2 Faktörlü Kimlik Doğrulama Nedir? Burada bul! | VPNoverview.com

Bir an için birinin şifrenizi tahmin etmesi halinde erişebileceği hayati bilgiler hakkında düşünün. Bu, bankacılık bilgilerinizi, sağlık bilgilerinizi, e-postanızı ve özel mesajlarınızı gösterebilir. Parolalar, internet çağının başlangıcından bu yana çevrimiçi güvenliğin birincil aracı olmuştur. Yine de çalışmalar, çoğumuz için şifrelerimizin olması gerektiği kadar güvenli olmadığını defalarca göstermektedir. Çoğu şifre altı saat veya daha kısa sürede kırılabilir. Birden fazla hesabı korumak için aynı şifreyi kullanma eğilimindeyiz. Ve şifreleri yıllarca saklama eğilimindeyiz. % 47’si beş yaşından eski şifreler kullanıyoruz. 2 Faktörlü Kimlik Doğrulama, günümüzde güvenliğinizi önemli ölçüde artırabilecek basit bir araçtır.


Parolalar Neden Yetmez?

Güvenli bir şifre oluşturmak için TÜM aşağıdakileri yerine koymalısınız:

  • Altıdan fazla karakter, tercihen en az on karakter
  • En az bir büyük harf, bir küçük harf, bir sayı ve bir sembol içermelidir
  • Klavyede veya alfabe veya sayılar üzerinde ardışık tuşlar içermemelidir
  • Kullandığınız diğer tüm şifrelerden benzersiz olmalıdır – yinelenen şifreler yok
  • En az altı ayda bir, henüz kullanmadığınız yeni bir benzersiz şifre ile değiştirilmelidir
  • Unutulmaz olmalı, ancak doğum tarihlerine, kolayca tahmin edilen kelimelere veya ifadelere dayanmamalıdır

Ve bunu, oluşturduğunuz her şifre için yapmanız gerekir. Ortalama bir kullanıcı ev ve işyeri için hatırlamak üzere 90 şifreyle çalışır. Öyleyse sık sık kısayol kullanmamız şaşırtıcı mıdır? Çok fazla kişi “123456” gibi şifreleri geri dönüştürüyor veya aynı şifreyi birden çok siteye kullanıyor. Bir şifre belirledikten sonra, zorlanmadıkça şifreyi değiştirmezsiniz. Hayatı biraz daha kolaylaştırmak için şifrelerinizi oluşturmak ve hatırlamak için bir şifre yöneticisi kullanabilirsiniz.

Sorun şu ki, birisi bir noktada şifrenizi kıracak. Bazı web sitelerinin güvenliği bir güvenlik açığına sahip olacak ve bilgisayar korsanları o sitede kullanılan her şifreye erişebilecek. Daha sonra bir bilgisayar korsanının tek yapması gereken, binlerce sitedeki kullanıcı adınızı ve şifrenizi hangi sitelerin kilidini açtığını görmek için çevrimiçi bir program çalıştırmaktır. Aniden gizliliğiniz tamamen tehlikeye giriyor ve birisinin çevrimiçi yaşamınıza erişimi var.

2 Faktörlü Kimlik Doğrulama Nedir?

iki faktörlü kimlik doğrulamaBir siteye kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazdığınızda, bu tek faktörlü kimlik doğrulamasıdır. Bu tür girişler bildiğiniz bir şeye dayanır – şifreniz. Başka kimlik doğrulama teknikleri de vardır. Örneğin, telefonunuzda cihazın kilidini açmak için bir parmak izi okuyucusu varsa, bu size özgü bir şeye – parmak izinize – dayanır. Birçok ofis başka bir kimlik doğrulama biçimine güvenmektedir. Binaya girmek için bir anahtar kartını hızlıca kaydırmanız gerekebilir. Bu sahip olduğunuz bir şeye dayanır – anahtar kart.

2 faktörlü kimlik doğrulama, bu tür kimlik doğrulama tekniklerinden ikisinin bir kombinasyonunu kullanır. Bu, giriş yapan kişinin doğru kişi olmasını sağlar. Google ve diğerleri tarafından kullanılan popüler bir 2 faktörlü kimlik doğrulama biçimi sahip olduğunuz bir şeyi içerir. Bir şifre ile giriş yapmayı denedikten sonra, telefonunuza kısa mesajla benzersiz bir kod gönderilir. Bu kod yalnızca tek bir kullanım için iyidir ve genellikle birkaç dakika içinde sona erer. Bu kimlik doğrulama, bildiğiniz bir şeyi, şifrenizi ve sahip olduğunuz bir şeyi, telefonunuzu kullanır.

Diğer 2 faktörlü kimlik doğrulama çabaları, oturum açmak için gereken küçük bir aygıt gönderebilir. Bu aygıt, gizli bir algoritmaya göre oluşturulan benzersiz bir numara görüntüler. Bu yöntem için giriş yapmak için yalnızca şifrenize değil, aynı zamanda küçük cihazın ürettiği numaraya da ihtiyacınız vardır..

Bazı durumlarda, parmak izinizin taranmasıyla birlikte şifrenizi vermeniz gerekebilir. Bu, kişisel olarak size özel bir şeyle birlikte parmak izinizi kullanarak şifrenizi kullandığınız anlamına gelir. Parolanızı güçlendirebilecek diğer biyometri örnekleri bir göz taraması, bir yüz taraması ve bir sesli postadır..

Her iki durumda da, 2 faktörlü kimlik doğrulaması, doğru kişinin oturum açtığını doğrulamak için iki farklı yönteme dayanır.

2 Faktörlü Kimlik Doğrulama Güvenliği Nasıl Artırır?

Geçmişte birçok kez gördüğümüz gibi, bir şifre belirli bir hacker tarafından kırılabilir veya çalınabilir. Tek faktörlü kimlik doğrulama kullandığınızda, şifrenize erişimi olan biri hesabınıza kolayca giriş yapabilir. 2 faktörlü kimlik doğrulamayı kullandığınızda, bilgilerinizi girmek için tek başına bir şifre yeterli değildir.

Bir bilgisayar korsanı ikinci kimlik doğrulama yönteminize erişmeden şifrenize erişse bile hesabınıza giremez. Genellikle bu, bilgisayar korsanının ya parmak izinize, sesli kağıda ya da size özel başka bir şeye sahip olması gerektiği anlamına gelir. Diğer durumlarda, bilgisayar korsanının benzersiz numara kodunu sağlamak için telefonunuza veya verilen jetona erişmesi gerekebilir.

2 faktörlü kimlik doğrulama ile bir bilgisayar korsanı şifrenizi çalamaz ve hesabınıza giremez. 2 faktörlü kimlik doğrulama, hesabınıza girmek için gereken bilgileri yalnızca iki katına çıkarır. Aslında, 2 faktörlü kimlik doğrulama bilgilerinize erişmek için katlanarak daha zor hale getirir.

2 Faktörlü Kimlik Doğrulama Sisteminin Potansiyel Zayıflıkları

Bir hırsız telefonunuzu çalar ve hesaplarınızı hacklemeye çalışırsa ne olur? Ne yazık ki, birçok 2 faktörlü kimlik doğrulama sistemiyle, giriş yapmak için gerekli kodun bulunduğu bir metin mesajı alacaklar. Telefonunuzun kilit ekranı için iyi bir güvenlik yöntemine sahip olarak bu tür hırsızlığa karşı koruma sağlayabilirsiniz. Kodunuz kararlı bir hırsızı sonsuza kadar dışarıda tutamayabilir. Ancak, hesaplarınıza erişmeden önce telefon hizmetinizi kesmeniz zaman alabilir..

Biyometrik veriler size özgü olmakla birlikte, bazı hackleme riskleri de taşır. Telefonunuz veya diğer cihazınız parmak izinizi, ses baskınızı veya diğer biyometrik verilerinizi taradığında, taramanızı temsil eden benzersiz bir kod oluşturur. Özünde, bu sadece sahip olduğunuz son derece karmaşık bir şifre gibidir. Ancak bir bilgisayar korsanı bu taramayı kullanarak oturum açtığınız bir siteye erişirse, bu benzersiz koda da erişebilir.

Sonuçta, henüz mükemmel bir güvenlik sistemi yok. İki öğeli kimlik doğrulaması güçlü olsa da, hesaplarınıza erişebilmek için kararlı bir hırsızın etrafında çalışabileceği yollar vardır. Ancak kendinizi 2 faktörlü kimlik doğrulama ile koruyarak, hırsızlık veya dikkatsizlik yoluyla hesaplarınıza rahat erişim sağlayamazsınız. Hesaplarınızın içine girilmesini çok zorlaştırarak, izinsiz girişi önleme olasılığınızı katlanarak artırabilirsiniz. Mükemmel güvenlik henüz mümkün olmasa bile, 2 faktörlü kimlik doğrulama, bilgilerinizi çalmayı neredeyse imkansız hale getirmenin oldukça basit bir yolunu sunar.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me