Keylogger Nedir ve Kendinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Keylogger’lar, günümüzde tüketicileri tehdit eden ve giderek yaygınlaşan bir kötü amaçlı yazılım türüdür. Bu programlar kullanıcının yaptığı her tuş vuruşunu kaydeder ve bilgisayar korsanları şifrelerinizi ve diğer gizli bilgilerinizi deşifre etmek için bu verileri kullanabilir. Ne yazık ki, keylogger’ları tespit etmek çok zordur. Bu, bilgilerinizin farkında olmadan uzun süre ele geçirilebileceği anlamına gelir. Keylogger’ların ne olduğu, nasıl çalıştıkları ve bilgisayarınıza erişmelerini nasıl önleyebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Keylogging Nedir?

Keylogger Hacker LookingglassBir keylogger veya tuş vuruşu kaydedicisi, bilgisayarınızda sürekli çalışan ve yaptığınız her tuş vuruşunu kaydeden bir programdır. Bazı ebeveynler veya işverenler çocuklarının veya çalışanlarının çevrimiçi etkinliklerini izlemek için kullanır, ancak siber suçlular bunları insanların verilerini çalmak için kullanır. Diğer durumlarda, bilgisayar korsanları işletmeleri ve hükümetleri gözetlemek ve verilerine erişmek için keyloggerları kullanır.

Keylogger tuş vuruşlarınızı takip ederken, bilgi çevrimiçi bir hacker veritabanına gönderilir. Burada bilgisayar korsanları verileri sıralar ve finansal ve çevrimiçi alışveriş hesaplarınız için kullanıcı adınızı ve şifrenizi bulabilir.

Keylogger’lar kullanıcıların bilgisayarlarını yavaşlatmaz, bu da algılanmalarını zorlaştırır. Hatta bazıları kendilerini işletim sistemine gömdü. Bu tip keyloggerlara rootkit virüsü denir. Diğer keylogger türleri tarayıcıları, uygulamaları ve web sayfalarını etkiler ve onları kullanan herkesi riske atar.

Bilgisayar korsanlarının kullanabileceği birkaç farklı keylogger türü vardır. Donanım sürümleri, yüzlerce tuş vuruşunu yakalamak için klavye ve bilgisayar arasına yerleştirilen küçük cihazlardır. Ancak, birisinin evinize bir tane dikmesi olası değildir. Yazılım sürümleri kullanıcılar için çok daha fazla tehdit oluşturuyor. Yazılım tabanlı tuş kaydediciler kendilerini bilgisayarınıza, uygulamalarınıza veya tarayıcınıza yerleştirir.


Keylogger’lar Ne Kadar Yaygındır??

Zeus Trojan gibi kötü niyetli keylogger’lar çok daha yaygın hale geliyor. Aslında, Symantec tarafından hazırlanan bir rapor, kötü amaçlı yazılımların yaklaşık% 50’sinin bilgisayarlara zarar vermediğini, ancak kişisel veri toplamak için kullanıldığını ortaya koydu..

Kesin istatistiklere ulaşmak zordur, ancak SANS Enstitüsü araştırmacısı John Bambenek, ABD’deki yaklaşık 10 milyon bilgisayara keylogging kötü amaçlı yazılım bulaştığını tahmin ediyor. Kaspersky Labs 300’den fazla tuş kaydedici tespit etti. Bu istatistikler, keyloggerların son derece yaygın bir kötü amaçlı yazılım türü olduğunu ve popülaritesinin arttığını gösteriyor.

Riskler Nelerdir?

Keylogger’lar, bilgisayarınıza veya işletim sisteminize zarar vermedikleri için diğer kötü amaçlı yazılım türlerinden farklıdır. Klavyelerin ana tehlikesi, bilgisayar korsanlarının şifreleri ve klavyeyi kullanarak girilen diğer bilgileri deşifre etmek için kullanabilmeleridir.

Bu, siber suçluların finansal, oyun ve çevrimiçi alışveriş hesapları için PIN’lerinizi, hesap numaralarınızı ve giriş bilgilerinizi anlayabileceği anlamına gelir. Bu bilgileri aldıktan sonra, bankanızdan para aktarabilir, pahalı kredi kartı faturaları düzenleyebilir veya hesaplarınıza giriş yapabilirler.

Bilgisayar korsanları, yıkıcı güvenlik ve veri ihlallerine neden olabilecek organizasyonları ve hükümetleri gözetlemek için keylogger’ları da kullanır..

Buna ek olarak, keyloggerları tespit etmek çok zordur. Bunun nedeni, bilgisayarınızı belirgin bir şekilde etkilememesidir. Bir keylogger, kullanıcı bir şeyin yanlış olduğunu fark etmeden önce uzun süre iş başında olabilir.

Keylogger’lar Bilgisayarınızı Nasıl Bulaştırır??

Çoğu zaman, keyloggerlar bilgisayarınıza bir Truva atı virüsü bulaştırabilir. Bu, yararlı bir araç olduğunu iddia eden bir yazılımdır, ancak aslında kötü amaçlı yazılım sunmanın bir yoludur. Kullanıcı aracı indirdiğinde çalışabilir veya çalışmayabilir. Her iki durumda da, program bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım yükler.

Bilgisayar korsanları genellikle bilgisayarınızda Truva Atı virüsü almak için kimlik avı kullanır. Keylogger, kullanıcı bir bağlantıyı tıklattığında veya kimlik avı e-postasından bir ek açtığında yüklenir. Bir kullanıcı, savunmasız bir tarayıcı kullanarak kötü amaçlı bir web sitesini ziyaret ederse de yüklenebilir. Keylogger, kullanıcı siteye eriştiğinde etkinleşir.

Bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılımdan koruma programı olsa bile, keylogger’ların sisteminize girmesini engellemeyebilir. Bunun nedeni, keylogging’in bazı meşru kullanımları olması ve güvenlik programlarının genellikle gözden kaçırmasıdır. Diğer zamanlarda keylogger güncelleme sırasında kurulur. Ne yazık ki, bilgisayarınızı keylogging yazılımından korumak çok zor olabilir.

Keylogger’lardan Kendinizi Nasıl Koruyabilirsiniz??

Keylogger’lara karşı en iyi savunmanız, onların bilgisayarınıza girmesini engellemektir. Kendinizi keylogger’lardan korumak için atabileceğiniz en önemli adımlardan bazıları şunlardır:

Anti-Virüs Yazılımını Kullan

Virüsten koruma yazılımı, bilgisayarınızı farklı türdeki kötü amaçlı yazılımlara karşı korumak için gereklidir. Sizi keylogger’lardan koruyabilir, ancak yazılımın bunu yapması için bazı ek adımlar atmanız gerekebilir. Çoğu virüsten koruma şirketinin veritabanlarında bir keylogger kaydı vardır, ancak keylogger’ları potansiyel olarak kötü amaçlı olarak sınıflandırırlar. Kötü amaçlı yazılımdan koruma programının varsayılan ayarının bunları algılayıp algılamayacağını kontrol etmelisiniz. Değilse, yazılımı en azından sizi ortak tuş kaydedicilere karşı koruyacak şekilde yapılandırın.

Bilgisayarınızı Güncel Tutun

Kötü amaçlı yazılımlardan ekstra koruma sağlamak için bilgisayarınızı ve yazılımınızı güncel tutmak çok önemlidir. Bunun nedeni, keylogger’lar ve diğer kötü amaçlı yazılım türlerinin, bilgisayarınıza bulaşmak için sisteminizdeki güvenlik açıklarını sık sık algılaması ve kullanmasıdır. Bu olasılığınızı azaltmak için işletim sisteminizi, uygulamalarınızı, programlarınızı ve yazılımlarınızı sık sık güncelleyin.

Parolalarınızı Düzenli Olarak Değiştirme

Şifrelerinizi birkaç haftada bir düzenli olarak güncellemeniz iyi bir uygulamadır. Parolanız çalınsa bile, bilgisayar korsanı büyük olasılıkla hemen kullanmayacaktır. Yakında değiştirirseniz, bilgisayar korsanı için artık yararlı olmayacaktır. Şifrenizi sık sık değiştirerek, hesaplarınızı tuş kaydedicilerden korumaya yardımcı olabilirsiniz. Tüm bu şifreleri takip etmek çok zor olabileceğinden, size yardımcı olması için bir şifre yöneticisi kurmayı düşünün.

Ekran Klavyenizi Kullanma

Çok iyi bilinmese de, Windows’da parolaları ve diğer gizli bilgileri yazarken kullanabileceğiniz bir ekran klavyesi vardır. Keylogger’lar genellikle ekran klavyesinde yaptığınız tıklamaları kaydetmez. Bu nedenle, hesap numaralarını, şifreleri ve diğer hassas bilgileri girmek için ekran klavyesini kullanmak bilgilerinizin korunmasına yardımcı olmanın iyi bir yoludur.

Keylogger nasıl kaldırılır?

Kötü amaçlı yazılımdan koruma veya casus yazılımdan koruma yazılımı tuş kaydedicilerin algılanmasına ve kaldırılmasına yardımcı olabilirken, en iyi seçeneğiniz anti-keylogger yazılımını kullanmaktır. Bu tür yazılımlar, bilgisayarınızda çalışan tüm işlemleri denetler. Buna işletim sistemleri, arka plan hizmetleri ve uygulamaları, BIOS, ağ ayarları ve tarayıcılar dahildir. Keylogger’ları kaldırabilen başka bir yazılım türü, keyloggerları yükleyen virüsleri hedefleyen bir anti-rootkit programıdır.

Anti-keylogging yazılımını kullanmanın yanı sıra, bunu kontrol etmenin başka bir yolu da Görev Yöneticinizi açmak ve hangi programların çalıştığını görmek. Bilmediğiniz programlar görürseniz, bu adlara sahip herhangi bir tuş kaydedici olup olmadığını görmek için çevrimiçi bir arama yapın. Bu, sisteminizde keylogger olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir.

Keylogger’ları kaldırmanıza yardımcı olabilecek en iyi yazılım seçeneklerinden bazıları şunlardır:

SpyShelter

SpyShelter, keylogger’lara karşı sizi korumak için çeşitli işlevler yerine getirir. Sürekli çalışmaya devam ederseniz, sisteminize girmeye çalışan ve bilgisayarınıza bulaşmasını önleyen tuş kaydedicileri tanımlar. Ayrıca, mevcut keylogger’ları tanımlamak ve kaldırmak için bilgisayarınızı tarar. Son olarak, bu yazılım tuş vuruşlarınızı şifreleyecek, böylece tuş kaydediciler için işe yaramayacaktır. Bu yazılım şu anda yalnızca Windows işletim sistemleri için kullanılabilir.

Zemana

Zemana, kötü amaçlı yazılımdan koruma programlarına ek olarak, bir anti-keylogger sistemine de sahiptir. Bu program sürekli çalışır, etkinliğinizi izler ve indirmelerinizi tarar. Ayrıca, kötü amaçlı etkinlikleri kontrol etmek için düzenli sistem taramaları yapar. Buna ek olarak, Zemana, çevrimiçi veri iletirken kullanabileceğiniz bir şifreleme özelliğine, kötü amaçlı bir tarayıcıya ve fidye yazılımı korumasına sahiptir. SpyScanner’tan daha fazla işlevi var, ancak SpyScanner kadar tuş kaydediciyi algılayamıyor. Zemana şu anda yalnızca Windows kullanıcıları tarafından kullanılabilir.

Malwarebytes Anti-Rootkit

Anti-keylogging programları keylogger’ları kaldıramıyorsa, bir anti-rootkit programı deneyin. Malwarebytes Anti-Rootkit, tüm işletim sisteminizi keylogger’lar ve bunları yüklemek için kullanılan rootkit virüslerini tarayan mükemmel bir ücretsiz programdır. Sürekli çalışmadığı için bu taramaları gerçekleştirmek için programa komut vermeniz gerekir. Tam bir tarama yapmayı seçerseniz, program da sistemi yeniden başlatır. Anti-Rootkit programı yalnızca Windows için kullanılabilir.

Kaspersky Güvenlik Taraması

Kaspersky Security Scan, rootkit programlarını ve keylogger’ları ve diğer kötü amaçlı yazılım türlerini tanımlayan üstün bir antivirüs programıdır. Programın derinlemesine güvenlik taramaları çalıştıran ücretsiz bir sürümü ve çevrimiçi kimlik koruma modüllerini içeren ücretli sürümleri vardır. Kaspersky Security Scan Windows, Mac, iOS ve Android için kullanılabilir.

Son düşünceler

Keylogger’lar, bilginiz olmadan bilgisayarınızda aylarca veya yıllarca çalışabilen bir kötü amaçlı yazılım türüdür. Bilgisayar korsanları daha sonra bilgilerinizi deşifre etmek, hesaplarınıza erişmek, para aktarmak veya büyük harcamalar yapmak için kullanabilir.

Kendinizi ve hesaplarınızı tuş kaydedicilere karşı korumak için çok yönlü bir yaklaşım en iyisidir. Keylogger’ları tarayan, şifrelerinizi düzenli olarak değiştiren ve sisteminizi güncel tutan etkili bir kötü amaçlı yazılımdan koruma programı kullanmak, yapılması gereken önemli eylemlerdir. Ayrıca, güvenli tarama ve kötü amaçlı programların nasıl tanımlanacağı konusunda kendinizi eğitmek için adımlar atmak, kendinizi ve bilgisayarınızı tuş kaydedicilere karşı korumanın önemli yoludur.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me