آدرس MAC چیست؟ من کجا معدن را پیدا کنم؟ | VPNoverview

هر دستگاه آدرس MAC دارد ، اما همه نمی دانند این چیست. این MAC هیچ ارتباطی با اپل ندارد. در این حالت MAC مخفف Media Access Control است. این یک آدرس منحصر به فرد است که توسط سازنده به دستگاه داده می شود. آدرس MAC گاهی اوقات به نام سخت افزار یا آدرس فیزیکی یک دستگاه نیز گفته می شود. این آداپتور شبکه را در رایانه شخصی ، لپ تاپ ، رایانه لوحی یا دستگاه تلفن همراه شما مشخص می کند. یک آداپتور شبکه یا کارت شبکه اطمینان حاصل می کند که کامپیوتر شما می تواند به یک شبکه متصل شود. آدرس MAC برای ارتباط برقرار کردن دستگاه ها در یک شبکه لازم است. همچنین تضمین می کند که روتر شما می تواند اطلاعات را به دستگاه صحیح درون شبکه ارسال کند.


عملکرد یک آدرس MAC چیست؟

آدرس MACآدرس های MAC کدهای 48 بیتی هستند ، به این معنی که آنها از یک سری دوازده رقمی و حروف تشکیل شده اند. هر آدرس MAC ترکیبی منحصر به فرد است. این امر باعث می شود دستگاهی را شناسایی کنید. کارت اینترنت یا آداپتور دستگاه شما این آدرس MAC را پخش می کند تا خودش را به دستگاه های اطراف خود معرفی کند. به این ترتیب ، روتر می داند اطلاعات را از کجا می تواند ارسال کند.

برای نشان دادن: اگر چندین دستگاه را به یک روتر در خانه وصل کنید ، همه دستگاه ها دارای آدرس IP یکسان هستند ، اما هر دستگاه آدرس MAC خاص خود را دارد. به همین دلیل می توان اطلاعات را به دستگاه صحیح درون یک شبکه ارسال کرد. این بسیار مفید و حتی مهم است: این اطمینان را می دهد که نتایج جستجو شما در لپ تاپ هم اتاقی شما تمام نمی شوند.

چندین آدرس MAC در یک دستگاه

یک دستگاه می تواند چندین آدرس MAC داشته باشد. دلیل این امر این است که آدرس MAC فقط برای هر دستگاه منحصر به فرد نیست ، بلکه به هر اتصال اینترنتی نیز اختصاص دارد. بنابراین شما یک آدرس MAC متفاوتی برای اتصال اترنت خود نسبت به اتصال Wi-Fi خود دارید. حتی وقتی از VPN استفاده می کنید ، یک آدرس MAC جدید برای آن اتصال اینترنتی دریافت خواهید کرد. به طور خلاصه ، اگرچه احتمالاً فقط از یک آدرس MAC در اکثر دستگاههای خود استفاده می کنید ، موارد دیگری نیز وجود دارد.

در زیر می توانید ببینید که دستگاه شما دارای چندین آدرس MAC می باشد. ابتدا ، آدرس MAC اتصال اترنت وجود دارد ، و به دنبال آن داده های اتصال Wi-Fi که در حال استفاده است. دو بلوک آخر اطلاعات مربوط به اتصالات VPN با NordVPN و Surfshark را که در این رایانه استفاده شده اند نشان می دهد. در همه این موارد ، آدرس MAC را می توان بعد از “آدرس فیزیکی” یافت.

آدرسهای MAC

از کجا می توانم آدرس MAC خود را پیدا کنم?

یافتن آدرس MAC بسیار پیچیده نیست ، اگرچه ممکن است به نظر برسد. در مرحله اول ، اغلب می توانید آدرس MAC را برچسب فیزیکی روی دستگاه خود پیدا کنید. معمولاً فقط یک شماره در آنجاست. این ممکن است مشکل ساز باشد ، زیرا اکنون می دانید که می توانید چندین آدرس MAC داشته باشید (زیرا همچنین می توانید چندین اتصال داشته باشید). برای دیدن دقیقاً چه آدرس MAC اتصال فعلی شما ، بنابراین باید به تنظیمات دستگاه خود بروید. در زیر یک برنامه گام به گام برای یافتن آدرس MAC خود در ویندوز ، اندروید و iOS ارائه شده است.

آدرس MAC شما در ویندوز

برای پیدا کردن آدرس MAC خود در دستگاه ویندوز ، مراحل زیر را دنبال کنید. توضیحات اول به طور خاص برای ویندوز 10 اعمال می شود و روش دوم نیز برای نسخه های قبلی سیستم عامل کاربرد دارد. به طور مشابه برای سایر سیستم ها کار خواهد کرد.

در ویندوز 10 می توانید آدرس MAC را به روش زیر پیدا کنید:

 1. کلیک کنید روی آرم اتصال در نوار وظیفه شما.آدرس MAC ویندوز 10
 2. بر روی “شبکه & تنظیمات اینترنت“.
 3. یک پنجره جدید ظاهر خواهد شد. کلیک “خصوصیات اتصال را تغییر دهید“.آدرس MAC ویندوز 10
 4. آدرس MAC خود را درست در پشت “آدرس فیزیکی (MAC)” زیر “خصوصیات“.آدرس MAC ویندوز 10

توجه داشته باشید: اگر می خواهید تمام آدرس های MAC مختلف را بر روی دستگاه خود مشاهده کنید ، می توانید به جای “” تغییر خصوصیات اتصال “در وضعیت” مرحله 3 “بر روی” مشاهده خواص شبکه خود “کلیک کنید..

برای همه سیستم های پنجره می توانید با دنبال کردن این مراحل آدرس MAC خود را نیز پیدا کنید:

 1. فشار دهید کلید Windows و “r” همزمان. پنجره زیر ظاهر می شود:آدرس MAC ویندوز
 2. پرکردن “سانتی متر“را فشار دهید خوب.
 3. تایپ “لیست getmac / v / fo“در پنجره ای که ظاهر می شود حتماً فضاها را در نظر بگیرید ، زیرا بدون آنها کار نخواهد کرد. هنگامی که آن را تایپ کردید ، Enter را فشار دهید.آدرس MAC ویندوز
 4. یک مرور کلی در مورد تمام اتصالات اینترنتی خود مشاهده خواهید کرد. اعداد و حروف موجود در پشت آدرس حقیقی آدرس MAC خود را تشکیل دهید.آدرس MAC ویندوز

آدرس MAC شما در Android

اگر می خواهید آدرس MAC خود را در Android پیدا کنید ، می توانید این مراحل را دنبال کنید:

 1. قابل اعتماد و متخصص “تنظیمات” و مطبوعات “درباره دستگاه“.آدرس MAC Android
 2. ضربه زدن “وضعیت“.آدرس MAC Android
 3. آدرس MAC خود را در زیر خواهید یافتآدرس MAC Wi-Fi“.آدرس MAC Android

آدرس MAC شما در iOS

با دنبال کردن این مراحل می توانید آدرس MAC خود را در آیفون مشاهده کنید:

 1.  به تنظیمات خود بروید و روی “عمومی“.آدرس MAC آیفون
 2.  اکنون روی “در باره“.آدرس MAC آیفون
 3. در اینجا می توانید آدرس MAC خود را بعد از “آدرس Wi-Fi“.آدرس MAC آیفون

کلاهبرداری از آدرس مک شما

هکرممکن است آدرس MAC خود را به چیزی که کمتر قابل شناسایی است تغییر دهید. به این کار “کلاهبرداری” گفته می شود. کلاهبرداری در خود غیرقانونی نیست. با این وجود ، افرادی هستند که آدرس MAC خود را تغییر می دهند تا به طور ناشناس در فعالیت های غیرقانونی شرکت کنند. به عنوان مثال ، هکرها این کار را انجام می دهند ، بنابراین کارهایی که انجام می دهند به صورت آنلاین قابل ردیابی نیستند. کاربران عادی اینترنت ممکن است بخواهند آدرس MAC خود را تغییر دهند تا از یک مجوز با چندین نفر به طور همزمان استفاده کنند یا اینکه بتوانند ناشناس باشند..

به اشتراک گذاشتن مجوز

برخی از ارائه دهندگان اینترنت و شرکتهای نرم افزاری با مشاهده آدرسهای MAC خود تعداد دستگاههایی که از خدماتشان استفاده می کنند را ردیابی می کنند. این امر به آنها امکان می دهد تعداد افرادی را که می توانند از یک اشتراک استفاده کنند محدود کنند. برخی از افراد آدرس MAC خود را به طور عمدی برای دسترسی به یک سرویس بدون رسیدن به این حد تغییر می دهند. با این حال ، این برخلاف قوانین سرویس است. در اصل ، این کلاهبرداری است و بنابراین غیرقانونی است. ما توصیه نمی کنیم آدرس MAC خود را برای به اشتراک گذاشتن مجوزها با گروه های بزرگی از مردم ، جعل کنید.

توقف ردیاب ها

یکی از دلایل اصلی بیشتر افراد برای مخفی کردن آدرس MAC ، حفظ حریم خصوصی است. در این دنیای دیجیتال ، بسیاری از شرکت ها مشتاق هستند که داده های آنلاین شما را به دست آورند. به عنوان مثال هرچه اطلاعات بیشتر در مورد کاربران داشته باشد ، پول بیشتری برای تبلیغات هدفمند می توانند هزینه کنند. اگرچه ممکن است هویت شما به طور مستقیم با آدرس MAC شما مرتبط نباشد ، تمام رفتارهای مرور شما می توانند به یکدیگر متصل شوند. وب سایت ها و سایر طرف ها می توانند از این اطلاعات برای ایجاد نمایه دقیق در مورد شما استفاده کنند. اگر می خواهید از این امر جلوگیری کنید ، شاید لازم باشد آدرس MAC خود را فریب دهید. به این ترتیب ، می توانید در حین مرور نسبتاً ناشناس بمانید. خوشبختانه ، بیشتر اوقات آدرس MAC شما به وب سایت ها ارسال نمی شود. بیشتر اوقات وب سایت ها فقط می توانند آدرس IP شما را ببینند. به عنوان مثال بسیاری از افراد آدرس IP خود را تغییر می دهند ، به عنوان مثال با استفاده از VPN.

تفاوت بین آدرس IP و یک آدرس MAC چیست؟?

بسیاری از افراد غالباً تعجب می كنند كه تفاوت بین آدرس IP و یك آدرس MAC چیست. این دو ممکن است بسیار شبیه به نظر برسند ، اما چنین نیستند. آدرس IP توسط روتر اختصاص داده می شود و هر بار درخواست چیزی از وب سایت استفاده می شود. به دلیل IP شما ، وب سایت می داند اطلاعات خود را از کجا ارسال کند. آدرس IP می تواند به عنوان آدرس شبکه روتر دیده شود. کلیه دستگاه هایی که از طریق آن روتر به اینترنت دسترسی پیدا می کنند ، آدرس IP یکسانی دارند.

آدرس MAC شما در هر دستگاه متفاوت است. به دلیل MAC شما ، روتر می داند که دستگاه برای ارسال اطلاعات به کدام دستگاه است. به این ترتیب می توانید در یک اتصال اینترنتی مشابه باشید ، اما جستجوهای یکدیگر را دریافت نکنید. این همچنین چیز خوبی است: بدون MAC ، استفاده از اتصال اینترنتی مشابه خانواده ، خانه داران یا حتی افراد غریبه در استارباکس می تواند باعث شرایط بسیار شرم آور شود.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me