Bilgilerinizi Koruyun ve Windows 10’u Bugün Yedekleyin

Windows günümüzde en çok kullanılan bilgisayar işletim sistemi olmaya devam etmektedir. Windows’un en son sürümü olan Windows 10, en son sayılara göre tüm bilgisayarların üçte birinden fazlasını çalıştırır. Windows 10 kullanıyorsanız, verilerinizi korumak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri düzenli olarak yedekleme yapmaktır. Neyse ki, Microsoft bunu sizin için kolay bir süreç haline getiriyor. Bilgisayarınızda Windows 10’u nasıl yedekleyeceğinizi öğrenmek için sadece birkaç dakikanızı ayırın. Ayrıca, Windows gizlilik ayarlarınızı nasıl yöneteceğinize ilişkin kılavuzumuza bakın.


Bilgisayarınızın Verileri için Ücretsiz Sigorta Politikası

Felaket olur. Ne yazık ki, bu dünyamızda çok gerçek. Bilgisayarınızdaki sabit sürücünün arızalandığı bir gün gelecek. Ya da bir sel bilgisayarınızı mahvedecektir. Belki de yanlış e-postayı tıklarsınız ve bilgisayarınızdaki tüm verileri fidye yazılımı ile şifrelenmiş olarak bulursunuz. Bu, bilgisayarınıza bir şey olup olmadığı meselesi değil, sadece ne zaman ve bununla ilgili neler yapabileceğinizle ilgilidir. Yedekleme, bilgisayarınızın verilerini yedeklemeyi yaptığınız gibi geri yüklemenizi sağlar. Birkaç dakika dışında hiçbir maliyeti yoktur ve bilgisayarı kullanmadığınızda otomatik hale gelebilir. Yedekleme, bilgisayarınızın verileri için ücretsiz bir sigorta poliçesi gibidir..

Windows 10 Yedekleme Oluşturma

Windows 10 yedek görüntüsü sadece dosyalarınızı kaydetmekle kalmaz, aynı zamanda bir felaketten sonra bilgisayarınızı tekrar hayata döndürmek için gereken Windows ve diğer önemli verilerinizi kaydeder. Başlat Düğmesine basın, ardından ayarlar için dişli çark simgesini tıklayın.

Windows Update ve Güvenlik

Yedekleme ayarları ‘Güncelleme altında bulunur & Güvenlik ’olarak adlandırılan son seçeneklerden biri olmalıdır. Ekranın sol tarafında “Yedekle” etiketli ayarı bulun.

Windows yedekleme

Bu, yedekleme ayarlarınızın ana ekranıdır. Daha önce bir yedekleme ayarlamadıysanız, üstte “Dosya Geçmişi’ni kullanarak yedekle” bölümünün altında, yanında artı işareti bulunan “Sürücü ekle” seçeneği. Yedeklemeniz harici bir sürücüye, bir USB sürücüsüne, boş bir DVD’ye veya harici bir sabit sürücüye kaydedilecektir. Artı işaretini tıklattığınızda, Windows yedekleme için sahip olduğunuz uygun sürücüleri algılar. Tercih ettiğiniz seçeneği seçin ve üzerine tıklayın.

Windows artık otomatik olarak her saatte bilgisayarınızın yedeğini oluşturacaktır. Ekranınızda artık dosyaları otomatik olarak yedeklemek için bir kaydırıcı açıldı. “Diğer seçenekler” bağlantısını tıklayarak yedekleme seçeneklerini değiştirebilirsiniz.

Windows yedekleme seçenekleri

Burada Windows’un yedekleme sıklığını değiştirebilirsiniz. Seçenekler her 10 dakikada bir ile günde bir kez arasında değişir. Ayrıca yedeklemelerin ne kadar süreyle saklanacağını da seçebilirsiniz. Yeterli alanınız varsa, yedeklemeleri depolama çözümünüz sınırlı olduğundan daha uzun tutmayı seçebilirsiniz.

Yedeklemeye dahil edilecek klasörleri de değiştirebilirsiniz. Klasör eklemek veya silmek, ‘Klasör ekle’ düğmesine tıklamak ve bir klasör seçmek kadar basittir. Bir klasör eklemek istemiyorsanız, örneğin depolama alanından tasarruf etmek için klasörü tıklayıp ‘Kaldır’ı seçin..

Yedekleme için Üçüncü Taraf Seçenekleri

Tabii ki, Windows 10 bilgisayarınızı yerel bir depolama çözümüne yedekliyorsanız, bilgisayarınızı yedeklemenizi de etkileyen herhangi bir felaket riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Üçüncü taraf çözümleri, yedeklemeniz için isteyebileceğiniz diğer bazı özellikleri de sunar.

Yedekleme yazılımı seçiminde aranacak temel özellikler, değişiklikleri bilgisayarınızda meydana geldiklerinde depolayan gerçek zamanlı yedeklemeleri içerir. Ayrıca çevrimiçi bir bulut depolama alanına yedekleme veya FTP (Dosya Aktarım Protokolü) aracılığıyla yedeklemenizi otomatik olarak tesis dışı bir depolama birimine aktarma özelliğini arayın. Ayrıca, bilgisayarınızın performansını önemli ölçüde etkilemeyen bir yedekleme çözümü de istersiniz.

Birçok kişisel bilgiyle ayrıldığınızı hatırlamak iyi olabilir. Yedekleme yönteminizi seçtiğinizde gizliliğinizi göz önünde bulundurun. Kişisel bilgilerinizle şirkete güveniyor musunuz??

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, ister Windows 10 yedeklemenin yerleşik kolaylığını kullanın ister üçüncü taraf bir yedekleme yazılımı kullanmayı seçin, verilerinizi korumak için iyi bir seçim yapıyorsunuz. Çoğu insan gibiyseniz, bu konuda hareket etmeyi ertelemek isteyebilirsiniz. Windows yedeklemenizi ayarlamak yalnızca birkaç dakikanızı alır ve daha sonra saatlerce pişman olmanızı sağlayabilir. Neden yedeklemenizi şimdi başlatmıyorsunuz??

Siz işteyken Android akıllı telefonunuzdaki, iPhone’unuzdaki, iPad’inizdeki veya Mac’inizdeki bilgilerin bir yedeğini de almayı unutmayın.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map