Vše, co potřebujete vědět o spywaru | VPNOpřehled

Spyware je jedním z nejstarších typů malwaru a je i nadále jedním z nejnebezpečnějších. Jak již název napovídá, spyware je určitý typ softwaru, který vás špehuje, když používáte počítač. Je důležité znát možné známky spywaru, abyste mohli problém rozpoznat a podniknout kroky. Čtěte dále a dozvíte se více o tom, co je to spyware, co dělá a jak můžete před tím zařízení chránit.

Co je to spyware?

Spyware notebookSpyware je typ škodlivého softwaru, který infikuje vaše zařízení, sleduje vaši online aktivitu a shromažďuje vaše osobní informace bez vašeho vědomí nebo souhlasu. Shromažďuje tyto informace mnoha způsoby, například zachycením úhozů, e-mailových adres, údajů z webových formulářů a čísel kreditních karet. Mezi běžné příznaky patří špatný výkon systému, aplikace, které často zamrzají, problémy se zaváděním počítače a potíže s připojením k internetu.

Existují různé typy spywaru, například:

Ukradače hesel

Tento typ spywaru shromažďuje hesla z infikovaných zařízení. Patří sem hesla uložená ve webových prohlížečích a přihlašovací údaje pro váš počítač.

Bankovní trojské koně

Spyware, který zaznamenává přihlašovací údaje od bank a jiných finančních institucí, jako jsou makléřství nebo digitální peněženky. Trojské koně vyhledávají bezpečnostní chyby v prohlížečích a zasahují do webových stránek a transakcí, aniž by o tom uživatel nebo instituce věděla.


Infostealisté

Druh spywaru, který prohledává infikovaná zařízení z hlediska informací, jako jsou uživatelská jména, hesla, historie prohlížeče, soubory protokolu, dokumenty nebo mediální soubory. Software poté tyto informace přenese na jiný server nebo je uloží na vašem PC, kde k nim mohou hackeři přistupovat.

Keyloggery

Tento typ spywaru, který se někdy nazývá monitory systémů, zaznamenává aktivitu vašeho počítače. Může sledovat vaše úhozy, navštívené weby, historii vyhledávání a e-mailovou korespondenci. Často také pořizuje screenshoty vaší činnosti. Některé druhy keyloggerů mohou také shromažďovat informace z jiných připojených zařízení, jako jsou tiskárny.

Jak časté je spyware?

Spyware je extrémně běžný typ kybernetického útoku, i když v posledních letech se poněkud snížil, protože ransomware a kryptomining se rozšířily..

Jeden z deseti amerických spotřebitelů zažil kybernetický útok na jejich domácí počítač, ačkoli spyware se nyní řadí pod ransomware, kryptominaci a další běžné formy malwaru.

Jaká jsou rizika?

S spywarem jsou spojena dvě hlavní rizika. Největším problémem je, že spyware ukradne osobní údaje a může vás vystavit riziku krádeže identity. Může přistupovat k vaší historii prohlížení, e-mailovým účtům a přihlašovacím údajům pro účty online bankovnictví a nakupování a účty sociálních médií. Toto je více než dostatek informací k odcizení vaší identity. Pokud spyware získá informace o vaší bankovní nebo kreditní kartě, může tyto informace použít k nákupu vašeho jména nebo k prodeji vašich dat jiným stranám..

Kromě toho může spyware způsobit značné poškození počítače a dalších zařízení. To může vyčerpat paměť vašeho počítače a způsobit, že běží pomalu, zamrznout, selhání nebo dokonce přehřátí. Spyware může také změnit výsledky vyhledávače, změnit domovskou stránku a nastavení nebo doručit škodlivé weby do vašeho prohlížeče.

Jak spyware infikuje váš počítač?

Existuje mnoho různých způsobů, jak může spyware infikovat vaše zařízení. Zde jsou některé z nejčastějších:

Soubory ke stažení

Při stahování z disku web nebo vyskakovací okno automaticky stáhne spyware do vašeho zařízení. Mohlo by se zobrazit upozornění s názvem softwaru a vyžadováním povolení k jeho instalaci, ale v mnoha případech není žádné varování vůbec.

Stažení softwaru

Některá internetová stahování softwaru, zejména aplikace pro sdílení souborů, mohou do zařízení instalovat také spyware. To je nejčastější u bezplatných verzí softwaru, které si obvykle musíte koupit.

Falešné programy proti spywaru

V některých případech je spyware maskován jako antispywarový program. Tyto programy vás přesvědčí, že detekují a odstraní spyware z vašeho počítače. Po jejich spuštění se zobrazí zpráva, že váš počítač je čistý, i když ve skutečnosti nainstalovali spyware. Pokud se pokusíte program odebrat, spyware zůstane v počítači.

Odkazy nebo přílohy

Spyware, stejně jako většina ostatních typů malwaru, lze odeslat odkazem nebo e-mailovou přílohou. Nikdy neklikejte na neznámý odkaz nebo přílohu ani neotevírejte e-mail od neznámého odesílatele. V opačném případě by mohlo dojít ke stažení a instalaci spywaru do počítače. Kliknutím na škodlivé odkazy můžete také infikovat zařízení červem. Tyto červy se používají k šíření škodlivého softwaru pomocí sítě, ke které je zařízení připojeno.

Spyware mobilního zařízení

Některé typy spywaru cílí na mobilní zařízení. Tento typ spywaru infikuje zařízení iPhone a Android při instalaci aplikace, která má škodlivý kód. Některé z těchto aplikací jsou legitimní, ale byly změněny tak, aby obsahovaly malcode, jiné jsou škodlivé a některé mají falešné odkazy ke stažení.

Co mám dělat, když na svém zařízení detekuji spyware?

Spyware může být velmi obtížně detekovatelný. Mezi varovné signály patří: nadměrný počet vyskakovacích oken, váš prohlížeč vás spontánně přesměrovává a mění se domovská stránka vašeho prohlížeče. Dalším běžným znakem je, že počítač je při spouštění, otevírání programů nebo ukládání souborů extrémně pomalý.

Pokud máte podezření, že v zařízení je spyware, musíte jej okamžitě odebrat. Budete si muset zakoupit výkonný program kybernetické bezpečnosti, který má pokročilé možnosti odstraňování spywaru. Tento typ programu odstraňuje spyware ze zařízení a opravuje všechny změněné soubory nebo nastavení.

Po odstranění spywaru se obraťte na svou banku, společnost vydávající kreditní karty a další finanční instituce a upozorněte je, že váš účet může být ohrožen. V těchto případech budete možná muset požádat o nový bankovní účet nebo číslo kreditní karty. V některých případech budete možná muset kontaktovat také orgány činné v trestním řízení.

Jak mohu zabránit spywaru?

Pokud máte zařízení, které se připojuje k internetu, vždy existuje riziko spywaru a dalších druhů malwaru. Existuje však několik kroků, kterými můžete snížit riziko napadení zařízení spywarem. Zde je několik způsobů, jak můžete chránit zařízení před spywarem:

Použijte program Anti-Spyware

Na trhu existuje mnoho antispywarových programů, které prohledají váš počítač a detekují veškerý spyware. Je však důležité zajistit, aby jste si zakoupili program na ochranu proti spywaru od renomovaného poskytovatele internetového zabezpečení. Někdy je spyware maskován jako antispywarové nástroje, proto je důležité použít spolehlivého poskytovatele. Jakmile program zakoupíte, nezapomeňte jej pravidelně aktualizovat, abyste dosáhli maximální efektivity.

Upravte zabezpečení prohlížeče

Mnoho prohlížečů vám umožňuje upravit možnosti zabezpečení na stupnici od nízké po vysokou. Zjistěte, jaké možnosti jsou pro váš konkrétní prohlížeč. Některé prohlížeče mohou dokonce fungovat jako brána firewall proti instalaci souborů cookie a nežádoucím činnostem.

Nedůvěřujte vyskakovacím oknům

Reklamy a nabídky, které se objevují v vyskakovacích oknech, mohou často obsahovat viry nebo spyware. Některé z těchto vyskakovacích oken tvrdí, že váš počítač obsahuje virus nebo tvrdí, že jde o rozšíření, které zlepšuje váš online zážitek. Neklikejte na „Souhlasím“ nebo „OK“, abyste vyskakovací okno zavřeli, místo toho klikněte na červené „X“.

Procvičujte bezpečnost na internetu

Stejně jako u jiných druhů malwaru je spyware často dodáván v odkazu nebo příloze. Dávejte pozor na e-maily od neznámých odesílatelů a nikdy neklikejte na odkazy nebo přílohy, pokud nevíte, co jsou.

Závěrečné myšlenky

Výskyt spywaru klesá, i když je pro společnosti stále významnou hrozbou. Spyware je obzvláště nebezpečný, protože může získat vaše důvěrné informace. Tyto údaje pak mohou použít k odcizení vaší identity nebo k účtování drahých poplatků za vaše účty.

Pokud používáte zařízení, které se připojuje k internetu, vždy existuje určité riziko malwaru. Přijetím nezbytných opatření však můžete chránit sebe i své zařízení před spywarem.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me