HTTP ve HTTPS Açıklaması: HTTPS ve HTTP nedir?

İnterneti sahip olduğumuz sürece kullandıysanız, her web adresinden önce http: // yazmanız gerektiğini hatırlayabilirsiniz. Eskiden bu gerekliydi ve eskiden gerçek bir güçlüktü. Hala orada, ancak tarayıcılar bizim için otomatik olarak ekleyerek hayatımızı kolaylaştırdı. Ama ne yapar? Ve çoğu web sitesi neden HTTPS kullanmaya başladı? Burada her şeyi okuyabilirsiniz!


HTTP ve HTTPS nedir

Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP), bir web istemcisi ile bir web sunucusu arasındaki iletişim için bir protokoldür. Tarama için gerekli olsa da, çoğunlukla, fark etmeden çalışıyor. Bu protokolün dezavantajı, trafiğin şifrelenmemiş olmasıdır, yani teorik olarak, bir web sitesini ziyaret ettiğinizde herkes ne yaptığınızı görebilir.

Çevrimiçi olarak gittikçe daha savunmasız bilgileri iletmeye başladığımızda HTTPS oluşturuldu. Bu, HTTP’nin güvenli bir sürümüdür, bu da meşru bir web sitesiyle uğraştığınızdan emin olur ve herhangi bir kişisel bilgi sızdırmaz.

Bir web sitesinin HTTPS sertifikası alması için bir Sertifika Yetkilisi (CA) tarafından kontrol edilmesi gerekir. Tarayıcınız bir web sitesinin CA’dan bir sertifikaya sahip olduğunu görürse, web sitesinin adresinin yanına kapalı yeşil bir asma kilit koyarak bunu belirtir..

HTTPS ile iletişim, Aktarım Katmanı Güvenliği (TLS) veya Güvenli Yuva Katmanı (SSL) ile korunur. Uçtan uca şifreleme sunar, yani cihazlarınız ve web sitesi arasındaki tüm trafiği şifreler. HTTPS ilk olarak işlemleri veya bankacılık verilerini işleyen web siteleri tarafından dahil edilirken, yeni norm haline geldi.

Bir Web Sitesinin Güvenli olup olmadığını nasıl görebilirim??

Ancak bir web sitesinin HTTPS kullanıp kullanmadığını nasıl anlarım? Sistem çok sezgisel olarak kuruldu ve anlaşılması zor değil. Her tarayıcı için biraz farklılık gösterebilir, ancak örnek olarak Google Chrome’un her web sitesinin güvenlik durumunu nasıl gösterdiğini aşağıda görebilirsiniz:

HTTPS simgeleri anlamı

Elbette, bir web sitesinin güvenli olup olmadığını belirlemenin ilk yolu, web adresinin http: // veya https: // ile başlayıp başlamadığını görmektir. Ancak, birçok tarayıcı bir web adresinin bu bölümünü gizler. Bu durumlarda, adres çubuğunda web adresinin solunda ne yazdığını kontrol edebilirsiniz. Bir web sitesi güvenli ve geçerli bir sertifikaya sahip olduğunda yeşil bir asma kilit görürsünüz. Bazı tarayıcılarda, aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi, “Güvenli” diyebilir..

güvenli HTTPS sertifikası

İlgileniyorsanız, bir web sitesinin sahip olduğu sertifika hakkında asma kilitlere tıklayıp “Sertifika” yı seçerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Burada sertifikayı kimin ve hangi zaman diliminde düzenlediğini bulabilirsiniz..

Bir web sitesinin geçerli bir sertifikası yoksa, küçük bir bilgi logosu görürsünüz. Aşağıdaki resimde bunun bir örneğini görebilirsiniz. Bu bilgi simgesini tıkladığınızda web sitesinin neden güvenli olmadığını ve başkaları için hangi bilgilerin görünür olduğunu görebilirsiniz..

bbc.com http

Bir web sitesinin güvenli olup olmadığını belirtmenin farklı yollarıyla karşılaşabilirsiniz. Ancak, kural olarak, web adresinin yanındaki simgeyi tıklayabilirsiniz. Bu size sertifika veya eksiklik hakkında geniş bilgi sağlayacaktır..

HTTPS Ne Kadar Güvenli??

HTTPS, tüm göz atma işlemlerinizi koruyor gibi görünebilir, ancak ne yazık ki gelmiyor. Bir web sitesinin geçerli olup olmadığını ve verilerinizin genel bir korumasını sağlayıp sağlamadıklarını belirlemek çok yararlıdır. Ayrıca, meraklı gözlerin bir web sitesinde hangi sayfaları ziyaret ettiğinizi görmelerini zorlaştırırken, yine de o web sitesini ziyaret ettiğinizi görebileceklerdir. Hackerlar aslında sizi kandırmak için orada olan HTTPS web siteleri oluşturmayı başardılar. Bu nedenle, daha güvenli bir internet ortamı yaratmasına rağmen, kusursuz değildir.

Sertifika Yetkilileri çoğunlukla güvenilir yetkililerdir, ancak sahte sertifikalar oluşturmak için yalnızca bir bozuk CA gerekir. İnternette her zaman olduğu gibi, sağduyunuzu kullanmak en iyisidir ve kolayca güvenmemek.

Yalnızca Her Yerde HTTPS bulunan HTTPS Web Sitelerini Ziyaret Edin

her yerde httpsBu günlerde web sitesinden web sitesine geçiyoruz ve olduğumuz meşgul insanlar olarak, bir web sitesinin güvenli olup olmadığını kontrol etmek için zamanımız yok, yeni bir siteye her eriştiğimizde. Neyse ki, HTTPS Everywhere adlı, sizin için tüm işleri yapacak bir girişim var. HTTPS Everywhere, Tor Projesi ile işbirliği içinde Electronic Frontier Foundation tarafından oluşturulan bir tarayıcı uzantısıdır. Uzantı, her web sitesini kontrol eder, böylece gerek kalmaz. Chrome, Firefox ve Opera için kullanılabilir ve web sitelerinden kolayca indirilebilir.

HTTPS Everywhere, yalnızca güvenli web sitelerini görmenizi sağlar. Bir HTTP web sitesine erişmeye çalışırsanız, tehlike hakkında sizi bilgilendirir. Bir web sitesinin güvenli bir HTTPS sürümü varsa, uzantı otomatik olarak sizi oraya gönderir.

Bazı VPN sağlayıcıları hizmetlerine benzer bir işlev eklemeye başladı. Bu VPN sağlayıcıları ile premium bir VPN ile korunursunuz ve varsa HTTPS web sitelerine otomatik olarak gönderilirsiniz. Bu ek hizmete sahip bir VPN sağlayıcısı örneği CyberGhost.

Son düşünceler

HTTP ve HTTPS, tarayıcı ve sunucu arasındaki iletişimle ilgilenir. Başlangıçta, hassas verileri güvence altına almak için HTTPS oluşturuldu. Artık güvenli internet kullanımı için bir kural haline geldi. Adres çubuğunuzun sol köşesindeki yeşil bir asma kilitle, bir web sitesinin bu güvenli iletişim ve uçtan uca şifreleme sürümüne sahip olup olmadığını kontrol etmek kolaydır. Ancak, bu ziyaret ettiğiniz her web sitesi için kontrol oldukça güçlük olabilir. İşi sizin için yapmak üzere HTTPS Everywhere ücretsiz tarayıcı uzantısını kullanabilirsiniz. Açıldığında, güvenli olmayan bir web sitesini yanlışlıkla ziyaret edemezsiniz.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me