Adware Nedir ve Cihazlarınızı Nasıl Korursunuz?

Reklam yazılımı, müdahaleci pop-up reklamlar görüntüleyen ve kullanıcının izni olmadan tarayıcı ayarlarını değiştiren bir kötü amaçlı yazılım türüdür. Bazı durumlarda, adware ciddi bir tehdit daha bir can sıkıcıdır. Ancak son yıllarda kötü amaçlı reklam yazılımlarında bir artış oldu. Bu yeni adware formları kullanıcıları gözetleyebilir, etkinliklerini izleyebilir ve hatta diğer kötü amaçlı yazılım türlerini yükleyebilir. Reklam yazılımı hakkında bilmeniz gerekenler ve cihazlarınızı bundan nasıl koruyabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.


Adware Nedir?

Adware BilgisayarReklam yazılımı terimi, reklam destekli yazılımın kısaltmasıdır ve genellikle bilgisayarınızı veya mobil cihazınızı pop-up reklamlarla dolduran istenmeyen yazılımları ifade eder. Bazen potansiyel olarak istenmeyen bir program veya kısaca PUP olarak kategorize edilir. Adware birçok farklı türü vardır ve bazı türleri diğerlerinden daha kötü amaçlıdır. Adware, pop-up reklamları tetikleyebilir veya tarayıcınızı farklı sitelere yönlendirebilir. Gizlice çevrimiçi faaliyetlerinizi izlerken diğer adware türleri tespit edilemeyebilir. IP adreslerini, tarayıcı bilgilerini veya Google arama sorgularınızı kaydedebilirler. Adware, ücretsiz yazılım yüklemeleriyle paketlenebilir veya yasal bir yazılım güncellemesi olarak görünebilir.

Bazı adware uyarı işaretleri şunları içerir:

  • Sık sık pop-up reklamlar alırsınız
  • İnternet tarayıcınızın ana sayfası izniniz olmadan değişiyor
  • Web tarayıcınız gizemli bir şekilde yavaşlıyor veya çöküyor
  • Web sitesi bağlantıları sık sık sizi yönlendirir
  • Tarayıcınızda yeni araç çubukları, uzantılar veya eklentiler buluyorsunuz
  • Bilgisayarınız veya Mac’iniz izniniz olmadan yazılım yüklemeye başlar

Adware Saldırıları Ne Sıklıkta Olur?

Reklam yazılımı, kötü amaçlı yazılımların yaygın bir biçimidir ve kötü amaçlı reklam yazılımlarının yükselişi özellikle rahatsız edici bir eğilimdir. G Data Software’den yapılan araştırmalar, 2014 yılında adware’in antivirüs yazılımı tarafından tespit edilen kötü amaçlı yazılımların% 31’inden fazlasını oluşturduğunu gösterdi. Truva atları, en yaygın kötü amaçlı yazılım biçimini oluşturuyordu ve reklam yazılımı en yaygın ikinci.

Adware, özellikle büyük kuruluşlar için bir güvenlik riski haline geliyor. Bugüne kadarki en önemli durum, dünya çapında yaklaşık 250 milyon bilgisayara bulaşan Fireball olarak bilinen büyük bir reklam yazılımı kampanyasıydı. Adware internette meşru ücretsiz ile birlikte. Fireball, tarayıcı yapılandırmalarını değiştiren ve kullanıcının ana sayfalarını ve arama motorlarını sahte olanlarla değiştiren eklentiler yükledi. Fireball, kullanıcının web trafiğinde casusluk ve diğer kötü amaçlı yazılımları yükleme gibi birçok tehlikeli özelliğe sahipti.

Adware Riskleri Nelerdir?

Bazı adware formları bilgisayarınıza zarar vermez, ancak diğer türler daha karmaşık ve kötü amaçlıdır. Reklam yazılımı müdahaleci pop-up’lar görüntüleyebilirken, diğer durumlarda kullanıcının cihazında herhangi bir yanlışlık olduğuna dair hiçbir belirti yoktur. Bu, adware’in çevrimiçi etkinliklerinizi izleyebileceği, kişisel bilgilerinize erişebileceği veya bilginiz olmadan verilerinizi kullanabileceği anlamına gelir. Bazen reklam yazılımı, bilgisayarınızın performansını ciddi şekilde engelleyebilecek diğer kötü amaçlı yazılım türleriyle birlikte bir Truva atı tarafından yüklenir. Bazı reklam yazılımları antivirüs programlarınızı kapatır veya antivirüs yazılımı yüklemenizi engeller. Reklam yazılımı daha karmaşık hale geldikçe, kullanıcılara daha fazla zarar verme yeteneği kazanıyor.

Adware Bilgisayarıma Nasıl Ulaşabilir?

Adware en sık, ücretsiz bir yazılım indirme veya virüslü bir web sitesini ziyaret etme sırasında kullanıcının bilgisayarına girer. Ücretsiz yazılım genellikle meşru bir uygulama gibi görünmektedir. Kullanıcılar programı yüklemeye karar verdiklerinde indirme yetkisi verir. Ancak yazılım yüklendiğinde, adware de yüklenir. Diğer durumlarda, kullanıcı virüslü bir web sitesini ziyaret ettiğinde adware otomatik olarak yüklenir. Kötü amaçlı yazılım tarayıcınızdaki güvenlik açıklarını tespit ettiğinden ve bundan yararlandığından, bu tür bir reklam yazılımı Tarayıcı Hijacker’ı olarak bilinir.

Adware Bilgisayarımda Alırsa Ne Yapmalıyım?

Reklam yazılımlarını manuel olarak kaldırmak zor olabilir ve genellikle virüsten koruma yazılımı tarafından algılanmaz. Bazı adware formları meşru olduğundan, virüsten koruma yazılımı genellikle adware’in bir tehdit oluşturup oluşturmadığını belirleyemez. Bilgisayarınıza reklam yazılımı bulaşmışsa, en iyi seçeneğiniz bir reklam yazılımı kaldırma aracı kullanmaktır.

Başlamadan önce, tüm dosyalarınızı harici bir sabit sürücü veya bulut depolama hizmeti kullanarak yedeklediğinizden emin olun. Ardından, bir reklam yazılımı kaldırma aracı indirmeniz ve bilgisayarınızda bir tarama yapmak için kullanmanız gerekir. Aracı, bilgisayarınızdan silebilmeniz için reklam yazılımını algılar.

Bir reklam yazılımı kaldırma aracı seçerken, saygın bir virüsten koruma şirketinden birini seçtiğinizden emin olun. İşte 2018’in en iyi adware kaldırma araçlarından bazıları:

  • Zemana Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma: Zemana Anti-Malware, bir adware kaldırma aracı içeren bulut tabanlı bir virüsten koruma yazılımıdır. Aracın kullanımı basittir ve diğer antivirüs yazılımlarının kaçırabileceği reklam yazılımlarını tespit etmede son derece etkilidir. Ayrıca adware kaldırmak zor karşı etkilidir.
  • AdwCleaner: AdwCleaner artık Malwarebytes’in bir parçası ve basit ama güçlü bir reklam yazılımı kaldırma aracıdır. Bilgisayarınızı veya cihazınızı hızlı bir şekilde reklam yazılımı, PUP’lar, istenmeyen araç çubukları ve tarayıcı korsanları için tarar ve algılanırsa bunları kaldırır.
  • TSA’dan Adware Kaldırma Aracı: TSA tarafından Adware Kaldırma Aracı adware karşı çok etkili başka bir bulut tabanlı araçtır. Bilgisayarınızı adware için ayrıntılı bir şekilde tarar ve siler ve ayrıca Chrome ve FireFox gibi birçok internet tarayıcısını sıfırlayabilir.

Reklam Yazılımını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Adware yaygınlığına rağmen, cihazlarınıza bulaşmasını önlemek için atabileceğiniz adımlar vardır. İşte adware karşı cihazlarınızı korumak için en önemli yollarından bazıları:

Yazılımınızı Güncel Tutun

Kendinizi reklam yazılımlarına ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı savunmak için atabileceğiniz en önemli adımlardan biri işletim sisteminizi ve programlarınızı güncel tutmaktır. Bunun nedeni, çoğu işletim sistemi ve yazılımın bilgisayar korsanlarının yararlanabileceği güvenlik açıklarına sahip olmasıdır. Geliştiriciler bu güvenlik açıklarını açtıkça, düzeltmek için güncelleştirmeler yayınlarlar. Ayrıca, virüsten koruma ve e-posta yazılımınızı düzenli olarak güncelleyin ve İnternet servis sağlayıcınızdan gelen güncellemeleri yükleyin.

Yüklediklerinize Dikkat Edin

Bir programı indirmek üzereyken, bir an durun ve tam olarak ne indirdiğinizi bildiğinizden emin olun. Bu, genellikle gizli adware içeren ücretsiz yazılım için özellikle önemlidir. Bir programın ne olduğundan emin değilseniz, program hakkında daha fazla bilgi edinmek için çevrimiçi araştırma yapın. Herhangi bir program şüpheli görünüyorsa, bundan kaçının.

Güvenlik Duvarı Ayarlama

Güvenlik duvarı, yetkisiz verilerin işletim sisteminize veya tarayıcınıza girmesini engelleyen bir programdır. Yeni bir program yüklerseniz, güvenlik duvarı sizi uyarır ve programı etkinleştirmek için sizden izin ister. Bu, yanlışlıkla adware yükleseniz bile, bunu bileceğiniz ve daha sonra bilgisayarınızdan kaldırabileceğiniz anlamına gelir.

Tıklamadan Önce Düşün

Birçok kişi pop-up’ları dikkatle okumaz ve sadece ekranlarından çıkarmak için “Evet” veya “Tamam” ı tıklamanız yeterlidir. Ne yazık ki, adware geliştiricileri bu alışkanlığın farkında ve çoğu zaman bundan yararlanın. “Tamam” ı tıklamadan önce programın yasal olduğundan emin olun. Ayrıca, güvendiğiniz birinden gelseler bile, tam olarak ne olduklarını bilmedikçe hiçbir zaman bağlantıları tıklamayın veya e-postalarda veya iletilerde ekleri indirme.

Son düşünceler

Reklam yazılımı, son derece yaygın bir kötü amaçlı yazılım biçimidir ve yapabileceği hasar miktarı büyük ölçüde değişir. Diğerleri cihazınıza zarar verebilir, çevrimiçi etkinliklerinizi izleyebilir ve hatta kimliğinizi çalabilirken, bazı adware türleri sadece bir sıkıntıdır. Son yıllarda Fireball gibi kötü amaçlı reklam yazılımlarında bir artış oldu. Bu rahatsız edici trend nedeniyle, cihazlarınızı reklam yazılımlarından korumak için adımlar atmanız giderek daha önemlidir.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me