Cenzura w Chinach: jak ominąć Great Firewall

Chiny mają jeden z najbardziej restrykcyjnych programów cenzury internetowej na świecie, znany również jako Wielka Zapora ogniowa Chin. Jest to bardzo kontrowersyjny system, w którym krytycy twierdzą, że Firewall ogranicza wolność słowa, uniemożliwia dostęp do informacji i tłumi innowacje. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o Wielkiej zaporze ogniowej w Chinach, dlaczego rząd ją egzekwuje i jakie kroki możesz podjąć, aby ją obejść.


Czym jest Wielka Zapora ogniowa Chin?

Wielka Zapora ogniowa odnosi się do programu cenzury internetowej wdrożonego przez chiński rząd. Został on opracowany przez krajowe Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, które do dziś prowadzi program.

Podstawę zapory ogniowej ustanowiono w latach 90., kiedy Fang Binxing opracował oprogramowanie „Golden Shield”, które pozwoliło rządowi monitorować transmisję danych i blokować niektóre adresy IP. Chiński rząd zaczął zwiększać wysiłki na początku 2000 roku, przyjmując dodatkowe przepisy. Cenzura gwałtownie wzrosła po tym, jak Xi Jinping doszedł do władzy w 2012 roku. Xi chciał, aby cała treść online przyniosła korzyści partii komunistycznej. Spowodowało to ograniczenie dysydentów, promowanie wartości komunistycznych i zapobieganie wpływowi zachodnich idei na chińskie społeczeństwo.

W ostatnich latach w Chinach wzrosła cenzura Internetu. Obejmuje to środki do blokowania niektórych stron internetowych, zapobiegania anonimowemu publikowaniu w mediach społecznościowych oraz pociągania firm do odpowiedzialności za sposób, w jaki klienci korzystają z ich produktów. W wyniku Wielkiej zapory dostęp do Internetu w Chinach jest bardzo ograniczony. Nie możesz korzystać ze stron takich jak Google, Facebook i YouTube. Platformy takie jak Skype i WhatsApp są również zakazane.

Jak egzekwowana jest zapora ogniowa??

Chiński rząd stosuje różne metody egzekwowania zapory ogniowej. Niektóre z nich są technologiczne, takie jak filtrowanie adresów URL, zakłócanie pracy serwerów DNS i blokowanie sieci VPN. Ponadto rząd nieustannie pracuje nad poprawą technologii i bezpieczeństwa cybernetycznego.

Rząd wymusza także autocenzurę w chińskich firmach. Uchwalili przepisy, które nakładają na firmy odpowiedzialność za wszystkie treści online. Oznacza to, że firmy muszą upewnić się, że żadna z ich treści lub platform nie zawiera zabronionych tematów. Jeśli naruszą te przepisy, zostaną nałożone grzywny, wyłączenia i inne poważne konsekwencje.

Inną metodą stosowaną przez rząd jest zatrudnienie setek tysięcy chińskich obywateli w celu egzekwowania przepisów dotyczących cenzury. Pracownicy ci są zatrudniani do monitorowania treści internetowych, zgłaszania naruszeń władzom i edytowania treści. Postępy w AI pozwolą na zautomatyzowanie tych działań monitorujących.

Dlaczego rząd chiński egzekwuje cenzurę?

Krótko mówiąc, chiński rząd wymusza cenzurę, aby chronić chińskie społeczeństwo przed obcymi wpływami i zachodnimi ideami. W latach 80. prezydent Deng Xiaoping rozwinął gospodarkę rynkową w Chinach i wdrożył „Politykę otwartych drzwi”. Jednocześnie stwierdził: „Jeśli otworzysz okno na świeże powietrze, niektóre muchy zostaną wdmuchnięte”. Innymi słowy, chociaż polityka otwartych drzwi przyniesie korzyści chińskiej gospodarce, wpadną również niechciane zachodnie idee. Obecny prezydent Xi podziela ten sam sposób myślenia i starał się ograniczyć wpływy Zachodu, nakładając znacznie więcej ograniczeń na dostęp do Internetu.

Czy ludzie mogą to obejść?

Można ominąć Wielką Zaporę, najczęściej za pomocą VPN. Ale ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że ta metoda w żadnym wypadku nie jest idealna.

W styczniu 2015 r. Rząd zaczął blokować wiele VPN-ów, których Chińczycy używali do ominięcia Zapory. Chiński rząd oficjalnie zakazał VPN w 2017 roku i nadal je blokuje. Oznacza to, że wiele sieci VPN nie będzie działać w Chinach. Ponieważ wiele sieci VPN jest zablokowanych w Chinach, należy zawsze skonfigurować VPN przed wizytą w tym kraju.

Jednymi z najlepszych opcji omijania Wielkiej zapory sieciowej są Stealth VPN lub SoftEther, które zostały zaprojektowane tak, aby wyglądały jak zwykłe połączenia https i omijały filtry rządowe. Od 2019 r. ExpressVPN jest jednym z najpopularniejszych wyborów wśród chińskich użytkowników ze względu na jego skuteczność i przyjazny dla użytkownika design. Innym wysoce zalecanym VPN jest VyprVPN, który wykorzystuje protokół szyfrowania o nazwie Chameleon, który szyfruje metadane i skutecznie zwalcza blokowanie VPN.

Oprócz wybranych sieci VPN istnieje kilka innych metod, które możesz spróbować ominąć Zaporę ogniową, chociaż ich skuteczność może być ograniczona. Lantern to bezpłatne oprogramowanie do obchodzenia zabezpieczeń, które wykorzystuje sieć tunelowania peer-to-peer, aby ominąć Zaporę ogniową. Istnieją również aplikacje proxy, takie jak Shadowsocks i Surge iOS, które są skierowane do programistów.

Należy pamiętać, że chiński rząd stale aktualizuje swoje zasady dotyczące usług VPN w Chinach. Najlepszą opcją jest skorzystanie z usług dostawcy VPN, który może uwzględnić te zmiany.

Końcowe przemyślenia

Wielka zapora ogniowa Chin to potężny system cenzury, który ogranicza wiele treści internetowych. Rząd ściśle monitoruje wszystkich swoich obywateli. Jednocześnie istnieją sposoby, dzięki którym zarówno użytkownicy, jak i obywatele chińscy mogą ominąć zaporę ogniową i uzyskać dostęp do zablokowanych treści. Korzystanie z VPN pozostaje najskuteczniejszym sposobem na to, pomimo wysiłków rządu chińskiego, aby je zablokować. Jeśli planujesz odwiedzić Chiny i chcesz korzystać z VPN, dostawcy usług badawczych starannie upewnij się, że nie został zamknięty przez rząd. Przed przyjazdem należy również skonfigurować VPN. Podejmując te kroki, masz bardzo duże szanse na ominięcie Wielkiej Zapory ogniowej i dostęp do Google, Facebooka oraz innych ograniczonych programów i stron internetowych podczas pobytu w Chinach.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me