Nejlepší poskytovatelé VPN pro Linux | Přehled VPN

Už máte dost modré obrazovky smrti Windows? Nebo jste možná byli unaveni z pronásledování další generace hardwaru potřebného k tomu, abyste udrželi krok s komunitou Mac. Nebo snad máte rádi flexibilitu plně přizpůsobitelného operačního systému. Pomalu stále více lidí objevuje výhody, které Linuxové distribuce mohou nabídnout. VPN je samozřejmě užitečná bez ohledu na to, s jakým operačním systémem pracujete. Při používání systému Linux je však důležité vybrat správnou VPN pro vaši distribuci Linuxu.


V závislosti na poskytovateli, kterého si vyberou, existují značné rozdíly v kvalitě, obslužnosti a uživatelských zkušenostech uživatelů VPN pro Linux. Jednoduše je pravda, že někteří poskytovatelé VPN vzali potíže s poskytováním dobře fungující aplikace (buď pro terminál nebo s vlastním uživatelským rozhraním) pro uživatele Linuxu, zatímco jiní jen stěží uznávají jejich existenci. Níže naleznete naše tři nejlepší VPN pro Linux, z nichž každá má své jedinečné výhody. Pokud si vyberete některého z těchto poskytovatelů VPN, můžete si být jisti, že vaše Linuxové prostředí se výrazně zlepší.

Linux a soukromí jdou ruku v ruce 

Notebook s logem LinuxMezi uživateli operačního systému Microsoft Windows a uživateli počítačů Apple Mac existuje dlouhodobé soupeření. Oba tvrdí, že jejich vlastní operační systém je nejlepší. Oba operační systémy mají jedno společné: jejich zdrojový kód je tajný a chráněný. Kdykoli není zdrojový kód programu přístupný kontrole, může být ohroženo vaše soukromí a zabezpečení. Z tohoto důvodu neexistuje žádný způsob, jak zjistit, co software dělá v zákulisí. Nejúspěšnější technologické společnosti navíc mají zvyk shromažďovat informace o svých uživatelích. Tento problém s Linuxem nebudete mít, protože jeho kód je open source a je k dispozici všem.

Používání Linuxu

Jako zcela otevřený operační systém je Linux oblíbenou volbou pro uživatele, kteří se zabývají ochranou soukromí. Každý může vidět zdrojový kód, což znamená, že ti, kdo vědí, jak kód funguje, přesně vědí, co dokážou. Pokud váš operační systém Linux obsahoval kód pro shromažďování informací o jeho uživatelích, někdo by si toho všiml a šířil slovo jako požár. Tato otevřenost zvyšuje váš pocit soukromí a ochrany.

Používání VPN

Pokud vás tento pocit soukromí osloví, je pravděpodobné, že byste také měli prospěch z VPN. Dobrá VPN šifruje data směřující do a ze zařízení. Tím se zabrání útokům typu man-in-the-middle a vaše data zůstanou v bezpečí. Vaše požadavky na údaje nepřecházejí přímo na web, ale nejprve se odesílají prostřednictvím anonymního serveru VPN. V důsledku toho nebudou weby, které navštěvujete, data zpětně vysledovat. Vaše poloha, historie prohlížeče a vyhledávání zůstávají soukromé. Použití VPN navíc umožňuje obejít geo blokovaný obsah. Stručně řečeno, VPN nabízí vyšší stupeň anonymity, svobody a zabezpečení online.

Nejlepší VPN pro váš Linux

Spárování vašeho systému Linux se službou VPN je výherní kombinací, pokud jde o soukromí. Bohužel ne všechny služby VPN budou fungovat pouze na jakékoli distribuci Linuxu. Je důležité vědět, která VPN bude fungovat na kterém systému a jaké možnosti jsou dostupné pro každou VPN, protože tyto se trochu liší. Pokud půjdete s některou z následujících sítí VPN, máte téměř jistotu, že z této služby budete mít velký prospěch. Je samozřejmé, že všechny následující služby VPN mají přísnou zásadu no-logs.

ExpressVPN

Nejlepší pro: Rychlost a spolehlivost

Dostupné pro: Ubuntu, Debian, Fedora, CentOS, Arch, Raspbian

ExpressVPN je nepochybně jednou z nejlepších možností pro uživatele Linuxu. Pokud používáte systém Linux, je vaše distribuce pravděpodobně pokryta ExpressVPN. Nejsilnější funkcí ExpressVPN je bezpochyby síť serverů, která je rozmanitá, spolehlivá a neuvěřitelně rychlá. Ze všech poskytovatelů VPN tam, ExpressVPN je nejvíce konzistentní v získávání toho nejlepšího z vašeho internetového připojení. Navíc, bezpečnost ExpressVPN soupeří s ostatními skvělými VPN v oboru. Nikdy se nemusíte obávat náhodných úniků IP nebo DNS z jednoho ze serverů ExpressVPN.

ExpressVPN má snadno použitelnou terminálovou aplikaci, kterou lze ovládat pomocí několika základních příkazů. Je také možné zapnout a vypnout vypínač zabíjení. Stručně řečeno, nebudete mít problémy s používáním této služby. Pro více informací se podívejte na naši podrobnou recenzi tohoto poskytovatele. Jedinou nevýhodou ExpressVPN je jeho relativně vysoká cena. Pak zase alespoň víte, že platíte za kvalitu.

NordVPN 

Nejlepší pro: Zabezpečení a další funkce

Dostupné pro: Ubuntu, Debian, Fedora, CentOS, openSUSE, RHEL, QubesOS

Pokud se primárně zajímáte o soukromí a zabezpečení, je pro vás společnost NordVPN VPN. NordVPN podporuje několik různých bezpečnostních protokolů, včetně OpenVPN – zlatého standardu zabezpečení. Tam, kde většina sítí VPN používá 256bitové šifrování, které je již velmi silné, používá NordVPN 2048bitové šifrování SSL. To znamená, že vaše data jsou nad bezpečností.

Terminálová aplikace pro Linux vám také umožňuje přidat řadu dalších bezpečnostních funkcí: můžete si vybrat své vlastní servery DNS, vypnout IPv6 nebo přidat proxy server SOCKS5, multi-hop nebo Cybersec (další nástroj, který vás chrání před reklamy, sledovače a malware). Díky těmto dalším nástrojům je NordVPN velmi odlišný od ExpressVPN. Zatímco Express má mírnou rychlost, NordVPN nabízí více technických funkcí. V sadě nástrojů NordVPN najdete další nástroje, se kterými můžete hrát.

NordVPN má servery v 59 zemích. Služba také používá jedinečné dvojité připojení VPN v mnoha zemích. Například k připojení k VPN v Rusku dochází prostřednictvím serveru VPN v Nizozemsku. Díky tomu je sledování vaší online aktivity ještě obtížnější. NordVPN také nabízí výběr vyhrazené IP adresy. To je užitečné pro obcházení opatření, která některé weby podnikají k zablokování přístupu ze serverů VPN. NordVPN se také velmi dobře daří v rychlostních testech, což z něj dělá nejrychlejšího poskytovatele VPN pro Linux po ExpressVPN. 

NordVPN není o nic méně působivý, pokud jde o zákaznický servis a použitelnost. Nastavení VPN je snadné, dokonce i na platformách Linux. Terminálová aplikace má na výběr intuitivní příkazy, díky čemuž je uživatelsky přívětivý. Pokud však na Linuxu narazíte na nějaké potíže, existuje široký výběr průvodců, které můžete konzultovat. Kromě toho, pokud máte nějaké problémy nebo dotazy, můžete získat podporu live chatu 24/7. Konečně, NordVPN je levnější než Express a často mají několik skvělých nabídek a propagačních akcí.

Soukromý přístup k internetu (PIA)

Nejlepší pro: Cena a uživatelské rozhraní

Dostupné pro: Ubuntu, Debian, (Fedora), Arch, (Slackware)

Zajímavým doplňkem tohoto seznamu je. Zatímco NordVPN a ExpressVPN mají ve většině kategorií tendenci dominovat na prvním místě v žebříčku, PIA se podařilo najít mezeru na trhu: je to velmi spolehlivá, snadno použitelná a cenově dostupná VPN pro uživatele Linuxu, kteří chtějí uživatele rozhraní (UI).

Velmi málo sítí VPN nabízí aplikace pro systém Linux. Místo toho vyžadují použití terminálu nebo ruční přidání serverů OpenVPN, aby služba fungovala. PIA věci zjednodušila tím, že vám dává možnost nainstalovat jejich standardní uživatelské rozhraní v systému Linux. Výsledkem je, že Linux s PIA je úplně stejný jako u Windows. Upozorňujeme však, že uživatelské rozhraní je k dispozici pouze pro uživatele Ubuntu, Debian a Arch.

Síť serverů a rychlosti serverů PIA nejsou tak dobré jako servery NordVPN a ExpressVPN, ale pro většinu uživatelů jsou stále dostačující. Ještě důležitější je, že jsou spolehlivé: servery mají stabilní rychlosti a nikdy nevracejí žádné informace o IP ani DNS. Svým způsobem, co se vzdáte v rychlosti, ušetříte z hlediska peněz. Za téměř polovinu ceny ExpressVPN získáte službu, která je pro většinu uživatelů více než dostačující. Pro nezkušené uživatele systému Linux je také jeho uživatelské rozhraní mnohem dostupnější.

A konečně PIA obsahuje některé další funkce, které vás chrání před reklamami, sledovacími programy a malwarem a také vám umožňují přidat vlastní servery DNS nebo proxy server SOCKS5. To vše dohromady dělá PIA jedním z nejlepších a nejdostupnějších poskytovatelů VPN pro uživatele Linuxu.

Mullvad

Nejlepší pro: celkové zkušenosti a použitelnost

Dostupné pro: Ubuntu, Debian, Fedora

Mullvad je lichý v tomto seznamu. Na rozdíl od většiny ostatních poskytovatelů VPN, kteří nabízejí možnost systému Linux, učinil Mullvad zážitek ze systému Linux tak snadný a efektivnější, jako byste na Linuxu nebyli. Jsou, stejně jako PIA, jedním z mála poskytovatelů, kteří vám dávají možnost používat jejich uživatelské rozhraní Windows (UI). Celý proces nastavení připojení VPN se provádí bez námahy. Jakmile získáte přihlašovací kód, přejděte na jejich stránku Linux a stáhněte si úložiště. Poté otevřete uživatelské rozhraní a vyberte jeden z jejich mnoha serverů. A je to. V Linuxu téměř žádná instalace VPN nefunguje tak efektivně.

Síť serveru Mullvad není nejlepší, i když je to jedna z nejlepších. Jejich síť hostí 492 serverů ve 36 zemích. Tyto servery jsou celkově velmi rychlé a velmi bezpečné. Nezaznamenali jsme jednu instanci úniku DNS nebo potíže s připojením k žádnému serveru. Pracují pouze prostřednictvím protokolů OpenVPN a Wireguard, těch nejbezpečnějších, které jsou v současné době k dispozici. Mullvad také má své vlastní mostové servery, aby obešel silné brány firewall. Nakonec je zde také standardní přepínač zabíjení.

Se stálou cenou 5 EUR měsíčně je Mullvad o něco dražší než ostatní VPN, ale za tuto cenu získáte spolehlivý a velmi použitelný VPN zážitek pro Linux od společnosti, která je často vítána za svou oddanost anonymitě a soukromí. Jedinou nevýhodou, kterou je třeba poznamenat, je však to, že Mullvad je švédská společnost, a proto se nachází v národě se 14 očima. Pro uživatele Linuxu je Mullvad jednou z vašich nejlepších možností a jedním z našich oblíbených tipů!

Závěrečné myšlenky

Použití systému Linux je skvělý způsob, jak uchovat vaše informace v soukromí. Připojení prostřednictvím VPN navíc jen posiluje vaše soukromí a zabezpečení online. I když tam jsou stovky služeb VPN, nalezení takové, které vás nejen ochrání, ale také funguje s operačním systémem Linux, je poměrně vzácné. V závislosti na tom, k čemu chcete používat připojení VPN, může kterákoli z těchto tří služeb VPN snadno splnit vaše požadavky na soukromý, rychlý a bezpečnější online provoz.. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me