5 چشم ، 9 چشم و 14 چشم توضیح داد | VPNOverview

چشم در لپ تاپ


اگر به حریم شخصی علاقه دارید ، ممکن است اصطلاحات “5 چشم” ، “9 چشم” و “14 چشم” را شنیده باشید. این اصطلاحات برای توصیف ائتلافی از کشورها که برای بدست آوردن و به اشتراک گذاری انواع داده ها کار می کنند ، استفاده می شود. اساساً ، این کشورها اکنون با دسترسی به بخش های عظیم اطلاعات ، به یک سازمان نزدیک جهانی تبدیل شده اند.

اگر در یکی از کشورهای ائتلاف زندگی می کنید ، شاید خوب باشد بدانید که دولت شما می تواند اطلاعات خود را با سایر اعضای آن اتحادها به اشتراک بگذارد. این عواقب شدید برای حریم خصوصی آنلاین شما دارد. آنچه این 5 ، 9 و 14 کشور چشم دقیقاً انجام می دهند ، چگونه واقع شده اند و اقدامات آنها برای حفظ حریم خصوصی شما چه نتیجه ای دارد ، همگی در این مقاله مورد بحث قرار می گیرند.

منشأ 5 چشم

اتحاد اصلی 5 Eyes در دهه 1940 شکل گرفت. این اتحادیه بین ایالات متحده و انگلیس آغاز شد: به اصطلاح توافق نامه UKUSA. این امر باعث می شود كه ایالات متحده و انگلیس راحت تر اطلاعات را تبادل كنند. کانادا ، استرالیا و نیوزلند بعداً به توافق نامه UKUSA پیوستند ، زیرا آنها با یک سیستم قانونی مشترک با کشورهای مشترک المنافع همکاری می کردند. به این ترتیب 5 چشم ، که با نام FVEY نیز شناخته می شوند ، به دنیا آمد.

توسعه سیستم نظارت بر ECHELON

در طول جنگ سرد ، FVEY سیستمی را ایجاد کرد که به آنها اجازه می داد ارتباطات شوروی را رهگیری کنند. این سیستم با نام سیستم نظارت ECHELON اکنون برای نظارت بر ارتباط میلیاردها شهروند در سراسر جهان استفاده می شود.

عموم مردم در دهه 90 از سیستم ECHELON آگاه شدند و این باعث خشم کوچکی در اروپا و همچنین در ایالات متحده شد. حملات یازده سپتامبر و متعاقب آن جنگ علیه ترور برای استدلال در مورد ادامه و حتی افزایش شیوه های نظارت مورد استفاده قرار گرفت. از همان لحظه به بعد ، تمرکز نظارت به اینترنت تغییر یافت. این حس می کند ، زیرا اینترنت رو به رشد بود و در این مرحله بیشتر ارتباطات ما روی آن اتفاق می افتد.

5 چشم و افزایش جاسوسی در سراسر جهان

Keylogger Hackerبا گسترش سیستم ECHELON و تبادل داده بین 5 کشور Eyes ، مشخص شد که نظارت گسترده در سراسر جهان به یک مورد خاص تبدیل می شود. حتی امروزه نیز ارتباطات بین مقامات کشوری یا حتی شهروندان در 5 مقیاس بزرگ با 5 کشور چشم دیگر رهگیری و به اشتراک گذاشته می شود. با توجه به توافق ، میزان نظارت فقط در طول سالها افزایش یافته است.

قانونگذاری در ایالات متحده قبلاً اظهار داشت كه NSA مجاز نیست كه از شهروندان خود جاسوسی كند. از آنجا که این قوانین در سایر کشورها متفاوت است ، داشتن یک سازمان خارجی ، به عنوان مثال یکی از انگلستان ، برای شهروندان خود آسانتر می شود. به دلیل اتحاد 5 Eyes ، انگلیس به راحتی می تواند این اطلاعات را با NSA به اشتراک بگذارد. این فرصتی را برای کشورها ایجاد می کند که قوانین حریم شخصی خود را دور بزنند و از نظارت گسترده بر شهروندان خود استفاده کنند.

در همین حال ، چندین قانون جدید در مورد جاسوسی در کشورهای مختلف وضع شده است. در حال حاضر ، NSA آمریكا مجاز است به سوابق تلفن دسترسی پیدا كند ، افراد را در هر كجا كه باشد ردیابی كند و در صورت لزوم هك دستگاه ها را نیز هدر دهد. علاوه بر این ، انگلیس موافقت كرده است كه قانون جدیدی راجع به جاسوسی وضع كند و روسیه و چین توافق كرده اند كه در هنگام جاسوسی (سایبر) جاسوسی با هم همکاری كنند تا آنها بتوانند بهتر از خود در برابر حملات سایبری محافظت كنند..

گسترش اتحاد 5 چشم: 9 چشم و 14 چشم

با گذشت زمان ، اتحاد 5 Eyes گسترش یافته و سایر کشورها را نیز شامل می شود. این اتحادهای مختلف به شبکه بزرگی از کشورها تبدیل شده اند که اطلاعات حساس را با یکدیگر به اشتراک می گذارند. این شامل ارتباط بین شهروندان و سازمانها است.

9 کشور چشم شامل 5 کشور اصلی 5 چشم و همچنین هلند ، فرانسه ، دانمارک و نروژ هستند. در حالی که 9 چشم اکثراً 5 چشم است ، همکاری بین این 9 کشور از آنچه که با 5 چشم است ، شدت بیشتری ندارد. سرانجام ، اتحاد 14 چشم نیز وجود دارد ، که شامل اضافه کردن بلژیک ، ایتالیا ، آلمان ، اسپانیا و سوئد است. در اینجا نیز ، هدف این است که اطلاعات را بدست آوریم و در صورت لزوم با دیگران به اشتراک بگذاریم. با این حال ، 14 چشم در همکاری خود به اندازه 9 چشم و 5 چشم سخت و شدید نیست. صرف نظر از این ، این 14 کشور بدون نیاز به مشکلی زیاد ، اطلاعات حساس را با یکدیگر به اشتراک می گذارند. این اطلاعات حتی به ارتباطات خصوصی بین شهروندان نیز می رسد.

از خود در برابر نظارت گسترده محافظت کنید

از آنجا که بیشتر و بیشتر زندگی ما در اینترنت اتفاق می افتد و حریم خصوصی آنلاین به یک موضوع مهم تبدیل می شود ، خوب است که از مفاهیمی مانند اتحاد 5 ، 9 و 14 چشم آگاه باشیم. چنین پروژه هایی می توانند به حریم خصوصی شما حمله کنند. یک سازمان دولتی در کشور شما ممکن است ارتباط خصوصی شما را متوقف کند. متعاقباً ، آنها می توانند این ارتباط و سایر اطلاعات شخصی را با سازمانهای دولتی سایر کشورها به اشتراک بگذارند. دولت شما می تواند بدون اجازه مستقیم شما این کار را انجام دهد.

برای محافظت از خود در برابر این نیروها ، اکنون برخی از کاربران اینترنت استفاده از VPN را انتخاب می کنند. VPN وقتی می خواهید از حریم شخصی آنلاین خود محافظت کنید و ترافیک داده خود را از چشمان مهربان پنهان کنید ، بسیار مؤثر است. با این حال ، یک نکته وجود دارد که باید به آن توجه داشته باشید: اگر شما به طور خاص می خواهید از VPN استفاده کنید تا مطمئن شوید که از رسیدن به کشورهای 5 ، 9 ، 14 چشم جلوگیری می کنید ، باید یک VPN را انتخاب کنید که در یکی از این کشورها مستقر نباشد. . برخی از نمونه های ارائه دهنده های حق بیمه VPN که مشمول نظارت گسترده در 14 کشور چشم نیستند عبارتند از:

ExpressVPN

ExpressVPN یک بازیکن بزرگ در بازار VPN است. این ارائه دهنده در جزایر ویرجین بریتانیا واقع شده است. بنابراین ، لازم نیست نگران 5 چشم و اتحادهای دیگر باشید ، اگر به طور مداوم از این VPN استفاده کنید.

NordVPN

در زمان نوشتن ، NordVPN بزرگترین VPN در آنجا است. دفتر مرکزی شرکت آنها در پاناما واقع شده است. این کشور بخشی از اتحادهای 5 ، 9 یا 14 چشم نیست.

CyberGhost

CyberGhost یکی دیگر از VPN محبوب است. این ارائه دهنده تیم هایی دارد که در رومانی و آلمان کار می کنند. با این حال ، دفتر اصلی آنها در رومانی است ، که آنها را خارج از صلاحیت 5 ، 9 و 14 چشم قرار می دهد.

مروری بر 5 چشم ، 9 چشم و 14 کشور چشم

در زیر می توانید یک مرور اجمالی از کشورهایی که اتحادهای 5 چشم ، 9 چشم و 14 چشم را تشکیل می دهند ، پیدا کنید..

5 کشور چشم
9 کشور چشم
14 کشور چشم
ایالات متحدهایالات متحدهایالات متحده
انگلستانانگلستانانگلستان
استرالیااسترالیااسترالیا
کاناداکاناداکانادا
نیوزلندنیوزلندنیوزلند
هلندهلند
فرانسهفرانسه
دانمارکدانمارک
نروژنروژ
بلژیک
ایتالیا
آلمان
اسپانیا
سوئد

افکار نهایی

کشورهای 5 چشم ، 9 چشم و 14 چشم یک اتحاد غول پیکر غربی را تشکیل می دهند که اطلاعات حساس را تبادل می کند و از نظارت گسترده استفاده می کند. این شبکه به یک شبکه جاسوسی تقریبا جهانی تبدیل شده است. توافق نامه های اتحادها این کشورها را قادر می سازد تا از قوانین ملی حفظ حریم خصوصی خود دور شوند و هنوز اطلاعات بیشتری را از آنچه باید داشته باشند به دست می آورند. در نتیجه ، اگر شما در یکی از 14 کشور چشم زندگی می کنید ، دولت شما می تواند در 13 کشور دیگر هرگونه اطلاعات را با آژانس های دولتی به اشتراک بگذارد. بنابراین ، استفاده از VPN برای بهبود حریم شخصی آنلاین ممکن است این ایده بدی نباشد. یک VPN خوب تضمین می کند که هیچ آژانس نمی تواند ترافیک اینترنت شما را رهگیری کند. ممکن است فکر کنید هیچ چیز برای پنهان کردن ندارید ، اما با چشم بسیار تماشای ، چه کسی می داند چه چیزی را می بینند – و چه اطلاعاتی را ممکن است برای شما استفاده کنند.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me