Bilgisayar Solucanları nedir? Onlar hakkında ne yapmalı?

Bilgisayar Kurdu Spam Posta DizüstüBir bilgisayar solucanı veya sadece solucan, bilgisayarlara bulaşabilen ve otomatik olarak yayılabilen bir kötü amaçlı yazılım türüdür. Normal bilgisayar virüsleri arasındaki fark, solucanların sahibi tarafından kurulması gerekmemesidir. Solucan yaymak için ağlardaki ve işletim sistemlerindeki güvenlik açıklarını kullanır. Solucanlara genellikle zararlı yazılımlar eklenir. Aşağıda ne tür solucanlar olduğunu ve kendinizi bunlara karşı nasıl koruyabileceğinizi okuyabilirsiniz. Ayrıca, cihazınıza bir solucan bulaşıp bulaşmadığını görmek için neleri arayacağınızı da öğrenebilirsiniz..


Bilgisayar Solucanı Nasıl Bulaşır??

Bir bilgisayar solucanının aygıt sahibi tarafından yüklenmesi gerekmez. Gün içinde, bilgisayarlara solucanların bağlı olduğu disketler bulaştı. Tabii ki, bu artık gerçekleşmiyor, ancak bazen ilk enfeksiyon için bir USB çubuğu kullanacaklar. Ancak, günümüzde solucanlar çoğunlukla zararlı e-postalar veya bağlantılar yoluyla bilgisayarınıza girmektedir..

Bir bilgisayara veya ağa solucan bulaştığında, solucan otomatik olarak bulaşacak diğer aygıtları arayacaktır. Bu, virüslü dizüstü bilgisayarınızı ev ağınıza bağladığınızda, solucanın ağa bulaşmaya çalışacağı anlamına gelir. Ardından solucan ağ üzerinden dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler gibi diğer cihazları bulmaya çalışacaktır. Bu, yalnızca virüs bulaşmış bir ağa bağlanarak virüs bulaşabileceğiniz anlamına gelir. Aşağıda bunun nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Bilgisayar Kurdu Enfeksiyon Ağları

Farklı bilgisayar solucanı türleri

Her işletim sistemi için solucanlar vardır. Yani, ister Windows, Linux, iOS veya Android cihazınız olsun, her zaman enfekte olabilirsiniz. Ancak, bazı solucanlar özel olarak bir tür işletim sistemi için yapılır. Bu, yalnızca Windows aygıtlarına bulaşabileceği anlamına gelir. Ayrıca, bazı farklı solucan türlerini ayırt edebilirsiniz. Aşağıda bu farklı solucanlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yük Solucanları

En yaygın solucan, cihazınızı zararlı yazılımlarla enfekte eden solucandır. Bu tür solucan, hem aktif olarak yeni cihazlar bulmaya hem de kötü amaçlı yazılım yüklemeye çalışan bir melezdir. Bilgisayar korsanları, dosyaları okumak veya silmek için bu tür hibrit solucanları kullanabilir. Solucana eklenen reklam yazılımı, casus yazılım, fidye yazılımı veya diğer kötü amaçlı yazılım türleri “Yük” olarak adlandırılır. Bir şekilde, solucanı zararlı yazılım yaymak için cihazlara bir yol olarak kullanıyorlar.

Bot Solucanları

Melez kurt türlerinin yanı sıra bot kurtları da vardır. Bot solucanları virüslü cihazı bir “zombi” veya “bot” a dönüştürür. Bu virüslü cihazlar botnet dediğimiz bir ağ oluşturur. Bir bilgisayar korsanı veya “botmaster” bu ağı ve onunla birlikte tüm virüs bulaşmış bilgisayarları kontrol eder. Cihazlar, botmaster’ın onlara verdiği herhangi bir komutu yerine getirebilir. Bu şekilde botmaster, botnet’i aynı anda çok sayıda cihaza sahip bir web sitesini ziyaret etmek için kullanabilir ve sunucuların teslim olmasına neden olabilir. Bu tür bir saldırı DDoS saldırısı olarak adlandırılır..

E-posta Solucanları

E-posta solucanları oldukça yaygınlaşmaktadır. Bu solucanlar, bilgisayarınıza bulaştıktan sonra kişi listenizdeki tüm adreslere otomatik olarak bir e-posta göndererek yayılır. Bu çoğunlukla e-posta yoluyla gerçekleşiyordu, ancak günümüzde sosyal medya bu solucanlar için idealdir. Belki de yıllardır konuşmadığınız bir Facebook kişisinden garip mesajlar aldınız. Bu muhtemelen cihazınıza erişmeye çalışan bir solucandı.

Etik Solucanlar

Son olarak, “etik” solucanlar dediğimiz bir tür solucan da vardır. Bu solucanların zararlı yazılımları yoktur, ancak bilinen güvenlik sızıntıları için güncelleştirmeler veya yamalar vardır. Bunları düzeltmek ve düzeltmek için güvenlik sızıntıları gösteren eski sistemlere bulaşırlar. Bu, bu sorunları çözmek için iyi bir yol gibi görünüyor, ancak gerçekte, artık hiç kimse bu tür solucanı kullanmıyor. Bazı insanlar etik solucanların kullanımına itiraz ediyorlar çünkü sistemlerini hala izinsiz işgal ediyorlar.

Enfeksiyonu Önlemek için Ne Yapabilirsiniz??

Enfeksiyonu önlemek için yapabileceğiniz en önemli şey, işletim sisteminizi, yazılımınızı ve virusscanner’nizi her zaman güncellemektir. Solucanlar, cihazınıza erişmek için bu sistemlerde güvenlik ihlallerini kullanır. Son zamanlarda güncellenmemiş daha eski sistemlerde, üreticinin güncellemeyi durdurması nedeniyle çoğu zaman zayıf noktalar vardır. Yeni sistemler buna göre sürekli geliştirilmekte ve güncellenmektedir. Bu nedenle, yeni sistemlere virüs bulaşma şansı daha az.

İkincisi, her zaman garip e-postaları, e-postalara eklenmiş dosyaları ve sosyal medyadaki mesajları izlemelisiniz. Bazen orada solucanlar içeren bağlantılar bulacaksınız. Enfeksiyonu önlemek için aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Güvenmediğiniz e-postaları asla açmayın.
 • Garip e-postalara ekli dosyaları indirmeyin
 • Asla güvenmediğiniz bağlantıları (e-postalarda, web sitelerinde veya sosyal medyada) tıklamayın.

Son olarak, iyi bir virusscanner olması önemlidir. Solucanları tespit etmek ve karantinaya almak istiyorsanız iyi bir virüs tarayıcı idealdir. Bir virusscanner bir solucan keşfettiğinde size haber verir ve silmek için uygun işlemleri yapar.

Bir bilgisayar solucanı ile enfekte olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Cihazınıza bir solucan bulaşıp bulaşmadığını öğrenmek oldukça zor olabilir. Bir bilgisayar solucanının bazı belirtileri diğer kötü amaçlı yazılım türleri için de geçerli olabilir, hatta bilgisayarınızın sadece yaşlanacağı anlamına gelebilir. Ancak, bilgisayarınız bu belirtilerden birden fazlasını gösteriyorsa, bulaşma şansı yüksektir:

 • Solucanlar büyüteçBilgisayarınız donuyor veya kilitleniyor
 • Bilgisayarınız garip sesler çıkarıyor veya garip mesajlar veya resimler gösteriyor
 • Güvenlik Duvarınızdan bir mesaj alıyorsunuz
 • Dosyalar değiştirildi, ancak sizin tarafınızdan değiştirilmedi
 • İşletim sisteminizden bir hata mesajı alıyorsunuz
 • Önemli dosyaları kaçırıyorsunuz
 • Masaüstünüzde tuhaf dosyalar veya kısayollar görünüyor
 • Bilgisayarınız yavaş
 • Tarayıcınız yavaş veya çalışmıyor
 • İletiler, bilmeden, e-posta veya sosyal medya aracılığıyla kişi listenizdeki kişilere gönderilir

Bilgisayar Solucanından nasıl kurtulabilirim?

Bir solucan cihazınıza bulaşırsa ondan kurtulmak çok zor olabilir. Böyle bir durumda yapabileceğiniz en iyi şey, bu tür solucanlardan en iyi nasıl kurtulabileceğinizi çevrimiçi kontrol etmektir. Okuduğunuz gibi, birçok farklı solucan türü vardır, bu da onlardan kurtulmanın farklı yöntemleri olduğu anlamına gelir. Her zaman önemli olan bir adım, cihazınızı hemen yerel ağdan çıkarmaktır. Bu şekilde solucanın ağınızdaki diğer aygıtlara yayılmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca solucanlar için USB çubukları gibi tüm harici depolama aygıtlarını ayrı ayrı kontrol edin.

Son düşünceler

Bilgisayar solucanları, onlarla çok fazla sorun yaratabilecek zararlı kötü amaçlı yazılım türleridir. Bu solucanlar, tüm bağlı cihazlara kötü amaçlı yazılım yaymak için otomatik olarak bir ağda yollarını bulabilir. Birçok solucan türü vardır, bu nedenle enfekte olursanız, buna göre özel solucanınızla nasıl başa çıkacağınızı öğrenmeniz gerekir. İşletim sisteminizi ve yazılımınızı güncel tutarak ve garip mesajlara veya bağlantılara dikkat ederek solucanlara karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me