Cenzura w Turcji: Przeczytaj o tym tutaj! | VPNOverview

Od 2010 r. Wolność prasy i dostęp do Internetu w Republice Turcji stale się zmniejszają. Dziennikarze są często uwięzieni lub ich ruch jest ograniczony. Niektóre szacunki sugerują, że Turcja jest odpowiedzialna za jedną trzecią wszystkich dziennikarzy uwięzionych na całym świecie.


Od czasu próby zamachu stanu w 2016 r. Cenzura internetowa również znacznie wzrosła. Ponad 100 000 stron internetowych zostało trwale lub wielokrotnie blokowanych, w tym YouTube, Twitter, Facebook, Dropbox, Wikipedia, WhatsApp, Periscope i Imgur.

Oprócz blokowania i cenzurowania stron internetowych rząd turecki ma wiele sposobów ograniczania korzystania z Internetu. Czasami ćwiczą ograniczanie przepustowości lub całkowicie zamykają Internet. Ponadto monitorują komunikację i ścigają osoby za oświadczenia w mediach społecznościowych. Działania te doprowadziły do ​​obniżenia kraju przez Freedom House do oceny „Nie za darmo”.

W tym artykule przeanalizujemy, w jaki sposób i dlaczego rząd turecki cenzuruje dostęp do Internetu. Co więcej, możesz przeczytać, jakie media są dostępne w Republice. Wreszcie możesz dowiedzieć się, jak obywatele Turcji próbują ominąć te ograniczenia.

Dlaczego Internet jest cenzurowany w Turcji??

Sytuacja polityczna w Turcji w ciągu ostatniej dekady stała się coraz bardziej niestabilna. Od 2016 r. Kraj poniósł kilkanaście ataków terrorystycznych, problemy gospodarcze i nieudany zamach stanu.

W odpowiedzi na te wstrząsy polityczne Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) pod przewodnictwem prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana wprowadziła szeroko zakrojone ograniczenia wolności słowa. Co więcej, zwiększyli wpływ islamu na politykę rządu.

Powody, dla których rząd turecki podaje tak szerokie ograniczenia mediów, internetu i prasy, są różne. Mówią, że chcą ustabilizować państwo i monitorować działania terrorystyczne. Zakazują także mediów zabronionych przez islam i ścigają przypadki oszczerstw lub oszczerstw.

W odpowiedzi na te twierdzenia kilka organizacji, w tym Freedom House, Reporterzy bez Granic oraz komisarz ds. Praw człowieka Rady Europy stwierdzili, że ograniczenia dostępu do mediów, wolności słowa i wypowiedzi oraz dostępu do Internetu znacznie sprzyjały cele społeczne i polityczne AKP.

Jak rząd turecki cenzuruje Internet?

Cenzura może przybierać różne kształty. Poniżej możesz przeczytać, jakie prawa stosuje rząd turecki, aby wprowadzić cenzurę. Ponadto możesz dowiedzieć się, kiedy i jak wykorzystują te metody cenzury.

Rozporządzenie

Od 20 lipca 2016 r. Turcja znajduje się w „stanie wyjątkowym”, przyznając prezydentowi Erdoğanowi i jego gabinetowi nadzwyczajne uprawnienia. Pozwoliło to rządowi ominąć kontrole parlamentarne i konstytucyjne. W rezultacie byli w stanie wydać szereg dekretów wykonawczych, które zablokowały strony internetowe, zamknęły sieci komunikacyjne i doprowadziły do ​​50 000 aresztowań.

15 sierpnia 2016 r. Prezydent Erdoğan opublikował dekret nr 671, który zmienił ustawę o komunikacji cyfrowej. Dekret przyznał rządowi uprawnienia do podjęcia „wszelkich niezbędnych środków” w celu zablokowania stron internetowych, ograniczenia dostępu do internetu i cenzury mediów w związku z „bezpieczeństwem narodowym, porządkiem publicznym, zapobieganiem przestępczości, ochroną zdrowia publicznego i moralności publicznej lub ochroną prawa i wolności ”.

Dekret nr 671 zobowiązuje również firmy telekomunikacyjne do wykonania każdego zamówienia rządowego w ciągu 2 godzin od jego otrzymania.

W przypadkach, w których dekret nr 671 nie ma zastosowania, do cenzurowania w mediach często stosuje się art. 7 ustawy antyterrorystycznej. Zasugerują, że „legitymizuje, gloryfikuje lub nawołuje do stosowania przemocy lub gróźb”. Artykuł 7 jest często używany do cenzurowania w mediach relacji policyjnych i wojskowych. Zwłaszcza w niestabilnej politycznie większości Kurdyjskiego regionu południowo-wschodniego.

Krytyka prezydenta Erdoğana lub jego rządu w formie drukowanej lub w mediach społecznościowych często skutkuje ściganiem osób fizycznych. W przypadku stron internetowych może to oznaczać zablokowanie lub usunięcie zgodnie z art. 125 tureckiego kodeksu karnego.

Art. 125 zawiera co najmniej 1 rok kary za zniesławienie urzędnika publicznego. Artykuł 299 nakłada karę pozbawienia wolności do czterech lat za znieważenie prezydenta.

Ograniczenia łączności

Podstawą tureckiej infrastruktury internetowej jest dostawca usług internetowych (ISP) TTNET, spółka zależna od Türk Telekom. Pod Sekretariatem Skarbu Turcji jest 30% akcji Türk Telekom. To pozwala im na znaczną kontrolę nad największym dostawcą Internetu w kraju.

Rząd turecki wielokrotnie wykorzystywał ograniczanie przepustowości, aby odmawiać swoim obywatelom dostępu do Internetu w czasie niepokojów społecznych. W 2016 r. Zamknięcie telefonu i Internetu dotknęło ponad 12 milionów mieszkańców 10 tureckich miast na 6 godzin. Miesiąc później podobne zamknięcie zawiesiło mobilny i stacjonarny dostęp do Internetu w 11 miastach. Oznaczało to, że 6 milionów obywateli zostało odciętych od Internetu.

Dostęp do niektórych mediów informacyjnych i serwisów społecznościowych został selektywnie ograniczony, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się informacji. Połączenia z Facebookiem, Twitterem, YouTube i WhatsApp zostały dławione lub całkowicie zablokowane podczas ataku terrorystycznego na lotnisku Ataturk w Stambule, próby zamachu stanu w 2016 r., Zamachu bombowego na Gaziantep w 2016 r. Oraz zabójstwa ambasadora Rosji Andrieja Karlowa.

Usuwanie i filtrowanie treści

Rząd turecki aktywnie filtruje treści internetowe i blokuje dostęp do ponad 100 000 stron internetowych. Za pomocą funkcji Deep Packet Inspection (DPI) dostawcy usług internetowych analizują niezaszyfrowany ruch internetowy. W ten sposób mogą również blokować użytkownikom dostęp do treści znajdujących się na czarnej liście rządu.

Turecki Urząd ds. Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (BTK) wymaga od wszystkich dostawców usług internetowych zarejestrowania się w celu uzyskania certyfikatu działalności przed świadczeniem usług połączenia. W ramach tej rejestracji dostawcy usług internetowych i kafejki internetowe są zobowiązane do przestrzegania ograniczeń rządowych. Jeśli nie spełnią tej zasady, ryzykują unieważnienie certyfikatu.

Rząd turecki jest odpowiedzialny za ponad 75% wszystkich wniosków o usunięcie przesłanych do Twittera. Konsekwentnie przesyłali największą liczbę żądań usunięcia rocznie od 2016 r.

Od 2016 roku BTK i tureckie służby bezpieczeństwa aktywnie próbują blokować VPN i szyfrowane wiadomości e-mail lub usługi przesyłania wiadomości. Ograniczenia te zostały uzasadnione poprzez sugerowanie, że szyfrowane wiadomości lub e-mail ułatwiają komunikację grup terrorystycznych.

Monitorowanie aktywności użytkownika

W 2014 r. Narodowej Organizacji Wywiadowczej (MİT) przyznano rozszerzone uprawnienia dostępu do danych komunikacyjnych bez konieczności wydawania orzeczenia sądowego. Te same rozszerzone uprawnienia chroniły agentów MIT przed ściganiem na podstawie prawa cywilnego.

Odnotowano wiele przypadków aresztowania, ścigania i więzienia osób fizycznych za składanie oświadczeń antyrządowych lub propagowanie „propagandy terrorystycznej” w mediach społecznościowych.

Dostawcy usług internetowych są zobowiązani do przechowywania wewnętrznych dzienników dystrybucji IP za pomocą oprogramowania dostarczonego przez BTK. Dzienniki te muszą być przechowywane przez 1 rok i udostępniane BTK na żądanie. Znów mogą je zdobyć bez nakazu sądowego. Od 2011 r. Wszyscy dostawcy oprogramowania do szyfrowania są zobowiązani do dostarczenia swoich kluczy szyfrujących BTK, zanim będą mogli oferować swoje produkty obywatelom tureckim lub firmom.

Czym dokładnie jest cenzura rządu tureckiego?

Rozporządzenie w sprawie publikacji w Internecie i zwalczanie przestępstw popełnianych za pomocą takich środków publikacyjnych zabrania dostawcom usług internetowych dostępu do treści związanych z „wykorzystywaniem seksualnym dzieci, używaniem narkotyków, dostarczaniem substancji niebezpiecznych, prostytucją, nieprzyzwoitością, hazardem, promocją samobójczą oraz przestępstwa przeciwko Mustafie Kemalowi Atatürkowi, założycielowi Republiki Turcji ”.

Nieprzyzwoitość

90% wszystkich stron internetowych znajdujących się na czarnej liście BTK znajduje się na liście „nieprzyzwoitych”. Oznacza to, że zostali zablokowani za prezentowanie treści seksualnych, pornografii lub umieszczanie określonych słów kluczowych w swojej domenie. Dotyczy to stron internetowych LGBTQ.

Krytyka islamu

Strony internetowe można również blokować za krytykowanie lub poniżanie islamu, islamskich postaci lub promowanie ateizmu. Stwierdzono również, że strony internetowe opowiadające się za teorią ewolucji są aktywnie filtrowane.

Krytyka państwa

Ze względu na pewne niejasne definicje zgodnie z najnowszymi przepisami tureckimi, strony internetowe mogą być blokowane lub zamykane w celu „krytykowania państwa tureckiego” lub „propagandy organizacji terrorystycznej”. Doprowadziło to do prześladowania stron internetowych z wiadomościami, które zawierają wszelkie punkty widzenia sprzeczne z poglądami rządu.

W latach 2016–2017 BTK umieścił na czarnej liście 17 serwisów informacyjnych, które miały krytykować państwo, rząd lub prezydenta. Innym popularnym powodem umieszczania na czarnej liście strony internetowej może być sympatia mniejszości kurdyjskiej. Na przykład wiadomości, które relacjonowały bieżące wydarzenia w sposób sympatyczny dla tureckiej ludności kurdyjskiej lub Partii Robotniczej Kurdystanu (PKK), zostały umieszczone na czarnej liście.

Wikipedia jest trwale zablokowana w Turcji po odmowie usunięcia artykułów na temat konfliktu w Syrii i sponsorowanego przez państwo terroryzmu, które zostały uznane za krytyczne wobec państwa tureckiego. Witryna społecznościowa, taka jak Twitter, Facebook, Whatsapp i Periscope, rutynowo dławiona lub blokowana.

Dostęp do Dropbox, OneDrive, GitHub i Google Drive jest również regularnie ograniczony. Wynika to z opublikowania w 2016 r. Tysięcy e-maili od ministra finansów i skarbu Berata Albayraka na te usługi przez grupę hakerów Redhack.

Rząd turecki podjął ostatnio kroki w celu uregulowania usług transmisji strumieniowej. Projekt dekretu wydany przez rząd w lutym 2018 r. Wymagałby globalnych usług przesyłania strumieniowego, takich jak Netflix, Spotify i YouTube, w celu uzyskania licencji na nadawanie od Rady Najwyższej Radia i Telewizji (RTÜK).

Jak tureccy obywatele poruszają się po cenzurze internetowej??

Ponieważ bloki w mediach społecznościowych, bezstronny serwis informacyjny i poglądy polityczne zaprzeczające obecnemu wzrostowi rządu, obywatele Turcji coraz częściej szukają sposobów na obejście tych ograniczeń.

Połączenie VPN-InternetUsługi VPN są nadal najpopularniejszym sposobem uzyskiwania nieograniczonego dostępu do Internetu. Jednak BKT nadal próbuje ograniczyć dostęp do popularnych usług VPN.

Korzystając z oprogramowania Deep Packet Inspection (DPI), BTK jest w stanie zidentyfikować i zablokować ruch z portów VPN. Jeśli jesteś mieszkańcem Turcji lub po prostu odwiedzasz Turcję, wybranie usługi VPN, która jest w stanie ukryć swój ruch jako zwykły ruch HTTPS, jest ważnym krokiem w zapewnieniu stałego dostępu do filtrowanej treści.

Zaszyfrowane aplikacje do przesyłania wiadomości, takie jak Telegram, pozostają popularne, chociaż liczba użytkowników w Turcji spadła od 2016 r. Jest tak, ponieważ po aresztowaniu setek obywateli Turcji za korzystanie z aplikacji Bylock w 2016 r. Wielu użytkowników obawia się korzystania z podobnych aplikacji.

W grudniu 2017 r. BTK polecił IPS, aby zaczął aktywnie blokować adresy IP powszechnie używane przez sieć anonimowości Tor. Podczas gdy tureccy dostawcy usług internetowych szczególnie skutecznie blokują adresy IP publicznie dostępnych węzłów wyjściowych Tora, tureccy użytkownicy przeglądarki internetowej Tor zareagowali, wytwarzając coraz większą liczbę „mostów” Tora.

Te mosty nie są wymienione w głównym katalogu Tor. Używają wielu narzędzi do manipulowania ruchem, aby uniemożliwić identyfikację ich jako ruchu Tor przez DPI. Utworzenie dodatkowych mostów Tora pozwoliło na stabilne wykorzystanie Tora w Turcji pomimo prób zablokowania dostępu przez BTK.

Końcowe przemyślenia

Od czasu próby zamachu stanu w 2016 r. Wolność prasy i dostęp do internetu w Turcji były na tym, co Freedom Hours określa jako „wyraźnie negatywną trajektorię”.

Internetowi dostawcy mediów informacyjnych są blokowani lub zamykani za krytykę rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Turcja ściga zwykłych obywateli za publikowanie poglądów politycznych w mediach społecznościowych. Ponadto kraj ten przewodzi światu w uwięzionych dziennikarzach.

Dostęp do treści w Internecie jest mocno ograniczony. Użytkownicy mogą oczekiwać regularnego ograniczania przepustowości i blokowania serwisów społecznościowych, takich jak Twitter i Facebook.

Tureckie służby bezpieczeństwa monitorują dużo komunikacji. Próbując skazać kogoś za obrażanie rządu lub wspieranie terroryzmu, często używają e-maili i postów w mediach społecznościowych.

Wydaje się, że nie ma nadziei na zniesienie tych ograniczeń w najbliższym czasie. W ten sposób obywatele Turcji nadal znajdują sposoby na ich obejście. Robią to, wykorzystując usługi VPN, szyfrowane aplikacje do przesyłania wiadomości i anonimowe przeglądarki. W ten sposób mogą uzyskać dostęp do treści, które BTK uważa za nieodpowiednie. Co najważniejsze, mogą swobodnie wyrażać swoje poglądy polityczne bez obawy o odwet.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map