برای محافظت از ناشناس بودن محلی شما است ، زیرا فعالیت های آنلاین شما را از ذخیره شدن در دستگاه محلی شما حفظ می کند. با این حال ، حالت ناشناس از ناشناس بودن آنلاین شما محافظت نمی کند ، زیرا اطلاعات شما هنوز برای کوکی ها ، برنامه های افزودنی ، ISP ها ، آژانس های دولتی ، موتورهای جستجو و بسیاری از طرف های دیگر قابل مشاهده است. آدرس IP ، سیستم عامل ، موقعیت مکانی و سایر اطلاعات شما حتی در صورت مرور در حالت ناشناس آسیب پذیر باقی می مانند.

حالت ناشناس در عمل: یک مثال مشخص

تلفن ناشناساین را تصویر کنید: می خواهید شلوار جین جدیدی بخرید. مرورگر خود را باز می کنید ، یک صفحه ناشناس شروع می کنید و به https://www.asos.com/ بروید. مدتی وب سایت را مرور می کنید ، چندین صفحه شلوار جین را پشت سر می گذارید و اندازه های مختلفی را انتخاب می کنید. متأسفانه ، شما نمی توانید آنچه را که می خواهید پیدا کنید ، بنابراین دوباره مرورگر را می بندید. چه اطلاعاتی در مورد شما جمع آوری شده است?

از آنجا که از حالت ناشناس استفاده کرده اید ، تاریخچه اینترنت و کوکی های شما در دستگاه شما ذخیره نمی شوند. این واقعیت که از asos.com بازدید کرده اید ، شلوار جین را جستجو کرده اید ، روی شلوار جین خاص ، اندازه های انتخاب شده کلیک کرده اید – هیچ یک از این اطلاعات در دستگاه شما ذخیره نمی شود. اگر شخص دیگری پشت رایانه شما قرار بگیرد ، نمی تواند آنچه را که شما به دنبال آن هستید ، ببیند. به همین ترتیب ، حالت ناشناس ابزاری عالی برای جستجوی هدایا برای دوستان و خانواده است.

اگرچه ممکن است دیگر مرور شما در مرورگر شما قابل مشاهده نباشد ، اما شما قطعاً اثری از فعالیت آنلاین خود را در وب بر جای گذاشته اید. در طول کل جلسه ، آدرس IP شما برای سرپرست شبکه ، ارائه دهنده خدمات اینترنت و asos.com قابل مشاهده است.

چه کاری می تواند حالت ناشناس انجام دهد?

حالت ناشناس در درجه اول برای حفظ فعالیتهای آنلاین خود از سایر کاربران همان دستگاه مفید است. گفته می شود ، چندین روش وجود دارد که می توانید از حالت ناشناس به نفع خود استفاده کنید. در اینجا مزایای اصلی مرور خصوصی ذکر شده است:

 • سابقه جستجوی شما را خصوصی نگه می دارد
 • بعد از جلسه شما هیچ کوکی را ذخیره نمی کند
 • هیچ فرم آنلاین ذخیره نمی شود
 • این حفظ حریم خصوصی شما در رایانه های شخصی است
 • این به شما کمک می کند تا بتوانید از طریق paywalls دریافت کنید

سابقه جستجوی خود را خصوصی نگه دارید

بیشتر کاربران به دلیل اینکه می خواهند سابقه جستجوی خود را پنهان کنند ، از مرور در حالت خصوصی خودداری می کنند. حالت ناشناس دارای شهرت کمی سوال برانگیز است: این نشان می دهد که کاربران چیز بدی برای پنهان کردن دیگران دارند. با این وجود دلایل کاملاً موجهی وجود دارد که چرا کاربران ممکن است بخواهند سابقه جستجوی خود را حذف کنند. به عنوان مثال ، ممکن است شما در حال تحقیق در مورد یک وضعیت خاص پزشکی بصورت آنلاین باشید و ترجیح نمی دهید سایر کاربران از آن مطلع شوند. یا اگر به دنبال شغل جدید هستید ، حالت ناشناس از حضور سایت های شغلی در سابقه جستجوی شما جلوگیری می کند. به هر دلیلی که ممکن است بخواهید سابقه جستجوی خود را خصوصی نگه دارید ، حالت ناشناس راهی مناسب برای انجام آن است.

حذف کوکی ها بعد از جلسه

کوکی های روی صفحهممکن است شما از این امر آگاه نباشید ، اما کوکی ها هنگام مرور ، انواع و اقسام اطلاعات را در مورد شما جمع می کنند. کوکی ها می توانند وب سایت هایی که بازدید می کنید ، شرایط جستجوی Google که استفاده می کنید ، چه نوع محصولاتی را خریداری می کنید ، موقعیت مکانی شما ، زمانی که در بخش های خاصی از یک وب سایت می گذارید ، ردیابی کنند ، تبلیغاتی که قبل از خرید چیزی مشاهده کرده اید و موارد دیگر. . به این ترتیب ، شرکت های تبلیغاتی می توانند نمایه شخصی را در شما ایجاد و تصحیح کنند. وقتی از حالت ناشناس استفاده می کنید ، هیچ یک از این کوکی ها ذخیره نمی شوند. در نتیجه ، دفعه بعدی که به آسوس.com سفر می کنید ، شاید برای پیدا کردن یک جفت کفش یا پیراهن زیبا ، به نظر می رسد که شما یک بازدید کننده کاملاً جدید هستید.

حذف هر فرم آنلاین پس از جلسه

با مرور وب ، اغلب از شما خواسته می شود فرم های آنلاین را پر کنید. یک وب سایت ممکن است از شما بخواهد که یک نام کاربری ، رمز عبور ، آدرس خود ، تنظیمات شخصی و غیره ارائه دهید. هیچ یک از فرمهایی که هنگام استفاده از حالت ناشناس پر می کنید در دستگاه شما ذخیره نمی شود. این کار در هنگام بازگشت به یک فرم بسیار راحت تر است و مجبورید مجدداً تمام این اطلاعات را وارد کنید ، اما این یک درجه از حریم خصوصی را برای شما فراهم می کند. نکته مهمی که باید در اینجا ذکر کنید این است که اطلاعاتی که شما پر کرده اید به محض فشار دادن “خوب” به وب سایتی که بازدید می کنید ارسال می شود. حتی بعد از بسته شدن پنجره ، در آنجا ذخیره می شود.

حفظ حریم خصوصی شما در رایانه های شخصی

با توجه به استفاده مکرر از رایانه های لوحی ، تلفن های هوشمند و سایر دستگاه ها ، امروزه بسیار مرسوم است که نیاز به استفاده از رایانه شخصی برای بررسی ایمیل و یا دسترسی به حساب های خود دارید. با این حال ، در صورت نیاز به انجام چنین کاری ، می خواهید حالت ناشناس را روشن کنید. دلیل این است که رایانه های شخصی معمولاً پس از پایان جلسه ، سابقه مرور شما را پاک نمی کنند. با استفاده از حالت ناشناس می توانید سایر کاربران از ورود به صفحه ورود به وب سایت شما یا سایر اطلاعات حساس جلوگیری کنید.

دور زدن paywalls

برخی از وب سایت ها ، مانند نیویورک تایمز ، paywall ها را تنظیم می کنند. این بدان معنی است که کاربران قبل از اینکه بخواهند یک اشتراک پولی را برای دیدن مطالب بیشتر ایجاد کنند ، به تعداد محدودی از مقالات دسترسی دارند. با باز کردن مرورگر خود در حالت ناشناس می توانید این کار را انجام دهید. پس از پایان جلسه هر کوکی ردیابی حذف می شود. با مراجعه به سایت مجدداً به نظر می رسد شما یک بازدید کننده جدید باشید و دسته جدیدی از مقالات رایگان را برای دسترسی به آنها در اختیار دارید.

چه کاری نمی تواند حالت ناشناس انجام دهد?

اگرچه حالت ناشناس می تواند بسیار مفید باشد ، اما از راه های مهمی نیز فاقد آن است. ما درمورد کارهایی که حالت ناشناس نمی تواند برای شما در این بخش انجام دهد به شما خواهیم گفت.

 • آدرس IP شما مخفی نمی شود
 • این مانع از ردیابی شخص ثالث نمی شود
 • این اثر انگشت را مرورگر متوقف نمی کند

آدرس IP خود را مخفی کنید

حالت ناشناس آدرس IP شما را پنهان نمی کند. آدرس پروتکل اینترنت (IP) شما ابزاری برای شناسایی و بومی سازی است. این به دیگران می گوید که شما و کجا هستید. هر دستگاهی که به اینترنت دسترسی داشته باشد دارای آدرس IP است. این مانند یک آدرس خانه دیجیتال است ، به جز روتر یا رایانه شما. هنگام مراجعه به وب سایت ، درخواستی برای اطلاعات (درباره وب سایت) به سرور آن ارسال می کنید. سرور این داده ها را به آدرس IP شما ارسال می کند ، به همان روشی که یک شخص تحویل از IKEA کتابخانه تازه سفارش داده شده شما را به آستان شما منتقل می کند..

ردیابی از فعالیت آنلاین یک شخص ممکن است زیرا هر درخواستی در اینترنت به یک آدرس IP مرتبط است. حالت ناشناس آدرس IP شما را پنهان نمی کند. به همین ترتیب ، فعالیت های آنلاین شما هنوز هم قابل ردیابی است. ردیابی فعالیت های آنلاین شما می تواند باعث نگرانی های زیادی در مورد حریم خصوصی شود. برای پنهان کردن رفتار آنلاین خود ، باید آدرس IP خود را مخفی یا تغییر دهید.

ردیابی شخص ثالث

اگرچه حالت ناشناس کوکی های ردیابی شما را بعد از هر جلسه پاک می کند ، مانع نمی شود که ISP یا شخص ثالث شما را از راه های دیگر ردیابی کنند. حالت ناشناس در نهایت طراحی شده است تا جلسه مرور شما را از دیگر افرادی که از دستگاه شما استفاده می کنند ، حفظ کند نه برای محافظت از داده های شما. مرور خصوصی یک ویژگی امنیتی بسیار اساسی است و درجه حفاظت پیشرفته ای را ارائه نمی دهد. آدرس IP شما هنگام مرور در حالت خصوصی هنوز کاملاً قابل مشاهده است. این بدان معنی است که ISP شما می تواند وب سایت هایی را که بازدید می کنید و پرونده هایی که بارگیری می کنید ردیابی کند. سایر احزاب از جمله دولت ، وب سایتهایی که بازدید می کنید و کارفرمای شما می توانند شما را ردیابی کنند – حتی در صورت استفاده از حالت ناشناس. علاوه بر این ، اگر از طریق اتصال ناامن به اینترنت دسترسی پیدا کنید ، حالت ناشناس شما را از هکرهایی با هدف سرقت اطلاعات حساس شما محافظت نمی کند.

حتی برخی از نرم افزارهای رایانه شما می توانند حالت ناشناس را دور بزنند. این شامل نرم افزار نظارت والدین و همچنین نرم افزارهای جاسوسی و انواع دیگر نرم افزارهای مخرب است. اگر دستگاه شما به یک keylogger آلوده شده است ، به عنوان مثال ، حالت ناشناس شما خوب نیست. علاوه بر این ، حالت ناشناس همچنین نشانکهایی را که در مرورگر خود ایجاد می کنید حذف نمی کند.

اثر انگشت مرورگر

چاپگر اثر انگشت در مرورگر

وب سایت ها هر روز بیشتر پیچیده تر می شوند و برخی نیز برای شناسایی بازدید کنندگان به مسافت های زیادی می روند. بعضی ها این امکان را دارند که شما هنگام مرور ، به اصطلاح “اثر انگشت دیجیتال” ایجاد کنید ، حتی اگر adblockers دارید یا در حالت ناشناس هستید. وب سایت ها هرگز به شما نمی گویند وقتی در حال ایجاد پروفایل برای شما هستند ، اما این اتفاق زیادی می افتد. این روند به شرح زیر است: هنگام بازدید از یک وب سایت ، وب سایت درخواستی را برای اطلاعات بیشتر به مرورگر ارسال می کند. این اطلاعات می تواند شامل اطلاعات مربوط به سیستم عامل کاربر ، تعداد قلمهای نصب شده ، پسوندهای مرورگر اضافه شده و بسیاری از ویژگیهای شناسایی دیگر باشد. با تمام این داده ها ، وب سایت قادر به ایجاد نمایه ای است که منحصر به فرد برای تنظیمات شما باشد.

این بخش های اطلاعاتی به خودی خود چیزهای زیادی را آشکار نمی کنند. اما ، به صورت جمعی ، حتی در صورت استفاده از حالت ناشناس ، می توانید یک پروفایل منحصر به فرد در هر بازدید کننده آنلاین ایجاد کنید. این بدان معنا نیست که وب سایت هویت شما را می شناسد ، اما آنها به احتمال زیاد یک شماره پروفایل را به شما اختصاص می دهند و هر زمان که به وب سایت آنها بازگشتید می توانند شما را تشخیص دهند. در آنجا ، آنها می توانند آنچه شما انجام می دهید را پیگیری کنند.

اگر می خواهید بررسی کنید که اثر انگشت مرورگر بر روی شما قابل استفاده است ، می توانید به Panopticlick مراجعه کنید. فقط چند کلیک طول می کشد تا دریابید که تنظیمات شما بی نظیر است. اگر جزء افرادی هستید که مرورگر آن مستعد ابتلا به انگشت نگاری است ، یکی از گزینه هایی که در اختیار شماست نصب افزونه Privacy Badger است. این برنامه افزودنی توسط همان افراد Panopticlick ساخته شده است و می تواند در Firefox ، Opera ، Chrome ، Brave ، Iridium و Android نصب شود. متأسفانه ، این کل مشکل را برطرف نخواهد کرد. نکته غم انگیز این است که ما هنوز راهی برای نادیده گرفتن اثر انگشت مرورگر پیدا نکردیم.

افکار نهایی

اگرچه حالت ناشناس می تواند حریم شخصی بیشتری را هنگام مرور اینترنت به شما بدهد ، برای کاربران مهم است که محدودیت های این ویژگی حریم خصوصی را درک کنند. ممکن است تاریخچه مرور شما به صورت خصوصی حفظ شود ، اما این یک روش مطمئن برای محافظت از ناشناس ماندن آنلاین نیست. در حالی که می تواند سایر کاربران را از دیدن فعالیت آنلاین شما در دستگاه یا رایانه خود ممانعت کند ، آدرس IP شما را پنهان نمی کند یا مانع از دیدن شخص ثالث فعالیت های آنلاین شما می شود. اگر واقعاً می خواهید از حریم شخصی خود محافظت کنید ، بهترین گزینه سرمایه گذاری در یک سرویس معتبر VPN است. با این حال ، اگر به دنبال حذف اطلاعات مرور و پیگیری کوکی ها هستید ، حالت ناشناس ابزاری مفید برای انجام آن کارها است. برخی از روش های دیگر برای اطمینان از ناشناس بودن آنلاین شما عبارتند از:

 • نصب و استفاده از یک VPN معتبر
 • با استفاده از مرورگر Tor
 • وارد هیچ وب سایت نمی شوید
 • با استفاده از موتورهای جستجو ناشناس
 • جلوگیری از ایجاد نشانک ها
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me