Najlepšie VPN pre Čínu: Obídte čínsky firewall VPNoverview.com

Čína je krajinou bezprecedentného hospodárskeho rastu. Čína sa takmer okamžite stala jednou z najväčších svetových veľmocí. Čína je, žiaľ, tiež krajinou, v ktorej bezplatný internet nie je taký široký ako na Západe. Každý, kto cestuje do Číny, zistí, že webové stránky ako Gmail, Facebook a YouTube už nefungujú. Je to škoda, pretože to desí západných turistov, podniky a vysťahovalcov. Čínski občania navyše nemajú prístup ku všetkým informáciám, ktoré sú tam.


Našťastie existuje spôsob, ako obísť čínske bariéry. Riešenie je pomerne jednoduché: Použite VPN. VPN je softvérový program, ktorý chráni vaše internetové pripojenie a spája vás s internetom prostredníctvom servera v inej krajine. Pokračujte v čítaní a zistite, ako presne to funguje a ktoré VPN sú najlepšou voľbou na použitie v Číne.

Veľký firewall Číny: Prečo Čína blokuje webové stránky?

Čína so zámkom

Veľký čínsky firewall, známy tiež ako „Zlatý štít“, je najväčší internetový cenzúrny systém na svete. Nie všetky časti internetu, ku ktorým máte jednoduchý prístup v USA, sú dostupné aj v Číne. Google, Facebook, Twitter, YouTube a mnoho ďalších webových stránok je zablokovaných. Ale prečo?

Ide o to, že: Čínska vláda blokuje stránky a snaží sa chrániť svojich občanov pred obsahom, ktorý by sa mohol považovať za nebezpečný alebo nevhodný. O tom, čo je nedostatočné a čo nie, však rozhoduje čínska vláda. Okrem toho to znamená, že čínske spoločnosti sú chránené aj pred konkurenciou zo zahraničia. Napríklad, keďže občania majú prístup iba k čínskej verzii Facebooku, sú nútení používať ich skôr ako konkurenti z iných krajín než Čína. Tiež to uľahčuje vláde kontrolu údajov čínskych spoločností a občanov.

Aby sa to dosiahlo, firewall pozostáva z rôznych technológií. Zahŕňa to blokovanie adries IP webových stránok, ako aj filtrovanie systémov doménových mien (DNS), adries URL a balíkov. Čína aktívne blokuje aj VPN. Čína je však obrovskou krajinou, a preto nie je možné, aby vláda podrobne sledovala všetky internetové aktivity svojich občanov. V dôsledku toho môže byť firewall veľmi nekonzistentný: Stránka, ktorá je blokovaná v jednej provincii, môže byť dostupná v inej provincii.

To znamená, že enormný firewall nie je dokonale zabezpečený. Ide o pokračujúcu hru mačiek a myší medzi blokovanými miestami a čínskymi orgánmi. Najprv niekto nájde dieru v stene, potom Čína túto dieru uzavrie a znova začne kruh.

Ktoré webové stránky sú v Číne blokované?

Čínska vláda má niekoľko dôvodov na zablokovanie stránok. Niekedy ide o „ochranu“ svojich občanov, niekedy o zabránenie konkurencii zvonku a niekedy o vynútenie alebo zákaz konkrétnej ideológie. Nech je dôvod akýkoľvek, je nepríjemný pre západných návštevníkov tejto krásnej krajiny.

Nižšie je uvedený prehľad blokovaných stránok. Nehovoríme o všetkých blokovaných weboch (tento zoznam je jednoducho príliš veľký), ale poskytujeme vám niekoľko dobre známych a bežne používaných blokovaných stránok..

BLOKOVANÁ STRÁNKA 
BLOCKED SINCE 
Čínska Wikipedia (časť)Máj 2015
zvarJúl 2018
DropboxJún 2014
DuckDuckGoSeptember 2014
FacebookJúl 2009
flickrJúl 2014
Google (Mapy, Dokumenty, Gmail atď.)Máj 2014
HBOJún 2018
InstagramSeptember 2014
Microsoft OneDriveJúl 2014
Netflixnevedno
pinterestMarec 2017
PornhubMáj 2012
redditAugust 2018
SlideSharenevedno
The Pirate BayFebruár 2012
zapaľovačenevedno
Torproject2008
Twitch.tvSeptember 2018
cvrlikáníJún 2009
VimeoOktober 2009
WhatsAppSeptember 2017
Ty trúbkaMarec 2009

Gmail, Facebook a YouTube v Číne

Našťastie VPN je jednoduché a pomerne dobre známe riešenie na boj proti čínskej internetovej cenzúre. S VPN môžete ľahko obísť prekážky, pretože vás spájajú s internetom prostredníctvom servera umiestneného mimo Číny. Napríklad internetový prenos môže byť presmerovaný cez Nemecko. Čínsky firewall dokáže vidieť, že sa pripájate k nemeckému serveru, a nie že sa pripájate k spoločnosti Google. Tento server je povolený, aby bolo možné vytvoriť pripojenie. Čína nevie, že skutočne používate Google prostredníctvom tohto externého servera. Môže byť ťažké pochopiť, ako presne funguje VPN, ale zvyčajne to funguje nasledovne:

Prístup k službe YouTube z Číny bez pripojenia VPN

Youtube v Číne bez PVN

Čínsky firewall bez siete VPN vidí, že sa pokúšate získať prístup na web, ktorý zablokovali. Dostanete správu, že web, ktorý sa snažíte navštíviť, nie je prístupný.

Prístup na YouTube z Číny pomocou VPN

Youtube Čína s VPN

Pri VPN budú vaše dáta šifrované a čínsky firewall uvidí iba to, že sa chcete pripojiť k serveru v inej krajine. Čínsky firewall to nerozpozná ako blokovanú webovú stránku a umožní pripojenie. Stránka, ktorú sa snažíte navštíviť, bude teraz prístupná.

Tri najlepšie VPN pre Čínu

Existujú VPN, ktoré majú špeciálne funkcie, ktoré im umožňujú obísť čínsky firewall bez toho, aby boli detekované. Tieto VPN môžete často nainštalovať do svojho smartfónu alebo tabletu, aby ste ich mohli v Číne voľne používať. Nižšie nájdete prehľad najlepších poskytovateľov VPN pre Čínu. Hľadáte viac? Vyskúšajte náš nástroj na porovnávanie VPN.

ExpressVPN pre Čínu

ExpressVPN nie je najlacnejšou službou VPN, ale je jednou z najlepších pre Čínu. Používa tajné servery v Hongkongu, ktoré sú špeciálne navrhnuté tak, aby obchádzali bránu firewall. ExpressVPN má tiež servery v blízkosti Číny na čo najrýchlejší internet bez cenzúry. ExpressVPN používa vypínač zabíjania pre ochranu súkromia svojich zákazníkov. Týmto sa zastavia všetky internetové aplikácie, len čo sa odpojí VPN. To znamená, že prostredníctvom nezabezpečeného pripojenia nebudú odhalené žiadne informácie. Služba VPN tiež poskytuje ochranu pred únikom DNS, ochranu pred únikom WebRTC a šifrovanie OpenVPN s dokonalým predným tajomstvom na šifrovanie vašich informácií a zabezpečenie vášho súkromia. Môže to znieť trochu technicky, ale konečne je to tak, že zostanete v bezpečí a anonymní, dokonca aj v Číne.

NordVPN pre Čínu

Spoločnosť NordVPN používa inú metódu na obídenie brány firewall nazývanej „technológia Obfsproxy VPN“. Ide o rovnakú robustnú technológiu, akú používa Tor na prekonanie prekážok. S touto službou sa nemusíte obávať o ochranu súkromia. NordVPN tiež používa prepínač zabíjania a poskytuje ochranu pred únikom DNS. NordVPN má šifrovanie OpenVPN s dokonalým utajením vpred. Musíte sa pripojiť cez špeciálny server NordVPN, pretože musíte používať Obfsproxy.

VyprVPN pre Čínu

VyprVPN používa výber portov a tajnú technológiu nazývanú „Chameleón“. Táto technológia je špeciálne navrhnutá na obídenie brány firewall. Vďaka tomu bude vaša šifrovaná prevádzka VPN vyzerať ako bežná internetová prevádzka. Najvýraznejšou vecou tejto služby VPN je to, že má úplnú kontrolu nad celou svojou infraštruktúrou. Neexistujú žiadne tretie strany, ktoré zvyšujú rýchlosť aj súkromie. Nevýhody spočívajú v tom, že denníky pripojenia sa uchovávajú (keď sa pripájate k sieti VPN) a že P2P (torrenting) nie je povolené.

Inštalácia siete VPN pre Čínu

Na inštaláciu VPN nepotrebujete prakticky žiadne technické znalosti. VPN môžete nainštalovať jednoduchým stiahnutím súboru a jeho spustením. Funguje to rovnako ako napríklad inštalácia Spotify. Nainštalujte si VPN na svoju pracovnú plochu pomocou tohto podrobného sprievodcu:

  • Prejdite na stránku web vášho zvoleného poskytovateľa VPN
  • Vyberte odber formulár a vytvoriť účet
  • Stiahnite si inštalačný súbor VPN pre svoj operačný systém alebo sa prihláste na webovú stránku a stiahnite si inštalačný súbor zo stránky svojho účtu
  • Spustite inštalačný súbor ihneď po dokončení sťahovania
  • Spustite sprievodcu inštaláciou zo stiahnutého súboru
  • Keď je nainštalovaný softvér VPN, môžete otvorené to
  • Po otvorení softvéru môžete prihlásiť sa pomocou účtu, ktorý ste vytvorili
  • Po prihlásení sa nachádzate v softvéri VPN. Môžete nakoniec zmeňte nastavenia a vyberte server
  • Zapnite sieť VPN. V softvéri VPN je zvyčajne zrejmé tlačidlo alebo prepínač. Po pripojení VPN si môžete v Číne vychutnať internet bez cenzúry

V systéme Android alebo iOS to funguje takmer rovnako, ale softvér si môžete jednoducho stiahnuť z obchodu App Store alebo Google Play. Je tiež užitočné, aby ste pre každé zariadenie nemuseli mať samostatný účet. Svoju sieť VPN môžete nainštalovať na všetky svoje zariadenia a na prihlásenie potrebujete iba jeden účet a predplatné.

Vezmite prosím na vedomie: Niektoré stránky poskytovateľov VPN sú v Číne zablokované. To znamená, že v Číne nemôžete sťahovať a inštalovať sieť VPN. Preto vždy nezabudnite nainštalovať sieť VPN skôr, ako pôjdete do Číny. Ukončenie predplatného VPN z Číny môže byť ťažké.

Sú VPN v Číne legálne?

Pretože Čína blokuje siete VPN, možno sa pýtate, či sú siete VPN v Číne nezákonné. Toto je trochu sivá oblasť. Doposiaľ neboli hlásené žiadne prípady, keď by niekto mal problémy s používaním siete VPN, ale Čína sa snaží, aby používanie siete VPN bolo čo najťažšie. Webové stránky VPN sú blokované a softvér VPN pre Android a iOS nie je v Obchodoch aplikácií k dispozícii. V roku 2015 boli telefónne spojenia všetkých používateľov VPN v Sin-ťiangu odpojené. Toto pripojenie nebolo obnovené, kým nebol odstránený softvér VPN. Išlo však o jednorazové opatrenie.

Ako cudzinec sa stretnete s veľmi malými problémami, ak v Číne používate sieť VPN. Hoci v Číne boli nedávno zakázané siete VPN, ktoré neboli schválené štátom, v tejto oblasti sa zatiaľ nič neurobilo. Stručne povedané: Zatiaľ sa nemusíte obávať, je však dobré držať krok s informáciami o používaní VPN v Číne..

Čínske alternatívy k západným lokalitám

Možno nechcete používať VPN alebo ste zvedaví na čínske alternatívy k západným webom. Čína má svoj náprotivok pre takmer všetky známe západné lokality. Majú vlastné vyhľadávacie nástroje, webové stránky s videami a sociálne médiá. Je to trochu zaujímavé vidieť. Možno sa pomocou týchto stránok môžete lepšie spojiť s miestnymi obyvateľmi. WeChat je obzvlášť populárny v Číne. Používa sa takmer na čokoľvek a ak by ste boli v Číne na dlhú dobu a skutočne by ste ju nepoužívali, stratili by ste ju. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené niektoré bežné západné lokality a služby spolu s ich čínskymi partnermi. Nie je to vždy iba zákaz. Niekedy existujú aj iné dôvody, prečo stránky fungujú dobre na Západe, ale nie v Číne (napríklad hospodárska súťaž, právne predpisy atď.).

SPOLOČNÁ STRÁNKA ALEBO SERVIS 
ČÍNSKA ALTERNATÍVNE 
FacebookWeChat *, QQ
GoogleBing, Google.cn (nie vždy to funguje), Baidu
Google MapyGoogle.cn, mapy Baidu, Open Street Map, Mapquest
Spravodajské weby Quartz, Asia Times, China Daily, Diplomat, Morning Post v južnej Číne
Webové stránky s nakupovaním onlineTaobao, Tmall
pinterestWoxihuan
Reštartujte stránky kontroly Dianping
zapaľovačeTantan
cvrlikáníWeibo
uberDiDi, Mobike (pre bicykle)
Ty trúbkaYouko Tudou, Bilibili

* Pri porovnaní stránky WeChat (Weixin) a Facebooku to naozaj nie je spravodlivé. WeChat je oveľa väčší a používa sa na mnoho ďalších účelov. Je to akási mega platforma pozostávajúca z Instagramu, Facebooku, WhatsApp, Uber, Apple Pay a ďalších. Môžete klásť otázky, objednať si taxík, platiť v reštauráciách a podobne. Číňania ho používajú takmer na čokoľvek, a preto sa dôrazne odporúča, aby ste sa naň pozreli a používali ho, ak budete v Číne dlhodobo. Existujú aj niektoré čínske weby a služby, ku ktorým v skutočnosti nemáme inú alternatívu. Jedným z príkladov je Douban. Douban je kombináciou IMDb, Spotify, SoundCloud a Myspace. Je miestom stretnutia všetkých kultúrnych záujmov, ako sú filmy a hudba.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me