Çocuklarınızı Çevrimiçi Güvenli Nasıl Koruyabilirsiniz? | VPNoverview

1970’lerde oldukça mütevazi başlangıcından bu yana, internet dünyanın en büyük bilgi havuzlarından biri haline geldi ve küresel iletişimin hayati bir kolaylaştırıcısı haline geldi. Dünya çapında 3,5 milyar insanın internete erişimi var, yani dünya nüfusunun% 45’i her yıl düzenli olarak web’e göz atıyor.


Mobil internet erişimi, internete düzenli erişimi olan insan sayısını büyük ölçüde artırdı ve 2017’de Kuzey Amerika’da internet penetrasyonunun% 89’a ulaşmasına yardımcı oldu.

İnternet, eğitimden eğlenceye kadar birçok kullanıma sahip harika bir araç olsa da, özellikle çocuklar ve genç yetişkinler için karanlık bir tarafı var..

Keylogger HackerOn ile on yedi yaşları arasında 45 milyondan fazla çocuk interneti düzenli olarak kullanıyor ve bu çocukların beşte biri cinsel istekte bulunuyor. Gençlerin yaklaşık% 60’ı bir yabancıdan bir tür iletişim aldı ve temasa geçen çocukların yarısı bu mesajlara cevap verdi. Siber suç, suç faaliyetlerinin en hızlı büyüyen alanlarından biridir ve siber suçlular daha genç ve daha genç hale gelmektedir.

İnternetin tehlikeleri sadece çocuk tacizcileri ve suçlularla sınırlı değil. İnternet, dünyanın her yerinden başkalarıyla iletişim kurmamıza izin verirken, mesajlaşma ve sosyal medya aracılığıyla birini hedeflemek için de kolayca kullanılabilir. 15 yaşın altındaki çocukların yaklaşık% 15’i bir tür siber zorbalığa maruz kalmıştır.

Neyse ki, ebeveynlerin çocuklarını güvende tutmaları ve internetten tam olarak faydalanmalarını sağlayan bir dizi seçenek var..

Bu yazıda, çocuklara yönelik en yaygın internet tabanlı tehditlerin ne olduğuna ve onlarla nasıl mücadele edileceğine, çocuğunuzun çevrimiçi güvenliğini artırmak için kullanabileceğiniz basit kurallara, bu kuralların belirli yaş gruplarına nasıl uyarlanacağına ve ne olacağına bakacağız. Çocuğunuzun çevrimiçi etkinliklerini denetlemenizi sağlayacak araçlar mevcuttur.

Tehlikeler Nelerdir?

Çocuğunuzu internetin en yaygın tehlikelerine karşı korumanın en iyi yolu nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmektir. Eski deyiş “önkollu önkoludur” diye giderken, bu bölümde, çocuğunuzun çevrimiçi ortamda karşılaşabileceği daha yaygın tehlikelerden bazılarına bakacağız..

Uygunsuz içerik

İnternet, her türlü içerikle dolu bir yer, bu da onu öğrenmek isteyen çocuklar için mükemmel bir kaynak haline getiriyor. Bununla birlikte, İnternet’teki çok fazla içerik, çocukların erişememesi gereken şeylere erişmesini önlemeyi zorlaştıran şeydir..

İnterneti düzenli olarak kullanan her dört çocuktan biri istenmeyen pornografiye maruz kalmıştır. En zararsız Google araması bile, ırkçılığı, dini radikalleşmeyi teşvik eden, hatta insanları şiddet veya intihar etmeye teşvik eden web sitelerine yol açabilir..

Cinsel Yırtıcılar

İnternete erişimi olan her beş çocuktan birinin cinsel istekte bulunması üzücü bir gerçektir. Toplum olarak, daha önce hiç olmadığı kadar bağlıyız. İnternet tabanlı sosyal medya birçok insanı bağlamak için harika bir yol olsa da, çocukları yırtıcılarla temas ettirebilir.

Twitter ve Facebook gibi çoğu sosyal medya platformu, çocuklara yönelik uygunsuz içerik veya iletişim için taranır. Ancak basit gerçek şu ki, tüm kötü şeyler ele geçirilemez.

Sınırsız sohbet odalarını ve WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarını düzenlemek çok daha zordur. Daha önce de belirttiğimiz gibi, gençlerin% 60’ı bir yabancıdan bir tür iletişim aldı. İletişim kurulanların yarıdan biraz fazlası bu mesajlara cevap verdi.

Siber zorbalık

2017’de yapılan bir araştırma, 15 yaşın altındaki çocukların yaklaşık% 15’inin bir tür siber zorbalığa maruz kaldığını gösterdi. Bu bağlamda, fiziksel zorbalık ABD’deki okul çağındaki çocukların yaklaşık% 20’sini etkilemektedir, yani siber zorbalık fiziksel zorbalık kadar bir sorun haline gelmiştir..

Siber zorbalığın yükselmesinin arkasındaki nedenlerden biri, internet tarafından sağlanan anonimliktir. Bu anonimlik diğer çocukların yüz yüze yapmayı asla düşünmedikleri şeyleri söylemelerine ve yapmalarına izin verir. Çocuklar ve genç yetişkinler genellikle sosyal medya profilleri ve mesajlaşma uygulamalarının içeriği hakkında özel olduklarından, siber zorbalığı tespit etmek de zor olabilir.

Siber Suç

Siber suç, ABD’de en hızlı büyüyen suç girişimidir ve maalesef çocuklar en hızlı büyüyen kurban grubudur. Basitçe söylemek gerekirse, çocuklar ve genç yetişkinler kötü amaçlı yazılım indirmeye veya kimlik avı saldırıları sırasında kişisel bilgileri bırakmaya karşı daha savunmasızdır.

Battaniye Yasağı Kötü Bir Fikir

İnternete sınırsız erişimi olan bir çocuğun potansiyel olarak karşılaşabileceği tehlikeler göz önüne alındığında, çocuğunuzun internete erişmesini önlemek iyi bir fikir gibi görünebilir. Bu, birkaç nedenden dolayı en iyi seçenek değildir:

 • İnternet Her Yerde – İmkansız değilse çocuğunuzu internetten tamamen kesmek çok zor olabilir. Kuzey Amerika ve Avrupa’daki okulların% 95’i internet erişimine sahiptir ve mobil internet penetrasyonu çoğu gelişmiş ülkede evrensel olarak% 80-90 civarındadır. Oyun konsollarından akıllı saatlere kadar çok çeşitli cihazlar, düzgün çalışması için internet bağlantısına ihtiyaç duyar.

Modern toplumun bu kadar büyük bir parçası olduğunda çocuğunuzu internetten kesmek düşündüğünüzden daha zor olabilir ve bunu yapsanız bile umduğunuz kadar etkili olmayabilir.

Birden fazla çalışma, eğitimin çocukları çevrimiçi olarak korumak için en iyi yöntem olduğunu ve tüm yasakların onları potansiyel çevrimiçi tehlikelere karşı cahil ve bu nedenle savunmasız bıraktığını göstermiştir..

 • İnternetin Önemli Avantajları Var – Çocuklarınızın interneti hiç kullanmasını kısıtlamak uygun gibi görünse de, çocukların internet erişiminin sunduğu birçok faydadan yararlanmasını engeller. Başka bir şey yoksa, internet, çocukların bilmesi gereken her şeyi öğrenmesine izin veren mükemmel bir eğitim aracıdır..

İnternet Güvenliğinin Temel Kuralları

Çocuğunuzun ortak tehlikelerinden korurken İnternet’i kullanmasına izin vermenin bir yolunu arıyorsanız, atabileceğiniz adımlar vardır..

Tüm çözümler herkesin durumu için geçerli olmasa da, çocuğunuzun çevrimiçi güvenliğini uygun içeriğe erişimini önemli ölçüde kısıtlamadan geliştirecek bazı temel kurallar vardır..

Kendini geliştir

Çocuğunuzun uygun olmayan iletişim veya içeriklere katılıp katılmadığını veya bu içeriğe maruz kalıp kalmadığını belirlemenin en iyi yolu bilgisayarların nasıl çalıştığını ve internetin yaygın olarak nasıl kullanıldığını bilmektir.

Kulağa biraz ürkütücü geliyorsa, teknoloji sürekli olarak gelişiyorsa endişelenmeyin ve şükür ki ihtiyacınız olan bilgiyi almanıza yardımcı olabilecek çok sayıda kaynak var.

Çocuğunuzu Eğitin

Çocuklar için internet güvenliği göz önüne alındığında sıklıkla göz ardı edilen faktörlerden biri, çocukların bu sohbete katılmasının ne kadar önemli olduğudur. İnternete bağlı cihazların kullanımında küçük çocukların bile gittikçe daha iyi hale geldiği bir dünyada yaşıyoruz. Çocuklarınızı bu cihazları kullanmanın olası riskleri ve neden belirli kısıtlamalar uyguladığınız konusunda eğitmek, onları güvende tutmanın önemli bir parçasıdır.

Farkında olmadıkları tehlikelerden kaçınmak, bir çocuk olsun, herkes için zordur.

Siber Suç’u açıklayın

Açıkçası, bu biraz çocuğunuzun yaşına bağlıdır, ancak çocuklara siber suçun temellerini açıklamanın bir zararı yoktur. Ne kadar çok anlarlarsa, kişisel bilgi vermek veya aile bilgisayarına tehlikeli yazılım indirmek için kandırılma olasılıkları o kadar az olur.

Bilgisayarlarınızı Ortak Bir Odada Tutun

Bilgisayarınızı ortak bir odaya yerleştirmek ve ekranın görünür olduğundan emin olmak, çocuklarınızın çevrimiçi etkinliklerini izlemenin ve yalnızca uygun içeriğe eriştiklerinden emin olmanın kolay bir yoludur.

Aynı odada yalnızca bir yetişkinin bulunması genellikle çocukların maruz kalmamaları gereken herhangi bir şeye erişmeye çalışmalarını engellemek için yeterlidir ve ayrıca çevrimiçi iletişimlerini izlemenizi sağlar.

Güvenli Parola Belirleme

Bu kulağa basit gelebilir, ancak gerçek şu ki, çoğumuz internet güvenliğinin basit kurallarına kendimiz dikkat etmek bile zahmet etmiyoruz. İnternete bağlı tüm cihazlarınızda güvenli bir şifre belirlemek çoğumuz için büyük bir rahatsızlık değildir, ancak etrafta olmadığınızda küçük çocukların cihazlara erişmesini engeller..

Oyunlara veya Google Play Store’a büyük miktarlarda para harcayan küçük çocuklar hakkında önemli sayıda hikaye bize bir şey öğrettiyse, her yaştan çocuğun teknolojik olarak kullanma konusunda şaşırtıcı derecede yetenekli olması, bu da ebeveynlerin alması gereken bir şeydir. hesap.

Onlara Zaman Sınırı Verin

İnternet mükemmel bir eğitim ve eğlence kaynağı olsa da, her günün her saatini harcamak pek sağlıklı değildir. Çocuklarınız için internet erişimi için bir zaman sınırı belirlemek, dışarı çıkmalarını ve oyun oynamalarını isteyecektir. Ayrıca, onları denetleyemediğiniz zamanlarda internete erişmelerini engellemenizi sağlar.

Kendi Fotoğraflarını Yüklemelerine ve İndirmelerine İzin Verme

Dizüstü Bilgisayar İndirÇevrimiçi yırtıcılar genellikle kurbanlarının fotoğraflarını ister. ‘Zararsız’ resimler sorarak başlıyorlar, ancak çocuğun güvenini kazanmaya başladığında, daha fazla uygunsuz resim göndermek için onlara baskı yapmaya başlayacaklar..

Herhangi bir görüntü göndermeden önce çocuğunuzdan izin almasını istemek, uygunsuz iletişimden korunmasına yardımcı olabilecek başka bir güvenlik önlemidir..

“Yabancılarla Konuşma” Kuralını Güçlendirin

Eski “yabancılarla konuşma” ifadesi çevrimiçi iletişim için gerçek dünyada olduğu kadar uygundur. Sosyal medya, genç yetişkinlerin insanlarla iletişim kurması ve iletişim kurması için mükemmel bir yol olsa da, küçük çocukların yerleşik arkadaşlık gruplarının dışından çevrimiçi insanlarla konuşmaları engellenmelidir..

Çocuklarınız Büyüdükçe Kurallarınızı Geliştirin

Çocuklar büyüdükçe değişir, daha olgun ve sorumluluk sahibi olurlar. Küçük çocukken mantıklı olan kısıtlamalar, genç yetişkinlere dönüştüğünde gereksiz hale gelebilir.

Çocukları büyüdükçe onları fazla engellemeden güvende tutmanın en iyi yolu, zaman içinde kurallarınızı geliştirmektir. Aşağıda, farklı yaş gruplarındaki çocukları internetten zevk aldıkları için güvende tutacak önerilen bazı yönergeler verilmiştir.

5 ve Altı

 • İnternet kullanımına ilişkin sınırlarınızı erken belirleyin. Şimdi çocuğunuzun internet kullanımındaki kısıtlamalar ve zaman sınırları fikrine alışması için en iyi zaman.
 • İnternet kullanımına ilişkin kurallarınızı, çocuğunuza bakacak diğer kişi ve gruplarla paylaşın. Eğer büyükanne ve büyükbaba, okul, okul sonrası kulüpleri ve bebek bakıcısı aynı oyun kitabından çalışıyorsa, interneti kullanırken çocuğunuzu güvende tutar..
 • 5 yaş ve altındaki çocuklar için özel olarak tasarlanmış bir cihaz satın alın. Bu cihazlar internete bağlanabilir, ancak internet kullanımı, programlanabilir ebeveyn kontrolleri üzerinde sıkı kontroller içerir ve genellikle ortalama iPad’inizden çok daha sağlamdır.
 • Etkinleştirebileceğiniz yerleşik ebeveyn denetimlerine sahip olup olmadıklarını öğrenmek için İnternet Servis Sağlayıcınıza (ISS) danışın. Çoğu büyük ISS, işlevlerinde biraz temel olmalarına rağmen, bir dizi ebeveyn kontrolü sunmaktadır..
 • Başka bir seçenek de 3. taraf ebeveyn kontrol yazılımı yüklemektir. Bu programlar genellikle daha karmaşıktır ve çocukların çevrimiçi ortamda nelere erişebileceği ve programa ne zaman erişebilecekleri konusunda daha geniş bir kontrol aralığı sunar.
 • ISS’nizden dahili ebeveyn kontrolleri kullanıyorsanız, çocuğunuz büyük kahve zincirleri gibi yerlerde genellikle sunulan ücretsiz Wifi’ye bağlı bir cihaz kullanıyorsa, bunların çalışmayacağını unutmayın..
 • Sadece uygun yaş derecelendirmesi verilen oyunları, uygulamaları ve medyaları indirin ve çocuğunuzun kullanmasına izin vermeden önce bu medyayı test ettiğinizden veya görüntülediğinizden emin olun..

6 ila 9 Yaşında

 • Bu yaşta, çocuğunuzun kullanabilecek kadar büyük olacağı daha geniş bir cihaz yelpazesinde ebeveyn kontrollerini ayarlamanız gerekebilir. Oyun konsolları, akıllı TV’ler ve hatta bazı saatler İnternet’e erişebilir ve yerleşik mesajlaşma özelliklerine sahiptir.
 • Çocuğunuzun kullanmasından endişe duyduğunuz bir cihazda ebeveyn kontrollerini etkinleştiremiyorsanız, cihazın çocuğun yatak odasında değil, umumi bir odada ayarlandığından emin olun.
 • Çocuklarınızla temel internet güvenliğini tartışın ve ziyaret etmeleri için uygun olan bir web sitesi listesi üzerinde anlaşın. Adı, adresi veya okullarının adresi gibi çevrimiçi olarak vermemeleri gereken bilgileri ana hatlarıyla belirtin.
 • Çocuğunuza ve arkadaş grubuna uygulanabilecek İnternet kullanımına ilişkin makul yönergeler belirlemek için diğer ebeveynlerle birlikte çalışın. İnternet erişimine ilişkin tutarlı kuralların çocuklar tarafından kabul edilmesi daha olasıdır ve onların arkadaşlarıyla birlikte kalmaları konusunda endişelenmenize gerek yoktur..
 • Çocuğunuz için satın aldığınız herhangi bir cihazın cihaz özelliklerine bakın. Çocuğunuzun internete yalnızca bu şekilde eriştiğinden emin olmanın en iyi yolu ve o zaman da onları da İnternet üzerinden hangi cihazlara erişebileceklerinin tam olarak farkında olmaktır..

10 ila 12 Yaşında

 • Sosyal medya kullanımının riskleri hakkında çocuğunuzla konuşun. Hangi bilgilerin verilmemesi gerektiğini ve hiçbir koşulda ilk önce izninizi almadan talep eden herkesin resimlerini göndermeyeceklerini açıklayın.
 • Çocuğunuza derhal şüpheli davranışları veya uygunsuz temasları bildirmeleri gerektiğini bildirin. Çocuğunuz sizinle uygunsuz iletişim bildirdiğinde, polise başvurmaktan çekinmeyin.
 • Çocuğunuzun evde olmadığında cep telefonları, tabletler ve akıllı saatler gibi öğeleri güvenli bir yerde sakladığını bildiğinden emin olun. Bu, kayıp veya hırsızlık riskini en aza indirir.
 • Facebook ve YouTube gibi sosyal medya platformlarının minimum yaş sınırı 13’tür. Bu bir nedenden dolayı mevcuttur ve çocuklarınızın bunu gözlemlediğinden emin olmalısınız.
 • Bu yaşta, tüm çocuklarınızın giriş ayrıntılarına erişebilmeniz ve çevrimiçi etkinliklerini ve hangi iletileri gönderip aldıklarını kontrol edebilmeniz mantıklıdır.

13 Yaş ve Üzeri

 • Çocuğunuz genç bir yetişkin olmaya geçmeye başladığında, bir dereceye kadar özerkliğe sahip olması mantıklıdır. Bu yaşta, çevrimiçi güvenliklerini sağlamak için çocuğunuzla birlikte çalışmalısınız. Onları konuşmaya dahil edin ve güvende olmaları için gereken bilgileri verin.
 • En yeni internet özellikli cihazların, sosyal medya platformlarının ve mobil uygulamaların özelliklerine ayak uydurun. Ne kadar çok bilirseniz, çocuğunuzun güvenliğini sağlamak için o kadar iyi bir konumda olursunuz.
 • Çocuğunuz ergenliğe ulaştığında, sağlık, refah, beden imgesi ve cinsellik gibi konuları araştırmanın uygun olduğunu bilmelerini sağlayın. Ebeveyn kontrollerinizi, çocuğunuzun büyüyen olgunluğunu ve erişmesi gereken bilgileri yansıttığından emin olmak için inceleyin. Çevrimiçi ortamda yanlış veya yanıltıcı bilgi almadığından emin olmak için bu konuları çocuğunuzla tartışmayı unutmayın..
 • Cinsel içerikli mesajlaşmanın ve kendinizin çıplak görüntülerini başkalarına göndermenin doğal tehlikelerini tartışın.
 • Çocuğunuzun artık Facebook ve YouTube gibi sosyal medya web sitelerine yasal erişimi olduğundan, siber zorbalık kavramını onlarla tartışın. Ayrıca, internet üzerinden iletişimin gerçek bir güvenlik veya anonimlik garantisi olmadığını vurgulayın.
 • Siber suçun temellerini çocuğunuzla tartışın. Kimlik avı dolandırıcılıklarını tanımlamak ve önlemek için ihtiyaç duydukları bilgileri verin, sosyal medya üzerinden kişisel bilgiler verin ve şüpheli yazılımları indirin.
 • Telif hakkı hırsızlığı ve intihal ile ilgili yasal ve kişisel sonuçların farkında olun ve çocuğunuzun da bunlardan haberdar olduğundan emin olun.

Ebeveyn Denetimi Yazılımını Kullanma

Bu makalede bahsettiğimiz şeylerden biri, işletim sistemlerine yerleştirilmiş ebeveyn kontrol yazılımının ISS’ler veya üçüncü taraf programları aracılığıyla kullanılmasıdır..

Ebeveyn kontrol yazılımını kullanmak, çocuklarınızın çevrimiçi ortamda güvenliğini sağlama ve internetin karanlık kısımlarına erişimlerini kısıtlama konusunda hayatı çok daha kolay hale getirebilir. Doğru programlar sizin için çok fazla kaldırma yapabilir, çocuğunuzun erişebileceği şeyleri filtreleyebilir, interneti kullanabileceği süreleri kısıtlayabilir ve iletişim ve sosyal medya profillerini izlemenize izin verebilir.

Hangi ebeveyn kontrol yazılımının kullanılacağını seçmek daha zor olabilir. İşleri olabildiğince basit hale getirmek için, İSS’niz tarafından sağlanan veya işletim sisteminizle paketlenmiş ebeveyn denetimlerinin nasıl etkinleştirileceğini göstereceğiz. Ayrıca ebeveyn kontrol yazılımı kullanmanın avantajlarını ve özelliklerini de çözüyoruz.

Yerleşik ISS Denetimleri

Büyük ISS’lerin çoğunluğu artık bir ebeveyn kontrolü seçeneği sunuyor. Bu seçenekler, kullanıcıların şiddet veya pornografi gibi uygunsuz içeriğe sahip kara listeye alınmış web sitelerine erişmesini engellemek için anahtar kelime filtrelemesi kullanarak oldukça basit olma eğilimindedir..

İSS’nizin içerik filtrelemesini etkinleştirmenin en iyi yolu, sundukları hizmetin ayrıntılarını ve ihtiyaçlarınızı tartışmak için onlarla doğrudan iletişim kurmaktır..

Anahtar kelime filtrelemenin ve DNS filtrelemenin genellikle proxy web sitelerinin kullanımı veya hatta farklı bir tarayıcı kullanımı ile engellenebileceği unutulmamalıdır. Bu karmaşık gibi görünse de, çocuklarınızın her zaman bunu yapacak kadar teknoloji meraklısı olduğunu varsaymalısınız..

Ayrıca, ISS’niz mobil geniş bant hizmetinizi sağlamadığı sürece ISS içerik filtreleri mobil cihazlardan erişilen içeriği filtrelemez.

Dahili İşletim Sistemi Kontrolleri

Android, Microsoft Windows ve iOS / MacOS gibi bağımsız işletim sistemleri, ISS’niz tarafından sunulanlardan daha karmaşık ve etkili olan yerleşik ebeveyn denetimlerine sahiptir. Ayrıca özgür olma avantajına da sahipler! Ebeveyn denetimlerinizi henüz açmadıysanız, bunları en popüler üç işletim sisteminde etkinleştirmek için kısa bir kılavuz.

Android

 • Android Cep TelefonuBir Android cihazda ebeveyn kontrollerini etkinleştirmek için Android cihazın “Ayarlar” ve ardından aşağıya kaydırın. “Kullanıcılar” seçeneği.
 • Oradan ihtiyacınız olacak yeni bir Kullanıcı ekleyin ve “Kısıtlı” ya dokunun istendiğinde seçenek. Buradan cihaza erişmek için bir PIN, şifre veya desen ayarlamanız da teşvik edilecektir..
 • Kısıtlı Kullanıcı oluşturulduktan sonra, Android cihazınızın sunduğu tüm uygulamalara ve konum hizmetlerine erişim izni verebilir veya erişimi kapatabilirsiniz.. Çocuğunuz cihaza şifre olmadan erişebilir, ancak yalnızca kısıtlı hesaplarından erişebilir.

Windows 10

 • Windows 10’un ebeveyn kontrolü ayarlarına erişmek için arama çubuğuna “Aile Seçenekleri” yazın başlat menüsünün altında.
 • Gönderen aile seçenekleri sayfası, yapabileceksin hem internet hem de bilgisayar kullanımında zaman sınırları belirleyin. Ayrıca, uygunsuz içeriği engelleyebilir, web sitelerini kara listeye alabilir ve hatta ödeme ayrıntılarına ihtiyaç duymadan yaşa uygun oyunları ve medyayı satın alabilmeleri için Microsoft hesaplarına para ekleyebilirsiniz..
 • İçerik filtreleme ve Güvenli Arama seçenekleri yalnızca çocuğunuz Microsoft Edge tarayıcısı kullanıyorsa çalışır.
 • Çocuğunuzun Windows ailesi seçeneklerinden tam olarak yararlanabilmesi için bir Microsoft hesabı oluşturmanız gerekir. Bu, çocuğunuzun internet etkinliklerini izleyebilmenin ve hatta Microsoft’tan bu etkinlikler hakkında düzenli güncellemeler almanın avantajlarıyla birlikte gelir..
 • Windows’un Aile Seçeneklerini kullanmanın önemli avantajlarından biri, Windows telefonları ve Xbox oyun konsolları gibi diğer Microsoft cihazlarını da kapsamasıdır..

Mac os işletim sistemi

 • Mac’te Ebeveyn Denetimlerini açmak için, önce masaüstünün sol üst köşesinde bulunan Apple logosuna tıklayarak “Sistem Tercihleri” sekmesine erişin.
 • İşaretli bir seçenek göreceksiniz “Ebeveyn Denetimleri,” bu seçeneği tıkladıktan sonra size şu bildirimde bulunan bir bildirim sunulur: “Yönetilecek kullanıcı hesabı yok.”
 • Yönergelerini izleyin. yeni bir yönetilen kullanıcı ekle.
 • Çocuğunuzun yeni kullanıcısı eklendikten sonra şunları yapabilirsiniz: Apple’ın kullanabilecekleri belirli uygulamalara erişimlerini kontrol edebilir, Mac’inizi kullanmaları için zaman sınırları belirleyebilir ve hatta mikrofon veya yerleşik web kamerası gibi işlevlere erişimi kapatabilir.
 • Bu içerik filtresi yalnızca İnternet’e Safari tarayıcısı üzerinden erişiliyorsa çalışacak olsa da, çocuğunuzun hangi web sitelerine erişebileceğini filtrelemek için kontroller de ayarlayabilirsiniz..

iOS

 • İPhone gibi bir iOS cihazında ebeveyn denetimleri ayarlamak için, “Ayarlar” sekmenize gidin ve ardından “Ekran Süresi” ne dokunun.
 • Dokunmak “Devam et” ve ardından işaretli seçeneği seçin “Bu Çocuğumun iPhone’u.”
 • Daha sonra sizden bir Çocuğunuzun telefonu ise “Ebeveyn Parolası” veya cihazınızsa “Ekran Saati Parolası” ve çocuğunuzun onu kullanmasına izin veriyorsunuz.
 • “Screen Time” kurulduktan sonra iTunes ve App Store satın alımlarını engelleyebilir, yerleşik uygulamalara ve özelliklere erişimi kısıtlayabilir, içerik derecelendirmelerini kullanarak müstehcen içeriği filtreleyebilir, web sitesi içeriğini filtreleyebilir, Siri web’ini kısıtlayabilirsiniz Oyun Merkezi’ne arama yapın ve erişimi kısıtlayın.

Üçüncü Taraf Ebeveyn Kontrol Yazılımı

İSS’ler ve belirli işletim sistemleri tarafından sunulan yerleşik ebeveyn denetimleri, ücretsiz ve kurulumu oldukça kolay olma avantajlarına sahipken, belirli olumsuzluklarla birlikte gelirler.

İçerik filtreleme nispeten basittir ve evrensel değildir. Çoğu yerleşik ebeveyn kontrol yazılımı, yalnızca işletim sistemi ile birlikte gelen Edge veya Safari gibi tarayıcılarda çalışan kısıtlamalara sahiptir..

Bazı ebeveyn kontrolü seçenekleri çeşitli cihazlara yayılırken, çoğu modern hanenin farklı işletim sistemlerinde çalışan çeşitli cihazları vardır. Bu, kafa karıştırıcı olabilecek ve kısıtlamalarınızda boşluk bırakabilecek bir dizi farklı ebeveyn kontrolü seçeneği kullanmanız gerektiği anlamına gelir.

Bu sorunların bir çözümü üçüncü taraf yazılımların kullanılmasıdır. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda ebeveyn kontrol programı vardır.

Seçiminizde size yardımcı olmak ve ne aramanız gerektiği konusunda size fikir vermek için, ebeveyn kontrol yazılımından isteyeceğiniz daha önemli özelliklerden bazıları aşağıda verilmiştir.

Çeşitli Cihazları Destekler

Üçüncü taraf bir çözüm kullanmanın önemli avantajlarından biri, birçoğunun çok çeşitli cihazlara yüklenebilecek uygulamalar sunmasıdır. Bu, bir dizi farklı ebeveyn kontrol sistemi kullanmadan tüm aile cihazlarınızda tek bir kısıtlama seti kullanabileceğiniz anlamına gelir.

İçerik filtreleme

Belirli bir işletim sistemine bağlı olmadıklarından, üçüncü taraf ebeveyn kontrol programları, internet tarayıcılarını, web sayfalarını ve içeriği çeşitli tarayıcılarda filtreleme özelliğine sahiptir. Birçoğu ayrıca, taramayı daha güvenli ve daha güvenli hale getiren güvenli HTTPS filtrelemesi içerir..

Ebeveyn kontrolü yazılımı, şüpheli programların veya belirli uygulamaların indirilmesini önlemek için de kullanılabilir. Kötü amaçlı yazılımlardan kaçınmak ve bir çocuğun mesajlaşma ve sosyal medya uygulamalarına erişmesini önlemek için idealdir.

Zaman sınırları

Çoğu ebeveyn kontrolü uygulaması, hem internet hem de bilgisayar kullanımı için günlük veya haftalık bir zaman sınırı belirlemenize olanak tanır. Bazı yazılımlar belirli zamanlarda belirli uygulamalara erişimi de engelleyecektir, bu da çocuğunuzun Candy Crush oynamak yerine ödevlerini yapmasını veya uyumasını sağlamak için harikadır..

Mesajlaşma ve Sosyal Medya İzleme

Çocuğunuz büyüdükçe ve biraz mahremiyete layık olduğundan bu seçenek daha az kullanışlı hale gelse de, mesajlaşma ve sosyal medya izleme seçeneği, yeni sosyal medyaya yeni başlayan küçük çocukları kontrol etmek ve siber zorbalık ve uygunsuz teması önlemek için mükemmeldir..

Uzaktan Bildirim ve Erişim Yönetimi

Çocuğunuzun önemli bir ödevin yapılması için zaman sınırında bir uzantıya ihtiyacı varsa veya evden uzaktayken bir mesajlaşma hizmetine erişmesi gerekiyorsa her zaman elinizin altında olmayacaksınız..

Uzaktan bildirim ve erişim yönetimi seçeneği, ebeveyn kontrol programının telefonunuzdan aldığı kısıtlamayı kontrol etmenizi sağlar. Bu, genişletilmiş erişim isteklerine yanıt vermenize veya acil durumlarda konum izleme gibi özelliklere erişmenize olanak tanır.

Disney ile daire

Ailenizin sahip olduğu her cihaza uygulama yükleme fikri size hitap etmiyorsa, ancak yine de ISS’niz veya işletim sisteminiz tarafından sunulan yerleşik ebeveyn denetimlerinden daha fazla koruma istiyorsanız, endişelenmeyin. Üçüncü bir seçenek var.

Disney with Circle, evinizin Wifi yönlendiricisi ile ona bağlı tüm cihazlar arasında bulunan bir cihazdır. İlginç bir şekilde, Disney’li Circle, ARP kimlik sahtekarlığını “ortadaki adam” hacker saldırısından beklediğinize çok benzer bir şekilde kullanıyor, ancak bu tekniği ailenizin güvenliğini artırmak için kullanıyor.

Ailenizin tüm cihazları ile yönlendiriciniz arasında oturarak, Circle with Disney, içeriğe, web sitelerine ve bireysel uygulamalara erişimi durdurmak için trafiği seçici olarak filtreleyebilir.

Ebeveynler, Circle uygulamasını kullanarak belirli aile üyeleri altındaki cihazları gruplayabilir. Bu, bir dizi cihazda zaman sınırları belirlemenizi sağlar. Çocuğunuz İnternet’e günde sadece dört saat erişirse, bu dört saat telefon, tablet, dizüstü bilgisayar veya oyun konsolunda izlenir.

Zaman sınırlarını uygulamanıza izin vermenin yanı sıra, uygulama belirli cihazların İnternet’e seçici olarak erişmesini reddetmenizi sağlayacaktır. Belirli uygulamaların internete ne kadar süre bağlı olduğunu da kontrol edebilirsiniz. Bu, çocuğunuzun sosyal medyaya veya oyunlara erişimini sınırlamak veya hatta tüm cihazlar için internet bağlantısını kapatmak için idealdir.

Circle with Disney, diğer ebeveyn kontrol programlarının sunmadığı kadar fazla bir teklif sunmasa da, hepsini bir arada paketleme avantajına sahiptir. Farklı cihazlarda çok sayıda uygulamada çeşitli ayarları kullanma fikri tekno-cehennem fikrinizse, Disney ile Circle sizin için. En tereddütlü ebeveynlerin bile çocuklarının çevrimiçi güvenliğini sağlamak için kullanabileceği kullanıcı dostu ve anlaşılır bir seçenektir.

Son düşünceler

İnternet fantastik bir kaynaktır ve toplumumuzda o kadar kökleşmiş hale gelmiştir ki onu kullanmamak neredeyse imkansızdır. Ancak, riskleri vardır. Neredeyse tüm insan bilgisi ve komik kedi videolarının muazzam deposuna ek olarak, internet aynı zamanda yırtıcıların, suçluların, siber zorbaların ve sağ aklındaki kimsenin de bir çocuğu ortaya çıkarmak istemeyeceği içeriğin sapma zemini..

Yapılması gereken doğru bir şey gibi görünse de, çocuğunuzun internete tamamen erişmesini engellemek çoğunlukla karşı üretken. Çocuğunuzu çevrimiçi ortamda güvende tutmanın en iyi çözümü iletişim, eğitim ve makul kısıtlamaların birleşimidir.

Çocuğunuzun, başa çıkacak kadar olgun olmayan içeriklere erişmesini önlemenin yanlış bir yanı yoktur. Ancak, çocuğunuz büyüdükçe ve olgunlaştıkça, internet kullanımı ile ilgili kurallarınızın da onunla birlikte gelişmesi gerekir. 5 yaşında bir çocuk için işe yarayan şey sadece bir gençle sürtünmeye neden olacak.

Neyse ki yalnız değilsin. İnternette karşılaşılabilecek tehlikeler ve bunlarla nasıl mücadele edeceğiniz konusunda kendinizi eğitmenize yardımcı olacak çok sayıda kaynak var. Hem kendiniz hem de çocuğunuz için eğitim, çevrimiçi olduğunuzda kendinizi ve onları güvende tutmanın en kritik faktörlerinden biridir. Farkında olmadığınız tehlikelerden kaçınamazsınız.

İPhone’unuza yerleşik olanlardan Disney tarafından sağlanan akıllı küçük aletlere kadar ailenizi dijital olarak güvende tutmaya yardımcı olacak bir dizi teknoloji çözümü de var. Kullanabileceğiniz önemli ebeveyn denetimleri aralığını kullanarak, zaman ve kullanım sınırları belirleyebilir, çocuğunuzun web’de nelere erişebileceğini filtreleyebilir, iletişimini izleyebilir ve hatta bunları İnternet’ten tamamen kesebilirsiniz.

Bu ebeveyn kontrolü seçenekleri ne kadar yararlı olursa olsun, çevrimiçi aktiviteleri sırasında çocuğunuzu güvende tutmanın en iyi yolu onları tehlikeden haberdar etmek ve onlarla açık bir iletişim hattı tutmaktır..

Bunları internet güvenliği konusundaki sohbete dahil etmek, her ikinizin de aynı amaç için çalışacağınız anlamına gelir. Size sorularla gelebileceklerini ve karşılaştıkları rahatsızlık duydukları her şey hakkında sizinle konuşabileceklerini bileceklerdir. Bu onların güvenliğinde daha aktif bir el oynamanıza izin verir.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me