5G و حریم خصوصی: آیا باید نگران باشیم؟ | VPNOverview

تلفن هوشمند با 5Gپس از موفقیت 3G و 4G ، زمان رسیدن به مرحله بعدی در شبکه های تلفن همراه فرا رسیده است: 5G. این اصطلاح بطور مکرر استفاده می شود ، هم از نظر مثبت و هم از نظر منفی. یک شبکه 5G به ما اینترنت سریعتر و بهتر می دهد که انواع و اقسام امکانات و فرصت های جدید را در اختیار شما قرار می دهد. با این حال ، به طور همزمان ، برخی از نگرانی از حریم شخصی خود در دنیایی که به اشتراک گذاری اطلاعات از طریق اینترنت آسان تر و عادی تر از همیشه است. در این مقاله ما راجع به 5G به شما خواهیم گفت ، چه نوع تغییراتی را ایجاد خواهد کرد و چه خصوصیاتی را برای مردم در پی دارد.

5G چیست؟?

5G مخفف نسل پنجم (از این رو G) شبکه های تلفن همراه است. همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید ، چهار نسل قبل وجود داشتند. دو مورد از آنها احتمالاً آشنا به نظر می رسند: 3G و 4G. اگر در حال حاضر بدون استفاده از شبکه Wi-Fi در تلفن خود هستید ، احتمالاً در حال خواندن این مقاله از طریق یکی از آن اتصالات هستید. 5G جدیدترین نسخه از چنین شبکه های تلفن همراه است. هنوز در حال توسعه است و فقط در مکان های خاص در دسترس است. با این وجود ، طی سالهای آینده ، در سراسر جهان قابل دسترسی خواهد بود.

نسل های قبلی: 1G ، 2G ، 3G و 4G

نسل های مختلف شبکه تلفن همراه ما نشان می دهد که طی این سالها چقدر فناوری پیشرفت کرده است. اولا ، 1G وجود داشت که تلفنهای همراه را قادر می سازد با برج های رادیویی ارتباط برقرار کنند. این به ما امکان می داد بدون تلفن ثابت با یکدیگر تماس بگیریم. با استفاده از 2G ، ارتباط دیجیتال نیز امکان پذیر شد: این زمانی است که همه ما شروع به متن کردن یکدیگر کردیم. معرفی 3G به معنای تلفن های همراه قادر به اتصال به اینترنت بود. سرانجام ، از حدود سال 2013 به بعد ، 4G محبوب شد. تلفن های هوشمند ناگهان توانستند با سرعت بالاتر داده های اینترنتی بیشتری را ارسال و دریافت کنند. این یعنی چی؟ خوب ، تماشای Netflix در تلفن شما عادی شده است ، به عنوان مثال ، در حالی که قبلاً نبود. اکنون زمان مرحله بعدی است: 5G.

اینترنت سریعتر با 5G

سرعت متر 5Gمزیت بزرگ 5G این است که به سرعتهای بسیار بالاتر از 4G می رسد. می توانید داده های بسیار بیشتری را در همان زمان ارسال کنید. این پیشرفت کوچک نیست: 5G اتصال اینترنت شما را تقریباً 100 برابر سریعتر از 4G می کند. هر تاخیری که با 4G طبیعی در نظر گرفته شده باشد ، با 5G وجود نخواهد داشت. شبکه نسل پنجم داده ها را در کمتر از یک میلی ثانیه ارسال می کند ، در حالی که این کار به طور متوسط ​​50 میلی ثانیه با شبکه قبلی طول می کشد. به عبارت دیگر ، 5G ما را از یک شبکه تلفن همراه نسبتاً سریع به یک شبکه فوق العاده سریع منتقل می کند.

امکانات شبکه 5G

شاید تعجب کنید که آیا شبکه ای که سریعاً لازم باشد ضروری است یا خیر. اینترنت تلفن شما بسیار خوب کار می کند ، و به سختی می توانید سریال های Witcher را سریعتر از آنچه در حال حاضر هستید تماشا کنید. با این وجود ، یک شبکه سریعتر و با ثبات تر از آنچه فکر می کنید مزیت های بیشتری دارد. در اینجا چند مورد از آنها ذکر شده است:


اتصالات پایدار برای گروههای بزرگی از مردم

شبکه های 4G می توانند به راحتی بارگیری شوند. هر زمان که گروه های زیادی از مردم در یک مکان وجود دارند (به جشنواره ها ، دانشگاه ها و فرودگاه ها فکر کنید) ، کاربران ممکن است دچار تاخیر شوند. 5G اطمینان می دهد که این مسئله دیگر مشکلی نخواهد داشت ، مهم نیست که چند تلفن هوشمند در همان مایل مربعی وجود داشته باشد.

علاوه بر این ، تقاضا برای داده های تلفن همراه رو به رشد است. این تنها به این دلیل نیست که تعداد بیشتری از افراد به شبکه های تلفن همراه دسترسی پیدا می کنند ، بلکه به این دلیل است که تعداد دستگاه هایی که با این شبکه ها کار می کنند رو به رشد است. از تلفن های هوشمند گرفته تا یخچال و فریزر و ساعتهای هوشمند ما تا مانیتورهای کودک هوشمند: همه آنها این روزها از اینترنت استفاده می کنند تا داده ها را ارسال و دریافت کنند. این ترافیک داده نیز باید از طریق شبکه تلفن همراه ارسال شود. یک شبکه 5G موثر می تواند این تقاضای رو به رشد را برآورده کند. 5G به خانواده ها ، شرکت ها و اماکن عمومی اجازه می دهد تا از دستگاه های هوشمند تر استفاده کنند بدون اینکه بر کیفیت و سرعت شبکه تأثیر بگذارد.

مصرف باتری کمتر

برای اینکه بتوانید داده های تلفن همراه را ارسال و دریافت کنید ، به انرژی نیاز دارید. به همین دلیل است که هنگام خاموش کردن 4G یا روشن کردن حالت هواپیما ، باتری تلفن شما بسیار طولانی تر می شود. با 5G ، انرژی بسیار کمتری را برای دستگاه شما ارسال می کند تا همان میزان داده را ارسال کند. بنابراین باتری شما هنگام استفاده از 5G به جای 4G ، کندتر تخلیه می شود. مجبور خواهید بود تلفن خود را کمتر از قبل شارژ کنید ، که فقط کمی راحت تر است. در همین حال ، سرعت اینترنت شما فقط افزایش می یابد.

تکنیک های جدید و “اینترنت چیزها”

هواپیمای بدون سرنشیناز فناوری 5G می توان برای ایجاد محصولات و خدمات جدید استفاده کرد. اینترنت اشیاء (IoT) ، که به کلیه دستگاههای مدرن که قادر به برقراری ارتباط از طریق اینترنت هستند ، اشاره می کند ، با سرعت مداوم رشد خواهد کرد. گذشته از آن ، 5G امکان پخش ویدیوی با کیفیت بالاتر را فراهم می کند. این بدان معنا نیست که سری Netflix شما در صفحه گوشی های هوشمند شما شگفت انگیز به نظر برسد ، بلکه این که جراحی از راه دور می تواند به روشی ایمن تر و بهتر اتفاق بیفتد. امکانات بسیار بیشتری وجود دارد: به عنوان مثال به سیستم های آبیاری خودکار یا هواپیماهای بدون سرنشین که نامه شما را تحویل می دهند فکر کنید. ماشین آلات می توانند خودکارتر شوند و وظایف تنظیم شده خود را با راندمان بیشتر انجام دهند ، همه این به دلیل ارتباط سریع و بی پایان ارائه شده توسط 5G.

آیا 5G حریم خصوصی ما را به خطر می اندازد?

شبکه 5G آینده می تواند به یک انقلاب فن آوری واقعی کمک کند که انواع دستگاه های هوشمند را به یکدیگر متصل کند. زندگی آنلاین ما فقط بزرگتر می شود و جنبه های بیشتری از زندگی واقعی ما را در بر می گیرد. این مزایا دارد ، اما همچنین با برخی از خطرات جدی به ویژه از نظر حفظ حریم خصوصی همراه است. چه اتفاقی می افتد برای تمام داده هایی که در اینترنت ذخیره می شوند و به اشتراک گذاشته می شوند؟ اگر اینترنت بیشتر از ما از خودمان می داند ، این به چه معنی است؟ اینها سوالاتی هستند که دوباره و دوباره مطرح می شوند. نه تنها پیامدهای فنی در این مورد وجود دارد بلکه بر دنیای اجتماعی و سیاسی پیرامون ما نیز تأثیر می گذارد.

آیا اطلاعات شخصی ما ایمن است?

یک شبکه 5G عملکردی می تواند داده های زیادی را اداره کند. این بدان معنی است که ثبت انواع اطلاعات در مورد کاربران آن نیز آسان تر خواهد بود. وب سایتهایی که بازدید می کنید ، موقعیت مکانی شما ، تصاویر دوربین در اتاق خواب دخترتان و حتی اطلاعات بهداشتی اندازه گیری شده توسط Fitbit شما از طریق شبکه 5G ارسال می شود. غالباً ، این اطلاعات دقیقاً به روشی که انتظار دارید وجود داشته باشد استفاده می شود: حتی اگر در خانه نیستید ، می توانید دخترتان را بررسی کنید ، و برنامه های موردعلاقه شما از داده های شما برای بهبود خدمات خود استفاده می کنند.

با این حال ، اطلاعات شما همچنین می تواند علیه شما استفاده شود. این اتفاق در حال حاضر بسیار اتفاق می افتد: مهمانی های بی شماری هستند که می توانند کارهای آنلاین را تماشا کنند. حتی شرکت های بازاریابی و در برخی موارد ، مجرمان سایبری می توانند به داده های شخصی شما دسترسی داشته باشند. شرکت ها ممکن است از آن برای شخصی سازی تبلیغاتی که به شما نشان می دهند استفاده کنند ، بنابراین می توانند شانس هزینه کردن پول خود را بر روی آنها افزایش دهند. وقتی صحبت از هکرهای کلاه سیاه است ، خطر آشکارتر است: آنها از داده های شما سوء استفاده می کنند تا به هر روشی به شما آسیب برساند. هرچه اطلاعات بیشتر از طریق هوا از طریق هوا ارسال شود ، احتمال اینکه این داده ها در دست اشتباه قرار گیرند بیشتر است. به همین دلیل است که بسیاری از مردم نگران عواقب منفی 5G هستند. چه کسی می داند که طرفین می توانند داده های آنلاین شما را جستجو کنند?

هواوی و 5G

چین با قفلهواوی یکی از شرکتی است که می تواند اطلاعاتی را که از طریق شبکه های 5G ارسال می شود ، مشاهده کند. این شرکت چینی دستگاه های مخابراتی را تولید می کند و اکنون نیز بر تجهیزات 5G متمرکز است. شاید تلفن های هوشمند ارزان قیمت آنها را که در چند سال گذشته بسیار محبوب شده اند ، بدانید. اکنون هواوی همچنین در حال توسعه بهترین تکنولوژی 5G در جهان است. آنتن های 5G آنها نسبت به رقبا قوی تر است و به آنها امکان می دهد مناطق بیشتری را تحت پوشش خود قرار دهند و یک شبکه با کیفیت مناسب ارائه دهند. این به طور تصادفی اتفاق نیفتاد: هواوی سالهاست که در 5G سرمایه گذاری کرده است. به دلیل کیفیت بالا ، خرید محصولات Huawei ممکن است به نظر بی فکری باشد ، اما همه چیز ساده نیست.

از آنجا که جدایی دولت و تجارت در چین به همان اندازه در کشورهای دیگر روشن نیست ، بسیاری از مردم نگران اهداف هواوی هستند. اگر فناوری 5G ما توسط یک شرکت با روابط دولت چین تولید شود ، آن دولت ممکن است بتواند به داده های ما دسترسی پیدا کند. این واقعیت که هواوی نحوه فعالیت خود را روشن نمی کند ، فقط بی اعتمادی ایجاد می کند. این شرکت هرگونه ارتباط با دولت ملی خود را انکار می کند ، اما ظن روز به روز در حال رشد است.

جنگ تجاری آمریکا و چین

رابطه چین و ایالات متحده بویژه از سال 2016 پیچیده است. این امر هوآوی را به شدت تحت تأثیر قرار داد. پرزیدنت ترامپ برای کل محصولات چینی مالیات وارداتی 25 درصدی را وارد کرد که منجر به جنگ تجاری بین کشورها شد. این مسئله باعث ایجاد مشکلات جدی برای هواوی شد: تلفن های هوشمند جدید آنها مجاز به استفاده از هیچ فناوری آمریکایی نبودند. در حالی که هواوی قادر به وارد کردن قطعات از کشورهای دیگر بود ، این شرکت همچنان در جبهه های دیگر دست به گریبان است. نمونه مهم این امر این است که آنها دیگر مجاز به استفاده از سرویس های مختلف Google از جمله Android در دستگاه های جدید نیستند.

شهرت هواوی نیز متحمل شده است. همانطور که قبلاً ذکر شد ، بسیاری گمان می کنند که هواوی ممکن است برای دولت چین از کاربران خود جاسوسی کند. مهمتر از آن ، ایالات متحده به طور جدی تلاش می کند تا سایر کشورها را متقاعد کند که با مشاغل چینی از جمله هواوی همکاری نکنند. چندین کشور اروپایی در مورد اجازه دادن فن آوری چینی به شبکه های 5G خود مردد هستند. جدول زیر چگونگی فکر کردن کشورهای خاص در مورد همکاری های 5G احتمالی با هواوی را نشان می دهد.

کشور
نظرات در مورد همکاری 5G با هواوی
اتریشدولت اتریش هنوز هوآوی را از این امر مستثنی نمی کند ، اما می خواهد منتظر بماند تا سایر کشورهای اتحادیه اروپا تصمیم بگیرند تا آنها بتوانند یک تصمیم مشترک و هماهنگ را بگیرند.
بلژیکدر ژانویه سال 2020 ، دولت بلژیک اعلام کرد که آنها با رای شورای ارتباطات از راه دور اروپا ادامه خواهند داد. این بدان معنی است که آنها استفاده از تجهیزات 5G ارائه شده توسط تأمین کنندگان غیرقابل اعتماد را ممنوع می کنند. دستگاه های 5G هواوی به احتمال زیاد نیز در این گروه قرار می گیرند.
جمهوری چکسرویس امنیتی چک توصیه می کند از محصولات Huawei استفاده نکنید ، اما رئیس جمهور و نخست وزیر هیچ مشکلی برای همکاری ندارند.
فرانسهفرانسوی ها به اصطلاح “قانون هوآوی” را پذیرفتند: هرگونه همکاری در پروژه های 5G مجاز به قطع شدن است اگر این اتفاق به نام امنیت ملی رخ دهد. دولت اعلام کرد که آنها به دنبال ممنوعیت تولید کنندگان خاص نیستند. آنها قضات را به خودی خود داوری می کنند.
آلماندولت آلمان قرار نیست ایالات متحده را دنبال کند. آنها مایل به تبعیض در مقابل احزاب خاص نیستند. وزیر امور خارجه آلمان ادعا کرد که همکاری با هواوی برای ایجاد یک شبکه 5G در کوتاه مدت ضروری است.
مجارستاناین طرح شامل هوآوی در ساختمان شبکه 5G مجارستان است.
ایتالیاپس از تحقیقات دقیق ، از دولت ایتالیا خواسته شد كه به طور جدی در مورد دوری از هرگونه همکاری 5G با هواوی و دیگر تولیدكنندگان چینی در نظر بگیرد. هنوز وزیران می گویند هواوی باید در توسعه نقش داشته باشد.
هلندهلندی ها تصمیم گرفتند هنگامی که توسط یک دولت ، نهاد یا شخصی که احتمالاً قصد سوءاستفاده یا قطع شبکه ارتباطی هلند را دارد یا احزابی که از نزدیک با چنین ایالتی ، سازمانی در ارتباط هستند ، اجازه دهند هیچ تجهیزاتی در هسته شبکه های 5G خود نگذارند. یا شخص با توجه به اتهامات بیشمار ، هواوی نیز می تواند در این امر گنجانده شود.
نروژنروژی ها در حال همکاری نزدیک با شرکت اریکسون هستند تا بتوانند شبکه 5G خود را به کار گیرند. روابط با هواوی به آرامی قطع می شود.
لهستاندر سپتامبر سال 2019 ، لهستان توافق نامه ای را برای همکاری با فناوری 5G با ایالات متحده امضا کرد. با این وجود ، ارائه دهندگان مخابرات لهستانی نمی خواهند هوآوی را به طور کامل محروم کنند.
کشور پرتغالدولت گفته است كه هنگام راه اندازی شبکه های 5G خود ، تولیدكنندگان چینی را مستثنی نمی كند.
اسپانیااحزاب اسپانیایی پیش از این با هواوی همکاری کرده و اقدام به تنظیم 5G در پانزده شهر بزرگ کردند.
سوئدقانونی پیشنهاد شده است که هوآوی و سایر فروشندگان چینی را از شبکه 5G سوئدی دور نگه می دارد. اگر طرف خطر برای امنیت ملی سوئد ایجاد کند ، مشارکتها و مجوزها از قبل رد می شوند.
سوئیسسوئیس با Huawei قرارداد شبکه 5G در حال اجرا دارد تا بتواند در کنار هم یک مرکز تحقیقاتی بسازد.
انگلستانرئیس جمهور جانسون می خواهد اطمینان حاصل كند كه امنیت ملی به خطر نمی افتد. هواوی بخش بازی محدودی را دریافت می کند ، جایی که آنها به حساس ترین قسمت های شبکه 5G دسترسی پیدا نخواهند کرد.

واضح است که اروپا در مورد این موضوع بسیار تقسیم شده است. به خصوص در اتحادیه اروپا ، این ناخوشایند است. وزرای متعدد خواستار تصمیم گیری یکجانبه اتحادیه اروپا شدند. اتحادیه اروپا با این دستورالعمل زیر پاسخ داد: تولیدکنندگانی که ممکن است خطر ایجاد کنند ، می توانند بخشی از شبکه های 5G را رد کنند. صرف نظر از این ، وضعیت نشان می دهد که ایجاد نسل جدید شبکه تلفن همراه فقط تحت تأثیر پیشرفت های فناوری قرار نمی گیرد. احساسات سیاسی نیز می تواند نقش بسزایی داشته باشد.

5G و سلامتی

آیکون مراقبت از تلفن های هوشمندگذشته از خطرات احتمالی حفظ حریم خصوصی در مورد 5G ، برخی از مردم نیز می ترسند این شبکه جدید بر سلامت آنها تأثیر بگذارد. به عنوان مثال آنها معتقدند که تشعشعات ما را بیمار می کند. تاکنون تحقیقاتی صورت نگرفته است که ثابت کند شبکه های 5G در واقع بر بدن ما تأثیر می گذارند. بنابراین چرا مردم هنوز ادعا می کنند که پرتوی 5G بد است؟ این ترسها کاملاً بی اساس نیستند ، هرچند که کاملاً درست نیستند. به احتمال زیاد به دلیل تأثیر منفی کلمه “تابش” بوجود آمده اند. بعضی از انواع تشعشعات برای انسان مضر است ، زیرا آنها مولكول ها را در بدن ما تغییر می دهند و این می تواند باعث سرطان شود. به همین دلیل است که پزشکان بیمارستان وقتی که اشعه ایکس از شما گرفته اند در پشت دیوار ایستاده اند. مقدار کمی از این اشعه چندان بد نیست ، اما مرتبا خود را در معرض خطر قرار دهید.

پرتویی که با 1G ، 2G ، 3G ، 4G و 5G حاصل می شود مولکول های شما را جهش نمی دهد. این نوع تابش دیگری است به نام تابش غیر یونیزان. آزمایشاتی صورت گرفته است که به نظر می رسد تشعشع شبکه تلفن همراه خطرناک است ، اگرچه هیچ یک از آنها نتایج نهایی قطعی ندارند. به عنوان مثال ، در یک مطالعه ، تومورهای كوچك در موشهای صحرایی نر مشاهده شد كه پس از قرار گرفتن در معرض تشعشعات سنگین 3G. با این حال ، این نتایج به حدی اندک بود که می توانست تصادفی باشد. بعلاوه ، سطح اشعه مورد استفاده در این آزمایش بسیار بیشتر از میزان تشعشعات مورد استفاده ماست ، حتی اگر بخواهیم هر ساعت از هر ساعت از تلفن های هوشمند خود استفاده کنیم.

در سال 2011 ، سازمان بهداشت جهانی (WHO) تشعشعات RF منتشر شده توسط 4G و 5G را سرطان زای احتمالاً طبقه بندی كرد ، به این معنی كه ممكن است باعث سرطان شود. با این حال نترسید. سایر محصولات متداول مانند قهوه را می توان در همین لیست یافت. اینکه آیا ارتباط واقعی بین پرتودرمانی و سرطان وجود دارد ، هنوز مورد بحث است. تحقیقات در مورد پرتونگاری 5G هنوز ادامه دارد ، اما احتمال اینکه هر چیز تکان دهنده ای افشا شود ، کم است.

چه زمانی 5G در دسترس خواهد بود?

تنها سؤال باقیمانده این است که ما قادر خواهیم بود از 5G استفاده کنیم. احزاب مختلف تلاش کرده اند تا در ساخت برج های انتقال ، تولید تلفن های هوشمند جدید و آزمایش تجهیزات در مقیاس بزرگ تلاش کنند. بنابراین ، تا زمانی که همه نتوانیم از این شبکه سریع لذت ببریم ، طولانی نخواهد بود.

هواپیما بالاتر از سیاره زمیندر سرتاسر جهان تیم ها در حال آزمایش و اجرای شبکه های 5G هستند. به عنوان مثال ، در ایالات متحده چندین شهر وجود دارد که به شرط داشتن نوع مناسب گوشی های هوشمند ، می توانید از شبکه 5G سریعتر در حال حاضر استفاده کنید. در انگلستان نیز 5G در مناطق خاصی موجود است. کره جنوبی قبلاً 5G را در دسترس عموم قرار داده بود: از پایان سال 2018 ، مشاغل توانستند از آن استفاده كنند و تاكنون هر كس با دستگاه مناسب می تواند.

به طور خلاصه ، در جهان چندین مکان وجود دارد که شبکه های 5G در حال حاضر در حال کار هستند. قدم بعدی برای دولت ها ، ارائه دهندگان خدمات مخابراتی و سایر احزاب این است که 5G را در دسترس همگان قرار دهید ، خواه در یک شهر بزرگ زندگی کنید یا نه. در داخل اتحادیه اروپا ، هدف این است که این واقعیت قبل از پایان سال 2020 تحقق یابد. آمریکای شمالی و بخش هایی از آسیا نیز در مدت کوتاهی در اینجا گام های بزرگی را بر می دارند. در جاهای دیگر ممکن است چند سال بیشتر طول بکشد.

نتیجه

5G مرحله بعدی برای شبکه های تلفن همراه است. این اتصال سریعتر ایجاد می کند و انواع فناوری جدید را ایجاد می کند. وقفه در هنگام بازی و پخش در تلفن هوشمند شما به گذشته تبدیل خواهد شد. از این گذشته ، ما قادر خواهیم بود از دستگاههای هوشمند در بخش بهداشت ، کشاورزی و انواع دیگر بخشها بسیار مؤثرتر استفاده کنیم. امکانات بی پایان است. با این حال ، به طور همزمان ، ما باید نسبت به عواقب احتمالی این امر برای حریم خصوصی ما احتیاط کنیم. فقط زمان خواهد گفت ، اما هرگز مراقب احتیاط نیست!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me