Kimlik avı: Nedir? Sahte Mesajlara ve E-postalara Dikkat Edin!

Muhtemelen daha önce kimlik avı yaptığınızı duymuşsunuzdur. Neredeyse sürekli olarak şirketler, haber kuruluşları ve diğer kuruluşlar buna karşı uyarmaya çalışıyorlar. Ancak kimlik avı tam olarak nedir? Bu makale size siber suçların bu formu hakkında her şeyi anlatacaktır. Bunun ne olduğu, nasıl tanınacağı ve kendinizi ona karşı nasıl koruyabileceğiniz hakkında konuşacağız. Bir kimlik avı girişiminin kurbanıysanız ne yapacağınızı da göstereceğiz.


Kimlik Avı Nedir?

Kimlik Avı Oltaları Parola ile

Kimlik avı, mağdurlara bilmeden suçlulara kişisel bilgilerine veya geri hesaplarına erişim izni veren bir tür siber suçtur. Genellikle bu, mağdurlara kimlik avı e-postası gönderilmesinden kaynaklanır. Bu e-posta resmi bir kuruluştan veya işletmeden geliyor gibi görünüyor, ancak aslında bir suçlu tarafından gönderildi. Bu suçlular, e-postalarını mümkün olduğunca gerçek göstermek için her şeyi yapacaklar. Örneğin, resmi web sitelerinin ve şirketlerin logolarını kullanırlar. Söz konusu e-postalarda, mağdurlardan genellikle bir bağlantıyı tıklamaları veya bir ek açmaları istenir.

Kimlik avı e-postasındaki bir bağlantıyı tıklatırsanız, kendinizi resmi bir web sitesine benzeyen, ancak yalnızca sahte bir kopya olan bir sayfada bulabilirsiniz. Suçlu, örneğin bir giriş ekranını doldurarak kişisel bilgilerinizi ve hassas bilgilerinizi bu sayfaya girmenizi umuyor. Bunu yaptıktan sonra, suçlu bu bilgilere erişebilir. Kimlik avı postasında bir ek açmak da birçok soruna neden olabilir. Bilmeden bilgisayarınıza virüs veya casus yazılım gibi kötü amaçlı yazılım yüklüyor olabilirsiniz. Bu da suçlunun bankacılık bilgileriniz gibi sizinle ilgili her türlü kişisel bilgiyi edinmesine neden olabilir. Bazen bir Botnet oluşturmak ve DDOS saldırıları gerçekleştirmek için botlar bile kurarlar.

Bir kimlik avı suçlunun nihai amacı paranızı veya kişisel verilerinizi çalmaktan faydalanmaktır. “Kimlik avı” adı buradan gelir. Siber suçlular bilginiz için “balık tutarlar”: dijital oltalarını (e-posta) atarlar ve kurban ısırmayı beklerler. Onlar aldatmaca çalışmak için bir alıcının korku ve duygularını kullanın. Örneğin, sizi ödemeden hemen ödeme yapmazsanız para cezası alacağınızı söyleyen, ödenmemiş bir ödemeniz olduğunu varsayabilirler. Mağdurlar bunu okurken panik yaparlar ve istedikleri gibi yaparlar, suçlunun hilelerine düşerler. Bu sana olmuşsa aptal hissetme. Sahte bir mesajı gerçek anlaşmadan ayırmak inanılmaz derecede zor olabilir.

Farklı Kimlik Avı Çeşitleri

Genellikle, e-posta suçlular için çok etkili bir ortamdır, çünkü tek seferde binlerce kişiye ulaşmalarına izin verir. Mümkün olduğunca az zaman harcayarak, alıcıların küçük bir kısmı aldatmacaya düştüğü sürece çok para çalabilirler. Ancak, e-postalarla bitmiyor. İster sosyal medyadaki dolandırıcılıklarla, ister geleneksel posta yoluyla olsun, dikkat etmeniz gereken bazı kimlik avı formları.

SMS ve WhatsApp dolandırıcılığı

Whatsapp LogosuSiber suçlular kurbanlarından para çalmanın yeni yollarını düşünmeye devam ediyor. Bu teknikler daha etkili ve kazançlı olabilir, çünkü insanlar bunu henüz bilmiyorlar. Bankanızdan bir metin her zaman güveninize layık olmayabilir. Aynı şey, resmi bir kuruluştan gelen ve hiçbir şey hatırlamadığınız bir faturayı ödemenizi isteyen bir WhatsApp mesajı için de geçerlidir. Son birkaç yıldır, WhatsApp özellikle kimlik avı dolandırıcılıklarında giderek daha fazla kullanıldı.

Şüpheli bir mesaj aldınız mı? Bir faturanın gerçekten ödenmesi gerekip gerekmediğini veya paranızı çalmak için bir girişim olup olmadığını söylemek çok zor olabilir. Yapılacak en iyi şey, sözde mesajı gönderen kuruluşla iletişim kurmaktır. İletideki herhangi bir bağlantıyı tıklamadan veya oradaki bilgileri kullanmadan çevrimiçi olarak doğru iletişim bilgilerini arayarak resmi web sitelerine gidin. Kimlik avı suçluları genellikle şirketin iletişim bilgilerini kendileri değiştirebilecek kadar akıllıdır. Şirket mesaj hakkında hiçbir şey bilmiyorsa, birinin adında kimlik avı iletileri gönderdiğini bildiğinden emin olun.

Sahte faturalar

Sadece sosyal medya değil, aynı zamanda daha geleneksel iletişim biçimleri siber suçlular tarafından suiistimal ediliyor. Özellikle kendi işine sahip olanlar için daha yaygın dolandırıcılıklardan biri sahte faturalardır. Dolandırıcılar, sahte ama çok gerçek görünümlü bir fatura göndererek size hızlı bir şekilde ödeme yapmanızı veya sonuçlara maruz kalmanızı söyler. Genellikle parayı belirli bir geri hesaba göndermeniz istenir. Bazen borçlu olduğunuzu bile iddia ederler ve parayı hızlı bir şekilde aktarmazsanız borç tahsildarı gönderirler. Resmi kurumlardan (aşırı durumlarda) böyle bir mektup almak mümkün olsa da, kimlik avı da olabilir. Bu, genellikle tehditlerin yanlış olduğu anlamına gelir. Parayı transfer ederseniz, sadece dolandırıcıların ceplerinde olur.

Bir faturanın veya ödeme hatırlatmasının yasal olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız, gönderen şirketi arayın. Yine de, faturada listelenen iletişim bilgilerini kullanmayın. Her zaman faturada gösterilen şirketin resmi web sitesine gidin ve onları arayın veya e-posta ile gönderin. Herhangi bir ödeme yapmadan önce faturanın, belirtilen para miktarının ve hesaba aktarılması gereken hesabın onayını isteyin.

Arkadaşlarınızdan veya akrabalarınızdan gelen e-postalar veya sosyal medya mesajları

Bir suçlu bir mağdurun e-posta veya sosyal medya hesabına erişmişse (örneğin, önceki bir kimlik avı saldırısı yoluyla), bunu yeni mağdurlar bulmak için kullanabilirler. Bir suçlu, saldırıya uğramış hesabın arkadaşlarına mesaj göndererek başkalarının ona para göndermesini sağlayabilir. Genellikle, bu mesajlar basit bir “Merhaba, nasılsınız?” İnsanlar tepki gösterdiğinde, suçlu para isteyecektir. İşte John’un hesabının saldırıya uğradığı ve siber suçlu arkadaşının Matthew’e Facebook aracılığıyla yaklaştığı böyle bir kimlik avı mesajı örneği:

Facebook Kimlik Avı mesajı

Bir arkadaşınızın başının belada olduğunu duyduğunuzda, muhtemelen onlara yardım etmeye istekli olursunuz. Siber suçlular bir aciliyet duygusu yaratarak bu eğilimi kötüye kullanıyorlar: John’un yurtdışında kalması ve en kısa sürede eve dönmesi gerekiyor. Matthew ona yardım etmeye karar verirse, bilmeden John’un değil siber suçlunun banka hesabına para aktaracaktır. Suçlu, paranın PayPal, Western Union, Moneygram veya Bitcoin aracılığıyla aktarılmasını isteyebilir. Bazı durumlarda, suçlular saldırıya uğramış hesabın tam arkadaş ağını haritalamak ve hatta geçmiş mesajları okumak için çaba harcayacaktır. Kimlik avı girişimlerini mümkün olduğunca ikna edici hale getirmek için bu bilgileri kullanırlar..

Bir arkadaşınızdan e-posta, Facebook veya başka bir sosyal medya platformu aracılığıyla para isteyen bir mesaj aldınız mı? Dikkatli ol. Konuştuğunuzu düşündüğünüz kişiyle, örneğin onları arayarak iletişim kurun. Bu şekilde, gerçekten sorun olup olmadıklarını kontrol edebilirsiniz. Değilse, hesapları saldırıya uğradı.

Telefon üzerinden “Phishing”

Kulak resmi ile Smartphone

Bazen kimlik avı telefonla gerçekleşir. Bu, suçluların kurbanın banka hesabına zaten erişimi olduğunda, ancak başka bilgilere ihtiyaç duyduklarında da olabilir. Eğer kurban işbirliği yaparsa, bilmeden suçlulara para transfer ederler. Bu şu şekilde olabilir:

 1. Suçlu, mağdurun banka ortamına giriş yapar ve kendi hesabına para aktarmaya başlar.
 2. Suçlu, bir banka çalışanı gibi davranarak mağduru arar ve mağdurun aldığı TAN kodunu ister (örneğin metin yoluyla).
 3. Mağdur kodu (aslında bir ödemeyi doğrulamak için gönderilir) iletirse, suçlu işlemi işlemi kendi banka hesabına tamamlamak için kullanır.

Kimlik avı suçluları aynı zamanda bir Windows çalışanı veya bilgisayarınızın veya akıllı telefonunuzun üreticisi gibi davranabilir. Teknik bir sorunu çözmek için telefon etmeyi talep edecekler. Bunun yerine, bilgisayarınıza ve kişisel bilgilerinize erişmelerini sağlayan tehlikeli bir web sitesine giriş yapmanızı sağlarlar. Bazı durumlarda, cihazınıza fidye yazılımı bile yükler. Bu, tüm dosyalarınızın şifreleneceği ve rehin alınacağı anlamına gelir: ödeme yapmadıkça dosyalara erişemezsiniz. Fidye yazılımının kurbanı olduysanız, polise başvurduğunuzdan emin olun..

Son zamanlarda, telefonda farklı bir kimlik avı türü bildirildi. Bir suçlu sizi garip, genellikle yabancı bir numaradan arayacaktır. Aldığınız zaman hiçbir şey duymazsınız. Ancak daha sonra telefon faturanız telefon görüşmesinin size büyük miktarda paraya mal olduğunu gösterir. Kendinizi bu tür bir aldatmacadan korumak için herhangi bir çağrı almayın.

Belirli bir banka veya işletmeden bir çalışan tarafından çağrıldıysanız, adres veya banka hesap numarası gibi kişisel bilgilerinizi hemen vermeyin. Her zaman bir işletmenin doğru, resmi telefon numaralarını kullandığınızdan emin olun ve o şirketin bir temsilcisiyle gerçekten aradığınızı kontrol edin.

Kimlik Avı Nasıl Tanınır?

Resmi bir kurumdan veya para isteyen bir arkadaşınızdan e-posta, kısa mesaj veya başka bir mesaj aldınız mı? Bir şey yapmadan önce iki kez düşünün! Devletten bir mesaj, bir web mağazası, IRS, bankanız, bir sigorta şirketi veya Amazon gibi bir web sitesi gibi görünüyorsa, bunun yerine bir suçluyla uğraşıyor olabilirsiniz. Diğer kimlik avı türleri, bir “Nijeryalı prens” tarafından gönderilen iyi bilinen e-posta veya uzak bir akraba, büyük miktarda paraya erişimleri varmış gibi davranıyor. Ancak size bir şey göndermeden önce, onlara bir şey aktarmanız gerekir. Bu tür tuzaklara düşmeyin. Onlar gerçek değil.

Kimlik avının tespit edilmesi zor olabileceğinden, bir iletinin yasal olup olmadığını kontrol ederken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmek önemlidir. Kimlik avı girişimini tanımanıza yardımcı olacak birkaç ipucu.

1. İpucu: Tebrik, dil, yazım ve dilbilgisi hataları

Genellikle kimlik avı postaları aynı anda birçok kişiye gönderilir. Bu, her zaman kişiselleştirilmedikleri anlamına gelir. Bunun yerine, standart bir “Sevgili Bay / Bayan” veya benzer bir şey içeren bir e-posta alırsınız. E-posta ile başka bir şey yapmadan önce her zaman örneğin bankanız tarafından doğru bir şekilde ele alınmamasının garip olup olmadığını düşünün.

Genellikle bir e-postanın çok sayıda yazım veya dilbilgisi hatası içerdiğinde sahte olduğunu söyleyebilirsiniz. Çoğu zaman, postayı gönderen siber suçlular İngilizce’de en iyisi değildir ve bariz hatalar yaparlar. Kimlik avı mesajlarında sıklıkla kullanılan bir diğer teknik de aciliyet duygusu yaratmaktır. “ACİL”, “ÖNEMLİ” veya “NİHAİ BİLDİRİM” gibi dil, kimlik avı e-postasıyla uğraştığınızı gösterebilir.

Yine de, durum her zaman böyle değildir. Hata içermeyen ve hatta bir tür kişiselleştirilmiş selamlama ile başlayan kimlik avı e-postaları ve web siteleri vardır. Neyse ki, diğer ipuçlarımızda size söyleyeceğimiz için dikkat edebileceğiniz başka şeyler var.

2. İpucu: E-postanın göndericisine bakın

Büyüteçli listeKimlik avı e-postaları genellikle sahte e-posta adresleriyle gönderilir. Her zaman gönderenin e-posta adresine bakın ve yasal olup olmadığını kontrol edin. Örneğin, Bank of America müşterisiyseniz, @ bankofamerica.com ile biten adreslerden resmi e-postalar alabilirsiniz. Siber suçlular bu etki alanına sahip olmadığından, bu e-posta adreslerini kullanamazlar. Bunun yerine, çok benzer bir alan adından göndermeye veya genel bir e-posta sağlayıcısı kullanmaya çalışacaklar. Örneğin, [email protected] veya @ americanbank.com ile biten bir şey kullanabilirler. Kasıtlı yazım hataları bile olağandışı değildir: asıl alana bir veya iki harf ekleyerek suçlular mesajın meşru olduğunu düşünmek için sizi kandırmaya çalışırlar. Bazen kimlik avı e-posta adresleri rastgele sayılar ve harflerden oluşur. Bunları tespit etmek kolaydır ve asla güvenilmemelidir.

Bazı durumlarda, bir kimlik avı iletisinin güvenilir bir gönderene sahip olduğu görülür. Bazen kendi e-posta adresinizden bile gönderiliyor gibi görünüyor. Buna “e-posta sahteciliği” denir ve kimlik avı ve iş e-postasında uzlaşma (BEC) konusunda çok şey olur. Sakın düşme. Şüpheniz varsa, her zaman resmi web sitesinde doğru iletişim bilgilerini arayarak gönderenle iletişime geçin. Bu, kendi adresinizden gelen bir e-postaysa, yok sayın.

3. İpucu: Kişisel bilgilerinizi paylaşmayın

Kişisel bilgilerinizi, örneğin giriş bilgilerinizi isteyen bir e-posta, metin veya başka bir mesaj alırsanız, bu kötü bir işaret olabilir. Kesinlikle güvenli olduğundan emin değilseniz, kişisel veya hesap bilgilerinizi asla e-posta (veya başka bir metin ortamı) aracılığıyla paylaşmayın. Birçok meşru işletme asla bilgilerinizi doğrudan istemez. Bu özellikle parolalar, TAN kodları ve hesaba özgü diğer bilgiler söz konusu olduğunda geçerlidir. Bir e-posta veya mesaj ne kadar gerçek görünse de, bilgilerinizi gizli tutun. Bir iletinin gerçek olup olmadığından emin değilseniz, resmi web sitesinden gerçek kuruluşla iletişim kurun veya arayın. Asla gölgeli mesajlara cevap vermeyin ve güvenmediğiniz bağlantıları tıklamayın.

4. İpucu: Şüpheli eklere dikkat edin

Kimlik avı iletisindeki bir eke basit bir tıklama, cihazınıza keylogger ve Truva atları gibi casus yazılımlar yükleyebilir. Yalnızca tamamen güvendiğiniz ve gönderilmesi beklenen dosyaları açın. Sıra dışı gibi görünen tüm dosya adlarını ve dosya türlerini arayın. İle biten dosyalar .zip veya .exe nominal değere güvenilmemelidir. PDF dosyaları bile her zaman güvenli değildir. Kimlik avı e-postalarında kullanılabilecek dosya uzantılarına genel bir bakış bulacaksınız..

 • .yarasa(Toplu)
 • .com(komut dosyası)
 • .cpl(Kontrol Paneli)
 • .docm(Makrolu Microsoft Word)
 • .exe(Windows Yürütülebilir dosya)
 • .kavanoz(Java)
 • .js(JavaScript)
 • .pif(Program Bilgi Dosyası)
 • .pptm(Makrolu Microsoft PowerPoint)
 • .pS1(Windows PowerShell)
 • .scr(Ekran koruyucu dosyası)
 • .vbs(Visual Basic Komut Dosyası)
 • .wsf(Windows Komut Dosyası)
 • .xlsm(Makrolu Microsoft Excel)
 • .zip (Sıkıştırılmış)

Belirli bir ekin ne tür bir dosya olduğunu bilmek istiyorsanız, tam adresten sonra dosya adının harflerini kontrol etmeniz yeterlidir.

Siber suçlular, dosya uzantısını dosya adına ekleyerek sizi kandırmaya çalışabilir. Örneğin, bir PDF dosyasıyla “InvoicePDF.exe” adını verdiğinize inandığınızdan emin olabilirler. Bunun yerine, kötü amaçlı yazılım yüklemek için kullanılan bir .exe dosyasıdır.

5. İpucu: Şüpheli bağlantılara dikkat edin

Bilgisayar DizüstüBir e-postadaki güvenmediğiniz bir bağlantı tespit ettiniz mi? Tıklamayın. Her bağlantı sizi yönlendireceğini söylediği yere götürmez. Neyse ki, imlecinizi bağlantının üzerine getirerek (tıklamadan!) Ve tarayıcınızın sol alt köşesini kontrol ederek bunu kolayca kontrol edebilirsiniz. Bağlantının yönlendirdiği web sitesinin tam olarak küçük bir beyaz çubuk görünecektir. Bu tanımadığınız veya güvenmediğiniz bir web sitesi mi? O zaman muhtemelen bir kimlik avı girişimi ile uğraşıyorsunuz.

Adres bile güvenilir bir web sitesi gibi görünebilir, ancak sizi kandırmak için yapılmış olabilir. Her şeyin doğru şekilde yazıldığını ve alan adının doğru olup olmadığını her zaman kontrol edin (örneğin, bankofamerica.comyerine / info bankofamerica.officialwebsite.com/bilgi). Bir şeyi yanlışlıkla tıklamak çok kolay olduğu için akıllı telefonunuzu veya tabletinizi kullanırken çok dikkatli olun.

6. İpucu: Döngüde kalın

Teknoloji ve siber suçlar sürekli gelişiyor. Kimlik avına ve diğer çevrimiçi suç türlerine karşı kendinizi korumanın yeni yolları, tıpkı suçluların kurbanlarını kandırmaya çalışması için yeni yollar gibi ortaya çıkmaya devam ediyor. Bu nedenle kimlik avı ile ilgili en son haberleri ve ona bağlı olan her şeyi takip etmek önemlidir. Bu makaleyi okuyorsanız, zaten yolunuzda. Haber bölümümüzü de takip ettiğinizden emin olun. İşletmeler veya hükümetler tarafından yayınlanan uluslararası kimlik avı girişimleri hakkında uyarılar olabilir.

İpucu 7: Sezgilerinize güvenin

Bir iletiye, e-postaya veya web sitesine güvenip güvenemeyeceğinizden tam olarak emin değilseniz, güvenmeyin. Üzgün ​​olmaktansa güvende olmak daha iyi. Gerçek organizasyonla temasa geçin ve onlara bu konuyu sorun. Bu mümkün değilse, gönderenin e-posta adresini çevrimiçi olarak da arayabilirsiniz. Bir süredir kullanılan bir kimlik avı girişimi ise, diğer insanlar muhtemelen bununla zaten ilgilenmiş olacak ve güvenli olup olmadığını söyleyebilecekler.

Kimlik Avı Önleme

Kimlik avı e-postasını tanımanın birçok yolu vardır, ancak başlamak için bunlarla karşılaşmazsanız daha da iyidir. Kimlik avını durdurmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu.

 • Hesaplarınızda iki faktörlü kimlik doğrulama kullanın: önemli hesaplara giriş yaparken (örneğin bir doğrulama koduyla) iki adım atmanız gerekiyorsa, siber suçluların hesabınıza tam erişim şansı çok daha incedir.
 • Spam filtrenizi etkinleştirin: e-posta sağlayıcınızın spam’ı gelen kutunuzdan uzak tutmak için kullanabileceğiniz birkaç ayar olabilir. Bu, tüm kimlik avı e-postalarının size ulaşmasını engellemeyebilir, ancak size ek bir güvenlik katmanı sağlar, bu nedenle kötü amaçlı e-postalarla daha az karşılaşırsınız. E-posta alabileceğiniz önemli e-posta adreslerinin bir beyaz listeye yerleştirildiğinden emin olun, böylece yanlışlıkla spam klasörünüze gelmezler.
 • Verilerinizi yalnızca güvenli web sitelerinde paylaşın: adres çubuğu, sizinle ziyaret ettiğiniz web sitesi arasındaki bağlantının güvenli olup olmadığını söyleyecektir. Öyleyse, URL’nin sol tarafında küçük, kapalı bir kilit ve ayrıca bağlantıda ‘https: //’ (‘s’ dahil) görürsünüz. Bu eksikse, o sayfada hiçbir kişisel bilgi paylaşmamalısınız. Birçok kimlik avı web sitesi HTTPS’yi kullanmaya başladı, bu nedenle bu küçük kontrol sizi tüm aldatmacalardan kurtaramayacak. Yine de önemli bir başlangıç. HTTPS hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bu konuyla ilgili tam bir makale yazdık.
 • Kendinizi çevrimiçi ortamda nasıl koruyabileceğinizi bildiğinizden emin olun: Güvenli bir şekilde çevrimiçi olmak için 8 basit adımımız size bu konuda yardımcı olacaktır.

Para Katırı Olarak Çalışmak: Kazara Suçlu

Paranın üstünde bilgisayar dolar işareti olanBazı kimlik avı saldırıları yüzün üzerinde insan arasındaki işbirliğidir. Böyle bir grubun en büyük grubu “para katırları” ndan oluşur. Bu kişiler (genellikle öğrenciler) geçici olarak banka hesaplarını kimlik avı için açarlar. Bu şekilde çalınan para, hesaptan hızlı ve kolay bir şekilde hesaba gönderilebilir, bu nedenle yetkililerin parayı operasyonun arkasındaki gerçek beyine kadar izlemesi çok daha zordur. Tazminat yoluyla, para katırlarının paranın küçük bir yüzdesini tutmasına izin verilir.

Para katırları genellikle bir ‘çoban’ tarafından işe alınır. Bu, çevrimiçi olarak, yasal gibi görünen ancak gerçek olmayan iş ilanlarıyla veya gerçek hayatta gerçekleşir. Bir çoban, insanlara ekstra para kazanmak isteyip istemediklerini sormak için okul oyun alanlarına ve diğer halka açık yerlere gidebilir. Bir çok para katır yaptıklarının yasadışı olduğunun farkında değil. Bilmeden bile siber suçlara suç işliyorlar.

Polis tarafından bulunma riski, para katırları için saldırının arkasındaki kişiden çok daha büyüktür. Sonuçta çalınan paranın yolu önce tüm para katırının hesaplarından geçer. Herhangi birinin bu tür uygulamalara katılmasını önermiyoruz. Birisi size banka hesabınıza erişmenizi gerektiren bir iş teklif ederse, kesinlikle ‘phishy’ bir şey oluyor.

Kimlik Avı Kurbanı Olduğunuzda Ne Yapmalı??

Kimlik avı kurbanı oldunuz mu? Almanız gereken güvenlik önlemleri aldatmaca türüne bağlıdır. Kimlik avı dolandırıcılığına yakalandığınızda şunları yapabilirsiniz:

 • Birisine banka bilgilerinizi verdiğinizde, kartını engelle ve bankanı ara.
 • Çevrimiçi bir hizmetin hesabı ise, hızlı bir şekilde Şifreni değiştir ve diğer önemli bilgiler.
 • Şüpheli bir bağlantıyı tıkladığınızda veya kötü amaçlı bir yazılım indirdiğinizde, bilgisayarınızı taramak ve virüsleri karantinaya almak için virüsten koruma yazılımı kullanma.
 • Her zaman asıl şirket veya kişiyle iletişim kurun ve onlara ne olduğunu anlat. Size yardımcı olabilir veya en azından başkalarını uyarabilirler.
 • Kimlik avını bildirin uygun makamlara, örneğin polise.
 • (Çevrimiçi) arkadaşlarınızı bilgilendirin aldatmaca hakkında. Suçlu, verilerinizi daha fazla kurban yapmak için kullanabilir.

Sonuç

Kimlik avı kötü bir çevrimiçi suçtur. Kötü amaçlı bir bağlantıyı tıklamak veya yanlış web sitesine giriş yapmak feci sonuçlar doğurabilir. Buna kurban gitmeyeceğinizden emin olmak için bilgi sahibi olmak önemlidir. Kimlik avı iletisini nasıl tanıyacağınızı ve bir ileti aldığınızda ne yapacağınızı öğrenin. Hesaplarınızı doğru şekilde ayarlayarak kimlik avını uzaktan tutun. Ne olursa olsun bir şey oldu mu? Doğru kuruluşlarla iletişim kurduğunuzdan ve hasarı minimumda tutmak için adımlar attığınızdan emin olun..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me