Truva atları nedir ve kendinizi nasıl koruyabilirsiniz?

Truva atları, kullanıcıları kandırmak için meşru bir program olarak görünen bir kötü amaçlı yazılım türüdür. Ancak kullanıcı programı indirdiğinde, Truva atı sistemlerine bulaşır. İsimlerini Yunan mitolojisinden alıyorlar. Çok çeşitli kötü amaçlı faaliyetler gerçekleştirebilen birçok farklı Truva atları vardır. Truva atları hakkında bilmeniz gerekenler ve cihazlarınızı bunlardan nasıl koruyabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.


Truva Atları Nedir?

Bir Truva atı veya Truva atı, yasal bir yazılım parçası gibi görünen yaygın bir kötü amaçlı yazılım biçimidir. Onlar gerçek virüs değildir, çünkü kendi başlarına yayılamazlar. Bunun yerine, kullanıcı bunları meşru bir araç veya program olduğuna inanarak indirir.

Bilgisayarınızda bir Truva atı olduğunda, yapabileceği birçok farklı zararlı eylem vardır. En yaygın Trojan türlerinden bazıları:

 • Truva-Downloader: Kötü amaçlı yazılım indirip yükleyen bir virüs.
 • Truva-Damlalıkla: Bilgisayar korsanlarının virüs yüklemek için kullandığı programlar. Virüsten koruma yazılımı genellikle bunları algılamaz.
 • Ransomware: Verilerinize artık erişemeyeceğiniz şekilde şifreleyen bir Truva atı. Siber suçlu daha sonra şifre çözme anahtarı karşılığında bir fidye ödemenizi ister. Ancak, her zaman anahtarı sağlamazlar ve verilerinizin şifresiz şifresini çözmek son derece zor veya imkansızdır.
 • Truva-Banker: Kredi kartı bilgileri ve çevrimiçi bankacılık hesapları gibi finansal bilgilerinizi çalan kötü amaçlı yazılımlar.
 • Truva Kökleri: Bilgisayarınızdaki belirli etkinlikleri gizleyen ve kötü amaçlı yazılım tespit etmenizi engelleyen programlar. Bu, bir şeyin yanlış olduğunu fark etmeden önce kötü amaçlı yazılımın bilgisayarınızda daha uzun süre çalışabileceği anlamına gelir.
 • Arka Kapı Truva Atı: Bu özellikle Trojan’ın yaygın bir şeklidir. Siber suçluların bilgisayarınıza uzaktan erişimini sağlar, böylece üzerinde kontrol sahibi olurlar. Bu, bilgisayar korsanlarının dosya gönderebileceği, alabileceği veya silebileceği, verilerinizi kurcalayabileceği, bilgisayarınızı yeniden başlatabileceği ve çok daha fazlası anlamına gelir. Bilgisayar korsanları bazen Botnet adı verilen bir “Zombi” bilgisayar ağı oluşturmak ve siber suçlar işlemek için kullanırlar..
 • Truva-FakeAV: Bu tür Truva atları virüsten koruma yazılımı olarak görünür. Bilgisayarınızda güvenlik tehditleri olduğunu iddia ediyorlar ve tehditleri bir ücret karşılığında kaldırmayı teklif ediyorlar. Tehditler gerçekten yok ve gerçekte programlar sizden zorla para almaya çalışıyor.

Truva Atlarının Riskleri Nelerdir?

Düzinelerce farklı Truva Atı var ve neden oldukları hasar çok değişiyor. Fidye Yazılımı Truva Atları, verilerinizi kurtaramayacağınız şekilde şifreleyebilir ve diğer Truva Atları, parolalarınızı çalabilir, dosyalarınızı yok edebilir veya silebilir veya virüsten koruma ve güvenlik duvarı programlarınızı devre dışı bırakabilir. Truva atları, tuş vuruşlarınızı algılayan ve çevrimiçi hesaplar için giriş bilgilerinizi deşifre edebilen tuş kaydedicileri de yükleyebilir.

Siber suçlular, bilgisayarınızı ele geçirmek ve tekliflerini yapmak için uzaktan kontrol etmek için Truva atlarını da kullanabilirler. Bunu yaparak, bilgisayar korsanları tüm dosyalarınıza ve hesaplarınıza erişebilir, kimliğinizi çalabilir veya hatta bilgisayarınızı siber saldırılar gerçekleştirmek için kullanabilir.

Truva atları inanılmaz derecede tehlikeli bir kötü amaçlı yazılım türüdür ve siber suçlular bunları birçok farklı kötü amaçlı amaç için kullanabilirler. Buna ek olarak, kullanıcılar tarafından tespit edilmesi son derece zordur ve genellikle antivirüs yazılımı tarafından kaçırılır.

Truva Atları Bilgisayarınızı Nasıl Bulaştırır??

Truva Atı BilgisayarıTruva atları yasal programlar gibi davranır ve kullanıcı bunları indirdiğinde bilgisayarlara bulaşır. Genellikle güvenilir kuruluşlardan gelen e-posta ekleri veya kişi listenizdeki kişiler olarak görünürler. Bilgisayar korsanı, bağlantıları, dosyaları veya web sitelerini açmaya çalışmak ve ikna etmek için bu adları kullanır. Truva atları ayrıca ücretsiz oyun indirmeleri, web siteleri, tarayıcı araçları veya uygulamalar olarak gizlenebilir. Programı indirdikten sonra, Truva atı yüklenir ve bilgisayarınız her açıldığında çalışır. Truva atları kendi başlarına yayılmaz ve genellikle kullanıcının yanlış programı indirmesini gerektirir. Asla bir dosya açmadan veya tanımadığınız bir programı indirerek bilgisayarınıza bulaşmalarını önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Truva atları bilgisayarımı bulaştırırsa ne yapabilirim?

Truva atlarını bilgisayarınızdan kaldırmanın iki ana yolu Trojan remover yazılımı veya kötü amaçlı yazılımı manuel olarak kaldırmaktır.

Birçok virüsten koruma şirketi, hizmetlerinin bir parçası olarak Truva atı kaldırıcılar sunar. Bir seçenek, ücretsiz bir Trojan temizleyicisine sahip Avast Free Antivirus’tür. Bu program, bilgisayarınızdaki veya cihazınızdaki Truva atlarını tanımlayacak ve sizin için kaldıracaktır. Trojan sökme araçları sunan diğer bazı şirketler MalwareFox ve Bitdefender.

Truva Atı’nı manuel olarak kaldırmayı tercih ederseniz, atmanız gereken bir dizi adım vardır. Sisteminize bir Truva atı bulaşmışsa, genellikle bir DLL hatası alırsınız. Etkilenen exe dosyasını tanımlamanıza yardımcı olması için hatayı kopyalayabilir ve bazı çevrimiçi araştırmalar yapabilirsiniz. Ardından, sistem geri yükleme işlevinizi iptal etmeniz ve bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. Yeniden başlatıldığında F8 tuşuna basın ve Güvenli Mod’u seçin. Ardından kontrol panelinizi açın ve Trojan dosyalarını kaldırın. Son adım Windows Sistem klasörünü açmak ve diğer program dosyalarını silmek.

Cihazlarımı Truva Atlarından Nasıl Koruyabilirim?

Diğer kötü amaçlı yazılım formlarında olduğu gibi, bilgisayarınızı ve aygıtlarınızı Truva atlarından korumak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. İşte en önemlileri:

 • Tam olarak ne olduğunu bilmedikçe hiçbir zaman eki açmayın veya bir program indirmeyin. Bu, her türlü kötü amaçlı yazılım için geçerlidir, ancak Truva atları özel bir durumdur, çünkü kullanıcının bilgisayarınıza bulaşması için işlem yapılması gerekir..
 • Kendinizi Truva atlarına ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı daha fazla korumak için, güvenilir bir şirketin virüsten koruma yazılımını kullanın. Bir Truva Atı’nı yanlışlıkla indirmediğinizden emin olmak için sisteminizi tarayacak ve algılanırsa bunları bilgisayarınızdan kaldıracak bir Truva Çıkarıcı içeren bir tane seçebilirsiniz. Bilgisayarınızı düzenli olarak taradığınızdan emin olun. İyi bir antivirüs yazılımı sunan bir şirket olarak Bitdefender’ı seviyoruz.
 • İşletim sisteminiz ve tarayıcınız dahil yazılımınızı güncel tutun. Siber suçlular genellikle yazılım programlarındaki güvenlik açıklarını belirler ve kötü amaçlı yazılım yüklemek için bunlardan yararlanır. Yazılım üreticileri sık sık bu güvenlik açıklarını gideren güncelleştirmeler yayınlar, bu nedenle güncelleştirmeleri varsa indirmeniz çok önemlidir.
 • İnternet bağlantınızın güvenliğini korumaya yardımcı olması için bir güvenlik duvarı kullanın. Bu programlar, istenmeyen bağlantıları engellemek için çalışır ve Truva Atlarını önlemeye yardımcı olabilir. Windows kullanıcıları Windows Güvenlik Duvarı’na erişebilir ve ekstra koruma için açık olduğundan emin olmalıdır.

Son düşünceler

Truva atları, bilgisayarınızda birçok farklı türde kötü amaçlı etkinlik gerçekleştirebilen inanılmaz derecede çeşitli kötü amaçlı yazılımlardır. Bu etkinlikler finansal bilgilerinizi çalmayı, tuş vuruşlarınızı kaydetmeyi ve hatta bilgisayarınızı siber suçlular tarafından kontrol edilen bir zombiye dönüştürmeyi içerebilir..

Kullanıcılar tarafından sık sık indirilse de, kullanıcı Truva Atlarını önlemek için harekete geçebilir. Temel güvenlik önlemlerini uygulayarak ve Truva atı kaldırıcılı virüsten koruma yazılımı kullanarak, Truva atları bulaşma riskinizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me