Koronavirüs krizi sırasında evden güvenle çalışın | VPNoverview.com

Günümüzün teknolojileri sayesinde, uzaktan veya evden çalışmak artık birçoğu için sorun değil. Sonuçta, bugün birçok meslekte tek gereken bir dizüstü bilgisayar ve internet bağlantısı. İnsanların evden çalışmak için farklı nedenleri vardır. Şu anda, koronavirüs açık ara ana nedendir. Ancak gerek gerekse gerekse sadece mümkün olduğu için evden çalışmanın önümüzdeki yıllarda artacağı muhtemeldir..


Bununla birlikte, genellikle gözden kaçan şey, evden çalışmanın bir dizi siber güvenlik riski ile gelebileceğidir. Bir ev ağları ve bilgisayarlar varsayılan olarak şirket ortamlarında olduğu kadar güvenli değildir. Çoğu (büyük) şirketin ekstra güvenli bir ağı ve güvenli bilgisayar sistemleri vardır. Birçok şirketin aynı zamanda şirketin sistemlerini sürekli izleyen ve her şeyi güvende tutan bir BT departmanı vardır..

Artık evden çalışacağınız için, bunu güvenli bir şekilde yapabilmeniz gerekirken, bilgisayar korsanlarına şirket veya müşteri verilerine erişim izni verildiğinde hiçbir veri sızıntısının ortaya çıkmamasını da sağlamalısınız..

Bu yazıda, evden nasıl güvenli bir şekilde çalışacağınız hakkında adım adım talimatlar vereceğiz. Şimdi, koronavirüs krizi sırasında, ancak gelecekte.

Evden güvenli bir şekilde çalışın 9 İpuçları İnfografik Türkçe

1. Güvenli işbirliği araçlarını kullanın

VPN-Gizlilik-Safe-İnternet-cybersecurityUzaktan çalışma sırasında çoğu tartışma ve toplantı çevrimiçi ortamda yapılır. Sonuç olarak, güvenli işbirliği araçlarının kullanılması gerekmektedir. Birçok şirket toplantı yapmak için video konferans kullanır. Bu çok sevilen bir şeydir, çünkü insanlar konuşurken ofiste aynı toplantıyı yaparken birbirlerini görebilirler. İletmek için çeşitli seçenekler var güvenli video görüşmeleri, her birinin kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Yalnızca sohbet veya sesli iletişime izin veren programlar da vardır. İşte bazı popüler seçenekler. Aşağıda belirtilen tüm programlar, WhatsApp hariç ekran paylaşımı işlevselliği sağlar.

ad
Aylık fiyat
Gizlilik
Video görüşmesinde maksimum partikül sayısı
Güvenlik önlemleri
WickrSerbest / $ 4,99- $ 25,00İyi30 (ücretli sürümlerle 50)End-to-end-şifreleme
Tel€ 4,00- € 8,00İyi10End-to-end-şifreleme
JamiBedavaİyi4TLS 1.3 + RSA anahtarı
SkypeBedavaKötü50TLS + AES 256 bit şifreleme
Google HangoutsBedavaKötü150HAYIR uçtan uç şifreleme
Microsoft EkipleriSerbest / € 4,20Kötü5000Zorunlu iki adımlı kimlik doğrulama
VasıtasıylaSerbest / $ 9,99Vasat4 (ücretli sürümlerle 12 ila 50)DTLS-SRTP ve uçtan uca şifreleme
yakınlaştırmaSerbest / € 13,99Kötü100 (maksimum 40 dakika)TLS + AES 256 bit şifreleme
Gözleri üzerinde olmakSerbest / $ 9- 299 $Vasat4-100SSL / TLS + DTLS / SRTP
NaberBedavaKötü4End-to-end-şifreleme
WebExSerbest / $ 9- 299 $Kötü1000End-to-end-şifreleme
GevşekSerbest / € 6,23- € 11,75Vasat15 (ücretli aboneliklerle)EKM + DLP
MiroSerbest / $ 8- $ 16İyi2-50SSL / TLS + AES 256 bit şifreleme
Bana katılSerbest / € 9- € 24İyi5-250256 bit TLS şifreleme

Bu programlardan birini seçmeden önce seçeneklerinizi tartmak önemlidir. Yazılımın sunduğu olanaklara dikkat edin ve özellikle güvenlik ve gizlilik söz konusu olduğunda zayıflıkları da göz önünde bulundurun. Yukarıdaki tabloda çeşitli hizmetleri nasıl sıraladığımıza dair eksiksiz bir açıklama, en iyi ve en güvenli video konferans programları hakkındaki yazımızda bulunabilir..

2. Bağlantınızı bir VPN ile güvenli hale getirin

VPN bağlantısı-internetÇoğu kişi zaten bir VPN ile genel ağ bağlantısını güvenli hale getirmeleri gerektiğini biliyor. Aynı şey evdeki internet bağlantıları için de geçerlidir. Genel ağlar gibi, ev internet bağlantıları da varsayılan olarak şifrelenmez. Bu nedenle, bilgisayar korsanları verileri yakalayabilir veya sisteminize kötü amaçlı yazılım enjekte edebilir. Ayrıca, ev internet bağlantılarının dinlenmesi ve dolayısıyla şirket verilerinin veya kişisel verilerin çalınması riski de yüksektir. Ayrıca, GSYİH’nın gelişiyle, bu yüksek cezalara ve olumsuz tanıtımlara yol açabilir. Birçok şirket yakın zamanda bu tür sonuçlarla uğraşmak zorunda kalmıştır.

Neyse ki, çoğu şirket güvenli bir ağın önemini kabul etmektedir. Günümüzde birçok (büyük) şirket, uzaktan veya evden çalışan kişilerin güvenli bir şekilde oturum açabilmeleri için şirket ağını güvenceye almak için Cisco’lar gibi özel iş VPN çözümlerini kullanıyor. Ancak, bir işletme VPN’si tüm şirketler için uygun fiyatlı veya karlı bir seçenek değildir. Özellikle çalışanları (geçici olarak) evden çalışan küçük işletmeler için özel bir VPN iyi bir alternatif çözüm olabilir.

Tıpkı büyük şirketler tarafından kullanılan VPN’ler gibi, özel VPN’ler de tüm veri trafiğinin güvenliğini sağlamak için güvenli bir VPN tüneli ve veri trafiği şifrelemesi sunar. Evden güvenli bir şekilde çalışmak isteyen küçük işletme çalışanları için aşağıdaki iki VPN sağlayıcısı ilgi çekici olabilir:

ExpressVPN: testimize göre en iyi çok yönlü VPN

ExpressVPN yıllardır VPN pazarında güvenilir bir isim olmuştur. VPN seçerken dikkate alınması gereken birkaç nokta vardır. Bunlar, kullanılan şifreleme protokollerinin güvenliğinin yanı sıra hız ve kullanım kolaylığını da içerir. Güvenli, hızlı ve verimli bir şekilde çalışabilecekleri bir VPN isteyen tele-çalışanlar için ExpressVPN’i öneriyoruz. Hız testimize göre, bu şu anda piyasadaki en hızlı VPN’dir. Ayrıca, bu VPN, OpenVPN UDP (varsayılan olarak ayarlanmıştır) ve OpenVPN TCP dahil olmak üzere mükemmel ve çok güvenli şifreleme protokolleri sunar.

ExpressVPN’i gizlilik sağlama açısından benzersiz kılan bir şey TrustedServer Teknolojisidir. Bu teknoloji sayesinde ExpressVPN, diğer VPN sağlayıcılarının çoğunda olduğu gibi, sunucuları için değil, sabit diskleri için değil, yalnızca geçici Rasgele Erişim Belleği (RAM) kullanır. RAM veri depolamak için güce ihtiyaç duyar. Bu nedenle, bu teknolojiyi kullanarak, ExpressVPN sunucuları her açıldığında veya kapatıldığında, üzerlerinde depolanan tüm veriler silinir. Bu nedenle, teknoloji ExpressVPN’in şirket verileri için sunucu korsanlarına karşı ekstra güçlü koruma sunmasına izin verir, örneğin.

Verimliliği ve güvenliği ExpressVPN’i her türlü meslek için uygun hale getirir. İster buluttan düzenli olarak çok büyük video dosyaları indiren bir film yapımcısı olun, isterse müşterilerin finansal verilerini koruması gereken bir muhasebeci olun, ExpressVPN ile internet bağlantınızın güvenli olduğundan emin olabilirsiniz. ExpressVPN testimize göz atın.

Surfshark: tele-çalışanlar için en uygun fiyatlı VPN

Surfshark, ExpressVPN gibi hızlı ve güvenli bir VPN’dir. Bununla birlikte, bu VPN iki büyük avantaj sunmaktadır: fiyat ve bağlantı sayısı. Surfshark en ucuz premium VPN sağlayıcılarından biridir. Bunun da ötesinde, küçük bir ekip grup aboneliği kullanarak evden güvenle çalışabilir. Yazılımın kullanımı Surfshark’ın adil kullanım politikası dahilinde olduğu sürece bağlantı sayısı sınırsızdır.

Surfshark ve ExpressVPN arasındaki temel fark hız ve mevcut seçeneklerdir. ExpressVPN biraz daha hızlıdır ve Surfshark’ın sahip olmadığı birkaç özel seçeneğe sahiptir. Bu seçenekler, daha önce bahsettiğimiz TrustedServer Teknolojisinin yanı sıra Çin’de kullanılmak üzere gizlenmiş sunucuların (belirli internet kısıtlamalarını atlayabilen sunucular) sağlanmasını içerir. Bununla birlikte, çoğu küçük şirket için Surfshark ihtiyaç duydukları her şeyi sunar ve genellikle bütçelerini takip etmek isteyen şirketler için daha iyi bir seçenektir.

Ev internet bağlantılarına alternatif olarak 4G’yi kullanın

Bazı insanlar, dizüstü bilgisayarlarını bağlamak için sıcak noktalar oluşturarak evden çalışırken mobil ağlarına güvenir. Özellikle mobil internetin hızı göz önüne alındığında, 4G bağlantısıyla çalışmak kesinlikle birçok kişi için iyi bir seçenektir. Tabii ki, paketinizde yeterli veri olduğundan emin olmanız gerekir (tercihen sınırsız). Birçok sağlayıcı, veri paketinizi aylık olarak ayarlamanıza olanak tanır. Normalden daha fazla veri kullanmayı bekliyorsanız ve öngörülebilir gelecekte sabit bir bağlantı kullanabileceğinizi tahmin etmiyorsanız, gelecek ay için veri paketinizi artırmak akıllıca olabilir.

3. İşletim sisteminizi ve yazılımınızı güncelleyin

bilgisayar güncellemeSisteminizi güncellemek gereksiz ve karmaşık bir işlem gibi görünebilir. Ama aslında tam tersi doğrudur. Uygulamada, virüsleri ve bilgisayar korsanlarını durduracak basit ama çok önemli bir prosedürdür. Sistem yazılımında bulunan olası hatalar veya güvenlik açıkları, genellikle korsanların ve siber suçluların bunlardan yararlanamaması için üreticiler tarafından güncelleştirmelerle giderilir. Sonuç olarak, sisteminizi güncellemek için zaman ayırdığınızdan emin olun.

İşletim sisteminizin tamamen güncellendiğinden nasıl emin olabilirsiniz? Neyse ki, bu kontrol etmek nispeten kolaydır. Aşağıda, bunun en sık kullanılan işletim sistemleri, yani Windows, Mac, Android ve iOS için nasıl yapıldığını açıklıyoruz.

Microsoft Windows’u güncellemek için:

 1. Tıkla Windows logosu ekranınızın sol alt tarafında.
 2. Adresine git Ayarlar dişli çark simgesini tıklayarak.
 3. Tıklayın “Güncelleme & Güvenlik”. Burada sistem yazılımınızın güncelleme durumunu kontrol edebilirsiniz.
 4. Gerekirse, “İndirGüncellemeleri hemen indirmek için ”.

Mac OSx’i güncellemek için:

 1. Apple menüsünde, “Sistem Tercihleri”.
 2. Tıklamak “Yazılım güncellemesi”. Güncellemeler varsa, bunlar burada gösterilecektir.
 3. Tıkla “Şimdi güncelle”Düğmesine basın..

Android cihazları güncellemek için:

 1. Şuraya git: Ayarlar Android cihazınızdaki.
 2. Dokunmak “sistem“, sonra “ileri” ve sonunda “Sistem güncellemesi”.
 3. Güncelleme durumunuz artık ekranda görülebilir. Sisteminizi güncellemek için adımları izleyin.

İOS cihazlarını güncellemek için:

 1. Şuraya git: Ayarlar veya iPad’inizin.
 2. Dokunmak “Genel” ve sonra “Yazılım güncellemesi”.
 3. Bir güncelleme varsa, hemen yükleyebilirsiniz.

İşletim sisteminizin yanı sıra, yazılımınız da güncel olmalıdır. Windows ve OSx’teki çoğu yazılım sizi otomatik olarak bilgilendirir veya güncellemeleri hazır olur olmaz yükler. Ayarlarda, herhangi bir güncellemeyi aktif olarak da arayabilirsiniz.

Android cihazınızdaki uygulamaları güncellemek için Google Play Store’a gidin ve “Uygulamalarım ve Oyunlarım” altındaki menüye bakın.

İOS cihazlardaki uygulamaları güncellemek için App Store’u açın ve ekranın altındaki “Bugün” e dokunun. Ardından, ekranın üst kısmındaki profil sembolünüze hafifçe vurun ve güncellenebilecek uygulamaları görmek için aşağı kaydırın.

Son olarak, yasadışı (indirilmiş) yazılımların kullanılmasına karşı şiddetle tavsiye ediyoruz. Bunlar genellikle bilgisayar korsanları tarafından oluşturulan virüsleri veya arka kapıları içerir.

4. PC’niz ve akıllı telefonunuz için iyi bir virüs tarayıcı kullanın

Elbette, işvereninizin üzerinde çalışmak için iyi bir güvenlik ekipmanı sağlaması mümkündür, örneğin iyi, güncel bir kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı olan bir çalışma dizüstü bilgisayarı. Bununla birlikte, uygulamada genellikle insanların eski dizüstü bilgisayarlarını evden çalışmak için dolaptan çıkarmaları gerekir, bu da muhtemelen yeterli korumaya sahip değildir. İyi antivirüs ve kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı, özellikle iş amaçlı kullanılması gereken ekipmanlar için büyük önem taşımaktadır. Cyber ​​Security Monitor 2019’a göre, Hollandalı CBS’nin (Merkezi İstatistik Bürosu) yıllık siber güvenlik raporu, tüm büyük Hollandalı şirketlerin yaklaşık% 30’u (yani 500 veya daha fazla çalışanı ile) ve küçük işletmelerin% 20’si 2019’da bir siber saldırı yaşadı Bu gibi durumlarda, yeterli koruma olmadan bir şansınız olmaz..

İyi ücretsiz ve ücretli antivirüs yazılımı

Piyasada güvenilir, ücretsiz antivirüs yazılımı sunan çeşitli yazılım sağlayıcıları vardır. Windows, Mac, Android ve iOS’ta çalışan iyi bir ücretsiz antivirüs tarayıcı AVG AntiVirus Free’dir. Ücretli virüsten koruma yazılımı kullanmayı tercih ediyorsanız, şu anda Bitdefender’ı öneririz. Bu yazılım sağlayıcısı birçok bağımsız test ve karşılaştırmada çok iyi puan aldı.

5. PC’nize ve akıllı telefonunuza iyi bir güvenlik duvarı kurun

güvenlik duvarı-dizüstüİyi bir virüs tarayıcısına ek olarak, güvenilir bir güvenlik duvarına sahip olmanız da önemlidir. Bir güvenlik duvarı, davetsiz misafirlerin bilgisayarınıza erişmesini önlemek için olduğu gibi bilgisayarınızın etrafında bir duvar oluşturur. Ayrıca, güvenlik duvarları sayesinde “kusurlu” programların dış dünyaya istenmeyen bir bağlantı kurma olasılığı daha düşüktür.

Bu nedenle, güvenilir ve iyi yapılandırılmış bir güvenlik duvarı evden güvenli bir şekilde çalışmak için çok önemlidir. İş ağınıza güvenli bir bağlantı (örneğin Citrix aracılığıyla) ile giriş yapsanız bile, bilgisayar korsanlarının evinizde neler yaptığını izlemesini önleyebilmeniz gerekir.

Windows için güvenlik duvarları

Windows’un daha yeni sürümleri (yani Windows 10’dan itibaren), Microsoft’un varsayılan güvenlik duvarı olan Windows Defender ile birlikte gelir. Windows Defender, çoğu durumda yeterli olması gereken oldukça sağlam bir güvenlik duvarı olarak bilinir. Ancak, çeşitli güvenlik uzmanları daha gelişmiş güvenlik duvarları kullanmanızı önerir. Bu ekstra güvenli seçeneği istiyorsanız, Bitdefender veya AVG’nin ücretli sürümü gibi virüsten koruma ve güvenlik duvarı yazılımlarını birleştiren iyi bir pakete bakmanızı öneririz..

OSx için Güvenlik Duvarları (Macbook ve Mac)

Apple ayrıca OSx işletim sistemi ile iyi bir varsayılan güvenlik duvarı sağlar. Çoğu durumda, bu güvenlik duvarı yazılımı yeterlidir. Apple güvenlik duvarını etkinleştirmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir:

 1. Apple menüsünden “Sistem Tercihleri” ni seçin.
 2. “Güvenlik” veya “Güvenlik” i tıklayın & Gizlilik”.
 3. “Güvenlik Duvarı” sekmesini tıklayın.
 4. Sol alt kısımdaki asma kilide tıklayarak ve bir yönetici adı ve şifresi girerek panelin kilidini açın.
 5. Güvenlik duvarını etkinleştirmek için “Güvenlik duvarını etkinleştir” veya ‘Başlat” a tıklayın..
 6. Güvenlik duvarının yapılandırmasını ayarlamak için “Gelişmiş” i tıklayın

6. Güvenli bulut depolama alanı kullanın

dizüstü bilgisayar ile-lockİki farklı yerde düzenli yedeklemeler, tercihen çift yedekleme yaptığınızdan emin olun. Bu şekilde, örneğin şirketiniz bir fidye yazılımı saldırısına maruz kalırsa, her şeyi kaybetmezsiniz. Yakın zamanda yapılan bir yedeklemeyle sistemlerinizi daha kolay geri yükleyebilirsiniz.

Bir yedeklemeyi yerel olarak ve başka bir yedeklemeyi bulutta depolamak akıllıca olacaktır. Yerel yedeklemenizin, örneğin güçlü bir parola ile iyice korunan harici bir sabit sürücüde depolandığından emin olun.

Buna ek olarak, bulutta bir yedek tutmak akıllıca olacaktır. Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli bulut depolama hizmetleri vardır. Bununla birlikte, hangi bulut hizmetini seçerseniz seçin, hesabınızı her zaman güçlü bir şifreyle ve mümkünse iki faktörlü kimlik doğrulamayla güvenceye aldığınızdan emin olun. Aşağıda evde kolayca ayarlayabileceğiniz bazı güvenli seçenekler bulacaksınız.

ad
Aylık fiyat
Depolama
Güvenlik önlemleri
Google sürücüÜcretsiz ve ücretli sürümler mevcuttur15GB Ücretsiz256 bit SSL / TLS ve 128 bit AES
onedriveÜcretsiz ve ücretli sürümler mevcuttur5GB ÜcretsizŞifrelenmiş depolama alanı YOK, SSL şifreli bağlantı
DropboxÜcretsiz ve ücretli sürümler mevcuttur2GB Ücretsiz128 bit SSL / TLS ve 256 bit AES
SpiderOakAylık 6 € ‘dan150 GB’tan büyükEnd-to-end-şifreleme
MegaÜcretsiz ve ücretli sürümler mevcutturÜcretsiz 50GBEnd-to-end-şifreleme

Google sürücü

Bulut Servis Google-Drive-Logo-150x150Google Drive, dosyalarınızı varsayılan olarak AES 128 bit anahtar şifrelemesi kullanarak depolar. Ayrıca, Google Drive sunucularına ve Google Drive sunucularına bağlantı 2 kullanılarak şifrelenir56 bit SSL / TLS, Bugün için iyi bir standart. Ayrıca, Google Drive’da Google Dokümanlar’ı kullanarak iş arkadaşlarınızla kolayca işbirliği yapabilirsiniz. Abonelik olmadan 15 GB depolama alanı, ki çoğu için fazlasıyla yeterli.

onedrive

onedrive_logo_200x200-min-138x138OneDrive, dosyaları depolamak için varsayılan olarak şifreleme kullanmaz. Ancak, OneDrive sunucularına ve sunucularından bağlantı SSL şifrelemesi kullanır. OneDrive’ın Google diski üzerindeki avantajlarından biri, OneDrive’ın tarayıcınızdaki tüm Office Suite’e erişmenize izin vermesidir. Bu, belgeleri tarayıcınızdan kolayca ayarlamanıza olanak tanır. Ücretli bir abonelik olmadan OneDrive size 5 GB depolama alanı. 2 $ / ay için 100 GB depolama alanı elde edersiniz ve ayda 7 ABD doları karşılığında, 1 TB depolama alanı ve tüm Office Suite ile birlikte gelen gelişmiş paketi alabilirsiniz.

Dropbox

dropbox_logo_200x200-min-138x138Dropbox, bugün mevcut olan en popüler bulut depolama hizmetlerinden biridir. Dropbox’ın yararı, belgeleri hizmeti kullanan diğer kişilerle kolayca paylaşmanıza izin vermesidir. Dropbox, dosyalarınızı varsayılan olarak AES 256 bit anahtar şifrelemesi kullanarak depolar. Ayrıca, Dropbox sunucularına ve sunucularından bağlantı, AES 128 bit SSL / TLS şifrelemesi ile güvence altına alınmıştır. Dropbox’ın ücretsiz sürümü ile, 2 GB depolama alanı. 9,99 € için en az 2 TB depolama alanı.

SpiderOak

spideroak_logo-138x138SpiderOak One Yedekleme hizmeti, yedeklemeleri ve kullanımları kolayca çalıştırmak için güvenli bir yol sağlar uçtan uca şifreleme gizliliğinizi korumak için. SpiderOak’ın dezavantajı, ücretsiz bir sürümün bulunmamasıdır. Ancak, SpiderOak’ın deneme sürümü var, böylece hizmeti deneyebilirsiniz 21 gün boyunca ücretsiz. Serbest dönem bittiğinde, en ucuz plan maliyetleri 150 GB depolama alanı için 6 € / ay.

Mega

mega_logo_200x200-min-138x138Mega, yıllarca internet özgürlüğüne kendini adamış bir internet kült kahramanı Kim Dotcom tarafından kuruldu. Sonuç olarak, Mega gizlilik göz önünde bulundurularak kuruldu ve uçtan uca şifreleme tüm dosyalarınızı doğru şekilde şifrelemek için. Mega’nın avantajı, ücretsiz sürümü ile başlayabilmenizdir. 50 GB depolama alanı. Ayrıca, yalnızca 400 GB depolama alanı için aylık 4,99 €.

Çalışmanızın hem yerel hem de bulutta yedeklerini alarak, herhangi bir nedenle işinizi kaybetme şansınızın büyük ölçüde azaltılmasını sağlarsınız. Yedeklemelerinizin ve diğer dosyalarınızın hacker saldırılarına tamamen açık olmaması için depolama alanınızı yeterince güvenli hale getirmeyi unutmayın. İsterseniz, en güvenli bulut depolama seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

7. Güçlü parolalar ve parola yöneticileri kullanın

Güçlü ve güvenli parolalar kullanmak çok önemlidir. Tüm bir şirket için ciddi sorunlara neden olması için gereken zayıf bağlantının yaratılması için kolay anlaşılır bir parola kullanılması yalnızca bir çalışanı gerektirir. Bu yüzden sağlam bir şifre politikası önemlidir.

Her zaman kullan güçlü, güvenli ve benzersiz şifreler ve asla birden fazla platformda şifre kullanmayın. Bu tür şifrelerin nasıl oluşturulacağını bilmek istiyorsanız, lütfen bu konuyla ilgili kılavuzumuza bakın.

Tüm farklı hesaplarınızın şifrelerini hatırlamakta zorlanıyor musunuz? Yalnız değilsin. Neyse ki, bu durumda, Remembear veya Blur gibi bir şifre yöneticisi kullanabilirsiniz. Bu araçlar tüm şifrelerinizi güvenli bir ortamda saklar, böylece artık onları hatırlamak zorunda kalmazsınız. Ayrıca, tüm çeşitli uygulamalarınıza tek bir tıklamayla erişebilirsiniz.

8. (coronavirus) kimlik avı e-postalarına dikkat edin

phishing-kanca ile-şifreDikkat edilmesi gereken bir şey, birçok siber suçlunun özellikle evden çalışan insanları hedef almasıdır. Kullanılan yaygın bir taktik, kimlik avı e-postalarıdır. Bu tür e-postalara örnek olarak, Dünya Sağlık Örgütü tarafından insanları COVID-19 hakkında bilgilendirmek için gönderilen sözde e-posta e-postaları verilebilir. Elbette, bu tür mesajlara asla cevap vermemeli veya şüpheli bağlantılara tıklamamalısınız..

Kimlik avı e-postaları, siber suçlular tarafından kurbanların bilgisayarlarına kötü amaçlı yazılım bulaştırmak için kullanılan en yaygın yöntemlerden biridir. Kimlik avı e-postaları, mağdurları hassas verileri ifşa etmeleri için kandırmak için de kullanılır. İstediğiniz son şey, tüm hassas müşteri bilgilerinizi çalmak için bilgisayarınıza tehlikeli casus yazılımlarla bulaşmak için yukarıdaki gibi kimlik avı e-postalarını kullanan siber suçlular içindir..

9. Çalışma alanınızı düzenleyin

Çevrimiçi güvenlik, bilgisayarınızı düzgün şekilde kurmanın ötesine geçer. Elektronik cihaz içermeyen şeyler ters gidebilir. Örneğin, şifrelerinizi asla bir kağıda yazmayın. Bu yanlış ellere geçerse, sisteminizin güvenliği derhal tehlikeye girer. Ayrıca, harici sabit diskler gibi aygıtlarda depolanan fiziksel yedeklemelerinizin bilgisayarınıza yakın tutulması önerilmez. Biraz aşırı gelebilir, ancak yangın durumunda hem bilgisayarınız hem de yedekleriniz kaybolur.

10. Sonuç: Evden çalışmak ilginçtir ancak risk taşır

Birçok durumda, evden çalışmak ofiste çalışmak için ilginç bir alternatif sunar. Özellikle kriz zamanlarında, koronavirüste olduğu gibi, tele-çalışma birçok insan için iyi bir seçenektir. Ne yazık ki, gördüğümüz gibi, evden çalışmak belirli risklerle geliyor. Bilgisayar sistemlerinizin güncel olduğundan ve bir virüs tarayıcı ve güvenlik duvarı ile korunduğundan emin olun. İyi bir VPN ile internet bağlantınızı her zaman güvenli hale getirin. Son olarak, güvenli bir yedekleme sisteminiz olduğundan emin olun ve kimlik avı ve siber suçlara dikkat edin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me