Instalimi i një VPN në Android? Easy-peasy me udhëzuesit tanë! | VPNOverview

Nëse keni një pajtim VPN, ekziston një shans i mirë që do të dëshironi ta përdorni këtë edhe në pajisjen tuaj Android. Në fund të fundit, këto ditë shumë prej nesh kalojnë edhe më shumë nga koha e tyre në internet në telefonin e tyre celular ose tabletin sesa në PC-në e tyre. Ka disa mënyra për të instaluar një VPN në pajisjen tuaj Android. Në këtë artikull, ne do të diskutojmë dhe shpjegojmë katër nga këto. Për ata prej jush që duan ta vizitojnë menjëherë, ne do të fillojmë me mënyrën më të shpejtë dhe më të lehtë: duke përdorur një aplikacion të dedikuar VPN për Android. Nëse kërkon më shumë informacion, mos u shqetëso. Në fund të fundit, ky artikull diskuton gjithashtu shërbimet më të mira VPN për Android dhe tre mënyra të tjera për të instaluar një VPN në pajisjen (et) tuaj Android.


Instalimi i një VPN në Android duke përdorur një aplikacion VPN

Përdorimi i një aplikacioni të dedikuar Android është, për mendimin tonë, mënyra më e lehtë dhe e shpejtë për të instaluar dhe konfiguruar një VPN në Android. Prandaj kjo është ajo që ju rekomandojmë përdoruesve të Android. Sidoqoftë, sigurohuni që VPN juaj të ofrojë një program të dedikuar Android nëse jeni duke shkuar poshtë kësaj rruge. Në fund të fundit, jo të gjithë ofruesit e VPN bëjnë. Sidoqoftë, praktikisht të gjithë ofruesit e njohur VPN kanë një aplikacion të mirë apo edhe një Android të mirë këto ditë.

A nuk jeni i sigurt se cili është aplikacioni më i mirë VPN për pajisjen tuaj Android? Shikoni seksionin që merret me këtë më poshtë në artikull ose nëse doni të filloni të përdorni menjëherë një VPN, zgjidhni një nga 5 ofruesit tanë më të mirë VPN. Të gjithë VPN-të e kësaj liste ofrojnë një aplikacion të shkëlqyeshëm për Android.

Tani pa ado më tej, lexoni udhëzuesin e shkurtër më poshtë për të zbuluar se si të vendosni një VPN në pajisjen tuaj Android duke përdorur një aplikacion të dedikuar nga Google Play Store.

1. Merrni një abonim dhe një llogari me ofruesin tuaj të preferuar VPN.

2. Shkarkoni aplikacionin Android të ofruesit tuaj VPN nga Dyqani Google Play.

Kërkimi në dyqanin Google Play: VPN

3. Instaloni aplikacionin.

4. Hapni aplikacionin. Me siguri do të shfaqet një mesazh, në të cilin aplikacioni ju kërkon leje për të krijuar një lidhje VPN me pajisjen tuaj. Klikoni “lejoni” ose “po” (ose çfarëdo butoni që ju duhet të klikoni për të treguar lejen tuaj).

5. Identifikohuni me shërbimin VPN. Me siguri keni marrë një email deri tani nga shërbimi juaj VPN që përmban udhëzime për hyrje dhe / ose ndoshta do të keni krijuar vetë një fjalëkalim. Përdorni këto detaje për të hyrë në shërbimin VPN.

6. Pas regjistrimit, do të shkoni në pultin e aplikacionit tuaj VPN, ku do të shihni opsione të ndryshme në varësi të ofruesit tuaj VPN.

7. Zgjidhni një vendndodhje të serverit dhe një server për t’u lidhur me të.

Përzgjedhja e serverit të Surfshark Android

8. VPN është aktivizuar tani. Shumica e pajisjeve Android do t’ju tregojnë se po funksionon VPN. Ata kryesisht e bëjnë këtë duke shfaqur një ikonë të vogël në krye të ekranit tuaj.

Cili është VPN më i mirë për pajisjen time Android?

Nëse e keni kapërcyer tani udhëzuesin tonë të shkurtër dhe të dobishëm, sepse keni nevojë për disa informacione më shumë, në VPN më të mirë për ju për shembull, mos u shqetësoni. Ne e kuptojmë se jo të gjithë janë tashmë të qartë se cili VPN është më i miri për ta. Zgjedhja mund të duket pak e tepërt me kaq shumë ofrues të VPN-së atje këto ditë.

Për fat të mirë, zgjedhja e një ofruesi të mirë VPN nuk është aq e vështirë sa mund të mendoni. Në fund të fundit, ashtu si me çdo blerje tjetër, thjesht duhet të jeni të vetëdijshëm për dëshirat dhe nevojat tuaja kur zgjidhni një ofrues VPN. Për shembull, doni të përdorni VPN për të zhbllokuar dhe të shijoni përmbajtjen e transmetimit, siç është versioni amerikan i Netflix? Apo thjesht dëshironi më shumë intimitet me një çmim shumë të arsyeshëm?

Për shkak se ne e kuptojmë që përdoruesit Android gjithashtu, kanë kërkesa shumë të ndryshme kur bëhet fjalë për shërbimin e tyre VPN, ne kemi përfshirë tre VPN të shkëlqyera Android më poshtë, të gjitha këto ofrojnë avantazhe të veta. Sigurisht, të tre këta ofrues janë plotësisht të pajtueshëm me Android dhe ofrojnë një aplikacion të shkëlqyeshëm Android.

ExpressVPN: VPN më e mirë gjithëpërfshirëse dhe transmetuese për Android

Sipas mendimit tonë, ExpressVPN është VPN më e mirë gjithëpërfshirëse për Android. ExpressVPN është jashtëzakonisht i shpejtë, ka shumë servera (3000+ serverë në 94 vende) dhe është i thjeshtë për t’u instaluar në Android. Për më tepër, serverët super të shpejtë të ExpressVPN e bëjnë këtë VPN të shkëlqyeshëm për transmetim (dhe madje edhe për shkarkim) në Android. Së bashku me aftësinë e ExpressVPN për të zhbllokuar përmbajtjen e kufizuar me gjeo, siç është versioni amerikan i Netflix (nëse nuk jeni jashtë SH.B.A.), shpejtësitë e tij mbresëlënëse të transmetimit e bëjnë ExpressVPN të përsosur për të gjitha nevojat tuaja argëtuese në Android!

Për më tepër, ExpressVPN është një VPN shumë e sigurt e cila ofron kriptim të shkëlqyeshëm të të dhënave. Kjo është e shkëlqyeshme të dini natyrisht. Në fund të fundit, shumë prej nesh përdorin pajisjet tona (të lëvizshme) Android për t’u lidhur me pikat e nxehta të wifi-ve publike dhe të ngjashme. Këto mund të jenë shumë të pasigurta pa mbrojtje që ofron një VPN e besueshme, siç është ExpressVPN.

NordVPN: VPN e zhbllokimit përfundimtar për Android

Megjithë çmimin e saj të ulët, NordVPN ofron gjithçka që do të prisni nga një VPN premium i vërtetë. Për fillestarët, përdoruesit Android me një pajtim NordVPN mund të zgjedhin nga dy protokollet më të mirë të kriptimit VPN atje: OpenVPN (UDP) dhe OpenVPN (TCP). Për më tepër, NordVPN ofron shpejtësi të mirë dhe një përzgjedhje mbresëlënëse të serverëve (5200+ serverë në 59 vende).

Rrjeti i madh i serverëve të NordVPN vjen shumë i dobishëm gjatë një prej aplikacioneve më të dobishme të NordVPN: anashkalimin e gjeo-kufizimeve dhe censurimin. Në fund të fundit, NordVPN është i shkëlqyeshëm për zhbllokimin e përmbajtjes së bllokuar gjeo-bllok, siç është versioni amerikan i Netflix kur nuk jeni në SH.B.A., ose Google ose aplikacione dhe faqe të tjera kur jeni në Kinë. Shumë vende të ndryshme të serverëve të NordVPN sigurojnë që ju mund të zhbllokoni përmbajtjen nga një mori vendesh të ndryshme. Një nga arsyet që NordVPN është kaq i mirë për zhbllokimin, është për shkak të dy karakteristikave shumë të dobishme që ofron: IP-adresave të dedikuara dhe serverëve të mprehtë. Nëse doni të mësoni më shumë rreth këtyre veçorive, thjesht klikoni në lidhje.

Surfshark: VPN e fundit e buxhetit premium për Android

Një VPN premium për buxhet? A është edhe e mundur? Falë Surfshark ne e dimë se është! Surfshark tregon se kjo formulë e pamundur e cilësisë premium dhe përballueshmërisë mund të aplikohet edhe për Android. Në fund të fundit, Surfshark ofron disa nga protokollet më të besueshëm të kriptimit përreth, ndër të cilët OpenVPN (UDP) dhe OpenVPN (TCP). Këto protokolle janë parë nga shumë ekspertë si dy nga protokollet më të sigurta (nëse jo më të sigurta), më të shpejtë dhe më të efektshëm të kriptimit. Si i tillë, Surfshark ofron shpejtësi të mëdha, qoftë duke kërkuar, transmetuar, shkarkuar apo edhe lojëra. Për më tepër, Surfshark ofron disa veçori të shkëlqyera shtesë, disa prej të cilave zakonisht ofrohen vetëm nga konkurrentët më të çmuar. Për shembull, Surfshark ofron një ndërprerës vrasjeje, IP-adresa statike, lidhje VPN të dyfishta dhe një veçori me listë të bardhë. E gjithë kjo vjen me një çmim prej vetëm 1.99 $ me Surfshark.

Së fundmi, Surfshark është një nga shumë pak ofruesit e VPN (posaçërisht në intervalin e tij të çmimeve) i cili ju lejon të përdorni një abonim në aq pajisje sa dëshironi. Si i tillë, Surfshark ju lejon të shijoni të gjitha avantazhet e një VPN në të gjitha pajisjet tuaja (Android)!

Instalimi i një VPN Android pa përdorur një aplikacion

Shumica e ofruesve të VPN këto ditë ofrojnë aplikime për shumë sisteme të ndryshme operative, përfshirë Android. Sidoqoftë, kjo nuk është e vërtetë për të gjithë ofruesit e VPN. Për më tepër, ju mund të preferoni të instaloni një VPN në ruterin tuaj, sepse doni të lidhni të gjitha pajisjet tuaja (Android) me VPN. Fatkeqësisht, shumë shërbime VPN nuk ofrojnë një aplikacion që e mbështet këtë (ende). Më në fund, ka edhe njerëz që thjesht do të krijojnë një VPN me dorë, për çfarëdo arsye.

Në çdo rast, cilado qoftë arsyeja juaj për të mos përdorur një aplikacion VPN, më poshtë do të gjeni tre mënyra të tjera për të vendosur një lidhje VPN në Android.

Instalimi i një VPN në Android duke ndryshuar cilësimet e rrjetit tuaj

Nëse nuk mund ose nuk doni të instaloni një aplikacion VPN në pajisjen tuaj Android, ekziston një mënyrë tjetër relativisht e thjeshtë për të vendosur një VPN: duke ndryshuar cilësimet e rrjetit tuaj. Kjo metodë vjen në dispozicion nëse VPN juaj nuk ofron një aplikacion të dedikuar Android, për shembull. Lexoni udhëzuesin e shpejtë dhe të thjeshtë më poshtë për të zbuluar se si funksionon kjo metodë.

 1. Merrni një abonim dhe një llogari me ofruesin VPN sipas zgjedhjes tuaj.
 2. Shko te cilësimet e pajisjeve Android.
 3. Shkoni në seksionin në rrjete dhe zgjidhni “VPN”.
 4. Do të arrini në një ekran ku shfaqen të gjitha lidhjet tuaja VPN (kështu që ndoshta nuk ka asnjë të vetme akoma). Kur të keni shtuar një lidhje VPN, gjithashtu mund ta konfiguroni atë nga ky ekran. Në çdo rast, tani për tani thjesht zgjidhni “Shto VPN”.
 5. Tani do të shihni një ekran ku mund të plotësoni detajet e ofruesit tuaj VPN dhe informacionin tuaj të hyrjes. Zakonisht mund të gjesh detajet e VPN në faqen e internetit të ofruesit. Nëse jo, mund të kontaktoni shërbimin e klientit të VPN.
 6. Kur i keni mbushur të gjitha informacionet, thjesht i ruani. Zakonisht kjo bëhet duke zgjedhur pak “ikonë kontrolluese” në këndin e sipërm të djathtë.
 7. Tani lidheni me VPN. Kjo është bërë duke shtypur butonin e vogël të kaloni, duke e bërë atë të kaltër.

Mënyra të tjera për të vendosur një VPN në Android

routerPërveç instalimit dhe vendosjes së një VPN drejtpërdrejt në pajisjen tuaj Android, mund të lidhni pajisjen tuaj me një VPN përmes një pajisjeje tjetër që ka një lidhje VPN. Kjo mund të realizohet duke vendosur një VPN në ruterin tuaj (virtual). Në këtë mënyrë, të gjitha pajisjet (Android) të lidhur me ruterin do të kenë një lidhje VPN, pa pasur nevojë të shkarkoni dhe instaloni ndonjë aplikacion VPN ose të konfiguroni cilësimet e rrjetit në pajisjen tuaj Android (et). Lexoni më poshtë për të mësuar se si funksionon kjo metodë.

Instalimi i një VPN në ruterin tuaj

Instalimi i një VPN në ruterin tuaj nuk është plotësisht pa rrezik. Në fund të fundit, kjo përfshin ndryshimin e pakëz të mashtrimit me firmware-in e routerit tuaj, të quajtur edhe “ndezje”. Nëse kjo nuk është bërë siç duhet, mund të dëmtojë ruterin tuaj. Prandaj, gjithmonë sigurohuni që të ndiqni udhëzimet tona për të shmangur ndonjë çështje madhore.

 1. Së pari, kontrolloni nëse është e mundur të instaloni një VPN në ruterin tuaj të veçantë. Artikulli ynë për ruterat më të mirë VPN ofron ndihmë për këtë.
 2. Flash firmware-in e routerit tuaj dhe instaloni VPN-në tuaj. Për ta bërë këtë, ndiqni këtë udhëzues të dobishëm dhe të gjerë.
 3. Kur keni ndezur firmware-in e routerit tuaj dhe keni instaluar VPN tuaj, thjesht lidhni pajisjen tuaj Android me ruterin. Tani ajo do të lidhet automatikisht me VPN, ashtu si çdo pajisje tjetër e lidhur me ruterin tuaj.

Instalimi i një VPN në një ruter virtual (PC ose Mac)

Nëse nuk mund ose nuk doni të ndezni firmware-in e routerit tuaj, ekziston një mundësi tjetër. Në atë rast ju mund të përdorni kompjuterin tuaj PC ose Mac si një ruter virtual dhe të vendosni VPN në këtë ruter virtual. Kjo do të thotë që kompjuteri juaj në thelb do të veprojë si një ruter aktual për të gjitha pajisjet e lidhur (Android). Kjo nga ana tjetër do të thotë se të gjitha këto pajisje do të lidhen gjithashtu me VPN-në tuaj. Ndiqni udhëzuesin e shpejtë më poshtë për të përdorur këtë metodë.

 1. Instaloni një VPN në kompjuterin tuaj. Kjo zakonisht është vetëm çështje e shkarkimit të një aplikacioni për kompjuterin tuaj ose kompjuterin Mac. Nëse keni probleme, thjesht hidhni një sy seksionit tonë të rishikimit VPN. Këtu do të gjeni shumë vlerësime të VPN, përfshirë udhëzimet e instalimit.
 2. Aktivizoni funksionin e pikës së nxehtë në kompjuterin tuaj. Mënyra se si bëhet kjo ndryshon për kompjuter dhe sistem operativ. Në shumë kompjuterë thjesht do të lundroni në lidhjet e internetit dhe më pas te “cilësimet”, ku do të gjeni një pjesë që quhet “pikë e nxehtë e lëvizshme” ose diçka e ngjashme.
 3. Lidhni pajisjen tuaj Android në këtë pikë të nxehtë. Tani pajisja është e lidhur edhe me VPN-në tuaj.
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map