Najlepsi dostawcy VPN dla systemu Linux | Przegląd VPN

Masz dość niebieskiego ekranu śmierci systemu Windows? A może zmęczyło Cię pogoń za sprzętem nowej generacji, który jest niezbędny, aby być na bieżąco ze społecznością komputerów Mac. A może po prostu podoba ci się elastyczność posiadania w pełni konfigurowalnego systemu operacyjnego. Powoli coraz więcej osób odkrywa korzyści, jakie mają do zaoferowania dystrybucje Linuksa. Oczywiście VPN jest przydatny bez względu na system operacyjny, z którym pracujesz. Jednak w przypadku korzystania z systemu Linux ważne jest, aby wybrać odpowiednią sieć VPN dla swojej dystrybucji systemu Linux.


Istnieją znaczne różnice w jakości, użyteczności i doświadczeniu użytkowników VPN dla użytkowników Linuksa, w zależności od wybranego dostawcy. Prosta prawda jest taka, że ​​niektórzy dostawcy VPN zadali sobie trud, aby zapewnić dobrze działającą aplikację (dla terminala lub z własnym interfejsem użytkownika) dla użytkowników Linuksa, podczas gdy inni ledwo uznają ich istnienie. Poniżej znajdziesz nasze trzy najlepsze sieci VPN dla systemu Linux, z których każda ma swoje unikalne zalety. Jeśli wybierzesz któregoś z tych dostawców VPN, możesz być pewien, że twoje doświadczenie z Linuksem ulegnie znacznej poprawie.

Linux i prywatność idą w parze 

Linux Logo LaptopOd dawna istnieje rywalizacja między użytkownikami systemu operacyjnego Microsoft Windows a użytkownikami komputerów Apple Mac. Obaj zawsze twierdzą, że ich własny system operacyjny jest najlepszy. Oba systemy operacyjne mają jedną wspólną cechę: ich kod źródłowy jest tajny i zastrzeżony. Za każdym razem, gdy kod źródłowy programu nie jest otwarty do kontroli, twoja prywatność i bezpieczeństwo mogą być zagrożone. Z tego powodu nie ma pewności, co oprogramowanie robi za kulisami. Co więcej, najbardziej udane firmy technologiczne mają zwyczaj gromadzenia informacji o swoich użytkownikach. Nie będziesz miał tego problemu z Linuksem, ponieważ jego kod jest open source i dostępny dla wszystkich.

Korzystanie z systemu Linux

Jako całkowicie otwarty system operacyjny, Linux jest popularnym wyborem dla użytkowników zainteresowanych prywatnością. Każdy może zobaczyć kod źródłowy, co oznacza, że ​​ci, którzy wiedzą, jak działa kod, będą dokładnie wiedzieć, do czego jest zdolny. Gdyby twój system operacyjny Linux zawierał kod służący do gromadzenia informacji o jego użytkownikach, ktoś by to zauważył i rozpowszechniał to słowo jak pożar. Ta otwartość zwiększa poczucie prywatności i ochrony.

Korzystanie z VPN

Jeśli to poczucie prywatności przemawia do Ciebie, prawdopodobnie skorzystasz również z VPN. Dobra sieć VPN szyfruje dane przesyłane do i z urządzenia. Zapobiega to atakom typu man-in-the-middle i zapewnia bezpieczeństwo danych. Twoje żądania danych nie trafiają bezpośrednio do witryny, ale najpierw są wysyłane przez anonimowy serwer VPN. W rezultacie witryny, które odwiedzasz, nie będą w stanie śledzić danych z powrotem do Ciebie. Twoja lokalizacja, historia przeglądarki i wyszukiwania pozostają prywatne. Co więcej, korzystanie z VPN pozwala ominąć blokowane geograficznie treści. Krótko mówiąc, VPN oferuje większy stopień anonimowości, wolności i bezpieczeństwa w Internecie.

Najlepsze sieci VPN dla Twojego systemu Linux

Parowanie systemu Linux z usługą VPN to zwycięska kombinacja, jeśli chodzi o prywatność. Niestety nie wszystkie usługi VPN będą działać na dowolnej dystrybucji Linuksa. Ważne jest, aby wiedzieć, która sieć VPN będzie działać na którym systemie i jakie opcje są dostępne dla każdej sieci VPN, ponieważ są one dość różne. Jeśli korzystasz z dowolnej z poniższych sieci VPN, prawie na pewno skorzystasz z tej usługi. Oczywiste jest, że wszystkie poniższe usługi VPN mają ścisłe zasady braku dzienników.

ExpressVPN

Najlepszy dla: Szybkość i niezawodność

Dostępne dla: Ubuntu, Debian, Fedora, CentOS, Arch, Raspbian

ExpressVPN jest niewątpliwie jedną z najlepszych opcji dla użytkowników Linuksa. Jeśli korzystasz z systemu Linux, Twoja dystrybucja najprawdopodobniej jest objęta ExpressVPN. Nie ma wątpliwości, że najmocniejszą funkcją ExpressVPN jest sieć serwerów, która jest zróżnicowana, niezawodna i niewiarygodnie szybka. Ze wszystkich dostawców VPN ExpressVPN jest najbardziej konsekwentny w uzyskiwaniu jak najlepszego połączenia internetowego. Co więcej, bezpieczeństwo ExpressVPN rywalizuje z innymi świetnymi VPNami w branży. Nigdy nie musisz się martwić przypadkowymi wyciekami adresów IP lub DNS z jednego z serwerów ExpressVPN.

ExpressVPN ma łatwą w obsłudze aplikację terminalową, którą można kontrolować za pomocą kilku podstawowych poleceń. Możliwe jest również włączanie i wyłączanie wyłącznika awaryjnego. Krótko mówiąc, nie będziesz mieć problemów z korzystaniem z tej usługi. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą szczegółową recenzją tego dostawcy. Jedynym minusem ExpressVPN jest jego stosunkowo wysoka cena. Z drugiej strony przynajmniej wiesz, że płacisz za jakość.

NordVPN 

Najlepszy dla: Bezpieczeństwo i dodatkowe funkcje

Dostępne dla: Ubuntu, Debian, Fedora, CentOS, openSUSE, RHEL, QubesOS

Jeśli najważniejsza jest prywatność i bezpieczeństwo, NordVPN to VPN dla Ciebie. NordVPN obsługuje kilka różnych protokołów bezpieczeństwa, w tym OpenVPN – złoty standard bezpieczeństwa. Tam, gdzie większość sieci VPN używa 256-bitowego szyfrowania, które jest już bardzo silne, NordVPN stosuje 2048-bitowe szyfrowanie SSL. Oznacza to, że Twoje dane są bardziej bezpieczne.

Aplikacja terminalowa dla systemu Linux umożliwia także dodanie szeregu dodatkowych funkcji bezpieczeństwa: możesz wybrać własne serwery DNS, wyłączyć IPv6 lub dodać serwer proxy SOCKS5, multi-hop lub Cybersec (dodatkowe narzędzie, które pomaga chronić Cię przed reklamy, moduły śledzące i złośliwe oprogramowanie). Te dodatkowe narzędzia sprawiają, że NordVPN bardzo różni się od ExpressVPN. Podczas gdy Express ma niewielką przewagę prędkości, NordVPN oferuje więcej funkcji technicznych. Więcej narzędzi do zabawy znajdziesz w przyborniku NordVPN.

NordVPN ma serwery w 59 krajach. Usługa korzysta również z unikalnego podwójnego połączenia VPN w wielu krajach. Na przykład połączenie z VPN w Rosji odbywa się za pośrednictwem serwera VPN w Holandii. To sprawia, że ​​śledzenie Twojej aktywności online jest jeszcze trudniejsze. NordVPN oferuje również wybór dedykowanego adresu IP. Jest to przydatne do obejścia środków podejmowanych przez niektóre strony internetowe w celu zablokowania dostępu z serwerów VPN. NordVPN sprawdza się również bardzo dobrze w testach prędkości, dzięki czemu jest najszybszym dostawcą VPN dla systemu Linux po ExpressVPN. 

NordVPN jest nie mniej imponujący pod względem obsługi klienta i użyteczności. Sieć VPN można łatwo skonfigurować, nawet na platformach Linux. Aplikacja terminalu ma szereg intuicyjnych poleceń, dzięki czemu jest bardzo przyjazna dla użytkownika. Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności w systemie Linux, istnieje szeroki wybór przewodników, z którymi możesz się zapoznać. Ponadto, jeśli masz jakieś problemy lub pytania, możesz uzyskać dostęp do pomocy technicznej na czacie 24/7. Wreszcie, NordVPN jest tańszy niż Express i często mają świetne oferty i promocje.

Prywatny dostęp do Internetu (PIA)

Najlepszy dla: Cena i interfejs użytkownika

Dostępne dla: Ubuntu, Debian, (Fedora), Arch, (Slackware)

Ciekawym dodatkiem do tej listy jest. Podczas gdy NordVPN i ExpressVPN dominują na szczycie list w większości kategorii, PIA udało się znaleźć niszową pozycję na rynku: jest to bardzo niezawodna, łatwa w użyciu i niedroga sieć VPN dla użytkowników Linuksa, którzy chcą użytkownika interfejs (interfejs użytkownika).

Niewiele sieci VPN oferuje aplikacje dla systemu Linux. Zamiast tego wymagają użycia terminala lub ręcznego dodania serwerów OpenVPN, aby usługa działała. PIA uprościło sprawę, umożliwiając instalację standardowego interfejsu użytkownika w systemie Linux. W rezultacie doświadczenie Linuksa z PIA jest dokładnie takie samo jak w Windowsie. Należy jednak pamiętać, że interfejs użytkownika jest dostępny tylko dla użytkowników Ubuntu, Debian i Arch.

Sieć serwerów i prędkości serwerów PIA nie są tak dobre, jak w NordVPN i ExpressVPN, ale wciąż są wystarczające dla większości użytkowników. Co ważniejsze, są niezawodne: serwery mają stabilne prędkości i nigdy nie wyciekają żadnych informacji IP ani DNS. W pewien sposób rezygnujesz z szybkości, oszczędzasz pieniądze. Za prawie połowę ceny ExpressVPN otrzymujesz usługę, która jest wystarczająca dla większości użytkowników. Dla niedoświadczonych użytkowników Linuksa interfejs sprawia, że ​​jest on znacznie bardziej dostępny.

Wreszcie, PIA ma dodatkowe funkcje, które pomagają chronić Cię przed reklamami, modułami śledzącymi i złośliwym oprogramowaniem, a także dają możliwość dodania niestandardowych serwerów DNS lub proxy SOCKS5. Wszystko to razem sprawia, że ​​PIA jest jednym z najlepszych i najtańszych dostawców VPN dla użytkowników Linuksa.

Mullvad

Najlepszy dla: ogólne doświadczenie i użyteczność

Dostępne dla: Ubuntu, Debian, Fedora

Mullvad jest dziwny na tej liście. W przeciwieństwie do większości innych dostawców VPN, którzy oferują opcję Linuksa, Mullvad sprawił, że korzystanie z Linuksa jest tak proste i usprawnione, jakbyś nawet nie korzystał z Linuksa. Są, podobnie jak PIA, jednym z niewielu dostawców, którzy oferują opcję korzystania z interfejsu użytkownika systemu Windows (UI). Cały proces konfigurowania połączenia VPN odbywa się bez wysiłku. Po uzyskaniu kodu logowania przejdź na jego stronę Linux i pobierz repozytorium. Następnie otwórz interfejs użytkownika i wybierz jeden z wielu serwerów. Otóż ​​to. Prawie żadna instalacja VPN nie działa tak sprawnie w systemie Linux.

Sieć serwerów Mullvad nie jest najlepsza, choć jest jedną z lepszych. Ich sieć obsługuje 492 serwery w 36 krajach. Te serwery są ogólnie bardzo szybkie i bardzo bezpieczne. Nie napotkaliśmy żadnego wystąpienia wycieków DNS ani problemów z połączeniem z dowolnym serwerem. Działają tylko poprzez protokoły OpenVPN i Wireguard, najbezpieczniejsze obecnie dostępne. Mullvad ma również własne serwery mostów, aby ominąć silne zapory ogniowe. Wreszcie istnieje również standardowy przełącznik zabijania.

Mając stałą cenę 5 € miesięcznie, Mullvad jest nieco droższy niż inne VPN, ale za tę cenę otrzymujesz niezawodne, bardzo użyteczne doświadczenie VPN dla Linuksa od firmy, która jest często chwalona za poświęcenie się anonimowości i prywatności. Jedynym minusem, który należy jednak zauważyć, jest to, że Mullvad jest szwedzką firmą i dlatego znajduje się w kraju o 14 oczach. Dla użytkowników systemu Linux Mullvad jest jedną z najlepszych opcji i jednym z naszych ulubionych typów!

Końcowe przemyślenia

Korzystanie z Linuksa to świetny sposób na zachowanie poufności informacji. Połączenie przez VPN dodatkowo wzmacnia Twoją prywatność i bezpieczeństwo w Internecie. Chociaż istnieją setki usług VPN, znalezienie takiej, która nie tylko chroni cię, ale także współpracuje z systemem operacyjnym Linux, jest dość rzadkie. W zależności od tego, do czego chcesz używać połączenia VPN, każda z tych trzech usług VPN może z łatwością spełnić Twoje wymagania dotyczące prywatnego, szybkiego i bezpieczniejszego korzystania z Internetu. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me