En İyi Şifre Yöneticisi: Bir Karşılaştırma | VPNoverview

Şifre ile dizüstü bilgisayarGünümüzde her hesap veya uygulama için şifrelerimiz var ve hepsini hatırlamak zor olabilir. Sonuç olarak, bazı insanlar tüm hesapları için yalnızca bir şifre kullanmayı tercih eder. Ancak, bu çok tehlikeli olabilir. Çünkü, bir bilgisayar korsanı şifrelerinizden birini ele geçirirse tüm hesaplarınıza erişebilir.


Tüm hesaplarınız için farklı şifreler, çevrimiçi güvende olmanın önemli bir parçasıdır. Ancak bunu hatırlamak çok zor olabilir. Bu nedenle bir şifre yöneticisi kullanmak en kolay yoldur. Bu program güçlü şifreler oluşturmanıza yardımcı olabilir ve sizin için güvenli tutacaktır..

Ancak, etrafında çok sayıda şifre yöneticisi var, bu yüzden birini nasıl seçersiniz? İncelemeniz için birkaç tane seçtik. Neden bu şifre yöneticilerinin güvenliklerini geliştirmek isteyen herkes için ideal olduğunu düşündüğümüzü listeledik.

Bu anın En İyi Şifre Yöneticileri

Aşağıda sizinle şu andaki en iyi şifre yöneticilerini paylaşıyoruz. Hepsi makalede daha sonra inceleyeceğimiz kriterleri karşılıyor.

Son Geçiş

LastPass logosuLastPass, tarayıcınızda çalışan bir şifre yöneticisidir. Çevresindeki en kullanıcı dostu şifre yöneticilerinden biridir. LastPass otomatik olarak internetteki tüm formları doldurur ve verilerinizi Bulutlarına kaydeder. Bu, tüm cihazlarınızdaki tüm şifrelerinizi yönetmenizi kolaylaştırır. Daha fazla güvenlik için LastPass ayrıca tüm şifrelerinizi kendi cihazınıza kaydetmenizi sağlar. Bu, mobil cihazlarınızda da mümkündür. Daha fazla güvenlik için iki faktörlü kimlik doğrulaması vardır, bu da yöneticiyi kullanmak için her zaman şifrenize ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Ayrıca, LastPass’i tek bir cihazda ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Kullanıcı dostu ve güvenli bir şifre yöneticisi arıyorsanız LastPass tam size göre!

Dashlane

Dashlane logosuDashlane sağlam ve kullanıcı dostu bir şifre yöneticisidir. Yazılımlarını kullanmak için iki seçenek sunarlar. Bir tarayıcı uzantısı veya uygulama olarak yükleyebilirsiniz. Her iki seçenek de inanılmaz. Dashlane kesinlikle en kullanıcı dostu şifre yöneticisidir ve birçok farklı özelliğe sahiptir. Tıpkı LastPass gibi, Dashlane otomatik olarak çevrimiçi formları doldurur. Ayrıca, yazılım her zaman tüm cihazlarınızda senkronize edilir.

Dashlane ayrıca iki aşamalı yetkilendirme kullandıkları için çok güvenli bir seçenektir. Dashlande’yi benzersiz kılan bir şey, aynı anda birden fazla şifreyi değiştirebilmenizdir. Bu, güvenliğinizi güncellemeyi son derece kolaylaştırır. Son olarak, Dashlane size tüm işlevlerine erişmenizi sağlayan ücretsiz bir hesap sunuyor. Ne yazık ki, ücretsiz sürümü yalnızca bir cihazda kullanabilirsiniz.

1Password

1 şifre logosu1Password, esas olarak 1OS ve Mac kullanıcılarına odaklanan bir şifre yöneticisidir. Tıpkı diğer yöneticilerle gördüğümüz gibi, 1Password tüm çevrimiçi formlarınızı otomatik olarak doldurur. Dahası, tüm büyük işletim sistemleri ve mobil cihazlar için tarayıcı uzantısı ve uygulamasına sahipler.

1Password ayrıca büyük güvenlik önlemlerine sahiptir. Yalnızca iki adımlı yetkilendirme ile çalışmaz, aynı zamanda girmeniz gereken ek bir güvenlik kodu da vardır. İkincisi sadece cihazınıza kaydedilir, bu da bilgisayar korsanlarının şifrelerinizi çalmasını daha da zorlaştırır.

1Password’u gerçekten özel kılan şey, onların “gözetleme kulesi”. Bu özellik, kullandığınız web sitelerinin herhangi birinde güvenlik ihlali olup olmadığını kontrol eder. Bu durumda, 1Password güvenlik riski hakkında sizi uyarır ve söz konusu şifreyi değiştirmenizi ister. Ne yazık ki, ücretsiz abonelik sunmuyorlar, ancak 30 günlük ücretsiz deneme süreleri var. 1Password’ün sizin için doğru şifre yöneticisi olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, bu idealdir..

RoboForm

RoboForm logosuRoboForm, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı kullanabileceğiniz çok yönlü bir şifre yöneticisidir. Chrome, Safari ve Firefox için bir tarayıcı uzantısı sunuyorlar. RoboForm uygulaması Windows, Mac OS, Linux, iOS ve Android gibi işletim sistemleri için de kullanılabilir. Ayrıca, özellikle mobil cihazlarınız için uygulamaları vardır. Yazılımın birçok ilginç özelliği var. RoboForm sizin için otomatik olarak yeni şifreler oluşturur ve çevrimiçi formları doldurur.

Ücretli seçenek ile tüm şifrelerinizi farklı cihazlarda senkronize edebilirsiniz. Oldukça benzersiz olan, RoboForm’un tüm bilgilerinizi çevrimdışı kaydetmesidir. Bu, şifrelerinizin hiçbirinin bir sunucuda bulunmadığı ve dolayısıyla çalınma olasılığının düşük olduğu anlamına gelir. Uygulamayı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, ücretsiz seçenek, şifrelerinizi farklı cihazlarda senkronize etmenize izin vermez.

Kaleci

Kaleci logosuKeeper belki de en güvenli şifre yöneticisidir. Çok katmanlı şifreleme ve iki ayarlı yetkilendirme kullanırlar. Ayrıca, Keeper şifrelerinizi kaydetmek istediğiniz sunucuyu seçmenizi sağlar. Keeper ayrıca güçlü ve rastgele şifreler oluşturmanıza da yardımcı olur. Sonuç olarak, ziyaret ettiğiniz web sitelerinde ve uygulamalarda sizin için bu şifreleri otomatik olarak doldururlar.

Keeper’ın Chrome, Safari ve Firefox için bir tarayıcı uzantısı var. Ayrıca tüm en popüler işletim sistemleri için uygulamalar sunar. İlginç bir şekilde, şifrenizi girmek için mobil cihazlarınızda parmak izi taraması kullanabilirsiniz. Güvenli ve kullanıcı dostu bir şifre yöneticisi arıyorsanız Keeper’dan daha iyidir. Maalesef uygulama ücretsiz değil, ancak 30 günlük deneme sürümünü kendiniz test etmek için kullanabilirsiniz.

Parola Yöneticisi Seçme

Tüm şifre yöneticileri aynı değildir. Her sağlayıcının kendi hataları ve bonus özellikleri vardır. Tercihlerinize bağlı olarak, bir şifre yöneticisi ihtiyaçlarınızı diğerinden daha iyi karşılayabilir. Bir şifre yöneticisinde dikkat edilmesi gereken özellikleri aşağıda bulabilirsiniz.

Çevrimdışı veya Bulut Senkronizasyonu

Parola yöneticisinin parolalarını nerede sakladığını bulmak önemlidir. Bu durumda iki seçenek vardır; bunları kendi cihazınıza veya bir Bulut hizmetine kaydedebilirler. Şifreleri kendi cihazınıza kaydetmek daha fazla güvenlik sağlar. Ancak, dezavantajı, şifrelerinizi farklı cihazlarda senkronize edememenizdir; bu, şifreleri Bulut’a kaydettiğinizde mümkündür.

Parolalarınızı Bulut’a kaydetmenin dezavantajları olabilir. Her şeyden önce, bazı güvenlik sorunları var. Bilgisayar korsanları Cloud hizmetlerine ilgi duyarlar çünkü aynı anda birçok bilgiye ulaşabilirler. Bulut hizmetlerinin saldırıya uğradığı yerlerde ve bir şifre yöneticisinden parolaların dahil edildiği bilinen durumlar vardır. Son olarak, bir dizi şifreyi aştığınızda şifre yöneticileri sizden ücret alır. Sunucu alanı ücretsiz değildir, bu yüzden çok fazla yer kaplarsanız, sizden içeri girmenizi ister.

Tarayıcı Entegrasyonu

Bakmak isteyebileceğiniz diğer bir özellik de tarayıcı entegrasyonudur. Şifrelerimizin çoğunu çevrimiçi olarak kullanıyoruz ve her şeyin sorunsuz ve hızlı bir şekilde çalışmasını istiyoruz. En iyi şifre yöneticileri bir tarayıcı uzantısı sunar. Ancak, kalite açısından büyük farklılıklar vardır. İyi bir tarayıcı uzantısı otomatik olarak sizin için şifreleri oluşturur ve doldurur. Tüm şifre yöneticileri bunu yapmaz, bu nedenle bu uygun özelliğe sahip olup olmadıklarını önceden öğrenmek akıllıdır.

Bir web sitesinde bir şifreyi değiştirmek istediğinizde tarayıcı uzantısı da kullanışlıdır. Bazen bir web sitesinde, şifrenizi değiştirmenize izin verecek doğru sayfayı bulmak zor olabilir. LastPass gibi bazı şifre yöneticileri, bazı web sitelerinin olabileceği labirenti incelemek zorunda kalmadan bir şifreyi değiştirmenize izin veren bir tarayıcı uzantısına sahiptir..

Bazı tarayıcı uzantılarının sahip olduğu diğer bir özellik, bir web sitesi saldırıya uğradığında sizi uyaran özelliktir. 1Password böyle bir işlev sunar ve bu olduğunda parolanızı değiştirmenizi ister. Bu işlev olmadan karanlıkta kalacak ve siber suçlara daha duyarlı olacaksınız.

Mobil cihazlar

Bu gün ve yaşta mobil cihazlarımızı kullanabilmek önemlidir. Bu nedenle, kullanmaya başlamadan önce bir şifre yöneticisinin mobil uygulaması olup olmadığını kontrol etmek akıllıca olacaktır. Çoğu şifre yöneticisinin iOS ve Android için bir uygulaması vardır, ancak istisnalar vardır. Ne yazık ki, Windows Phone için bir uygulama sunan çok sayıda şifre yöneticisi yok.

Bazı şifre yöneticilerinin yerleşik tarayıcıya sahip bir uygulaması vardır. Bu, sorunsuz bir şekilde farklı web sitelerinde şifrelerinizi doldurmanızı sağlar. Bunun dezavantajı, şifrelerinizi artık normal bir tarayıcıda dolduramamanızdır. Dashlane için durum böyle. Ayrıca, mobil cihazlar için uygulama sunmayan bazı şifre yöneticileri de vardır. Cep telefonunuzdaki şifrelerinizi senkronize etmek istiyorsanız, bir mobil uygulama sunan bir şifre yöneticisi aramak en iyisidir.

Ücretsiz sürüm

Hepimiz siber suçlara karşı korunmak istiyoruz, ancak bunun için çok fazla ödeme yapmak da istemiyoruz. Neyse ki, çoğu şifre yöneticisi hizmetlerinin ücretsiz bir sürümünü sunar. Şifrelerinizi korumak pahalı olmak zorunda değildir. Bununla birlikte, bazı ücretsiz seçenekler işlevsellikleriyle sınırlıdır. Ücretsiz bir sürümün bir şifre yöneticisinde istediğiniz tüm özelliklere sahip olup olmadığını kontrol etmek önemlidir.

Ücretsiz sürümler genellikle senkronizasyon seçeneklerini sınırlar. Bu, yine de farklı cihazlarınızdaki şifreleri doldurmanız gerektiği anlamına gelir. Bu zaman alır ve ideal değildir. Ayrıca, çoğu ücretsiz sürüm yalnızca sınırlı bir süre için kullanılabilir ve ücretli bir abonelik almak için sizi teşvik etmeye çalışırlar. Bu nedenlerden dolayı, ücretsiz bir sürümün gerçekten ücretsiz olup olmadığını kontrol etmek önemlidir.

Spesifik özellikler

Tüm şifre yöneticileri aynı özelliklere sahip değildir. Bazı sağlayıcılar benzersiz özellikleri nedeniyle göze çarpmaktadır. Örneğin LastPass, tarayıcılarınızda çalıştıkları için tüm cihazlarda kullanılabilir. Keep ve 1Password gibi şifre yöneticileri, tüm parmaklarınızın kilidini parmak izi taramasıyla açma seçeneği sunar. Ayrıca, 1Password güçlü kullanıcı kimlik doğrulama sistemleriyle bilinir. İki adımlı kimlik doğrulama ve yalnızca kullanıcının cihazına kaydedilen gizli kod eklerler.

Son düşünceler

Bazı en iyi şifre yöneticilerinin neler sunduğunu okuyabilirsiniz. Ayrıca, bir şifre yöneticisinde hangi özelliklerin aranmasının önemli olduğunu açıkladık. En kullanıcı dostu seçenek kesinlikle LastPass. En çok yönlü seçenek Dashlane olacaktır. Son olarak, 1Password Mac OS ve iOS kullanıcıları için en iyi seçenektir.

İhtiyaçlarınıza en uygun çözümü bulmak için Bulut senkronizasyonu, tarayıcı entegrasyonu, maliyet ve bir şifre yöneticisinin özel özelliklerine bakın. Bu şifre yöneticilerinden birinin size yardımcı olmasına izin vererek, kendinizi çok fazla güçlük ve sıkıntıdan kurtarabilirsiniz..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me