Bilgisayar Virüsleri Aslında Nedir? | VPNoverview

Kötü amaçlı yazılımın en yıkıcı biçimlerinden biri bilgisayar virüsüdür. Bu tür kötü amaçlı yazılımlar verilerinizi yok edebilir, dosyalarınıza bulaşabilir ve bilgisayarınıza ciddi şekilde zarar verebilir. Virüsler kendi başlarına yayılma ve diğer bilgisayarlara bulaşma yeteneğine de sahiptir. İşte bilgisayar virüsleri ve bunları önlemek için neler yapabileceğiniz hakkında bilmeniz gereken her şey.


Bir bilgisayar virüsü nedir?

Bilgisayar DizüstüBilgisayar virüsü, kendini çoğaltma yeteneğine sahip bir kötü amaçlı yazılım türüdür. Bu, virüslerin kullanıcının izni olmadan diğer dosyalara ve programlara yayılabileceği anlamına gelir.

Bilgisayar virüsleri çeşitli şekillerde yayılabilir. E-posta eklerinde, virüslü web sitelerinde, yürütülebilir dosyalarda veya pop-up reklamlarda gizlenebilirler. Ayrıca, USB sürücüler ve diğer çıkarılabilir depolama aygıtları virüs içerebilir ve bilgisayarınıza yayabilir. Bazı virüsler, cihazınıza girer girmez çoğalmaya başlarken, diğerleri virüs kodunun etkinleştirilmesi için bir tetikleyici gerektirir. Virüsten koruma yazılımı bilgisayarınızı virüslerden koruyabilmesine rağmen, etkinliği sınırlıdır. Antivirüs yazılımından kaçabilecek birçok kötü amaçlı yazılım var, bu da kötü amaçlı yazılımı tespit etmeyi daha zor hale getiriyor.

Yaygın Virüs Türleri

 • Önyükleme Sektörü Virüsü: Bir bilgisayarın ana önyükleme kaydına bulaşan ve genellikle çıkarılabilir depolama aygıtları ve ortamlarına yayılan bir virüs. Çıkarılması genellikle zordur ve genellikle tüm sabit sürücünün yeniden biçimlendirilmesini gerektirir.
 • Virüsün Üzerine Yaz: Dosyalarınıza bulaşan ve onları yok eden bir virüs. Kaldırmanın tek yolu, etkilenen tüm dosyaları silmektir, bu da içerdikleri veri kaybına neden olur. E-postalara en yaygın olarak bulaşan virüslerin üzerine yazma.
 • Yerleşik Virüs: Bu tür virüsler bilgisayarın belleğine gömülür. Orijinal virüs silinirse, bir kopyası bilgisayarın belleğinde kalabilir. Daha sonra işletim sisteminiz belirli işlevleri yerine getirdiğinde etkinleştirilebilir. Bu virüsler RAM’inizde saklandığından, genellikle antivirüs yazılımı tarafından fark edilmez.
 • Dosya Bulaştıran Virüs: Etkilenen kodun üzerine yazan veya yürütülebilir dosyalara ekleyen bir virüs. Virüs bulaşmış dosya açıldığında, virüs dosyanın üzerine yazar veya yok eder. Dosya bulaşan virüsler ayrıca bir bilgisayarın işletim sistemine yayılabilir veya hatta sabit sürücünüzü yeniden biçimlendirebilir.
 • Makro Virüsü: Microsoft Office gibi yazılım programlarıyla aynı makro dilinde yazılmış bir virüs. Dosyalar açıldığında çalışmaya başlayan bu belgelere ve veri dosyalarına kötü amaçlı kod gömerler. Virüs daha sonra kullanıcının tüm belgelerine bulaşabilir, bunları değiştirebilir veya okunamaz hale getirebilir. Kullanıcı virüslü bir belgeyi paylaşırsa virüs yayılır.

Virüsler Ne Kadar Yaygındır??

Virüsler, ev bilgisayarlarını etkileyen son derece yaygın bir kötü amaçlı yazılım biçimidir. Microsoft Güvenlik İstihbarat Raporu ve Tüketici Raporları, ABD’de 16 milyondan fazla hanenin son iki yılda bir bilgisayar virüsü yaşadığını buldu. Amerikan hane halklarının yaklaşık% 40’ının virüs bulaşmış cihazlar içerdiği de tahmin ediliyor. Aslında rapor, Amerikalıları etkileyen tüm kötü amaçlı yazılımların% 57’sinin bilgisayar virüsü olduğunu belirtti.

Son yıllarda virüsler ve diğer kötü amaçlı yazılım biçimleri giderek hükümetleri, sağlık kuruluşlarını ve işletmeleri hedef almaktadır. Amerikan sağlık kuruluşlarının yaklaşık% 75’i ve Amerikan şirketlerinin% 63’ü 2016’da bir tür kötü amaçlı yazılım saldırısı yaşadı.

Virüsler Bilgisayarınızı Nasıl Bulaştırır??

Virüslerin bilgisayarınıza bulaşmasının birçok farklı yolu vardır. İşte en yaygın yollardan bazıları:

Spam E-postaları ve Ekleri

Bilgisayar virüsleri genellikle e-posta ile yayılır. Bu, bir e-posta ekini açarak veya bazı durumlarda e-postayı görüntüleyerek olabilir. Bazı virüsler e-postanın HTML gövdesinde de gönderilir. Sonuç olarak, göndereni bildiğinizi onaylayana kadar birçok e-posta hizmeti HTML’yi devre dışı bırakır.

Anlık mesajlaşma

Skype ve Facebook Messenger gibi anlık mesajlaşma servisleri virüsleri yaymak için kullanılabilir. En yaygın yöntem, sohbet mesajında ​​virüslü bir bağlantı göndermektir. İnsanların tanıdıkları birinden bir bağlantıyı tıklama olasılığı daha yüksektir ve virüs geliştiricileri bunun farkındadır.

Dosya Paylaşım Hizmetleri

Dropbox, SharePoint ve diğer dosya paylaşım hizmetleri virüsleri yaymanın başka bir yoludur. Bir kullanıcı virüslü bir dosyayı bir dosya paylaşım hesabına yüklerse, virüs o hesaba erişimi olan herkese yayılır. Google Drive ve diğer bazı hizmetler virüs taraması yaparsa da, yalnızca 25 MB’tan küçük dosyaları tarar.

Sahte Antivirüs İndirmeleri

Bazen siber suçlular, kullanıcıları bilgisayarlarında virüs olduğunu düşünmeleri için kandırmak için pop-up reklamlar göndermeye başvururlar. Kullanıcının virüsü kaldırmak için virüsten koruma programını indirmesinde ısrar ediyorlar. Ancak, antivirüs yüklemesi sahte bir yazılımdır ve aslında kullanıcının bilgisayarını bir virüsle enfekte eder.

İşlenmemiş Yazılım

Eşlenmemiş yazılım terimi, güncel olmayan yazılımları ifade eder. Geliştiriciler genellikle yazılımdaki güvenlik açıklarını gidermek için güvenlik güncellemeleri yayınlar ve bu güncellemeleri gerçekten yüklemek önemlidir. Siber suçlular, bilgisayarları virüs ve diğer kötü amaçlı yazılımlarla enfekte etmek için genellikle bu güvenlik açıklarından yararlanır.

Bilgisayar Virüsünün Bazı Belirtileri Nelerdir??

Bilgisayarınızda virüs olabileceğini belirten bazı uyarı işaretleri vardır. Bilgisayarınızın işlem hızı yavaşlarsa veya bilgisayarınız sık sık donarsa veya kilitlenirse, daha fazla araştırma yapmak iyi bir fikirdir. Diğer olası virüs belirtileri, eksik dosyalar, ekstra dosyaların görünümü veya dosya kaybı ile ilgili açılır mesajlar ve göndermediğiniz klasörde gösterilen e-postaları içerir. Aniden donanımınız veya aksesuarlarınızla ilgili sorunlar yaşayabilir veya bilgisayarınızın komutları tek başına yürüttüğünü görebilirsiniz. Bunlar, bilgisayarınızda virüs olabileceğine dair bazı yaygın işaretlerdir.

Bilgisayarımda Virüs Varsa Ne Yapabilirim?

Bilgisayarınızda virüs varsa atmanız gereken birkaç adım vardır. Adımlar, bir PC veya Mac’inize bağlı olarak değişecektir.

PC’den bir virüs nasıl kaldırılır

 1. Güvenli Moda Girin: Bilgisayarınızı kapatıp tekrar açın ve açılırken F8 düğmesine basmaya devam edin. Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri menüsü görünür ve Ağ ile Güvenli Mod seçeneğini belirlemeniz gerekir.
 2. Disk Temizleme Aracınızı Kullanın: Bu aracı kullanarak tüm geçici dosyalarınızı silebilirsiniz. Bunu bulmak için, Başlat menünüze ve ardından Programlar, Aksesuarlar, Sistem Araçları ve son olarak Disk Temizleme’ye tıklayarak başlayın. Silinecek Dosya listesinden Geçici Dosyalar’ı seçin ve devam edip silin.
 3. Virüs Tarayıcısı İndirin: Ekstra koruma için AVG Antivirus FREE gibi gerçek zamanlı bir virüs tarayıcı ve Microsoft Güvenlik Tarayıcısı gibi isteğe bağlı bir tarayıcı indirin.
 4. Taramaları çalıştırın: İsteğe bağlı tarayıcınızı çalıştırarak başlayın ve ardından gerçek zamanlı tarayıcınızı çalıştırın. Büyük olasılıkla, bu programlardan biri virüsü algılayıp kaldırabilecektir. Taramalar virüsü temizleyemezse, manuel olarak kaldırmanız gerekir. Bunu Windows Kayıt Defteri’ni kullanarak kendiniz yapabilirsiniz, ancak size yardımcı olması için bir BT uzmanı işe almak genellikle daha güvenlidir.

Mac’den virüs kaldırma

 1. Etkinlik Monitörünüzü Başlatın: Güvenliği ihlal edilen uygulamayı bulmak için Etkinlik Monitörünüzü kullanın ve MacDefender veya MacSecurity gibi kötü amaçlı yazılımları arayın. Kötü amaçlı yazılımı bulduğunuzda, İşlemden Çık’ı tıklayın ve Etkinlik İzleyiciden çıkın.
 2. Kötü Amaçlı Yazılımı Çöp Kutusuna Taşıma: Etkinlik Monitörü’nü kapattıktan sonra Uygulamalar klasörünüzü açın. Kötü amaçlı yazılımı Çöp Kutusuna taşıyın ve boşaltın.
 3. Güncellemeleri kontrol et: Yazılımınızın ve uygulamalarınızın güncel olup olmadığını kontrol edin. Herhangi bir işletim sistemi düzeltmesi veya Apple Güncellemesi varsa, hemen yükleyin.

Bilgisayarımı Virüslerden Nasıl Koruyabilirim?

Bilgisayarınızı ve aygıtlarınızı virüslere ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı korumak için atabileceğiniz birçok farklı adım vardır..

 • Antivirüs Yazılımını Yükleyin: Saygın bir şirketten virüsten koruma yazılımı yüklediğinizden emin olun ve güncel tutun.
 • Bilgisayarınızı ve Yazılımınızı Güncel Tutun: Her zaman kullanılabilir olduklarında bilgisayar ve yazılım güncellemelerini yükleyin. Bu güncellemeler genellikle işletim sisteminizdeki ve yazılımınızdaki güvenlik açıklarını giderir.
 • Şüpheli E-postaları veya Ekleri Açmayın: Şüpheli e-postaları silin veya spam olarak işaretleyin ve açmayın. Ayrıca, tüm ekleri açmadan önce tarayan bir e-posta sağlayıcısı seçmelisiniz.
 • Zararlı Yazılım Önleme Uygulamalarını Yükleme: Virüsten koruma yazılımına ek olarak, kötü amaçlı yazılımdan koruma programı uygulaması kullanmayı düşünün. Bu uygulamalar bilgisayarınızı düzenli olarak virüslere, casus yazılımlara ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı tarar.
 • Güvenlik Duvarı Kurun: Bir güvenlik duvarı internet ve ağ trafiğini tarar ve olası tehditleri engellemeye yardımcı olabilir.
 • Tarayıcınızın Gizlilik Ayarlarını Açın: Tarayıcınızın gizlilik ayarlarını açtığınızdan emin olun ve bir açılır pencere engelleyici kullanın. Ayrıca önbelleğinizi ve tarama geçmişinizi düzenli olarak temizlemelisiniz.

Son düşünceler

Son yıllarda, siber suçlular giderek artan bir şekilde işletmeleri, sağlık kuruluşlarını ve hükümetleri hedefleyen virüsleri kullanıyor. Bu virüsler verileri ihlal edebilir, kuruluşların işlemlerine zarar verebilir ve temel bilgileri yok edebilir.

Bu eğilime rağmen, bilgisayar virüsleri kişisel bilgisayar kullanıcıları için hala önemli bir siber güvenlik tehdidi olmaya devam etmektedir. Son derece yıkıcı olabilir ve genellikle verileri yok edebilir veya bilgisayarlara ciddi şekilde zarar verebilirler. Bu nedenlerle, bilgisayar kullanıcılarının bu kötü amaçlı yazılım tehdidinin farkında olması ve cihazlarını virüslerden korumak için harekete geçmesi gerekir..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me