Casus Yazılım Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey | VPNOverview

Casus yazılım en eski zararlı yazılım türlerinden biridir ve en tehlikeli yazılımlardan biri olmaya devam eder. Adından da anlaşılacağı gibi, casus yazılımlar, bilgisayarınızı kullanırken sizi gözetleyen belirli bir yazılım türüdür. Sorunu tanıyabilmeniz ve harekete geçebilmeniz için olası casus yazılım belirtilerinin farkında olmanız önemlidir. Casus yazılımların ne olduğu, ne yaptığı ve cihazlarınızı bundan nasıl koruyabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.


Casus Yazılım Nedir?

Casus Yazılım DizüstüCasus yazılım, cihazlarınızı enfekte eden, çevrimiçi etkinliğinizi izleyen ve sizin bilginiz veya rızanız olmadan kişisel bilgilerinizi toplayan bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Bu bilgileri, tuş vuruşlarını, e-posta adreslerini, web form verilerini ve kredi kartı numaralarını yakalama gibi birçok şekilde toplar. Yaygın işaretler arasında zayıf sistem performansı, sık sık donan uygulamalar, bilgisayarı önyükleme sorunları ve Internet’e bağlanma zorluğu bulunur..

Farklı casus yazılım türleri vardır, örneğin:

Şifre Şifreleri

Bu tür casus yazılımlar virüslü aygıtlardan parola toplar. Bunlar arasında web tarayıcılarında depolanan şifreler ve PC’niz için giriş bilgileri bulunur.

Bankacılık Truva Atları

Bankalardan ve aracı kurumlar veya dijital cüzdanlar gibi diğer finansal kurumlardan kimlik bilgilerini kaydeden casus yazılım. Truva atları, tarayıcılardaki güvenlik açıklarını bulur ve kullanıcı veya kurum bilmeden web sayfalarını ve işlemlerini değiştirir.

Infostealers

Virüslü cihazları kullanıcı adları, şifreler, tarayıcı geçmişi, günlük dosyaları, belgeler veya medya dosyaları gibi bilgiler için tarayan bir tür casus yazılım. Yazılım daha sonra bilgileri başka bir sunucuya iletir veya bilgisayar korsanlarının erişebileceği yerlerde saklar.

Keylogger

Bazen sistem monitörleri olarak adlandırılan bu tür casus yazılımlar bilgisayar etkinliğinizi kaydeder. Tuş vuruşlarınızı, ziyaret ettiğiniz web sitelerini, arama geçmişini ve e-posta yazışmalarını izleyebilir. Genellikle etkinliğinizin ekran görüntülerini de alır. Bazı tuş kaydediciler, yazıcılar gibi diğer bağlı cihazlardan da bilgi toplayabilir.

Casus Yazılımlar Ne Kadar Yaygındır??

Casus yazılım son derece yaygın bir siber saldırı türüdür, ancak son yıllarda fidye yazılımı ve şifreleme daha yaygın hale geldikçe bir miktar azalmıştır..

Her on Amerikalı tüketiciden biri ev bilgisayarlarında bir siber saldırı yaşadı, ancak casus yazılım artık fidye yazılımı, şifreleme ve diğer yaygın kötü amaçlı yazılım biçimlerinin altında yer alıyor.

Riskler Nelerdir?

Casus yazılımlarla ilişkili iki büyük risk vardır. En büyük sorun, casus yazılımların kişisel bilgileri çalması ve sizi kimlik hırsızlığı riskine sokmasıdır. Göz atma geçmişinize, e-posta hesaplarınıza ve çevrimiçi bankacılık ve alışveriş hesaplarının yanı sıra sosyal medya hesaplarına giriş yapabilir. Bu, kimliğinizi çalmak için fazlasıyla yeterli bilgidir. Casus yazılım bankacılık veya kredi kartı bilgilerinizi alırsa, bu bilgileri adınızla alışveriş yapmak veya verilerinizi diğer taraflara satmak için kullanabilir.

Ayrıca, casus yazılımlar bilgisayarınıza ve diğer aygıtlara ciddi zararlar verebilir. Bilgisayarınızın belleğini boşaltabilir ve yavaş çalışmasına, donmasına, çökmesine ve hatta aşırı ısınmasına neden olabilir. Casus yazılımlar ayrıca arama motoru sonuçlarını değiştirebilir, ana sayfanızı ve ayarlarınızı değiştirebilir veya tarayıcınıza kötü amaçlı web siteleri sunabilir.

Casus Yazılımlar Bilgisayarınızı Nasıl Bulaştırır?

Casus yazılımların cihazınıza bulaşmasının birçok farklı yolu vardır. İşte en yaygın olanlardan bazıları:

Drive-by İndirmeleri

Arabayla indirme işleminde bir web sitesi veya açılır pencere casus yazılımları otomatik olarak cihazınıza indirir. Size yazılımın adını veren ve yüklemek için izin isteyen bir uyarı alabilirsiniz, ancak çoğu durumda hiçbir uyarı yoktur..

Yazılım İndirme

Bazı internet yazılımı indirmeleri, özellikle dosya paylaşım uygulamaları da cihazlarınıza casus yazılım yükleyebilir. Bu, normalde satın almanız gereken ücretsiz yazılım sürümlerinde en yaygın olanıdır..

Sahte Casus Yazılımdan Koruma Programları

Bazı durumlarda, casus yazılım bir casus yazılım önleme programı olarak gizlenir. Bu programlar sizi casus yazılımları algılayıp makinenizden kaldıracağına ikna eder. Onları çalıştırdıktan sonra, aslında üzerine casus yazılım yüklediklerinde bilgisayarınızın temiz olduğuna dair bir mesaj alırsınız. Programı kaldırmaya çalışırsanız, casus yazılım bilgisayarınızda kalır.

Bağlantılar veya Ekler

Diğer kötü amaçlı yazılım türleri gibi casus yazılımlar da bir bağlantı veya e-posta eki olarak gönderilebilir. Asla tanımadığınız bir bağlantıyı veya eki tıklamayın veya bilinmeyen bir gönderenden gelen bir e-postayı açmayın. Aksi takdirde, casus yazılımlar bilgisayarınıza indirilip yüklenebilir. Kötü amaçlı bağlantılara tıklamak da cihazınıza bir solucan bulaştırabilir. Bu solucanlar, cihazınızın bağlı olduğu ağı kullanarak kötü amaçlı yazılım yaymak için kullanılır.

Mobil Cihaz Casus Yazılımları

Bazı casus yazılım türleri mobil cihazları hedefler. Bu tür casus yazılımlar, kötü amaçlı kod içeren bir uygulama yüklediğinizde iPhone ve Android cihazlarına bulaşır. Bu uygulamalardan bazıları meşrudur ancak mal kod içerecek şekilde değiştirilmiştir, diğerleri kötü amaçlıdır ve bazılarının sahte indirme bağlantıları vardır.

Cihazımda Casus Yazılım Tespit Edersem Ne Yapabilirim?

Casus yazılımların algılanması son derece zor olabilir. Bazı uyarı işaretleri şunları içerir: aşırı sayıda pop-up, tarayıcınız sizi kendiliğinden yönlendiriyor ve tarayıcınızın ana sayfası değişiyor. Başka bir yaygın işaret, bilgisayarınızın önyükleme, programları açma veya dosyaları kaydetme konusunda son derece yavaş olmasıdır.

Cihazınızda casus yazılım olduğundan şüpheleniyorsanız, hemen kaldırmanız gerekir. Gelişmiş casus yazılım kaldırma yeteneklerine sahip güçlü bir siber güvenlik programı satın almanız gerekir. Bu tür bir program casus yazılımları cihazınızdan kaldırır ve değiştirilen dosyaları veya ayarları onarır.

Casus yazılımları kaldırdıktan sonra, hesabınızın tehlikeye girebileceği konusunda uyarmak için bankanızla, kredi kartı şirketinizle ve diğer finansal kurumlarla iletişim kurun. Bu gibi durumlarda, yeni bir banka hesabı veya kredi kartı numarası istemeniz gerekebilir. Bazı durumlarda, kolluk kuvvetlerine de başvurmanız gerekebilir.

Casus Yazılımları Nasıl Önleyebilirim?

İnternete bağlanan bir cihazınız varsa, her zaman casus yazılım ve diğer kötü amaçlı yazılım riskleri vardır. Ancak, casus yazılımların cihazınıza bulaşma riskini azaltmak için atabileceğiniz birkaç adım vardır. Aygıtlarınızı casus yazılımlardan korumaya yardımcı olabilecek bazı yöntemler şunlardır:

Casus Yazılımdan Koruma Programı Kullanma

Piyasada bilgisayarınızı tarayacak ve casus yazılımları algılayacak birçok casus yazılım önleme programı vardır. Bununla birlikte, saygın bir internet güvenlik sağlayıcısından bir casus yazılımdan koruma programı satın aldığınızdan emin olmak önemlidir. Bazen casus yazılımlar casus yazılımdan koruma araçları olarak gizlenir, bu nedenle güvenilir bir sağlayıcı kullanmak önemlidir. Programı satın aldıktan sonra, maksimum verimlilik için düzenli olarak güncellediğinizden emin olun..

Tarayıcı Güvenliğinizi Ayarlayın

Birçok tarayıcı, güvenlik seçeneklerinizi düşükten yükseğe doğru ayarlamanıza olanak tanır. Tarayıcınız için seçeneklerin neler olduğunu öğrenin. Bazı tarayıcılar, çerez kurulumuna ve istenmeyen işlemlere karşı bir güvenlik duvarı olarak bile görev yapabilir.

Açılır Pencerelere Güvenme

Genellikle, açılır pencerelerde görünen reklamlar ve teklifler virüs veya casus yazılım içerebilir. Bu pop-up’lardan bazıları bilgisayarınızda virüs olduğunu veya çevrimiçi deneyiminizi geliştirmek için bir uzantı olduğunu iddia eder. Açılır pencereyi kapatmak için “Kabul et” veya “Tamam” düğmesini tıklamayın, bunun yerine daima kırmızı “X” işaretini tıklayın.

İnternet Güvenliğini Uygulama

Diğer kötü amaçlı yazılım türlerinde olduğu gibi, casus yazılımlar da genellikle bir bağlantı veya ek içinde sunulur. Bilinmeyen gönderenlerden gelen e-postalara karşı dikkatli olun ve ne olduklarını bilmiyorsanız hiçbir zaman bağlantıları veya ekleri tıklamayın.

Son düşünceler

Casus yazılımların görülme sıklığı azalmaktadır, ancak şirketler için önemli bir tehdit olmaya devam etmektedir. Casus yazılımlar, özellikle gizli bilgilerinizi alabildiği için tehlikelidir. Daha sonra bu verileri kimliğinizi çalmak veya hesaplarınızda pahalı masraflar ödemek için kullanabilir.

İnternete bağlanan bir cihaz kullandığınızda, her zaman bazı kötü amaçlı yazılım riskleri vardır. Ancak, gerekli önlemleri alarak kendinizi ve cihazlarınızı casus yazılımlardan korumaya yardımcı olabilirsiniz.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me