Botnet’ler: Günümüz Orduları. Kendinizi Nasıl Korursunuz!

Hayatımızın gittikçe büyüyen bir kısmı çevrimiçi oluyor. Bu nedenle, suç faaliyetlerinin uyum sağlaması ve şimdi çevrimiçi olması şaşırtıcı değildir. Bot ağları çevrimiçi suç için mükemmel bir araçtır, ancak botnet nedir ve kendinizi buna karşı nasıl koruyabilirsiniz??


Bu yazıda botnet’lerin ne olduğunu, ne için kullanıldıklarını ve bunun enfekte olanları nasıl etkilediğini öğrenebileceksiniz. Son olarak, cihazlarınızı bir botnet’in parçası olmaya karşı nasıl koruyabileceğinizi öğreneceksiniz.

Botnet nedir ve nasıl çalışır??

Botnet, “robot” ve “ağ” kelimelerinin birleşimidir. Bir botnet, genellikle bu ağın bir parçası olduklarını bilmeyen çok sayıda farklı cihazdan oluşur. Bu cihazlara bir bot bulaşmış, yani bir bilgisayar korsanı cihazların kontrolünü ele geçirebilir.

Bot çobanı veya bot ustası botları kontrol eden kişidir. Bu kişi bunu bir komut ve kontrol sunucusu aracılığıyla yapabilir. Bu farklı şekillerde kurulabilir, ancak sonunda aynı şeye dönüşür. Bir kişi uzaktan çok miktarda cihazı kontrol edebilir. Bot çobanı, aynı komutu ağdaki tüm botlara aynı anda gönderebilir. Örneğin, DDoS saldırısı olarak adlandırılan bir web sitesini aynı anda ziyaret etmelerini istemek.

hacker enfekte sistemleri kontrol botnet

Yöntemde bazı küçük farklılıklar vardır, ancak çoğu botnet aşağıdaki gibi çalışır:

  1. Örneğin, gölgeli bir web sitesini ziyaret ederek veya bozuk bir bağlantıyı tıklayarak cihazlara bot bulaşıyor.
  2. Botlar, etkilenen cihazları bir komut ve kontrol sunucusuna bağlanmaya zorlar.
  3. Bot çobanı artık bu cihazları istediği gibi kullanabilir. Bot ustası, botnet’i oluşturduktan sonra kiralayabilir veya satabilir.

İnternete bağlı tüm cihazlara sadece bilgisayarınız değil, bir bot bulaşabilir. Bu şekilde, bilgisayar korsanları binlerce hatta milyonlarca cihazdan oluşan bir ağ oluşturabilir. Bot çobanları bot ağlarını farklı amaçlar için kullanabilirler.

Botnet Kullanımı

Tahmin edebileceğiniz gibi, bir botnet’in birçok kullanımı olabilir. En yaygın olanları aşağıda listeledik.

1. DDoS Saldırıları

Bir botnet’in en yaygın kullanımı DDoS saldırılarının gerçekleştirilmesidir. DDoS’deki mektup dağıtılmış hizmet reddi anlamına gelir. Bu, çok fazla cihazın aynı anda bir web sitesine erişmeye çalışacağı anlamına gelir. Web sitesinin sunucusu sonsuz sayıda ziyaretçiyi işleyemiyor.

Bazen bu, birçok insanın aynı anda aynı web sitesini ziyaret etmek için bir nedeni olduğunda, örneğin piyangoda bir şey kazanıp kazanmadıklarını görmek için kazayla olur. Bununla birlikte, bir botnet ile ağdaki tüm botları aynı anda belirli bir web sitesini ziyaret etmeye yönlendirerek aşırı yük oluşturabilirsiniz..

Böyle bir DDoS saldırısı, bir web sitesinin gerçek kullanıcılar için erişilememesine neden olabilir. Saldırılar genellikle bir güç gösterisi ve büyük şirketlerin zayıflıklarını göstermek için kullanılır.

2. Spam

istenmeyen eCihazların sahipleri bilmeden spam yaymak için kullanılabilirler. Bot ustası, e-posta gönderebilir veya Facebook’ta, adınızın altında gönderebilir. Arkadaşlarınız ve aileniz bu e-postaları açabilir veya size güvendikleri için bağlantıları tıklayabilir. Bilmeden, etrafınızdaki herkese botlar veya diğer virüsler ve casus yazılımlar bulaşmış olabilir. Bir bot ile bot çobanı genellikle tüm kişilerinize erişebilir ve bot çobanlarının ağlarını daha büyük hale getirmelerini kolaylaştırır.

3. Kimlik Bilgileri Sat

Bir bilgisayar korsanı cihazınıza bir bot yerleştirdikten sonra üzerindeki tüm bilgilere erişebilir. Bu, muhtemelen şifrelerinizi ve giriş bilgilerinizi bildiğiniz anlamına gelir. Bu şekilde kimliğinizi canlandırabilir ve sizin adınıza bir şeyler yapabilirler. Dahası, bu bilgileri başkalarına satabilirler. Kişisel bilgileriniz, örneğin insan ticaretinde kullanılabilir. Kimlik hırsızlığı günümüzde ve çağda gerçek bir tehlikedir. Kimlik bilgileriniz karanlık web üzerinden de satılabilir.

4. Bitcoin Madenciliği

Bu nispeten yeni bir botnet kullanımıdır. Bitcoin madeni için çok fazla işlemci gücüne ihtiyacınız var. Bot çobanı, bitcoinleri çıkarmak için bot bulaşmış cihazların işlemci gücünü kullanabilir. Bu, cihaz sahipleri bilmeden olur. Fark edebileceğiniz tek şey, PC’nizin veya Mac’inizin çalışmasının zor olduğu ve havalandırma sisteminizin saatlerce çalışıyor olabileceğidir. Bununla birlikte, bu madencilik yönteminin gerçekten değerli olup olmadığı tartışmalıdır, çünkü küçük bir miktar para üretmek için çok sayıda bota ihtiyacınız var.

5. Kötü Amaçlı Yazılım Enfeksiyonu / Yayılması

Bir bot çobanı cihazınıza eriştiğinde, kötü amaçlı yazılımlara da bulaşabilir. Birçok kötü amaçlı yazılım türü vardır. Örneğin, fidye yazılımı gittikçe daha iyi tanınmaktadır. Bu durumlarda bilgisayar korsanı cihazınızı rehin tutar ve size bir fidye mesajı gönderir. Onlardan ödeme yapmanızı isteyebilir ve karşılığında cihazınıza tekrar erişebilirsiniz. Ancak, sevgili cihazınızın kontrolünü gerçekten yeniden kazanıp kazanmayacağınızı asla bilemezsiniz; eğer şansınız kalmazsa, bilgisayar korsanı daha fazla para isteyebilir.

Ben Botnet’in Bir Parçası mıyım?

Bir botnet’in parçası olup olmadığınızı öğrenmek çok zordur. Balıkların devam eden bir şey olabileceğini ima eden bir işaret, yavaş ve kararsız bağlantılar yaşamanızdır. Ancak, bunun nedeni cihazınızdaki diğer sorunlar olabilir.

Kesin bir geri dönüş, sosyal medyada kendinizi yayınlamadığınız bir şey yayınladığınızı gördüğünüzde. Bu, başka birinin cihazınıza veya en azından hesabınıza erişebildiğinin bir işaretidir. Böyle bir durumda kişilerinize sizden garip bağlantılar açmamaları gerektiğini bildirmek iyi olur.

Bununla birlikte, bir botnet’in parçası olmayı önlemek en iyisidir!

Bot Ağlarından Koruma

Cihazlarınızı bir bot ile enfekte olmaktan korumak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Her şeyden önce, cihazlarınızdaki tüm yazılımları güncel tutmak çok önemlidir. Her zaman yazılımın en son sürümünü yükleyin ve otomatik güncellemeleri açtığınızdan emin olun. Bu güncellemeler bazen sinir bozucu görünebilir, ancak bir botnet’in parçası olmak kesinlikle daha sinir bozucu.

Üstelik çevrimiçi olduğunuzda da dikkatli olun. Güvenmediğiniz bağlantıları tıklamayın ve yalnızca güvenilir kaynaklardan dosya indirdiğinizden emin olun. Sahte e-postalar ve bağlantılar genellikle şüpheli olmayan kullanıcıları botlarla enfekte etmek için kullanılır.

Cihazlarınızı her zaman bir anti-virüs ve bir anti-spyware ile korumak çok önemlidir. Bu, çevrimiçi olarak iyi korunmak için gereklidir. Bu tür yazılımlar, bir şey gölgeli göründüğünde sizi uyaracak ve bilgisayar korsanlarının cihazınıza erişmesini engelleyecektir.

Son olarak, en iyi çevrimiçi koruma için bir VPN kullanmayı düşünebilirsiniz. Sanal Özel Ağ tüm verilerinizi şifreler, böylece hiçbir bilgisayar korsanı onu kırmaz. Ayrıca, çevrimiçi yaptığınız her şeyi anonimleştirir. Bir VPN ile bilgisayar korsanlarının hesaplarınıza erişmesi neredeyse imkansız olacaktır.

Bir VPN Nasıl Çalışır?

Ayrıca, herhangi bir kısıtlama olmadan internette gezinebilirsiniz. Bakmak isteyebileceğiniz süper güvenli bir VPN sağlayıcısı NordVPN’dir. En iyi VPN sağlayıcılarının ilk 5’inin bir parçası.

Son düşünceler

Botnet günümüz ordusudur. Bunu bilmeden, cihazlarınız büyük ölçekli siber saldırıların bir parçası olabilir. Bu nedenle korumanızı güncel tutmak önemlidir. Cihazlarınıza her zaman iyi bir kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı yüklediğinizden emin olun. Tüm çevrimiçi etkinliklerinizi tamamen korumak için bir VPN de kullanabilirsiniz.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me