Kimlik Hırsızlığı Nedir ve Nasıl Bu Sorun Oldu?

Hiç kimliğini çaldın mı? Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 16 milyondan fazla insan 2017 yılında kimlik hırsızlığının kurbanı oldu ve rakamlar artmaya devam ediyor. Yüksek teknoloji dünyamızda, kişisel bilgilerimizin çalınmasına karşı daha savunmasızız. Kimlik hırsızlığı hakkında bilmeniz gerekenler ve bilgilerinizi korumak için neler yapabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.


Kimlik Hırsızlığı Nedir?

Kimlik hırsızlığı, birinin kişisel bilgileri çalması ve daha sonra başka bir kişi olarak poz vermek için kullanmasıdır. Bilgileri genellikle alışveriş yapmak, hesap açmak, hatta polise yanlış kimlik vermek için kullanırlar..

Kimlik hırsızlığının iki ana kategorisi vardır: gerçek ad ve hesap devralma. Gerçek ad kimlik hırsızlığında, imposter kişisel bilgileri kurbanın adına yeni hesaplar açmak için kullanır. Bunlar kredi kartı, çek veya çevrimiçi alışveriş hesaplarını içerebilir. Hesabın ele geçirilmesi, hırsızın birisinin mevcut hesaplarına erişmek için bilgileri kullanmasıdır. Sonra kişinin hesabına büyük faturalar koyacaklar.

Kimlik hırsızlığının yaygın örnekleri:

 • Vergiyle ilgili kimlik hırsızlığı
  Bir sahtekâr, çalınan Sosyal Güvenlik numarasıyla sahte vergi beyannamesi verdiğinde.
 • Tıbbi kimlik hırsızlığı
  Bu durumlarda fail, mağdurlarının hesabından tıbbi bakım almak için sağlık sigortası bilgilerini çalar.
 • Çocuk kimlik hırsızlığı
  Bir çocuğun Sosyal Güvenlik numarası çalındığında ve devlet yardımlarına başvurmak ve hesap açmak için kullanıldığında.
 • Üst düzey kimlik hırsızlığı
  Özellikle yaşlıları hedef alan bir tür kimlik hırsızlığı.

Suçlular Kişisel Bilgilere Nasıl Erişir??

Kimlik Avı Oltaları Parola ileSuçluların kişisel bilgi edinmesinin birçok farklı yolu vardır. İster inanın ister inanmayın, çöplüğü dalış ve insanların postalarını çalmak gibi düşük teknolojili yöntemler hala kullanılmaktadır. Çöpçüler çöp kutusundan alarak, genellikle kimliğini çalmak için yeterli bilgi alabilir. Veya postanızda önceden onaylanmış kredi kartı teklifleri alıp sizin adınıza bir hesap açabilirler. Ve bazıları diğer insanların bilgilerini almak için yankesici ve çalan cüzdanlara başvuruyor.

Diğer yöntemler daha ileri teknolojidir ve kimlik avı, veri ihlalleri ve giriş bilgilerini hacklemeyi içerir. Kimlik avı, siber suçluların bir banka veya başka bir kurum olarak poz vermesi ve e-posta, metin veya telefon görüşmesi yoluyla sizinle iletişim kurmasıdır. Sizi onlara kişisel bilgilerinizi veya hesap bilgilerinizi vermeye ikna etmeye çalışırlar. Ardından bilgileri hesaplarınıza erişmek için kullanırlar. Son yıllarda veri ihlalleri yaygınlaştı. Bunlar meydana geldiğinde, hırsızlar bilgilerinize kolayca erişebilir.

Bunlar, suçluların bilgilerinize erişmesinin yaygın yollarından sadece birkaçıdır. Ne yazık ki, olası yöntemlerin sayısı neredeyse sınırsızdır.

Kimlik Hırsızlığı Ne Kadar Yaygın?

Kimlik hırsızlığı yaygındır ve bundan etkilenen insan sayısı artmaktadır. Harris Poll tarafından yapılan 2018 çevrimiçi anketinde, 60 milyona yakın Amerikalı’nın kimlik hırsızlığı yaşadıkları ortaya çıktı. Ve 2018 Cirit Stratejisi çalışması & Araştırma, ABD’deki kurbanların sayısının 2017 yılında tüm zamanların en yüksek seviyesi 16,7 milyona ulaştığını buldu. Özellikle hesap devralmaları artıyor ve sayı 2016 ile 2017 arasında üç katına çıkıyor. Kimlik hırsızlığı yöntemleri daha karmaşık hale geldikçe, sayılar artmaya devam ediyor.

Kimlik Hırsızlığı Nasıl Bu Kadar Büyük Bir Sorun Haline Geldi??

HackerKimlik hırsızlığı uzun zamandır var, ancak yüksek teknoloji dünyamızda çok daha fazla sorun var. Suçlular internetten yıllar önce çöplüğü dalış, yankesicilik veya telefon dolandırıcılığı gibi yöntemler kullandılar. Ne yazık ki, internetin yükselişi ve daha ileri teknoloji ile kimlik hırsızlığı çok daha yaygın hale geldi. Bu suçluları izlemek de çok daha zor ve birçoğu asla yakalanmadı.

Artık internete sahip olduğumuza göre, kişisel bilgilerimizin çoğu çevrimiçi olarak iletiliyor. Çevrimiçi bankacılığı kullanıyoruz, çevrimiçi perakendecilerden alışveriş yapıyoruz ve faturalarımızı online hesaplar kullanarak ödüyoruz. Bu uygulamalar uygun olsa da, çoğu zaman kişisel bilgilerimizi tehlikeye atarlar. Verileri elektronik olarak ileterek, bireyler ve işletmeler bilgisayar korsanlarına ve siber suçlulara karşı daha savunmasızdır.

Son yıllarda veri ihlalleri kişisel bilgilerimiz için büyük bir tehdit haline gelmiştir. Veri ihlalleri, bilgisayar korsanlarının bir şirketin sisteminden güvenli ve gizli bilgilere erişmesi ve bunları ayıklamasıdır. Bilgisayar korsanları daha sonra verileri istedikleri şekilde kullanabilir. Veri ihlallerinin bir sonucu olarak, gizli kişisel bilgiler açıklanabilir.

Ne yazık ki, veri ihlalleri de artıyor. Kimlik Hırsızlığı Kaynak Merkezi veri ihlallerini takip eder ve bulgularını düzenli olarak yayınlar. 2017’de ABD’de rekor düzeyde 1.579 veri ihlali bildirdi. Bu ihlaller 178 milyonun üzerinde rekorun sızmasına neden oldu. En büyük ihlallerden biri, kredi raporlama ajansı Equifax’ı içeriyordu. Bu ihlal 147,9 milyon kişiyi ve isimleri, Sosyal Güvenlik numaralarını, sürücü belgesi numarasını ve diğer son derece kişisel bilgileri etkiledi.

Kendinizi Kimlik Hırsızlığına Karşı Koruyabilir misiniz??

Suçluların kimliğinizi çalabileceği tüm yollar göz önüne alındığında, kendinizi tamamen korumak imkansızdır. Tek bir kişi kimlik hırsızlığını önleyemez, çünkü bazı güvenlik türleri sizin kontrolünüz dışındadır. Örneğin veri ihlallerinde, bunların olmasını önlemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Bununla birlikte, riskinizi azaltmak için atabileceğiniz adımlar var. Çevrimiçi ve çevrimdışı kimlik hırsızlığı riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler.

Çevrimiçi Kimliğinizi Koruma

 • Kişisel bilgileri çevrimiçi olarak nasıl ve nerede paylaştığınıza dikkat edin.
 • Yalnızca URL’de “https” bulunan güvenli sitelerde alışveriş yapın.
 • Tüm çevrimiçi hesaplarınız için güçlü, benzersiz şifreler kullanın. Birden fazla hesap için aynı şifreyi kullanmayın.
 • Kablosuz bağlantı kullanırken dikkatli olun. Ağınızı adlandırırken sokak adınızı kullanmaktan kaçının ve güvenli bir şifre seçin. Hesaplarınıza giriş yapmak veya işlem yapmak için herkese açık kablosuz ağları kullanmaktan kaçının. Herkese açık Wi-Fi kullanmanız gerekiyorsa, bir VPN kurmanız önemle tavsiye edilir.
 • Kişisel bilgileri asla halka açık bir bilgisayara girmeyin.

Kimliğinizi Çevrimdışı Koruma

 • Herkese açık bir yerdeyken cüzdanınızı ve cüzdanınızı izleyin.
 • Kredi kartı veya banka kartıyla ödeme yaparken dikkatli olun ve PIN’inizi asla kimseyle paylaşmayın.
 • Herhangi bir belgeyi atmadan önce kişisel bilgilerle parçalayın.
 • Posta kutunuzu koruyun.
 • Önemli kişisel belgelerinizi kilitli bir kutuda saklayın.

Kimliğinizin Çalındığını Nasıl Biliyorsunuz??

Kimliğinizin çalındığını söyleyen birkaç işaret var. Size böyle bir şey olursa hızlı bir şekilde harekete geçmek önemlidir. Harekete geçmediğiniz her saat daha fazla maddi hasara yol açabilir. Kimlik sahtekarlığının konusu haline gelebileceğiniz anlamına gelebilecek bazı işaretler.

Bilmediğiniz Faturalar

Asla sipariş etmediğiniz ürünler için fatura aldığınızda bu durum sizi uyaracaktır. Bu, banka verilerinizin çalındığı ve suçlunun sizin adınıza ürün satın aldığı anlamına gelebilir. Aynı şey hatırlamadığınız banka ekstreleri için de geçerlidir.

Bilmediğiniz Teslimat Bildirimleri

Başka bir sinyal, sipariş etmediğiniz ürünler için teslimat bildirimleri almanız olabilir. Suçlular muhtemelen hesabınızı hackledi ve zor kazanılan paranızla ürün satın aldı.

Olağandışı Hesap Etkinliği

Üçüncü bir sinyal, hizmetlerinizden hesabınızda olağandışı etkinlik tespit ettiklerini söyleyen e-postalar almanız olabilir. Bu, hesap bilgilerinizin değiştirildiğini bildiren bir e-posta da olabilir. Bu bilgiyi değiştiren siz değilseniz, muhtemelen harekete geçme zamanı gelmiştir.

Sosyal Medyadaki İşaretler

Size genellikle hesaplarınızın saldırıya uğradığını söyleyebilmenizin son yolu sosyal medya aracılığıyla olur. Arkadaşlarınız ve aileniz, gönderdiğiniz bazı tuhaf mesajlar konusunda size yaklaşabilir. Bilgisayar korsanları, insanları dolandırmak için genellikle Facebook, Twitter, Instagram veya Snapchat hesaplarını tutar. Hesabınıza erişimleri varsa, tüm arkadaşlarınıza ve ailenize para isteyen mesajlar gönderebilirler. Kişisel faktör nedeniyle insanlar daha kolay vermeye meyillidirler. Sosyal medya hesapları, bozuk bağlantıları yaymak ve daha fazla hesabı kesmek için de kullanılabilir.

Kimliğiniz Çalındığında Ne Yapmalı?

Kimlik sahtekarlığının kurbanı olmak son derece sinir bozucu olabilir. Bu durumdan şüpheleniyorsanız, hızlı hareket etmek hayati önem taşır. Aşağıdaki adımlar hasarı mümkün olduğunca en aza indirmenize yardımcı olacaktır.

Banka Hesabınızı Engelleyin

Bankacılık verileriniz çalındıysa, hesabınızı engellemek için derhal bankanızı aramanız önemlidir. Bu şekilde suçluların daha fazla paranızı harcamalarını engelleyebilirsiniz. Bankanız muhtemelen takip ve hesabınızı geri alma konusunda size yardımcı olabilir.

Hesapları Geri Alma

Çevrimiçi kimlik hırsızlığının kurbanıysanız, hesaplarınıza giriş yapmak ve şifreleri mümkün olduğunca hızlı değiştirmek en iyisidir. Artık hesabınıza giriş yapamıyorsanız, söz konusu çevrimiçi hizmetin müşteri desteğine başvurun. Durumu onlara açıklayın ve hesabınızı geri almaya çalışın.

Sahtekarlığı Bildirin

Çevrimiçi hesaplarınızı ve geri hesabınızı güvence altına aldıysanız, sahtekarlığı polise bildirmeniz önemlidir. Mümkün olduğunca çok kanıt toplamaya çalışın ve durumu onlara açıklayın. Yeterli bilgi verirseniz suçluyu bulabilirler. Dahası, bazı durumlarda suçlular daha da fazla suç işlemek için kimliğinizi kullanacaktır. Durum buysa, bu suçları işleyenlerin siz olmadığınıza ikna etmek için polisle iletişime geçmeniz son derece önemlidir..

Borç Toplama Ajanslarına Başvurun

Kimlik sahtekarlığı sizi büyük finansal sorunlara sokabilir. Borç tahsildarlarının kapınızı çalmasını bile sağlayabilirsiniz. Bu durumda, bu ajanslara gidip durumu açıklamak iyi bir fikirdir. Bunu yapmazsanız borç artacaktır. Onlara kimlik sahtekarlığının kurbanı olabileceğinizi ve belki de size yardımcı olabileceklerini söyleyin. Çoğu durumda borç tahsildarları, neler olduğu konusunda onlarla birlikte açık olduğunuz sürece sempatik olacaktır.

Son düşünceler

Kimlik hırsızlığı giderek yaygınlaşıyor ve siber suçlular kişisel verileri elde etmek için daha gelişmiş yöntemler kullanıyor. Kişisel bilgilerinizi korumak için adımlar atabilirsiniz, ancak hiç kimse kimlik hırsızlığını önleyemez.

Verilerinizi korumak için elinizden geleni yapsanız bile, güvenliğin bazı yönleri bizim kontrolümüz dışındadır. Artan veri ihlali sayısı bu noktayı göstermektedir. Ancak, doğru önlemleri alarak, kimlik hırsızlığının başına gelme olasılığını azaltabilirsiniz..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me