Konfigurowanie połączenia VPN w systemie Windows 10 (krok po kroku)

Istnieje kilka sposobów konfiguracji VPN na komputerze z systemem Windows 10. W tym artykule omówimy, jak skonfigurować VPN za pomocą ustawień systemu Windows. Jest to przydatne, jeśli chcesz na przykład korzystać z sieci VPN zapewnianej przez pracodawcę.


Prywatność systemu operacyjnego Windows

Wielu dostawców VPN zapewnia specjalne oprogramowanie, które pozwala łatwo i szybko połączyć się z jednym z wielu serwerów VPN. Jednak niektóre sieci VPN, w tym wiele sieci korporacyjnych, nie są dostarczane z własnym oprogramowaniem. Na szczęście system Windows ma funkcję, która umożliwia samodzielne skonfigurowanie połączenia VPN. W tym przewodniku krok po kroku wyjaśnimy, jak skonfigurować połączenie VPN w systemie Windows 10. Czy masz VPN, który oferuje własne oprogramowanie, takie jak ExpressVPN lub CyberGhost? Przewiń w dół, aby uzyskać szybki przewodnik wyjaśniający, jak skonfigurować VPN za pomocą tego oprogramowania.

Krok 1: Uzyskaj prawidłowe dane logowania

Aby skonfigurować połączenie VPN z systemem Windows 10, potrzebujesz odpowiednich danych logowania. W przeciwnym razie nie będziesz mieć dostępu do serwera VPN. Jeśli Twoje połączenie VPN jest organizowane podczas pracy, musisz poprosić szefa o poprawne dane logowania. Czy pracujesz z VPN do użytku prywatnego? Następnie samodzielnie utworzyłeś te dane podczas konfigurowania konta. Dzięki tym informacjom, często składającym się z nazwy użytkownika i hasła oraz ewentualnie określonego adresu serwera, z którym chcesz się połączyć, możesz wykonać trzy poniższe kroki, aby połączyć się z VPN.

Jeśli nie masz jeszcze konta VPN i danych logowania, a szukasz dobrego VPN do ochrony swojego połączenia internetowego, zawsze możesz wypróbować CyberGhost. Ten dostawca jest bardzo tani, ale nadal świetnej jakości. Ponadto mają 45-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, co pozwala wypróbować usługę w pierwszej kolejności.

Krok 2: Otwórz Ustawienia VPN w systemie Windows

Czy chcesz zainstalować VPN na Windows 10? Przede wszystkim musisz upewnić się, że korzystasz z konta Windows z uprawnieniami administratora. Zwykle właściciel komputera ma te prawa. Może on również rozdawać je innym. Jeśli masz tylko jedno konto użytkownika na urządzeniu, z którym pracujesz, automatycznie będziesz mieć te prawa.

Przejdź do menu Start (klikając Logo systemu Windows w lewym dolnym rogu ekranu) i kliknij Ustawienia. Ten przycisk często wygląda jak małe koło zębate. Po otwarciu ekranu „Ustawienia” kliknij Sieć i Internet z menu. Następnie wybierz VPN z listy po lewej stronie ekranu. Obraz po prawej stronie tego tekstu pokazuje, jak to wygląda. Znalazłeś teraz ekran ustawień VPN w systemie Windows i jesteś gotowy, aby dodać połączenie VPN do swojego systemu operacyjnego.

Krok 3: Dodanie połączenia VPN

Czas dodać połączenie VPN. Najpierw kliknij przycisk na górze, który mówi Dodaj połączenie VPN.

Dodaj połączenie VPN w ustawieniach systemu Windows

Pojawi się niebieski ekran. Tutaj możesz wprowadzić dane swojego dostawcy VPN. W niektórych krajach możesz wybrać Dostawca VPN od wielu standardowych dostawców, ale ten przewodnik krok po kroku koncentruje się tylko na Windows (wbudowany) opcja.

Nadaj połączeniu VPN rozpoznawalną nazwę pod Nazwa połączenia. Możesz na przykład wybrać opcję „Praca z siecią VPN”, jeśli potrzebujesz jej tylko do czynności związanych z pracą.

Dodaj połączenie VPN do ustawień niebieskiego ekranu systemu WindowsPod Nazwa lub adres serwera, wprowadź adres IP lub adres URL serwera VPN. Informacje te są dostarczane przez dostawcę połączenia, np. Twój szef.

Pod Typ VPN, wybierz protokół VPN, którego chcesz użyć. W większości przypadków możesz wybrać Automatyczny opcja tutaj. Aby uzyskać więcej informacji na temat protokołów VPN, przeczytaj nasz artykuł na ten temat.

Pod Rodzaj informacji logowania możesz określić sposób logowania. W większości przypadków wymaga to podania nazwy użytkownika i hasła. Alternatywy obejmują logowanie za pomocą karty inteligentnej lub certyfikatu.

Pod Nazwa Użytkownika i Hasło, wypełnij niezbędne dane do logowania.

Uwaga: najbezpieczniej jest, aby komputer nie zapamiętywał danych logowania, jeśli korzystasz z komputera publicznego. Zapisuj dane tylko wtedy, gdy Twój komputer nie może być używany przez nieznajomych i jest dobrze chroniony!

Po zakończeniu wprowadzania wszystkich niezbędnych danych kliknij Zapisać.

Krok 4: Łączenie z serwerem VPN

Korzystanie z menu VPN w Ustawienia (zgodnie z opisem w kroku 1) możesz teraz wybrać dodane połączenie VPN z wyświetlonej listy i połączyć się z tym serwerem VPN. Teraz masz bezpieczne połączenie i możesz bezpiecznie i prywatnie uzyskać dostęp do Internetu.

Zaawansowane ustawienia

Po dodaniu połączenia VPN będziesz mieć dodatkowe opcje oprócz wyłączania i włączania VPN. Możesz na przykład skonfigurować serwer proxy. Aby to zrobić, przejdź do menu zaawansowanego. Można to zrobić, wykonując ponownie krok 2, klikając połączenie VPN, które chcesz zmienić, i wybierając Zaawansowane opcje. Zmień te ustawienia tylko, jeśli masz absolutną pewność, co robisz. System Windows i dostawca VPN już współpracują, aby zapewnić bezpieczne połączenie. Dlatego, zwłaszcza jako początkujący, nie musisz zmieniać żadnych zaawansowanych ustawień, aby być chronionym online.

Ustawienia VPN w systemie Windows za pośrednictwem powiadomień

Aby szybko i łatwo uzyskać dostęp do sekcji VPN w ustawieniach, możesz postępować zgodnie z instrukcjami opisanymi w kroku 2, ale możesz także kliknąć Powiadomienia (dymek informacyjny) w prawym dolnym rogu paska zadań. Zrzut ekranu powyżej pokazuje, jak wygląda ten ekran. Kliknij VPN i przejdziesz bezpośrednio do ekranu Ustawienia VPN.

Oprogramowanie VPN na Windows 10

Korzystanie z VPN za pomocą ustawień w systemie Windows 10 może być bardzo przydatne. W końcu system Windows automatycznie łączy Cię z serwerem VPN, więc nie musisz ręcznie włączać VPN za każdym razem. Ponadto umożliwia zdalne i bezpieczne połączenie z siecią prywatną. Pomyśl na przykład o ludziach pracujących z domu za pomocą serwera VPN, aby zapewnić im dostęp do wszystkich dokumentów i innych plików w sieci firmowej.

Jednak połączenie VPN z systemem operacyjnym nie zawsze jest wygodne. Jeśli korzystasz z płatnego dostawcy VPN, takiego jak NordVPN lub prywatny dostęp do Internetu, zalecamy skorzystanie z dołączonego oprogramowania. Programy te często obsługują dodatkowe protokoły VPN, używają własnych serwerów DNS, aby zapobiegać wyciekom DNS, i mają przełącznik zabicia, który automatycznie interweniuje w przypadku zerwania połączenia VPN. Innymi słowy, jeśli użyjesz oprogramowania VPN zamiast logować się do serwera VPN za pośrednictwem systemu Windows, będziesz bardziej bezpieczny.

Konfigurowanie sieci VPN w systemie Windows za pomocą oprogramowania VPN: przewodnik krok po kroku

Instalacja VPN w systemie Windows 10 przy użyciu oficjalnego oprogramowania VPN jest bardzo łatwa i przebiega następująco:

Zainstaluj VPN krok po kroku

 1. Utwórz konto na stronie VPN. Przejdź do oficjalnej strony żądanego dostawcy VPN (np. Strona CyberGhost) i wybierz żądaną subskrypcję. Wykonaj kroki, aby kupić subskrypcję i utworzyć konto.
 2. Pobierz oprogramowanie VPN z oficjalnej strony internetowej. Często Twój dostawca prześle Cię do pobrania zaraz po wykupieniu subskrypcji.
 3. Zainstaluj oprogramowanie VPN. Po pobraniu pliku instalacyjnego możesz go kliknąć i postępować zgodnie z instrukcjami, aby zainstalować oprogramowanie VPN na komputerze.
 4. Zaloguj się do oprogramowania z twoim kontem. Często jest to kwestia wypełnienia kombinacji nazwy użytkownika i hasła utworzonych w kroku 1.
 5. Wybierz żądany serwer VPN (opcjonalny). W zależności od tego, co chcesz robić online, możesz wybrać odpowiednią lokalizację serwera. Możesz na przykład wybrać amerykański serwer, aby oglądać amerykańską wersję Netflix lub odblokować Skype, Facebook lub inne usługi, które mogą być cenzurowane w twoim kraju. Jeśli nie masz na myśli konkretnego celu innego niż bezpieczne przejście do trybu online, możesz po prostu wybrać najbliższy serwer.
 6. Włącz VPN. Większość programów VPN ma duży przycisk zasilania, który włącza VPN jednym kliknięciem. W rzeczywistości, jeśli pominiesz krok 5, oprogramowanie prawdopodobnie automatycznie wybierze najbliższy lub najszybszy serwer.

Dlaczego warto korzystać z VPN w systemie Windows 10?

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie korzystają z VPN. Oto najczęstsze:

 • Szyfrowanie danych w celu dodatkowej ochrony przed hakerami i cyberprzestępcami (a także innymi osobami podsłuchującymi, takimi jak rządy i firmy);
 • Bezpieczne korzystanie z sieci publicznych;
 • Dostęp do usług, z których można korzystać tylko w sieci firmy lub instytucji;
 • Ukrywanie prawdziwej lokalizacji i adresu IP;
 • Anonimowe pobieranie torrentów;
 • Ominięcie regionalnych blokad np. Niektórych usług filmowych (Netflix) lub sieci społecznościowych;
 • Omijanie cenzury w kraju;
 • Zwiększenie prędkości połączenia z innym serwerem.

Konfigurowanie sieci VPN na komputerze z systemem Windows 10 jest zawsze dobrym pomysłem. Prawdopodobnie używasz urządzenia do wielu codziennych czynności w Internecie. Dzięki VPN będziesz chroniony podczas wszystkich tych działań, jednocześnie zwiększając prywatność i swobodę w Internecie.

Jeśli nie masz jeszcze sieci VPN i chcesz ją wykorzystać do zabezpieczenia swojej prywatnej sieci, masz kilka opcji. Możesz chcieć prywatnego dostawcy VPN. Jeśli nie masz pojęcia, od czego zacząć, spójrz na naszych 5 najlepszych dostawców VPN. Ta lista może pomóc, gdy próbujesz dokonać wyboru.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map