Güvenli Online Bankacılık | İnternet bankacılığının riskleri ve nasıl güvende kalacağı

Paranın üstünde bilgisayar dolar işareti olan


İnternet bankacılığı bu gün olmadan gerçekten gidemeyeceğimiz bir şey. Dürüst olalım, çevrimiçi bankacılık paranızı aktarmayı, almayı ve yönetmeyi çok daha kolay hale getiriyor. Arkadaşlarınızla bir gece geçtikten sonra bir ödeme isteği göndermekten veya ödemekten süpermarketteki telefonunuzla ödeme yapmaya, farklı borç ve tasarruf hesapları oluşturmaya ve yönetmeye kadar: çevrimiçi bankacılık genellikle çok uygundur.

Bununla birlikte, çevrimiçi bankacılık, diğer tüm bankacılık türlerinde olduğu gibi, ciddi finansal riskler içerir. Bu risklerin farkında olmak önemlidir, böylece size gösterebilecekleri tehlikeyi en aza indirebilirsiniz. Örneğin, bazı suçlular bilgisayarınıza veya telefonunuza kötü amaçlı yazılım bulaştırabilir. Bu siber suçluların cihazınıza girmek için kullanabileceği zararlı bir yazılımdır. Bu şekilde, çevrimiçi bankacılık uygulamanızın veya hesabınızın giriş bilgilerini çalmaya çalışabilirler. Siber suçlular, bir banka temsilcisi gibi davranırken sizinle iletişim kurarak da bu ayrıntıları elde etmeye çalışabilirler. Buna kimlik avı denir.

Tüm bunlar çok rahatsız edici gelebilir, ancak endişelenmeyin. Bu makalede, çevrimiçi bankacılık, bununla birlikte gelebilecek olası riskler, size bir siber suç saldırısının hedefi olduğunuzu gösterebilecek işaretler ve bunu önlemenin yolları hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız..

İnternet Şubesi Tehlikeli mi?

Dünyadaki çoğu banka çevrimiçi bankacılık sahtekarlığını ve siber suçları çok ciddiye almaktadır. Yine de, finansal güdümlü siber suçlar hala hızlı bir şekilde büyümektedir. Aslında, Siber Güvenlik Girişimleri tarafından yayınlanan 2019 Resmi Yıllık Siber Suç Raporuna göre, siber suç 2021 yılına kadar her yıl dünyaya 6 trilyon dolara mal olacak ve bu da 2015 yılında maliyetinin iki katıdır. siber saldırı yüzeyinin Basitçe söylemek gerekirse: 2015 yılında 2 milyar internet kullanıcısı vardı. 2030’da, bunun 7.5 milyara çıkması bekleniyor. Bu, çevrimiçi bankacılık dolandırıcılarının ve diğer siber suçluların saldırması için potansiyel hedeflerde% 275’lik bir artış.

Yukarıdaki rakamlar çok fazla güven vermeyebilir. Neyse ki, bankalar ve kuruluşlar müşterilerini ve daha geniş halkı çevrimiçi bankacılık sahtekarlığından korumak için çok şey yapıyorlar. Günümüzde siber suç ve kimlik avı konusunda farkındalığı artırmak için birçok kampanya var. Dahası, yeni teknolojiler artıyor. Bunlar, çevrimiçi bankacılık ortamınıza giriş yapmayı çok daha güvenli hale getirir, örneğin parmak izinizi kullanarak giriş yapmanıza izin vererek.

Sonuç olarak, çevrimiçi bankacılığı mümkün olduğunca güvenli hale getirmek için çok şey yapılıyor. Bu makalede verilen ipuçlarına ve tavsiyelere sadık kalırsanız ve bankanızın tavsiyelerine uyarsanız, çevrimiçi bankacılık sahtekarlığının kurbanı olma riskini büyük ölçüde azaltabilirsiniz..

İnternet Bankacılığının Olası Riskleri Nelerdir??

Yukarıda, siber suçların artan maliyetlerine rağmen, doğru koruyucu önlemlerin çevrimiçi bankacılık sırasında siber suçlardan korunmanıza yardımcı olabileceğini gösterdik. Muhtemelen bunun en önemli yanı, online harcama yaparken ve yönetirken karşılaşabileceğiniz tehlikelerin farkında olmaktır. Aşağıda, insanların dünya çapında karşılaştığı en yaygın çevrimiçi bankacılık ile ilgili iki tehlikeyi ele alacağız: kötü amaçlı yazılım ve kimlik avı.

Malware

Bilgisayar DizüstüBazı siber suçlular akıllı telefonunuza, bilgisayarınıza veya başka bir cihaza girmek için kötü amaçlı yazılım kullanır. Bu şekilde, potansiyel olarak bankacılık bilgilerinizi çalabilir veya hesabınızdan para aktarabilirler. Örneğin, siber suçlular bilgisayarınızda casusluk yapmak ve parolalarınızı izlemek için oluşturduğunuz kişisel dosyayı okumak için casus yazılım kullanabilir. (Bu, bilgisayarınızda asla böyle bir belge olmamasının birçok nedeninden biridir!). Siber suçlular, siz yazarken giriş bilgilerinizi çalmak için bir keylogger da kullanabilir. En kötü senaryoda, cihazınızı bir bilgisayar virüsüyle bile enfekte edebilirler, böylece bilgisayarınızı tamamen ele geçirebilirler ve sizin adınıza paranızı doğrudan hesaplarına aktarabilirler.

Çevrimiçi bankacılık ile doğrudan ilgili olmasa da, fidye yazılımlarının da ciddi bir sorun olduğu kanıtlanmıştır. Fidye yazılımı, siz kötü amaçlı yazılımın distribütörünün taleplerini karşılayana kadar tüm dosyalarınızı ‘rehin’ alarak temelde kötü niyetli bir kötü amaçlı yazılım türüdür. Genellikle bu, ilgili siber suçlulara bir miktar para ödemek anlamına gelir.

Söylemeye gerek yok, yukarıda açıklanan tehlikeler büyük finansal sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden uyanık olmak önemlidir. Her zaman olası kötü amaçlı yazılımlara dikkat edin ve asla güvenmediğiniz bir köprüyü tıklayın. Bu özellikle dosyaları indirirken geçerlidir. İndirmelerde kötü amaçlı programları gizlemek, siber suçluların sisteminize tehlikeli kötü amaçlı yazılım bulaşmasına neden olan yaygın bir yöntemdir.

E-dolandırıcılık

Kimlik Avı Oltaları Parola ileKimlik avı, potansiyel olarak size çok pahalıya mal olabilecek ciddi bir sorundur. Microsoft’un güvenlik ekibine göre kimlik avı, siber suçlular tarafından açık arayla en sık görülen tehdit haline geldi. Şirketin 2019 Güvenlik İstihbarat Raporu, bir önceki rapora kıyasla kimlik avı saldırılarında% 250 artış gösteriyor (2018’den itibaren).

Kimlik avı saldırısında, bir suçlu, bir kişinin banka gibi bir taraf gibi davranarak birinin kişisel bilgilerini veya hassas bilgilerini edinmeye çalışır. Mağdur bu sahtekâr tarafından temasa geçilecek ve hassas bilgiler vermesi istenecektir. Siber suçlular, bankanız tarafından gönderilmiş gibi görünen ve giriş bilgilerinizi isteyen bir e-posta gönderebilir. Ayrıca sizi arayabilir veya kısa mesaj gönderebilirler. Çoğu zaman, neden belirli bilgilere ihtiyaç duyduklarına dair makul bir neden içerirler. Yine de, bu hile için düşme!

Bankanızın sizden giriş bilgilerinizi, pin kodlarınızı veya diğer gizli bilgilerinizi istemesi pek olası değildir. Bazen bankanızın bir temsilcisi veya müşteri destek temsilcisi doğum tarihiniz gibi bazı kişisel bilgileri isteyebilir. Ancak, bu yalnızca doğrulama amaçlıdır ve yalnızca onlarla iletişime geç bir soru veya istek ile.

Bankanız muhtemelen gizlilik ve güvenlik konusunda katı kurallara sahip büyük bir kuruluştur. Bu nedenle, şifrenizi kaybederseniz, yeni bir şifre veya yeni (geçici) şifre içeren bir belge oluşturma talimatları gönderilir. Bu, hassas bilgilerinizi dosyada tutmaktan veya hassas ayrıntılar hakkında sizinle iletişim kurmaktan çok daha güvenlidir.

Kısacası, birisi bir banka temsilcisi olduğunu iddia ederse ve sizden hassas ayrıntılar isterse, uymayın. Güvendiğiniz bir e-posta veya telefon numarası aracılığıyla bankanızla iletişim kurun ve isteğin gerçekten onlardan gelip gelmediğini sorun. Büyük olasılıkla, bu istek hakkında hiçbir şey bilmeyecekler: Birisi size “kimlik avı” yapmaya çalıştı.

Bankalar İnternet Bankacılığını Nasıl Daha Güvenli Hale Getirir?

Bankalar genellikle çevrimiçi bankacılığı mümkün olduğunca güvenli hale getirmek için çok çalışmaktadır. Sonuçta, siber suçlara da bir ton para kaybediyorlar (geri ödemeleri düşünün, vb.). Bu nedenle birçok banka müşterileri siber suçluların yöntemleri konusunda bilgilendirmek için farkındalık kampanyaları yürütmektedir. Bankalar ayrıca çevrimiçi bankacılığı daha güvenli hale getirmek için birçok modern teknolojiyi kullanmaktadır. Örneğin, birçok çevrimiçi bankacılık uygulaması, müşterilerin geleneksel bir pin kodu yerine parmak izleriyle giriş yapmalarına olanak tanır.

Birçok banka, mümkün olduğunca güvenli çevrimiçi bankacılık ortamları oluşturmuştur. Bu, web siteleri ve müşterileri arasındaki bağlantının güvenli olmasını da içerir. Google Chrome, Mozilla Firefox ve Internet Explorer gibi birçok tarayıcı, belirli bir web sitesine bağlantınızın güvenli olup olmadığını gösterir. Böyle güvenli bir bağlantıyı aşağıdakilerle tanıyabilirsiniz:

 • Ziyaret ettiğiniz URL’de “https: //” bulunmaktadır. Bunu, web sitesinin adının görüntülendiği alanda görebilirsiniz. “S” güvenli anlamına gelir. Yalnızca “http: //” görürseniz, bağlantı güvenli değildir. Chrome gibi birçok tarayıcıda anında “https //” ifadesini görmezsiniz: görünmesi için URL’yi tıklamanız gerekir.
 • HTTPS simgeleri anlamıBirçok tarayıcı, adres çubuğunun hemen solunda veya içinde küçük bir yastık kilidi sembolü gösterecektir. Bunu tıklayarak, web sitesinin güvenli bir bağlantısı olup olmadığını gösteren web sitesinin güvenlik sertifikasını görebilirsiniz. Eğer durum böyle değilse, küçük asma kilit yerine küçük bir ünlem işareti görürsünüz..

Ziyaret etmekte olduğunuz sayfanın güvenli bir bağlantısı yoksa, yapma kişisel bilgilerinizi bu sayfa ile paylaşın. Bu, verilerinizi siber suçlulara karşı savunmasız hale getirecektir. Bağlantınızın güvenliğinden emin değil misiniz? Üzgün ​​olmaktansa güvende olmak daha iyi. Bahsedilen sayfadaki formları doldurmayın.

Güvenli Online Bankacılık: Nasıl yapılır

Dünyanın dört bir yanındaki bankalar, çevrimiçi bankacılığı mümkün olduğunca güvenli hale getirmek için çok çalışıyor. Bununla birlikte, bu çabaların yanı sıra, finansınızı çevrimiçi yönetirken kendinize götürebileceğiniz birkaç güvenlik önlemi vardır. Bu ipuçları, çevrimiçi bankacılık sahtekarlığının kurbanı olma riskini azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca, kendi çevrimiçi güvenliğinizin sorumluluğunu alarak, bankanıza hiçbir şekilde, şekil veya formda ihmalkar olmadığınızı kanıtlayabilirsiniz. Bu şekilde, kötü bir şey olursa, geri ödeme alma olasılığınız çok daha yüksektir.

İnternet bankacılığı yaparken kendinizi korumak ister misiniz? İşte yapabilecekleriniz:

 • Yalnızca güvendiğiniz taraflara para aktarın. Para transferi, alıcı tarafın izni olmadan genellikle geri alınamaz.
 • Çevrimiçi bankacılık için kullandığınız giriş bilgilerini başka hiçbir çevrimiçi portal veya hizmet için kullanmayın.
 • İnternet bankacılığı giriş bilgilerinizi kimseye vermeyin. Tüm pin kodları ve diğer hassas kimlik doğrulama bilgileri gibi bunları kendinize saklayın.
 • Parmak izinizle oturum açma veya iki faktörlü kimlik doğrulama kullanma seçeneği gibi çevrimiçi banka hesabınızı korumak için güncel kalın ve yeni, güvenli teknolojilerden faydalanın.
 • Cihazınızın işletim sisteminin güncel olduğundan emin olun. Bu, çevrimiçi bankacılık uygulamanız için de geçerlidir. Yapılacak en iyi şey, ayarlarınızı güncellemelerin otomatik olarak yüklenecek şekilde yapılandırmaktır.
 • Asla bir köprüyü tıklamayın veya güvenmediğiniz bir dosyayı indirmeyin.
 • Herhangi bir bağlantıyı tıklamadan veya içerdikleri dosyaları indirmeden şüpheli e-postaları veya mesajları silin.
 • Çevrimiçi bankacılık ortamınıza giriş yapmadan önce, ziyaret ettiğiniz web sitesinin güvenli bir HTTPS bağlantısına sahip olduğundan emin olun.
 • Cihazınıza iyi ve güvenilir bir virüsten koruma yazılımı yükleyin. En popüler antivirüs programları da iyi bir yerleşik güvenlik duvarı sunar, ancak sizinkine sahip değilse, ayrı bir güvenlik duvarı da almayı deneyin. Her ikisinin de daima güncel olduğundan emin olun.
 • Bankanız tarafından gönderildiğini iddia eden potansiyel bir kimlik avı e-postası veya mesajıyla karşılaşırsanız, bunları bildirmek için derhal bankanızla iletişim kurun..
 • Bir şeyi ödeme aktarırken tam olarak doğru hissetmiyorsanız işlemi tamamlamayın.
 • Çevrimiçi banka hesabınızı sık sık kontrol edin, böylece sorun çıkarmaya başlamadan önce tüm özellikleri hızlı bir şekilde tespit edersiniz.

Bu ipuçlarını izlerseniz, çevrimiçi para yönetimi, ödeme ve para almak çok daha güvenli hale gelir. güvenli tarama ve internet güvenliği hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, web sitemizin bu bölümlerine göz atmayı unutmayın.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map