Co jsou vlastně počítačové viry? | Přehled VPN

Jednou z nejničivějších forem malwaru je počítačový virus. Tento druh malwaru může zničit vaše data, infikovat vaše soubory a vážně poškodit váš počítač. Viry mají také schopnost šířit se sami a infikovat jiné počítače. Zde je vše, co potřebujete vědět o počítačových virech a o tom, co můžete udělat, abyste jim zabránili.


Co je to počítačový virus?

Přenosný počítač ComputervirusPočítačový virus je typ malwaru, který se dokáže sám replikovat. To znamená, že viry se mohou šířit do jiných souborů a programů bez souhlasu uživatele.

Počítačové viry se mohou šířit různými způsoby. Mohou se skrývat v e-mailových přílohách, infikovaných webech, spustitelných souborech nebo vyskakovacích reklamách. Jednotky USB a další vyměnitelná paměťová zařízení mohou navíc obsahovat viry a šířit je do počítače. Některé viry se začnou replikovat, jakmile se dostanou do vašeho zařízení, a jiné vyžadují aktivaci virového kódu. Přestože antivirový software může chránit váš počítač před viry, jeho účinnost je omezená. V současné době existuje mnoho virů, které se mohou vyhnout antivirovému softwaru, a proto je detekování malwaru náročnější.

Běžné typy virů

 • Virus zaváděcího sektoru: Virus, který infikuje hlavní spouštěcí záznam počítače a často se šíří prostřednictvím vyměnitelných úložných zařízení a médií. Obvykle je obtížné odstranit a často vyžaduje přeformátování celého pevného disku.
 • Přepsat virus: Virus, který infikuje vaše soubory a ničí je. Jediným způsobem, jak jej odstranit, je odstranit všechny infikované soubory, což má za následek ztrátu dat v nich obsažených. Přepisování virů se nejčastěji šíří prostřednictvím e-mailů.
 • Rezidentní virus: Tento druh viru je vložen do paměti počítače. Pokud je původní virus odstraněn, jeho kopie může zůstat v paměti počítače. Poté může být aktivován, když váš operační systém provádí určité funkce. Protože se tyto viry skrývají v paměti RAM, antivirový software je často nezjistí.
 • Virus infikující soubory: Virus, který přepíše nebo vloží infikovaný kód do spustitelných souborů. Když je infikovaný soubor otevřen, virus jej přepíše nebo zničí. Viry infikující soubory se mohou také rozšířit do operačního systému počítače nebo dokonce přeformátovat pevný disk.
 • Makro virus: Virus napsaný ve stejném jazyce makra jako softwarové programy, jako je Microsoft Office. Do těchto dokumentů a datových souborů vložili škodlivý kód, který se spustí při otevření souborů. Virus potom může infikovat všechny dokumenty uživatele, pozměnit je nebo je nečíst. Virus se šíří, pokud uživatel sdílí infikovaný dokument.

Jak časté jsou viry?

Viry jsou velmi rozšířenou formou malwaru, který ovlivňuje domácí počítače. Zpráva o zpravodajství zabezpečení společnosti Microsoft a spotřebitelské zprávy zjistily, že ve Spojených státech zažilo v posledních dvou letech počítačový virus přes 16 milionů domácností. Odhaduje také, že téměř 40% amerických domácností obsahuje zařízení infikovaná viry. Ve skutečnosti zpráva uvádí, že 57% veškerého škodlivého softwaru ovlivňujícího Američany byly počítačové viry.

V posledních letech se viry a další formy malwaru stále více zaměřují na vlády, zdravotnické organizace a podniky. Asi 75% amerických zdravotnických organizací a 63% amerických společností zažilo v roce 2016 nějakou formu útoku malwaru.

Jak viry infikují váš počítač?

Virus může infikovat váš počítač mnoha různými způsoby. Zde jsou některé z nejčastějších způsobů:

Nevyžádané e-maily a přílohy

Počítačové viry se často šíří e-mailem. K tomu může dojít otevřením přílohy e-mailu nebo v některých případech pouhým prohlížením e-mailu. Některé viry jsou dodávány také v těle HTML e-mailu. Výsledkem je, že mnoho e-mailových služeb zakáže HTML, dokud nepotvrdíte, že znáte odesílatele.

Okamžité zprávy

K šíření virů lze použít služby okamžitých zpráv, jako jsou Skype a Facebook Messenger. Nejběžnější metodou je odeslání infikovaného odkazu v chatové zprávě. Lidé s větší pravděpodobností kliknou na odkaz od někoho, koho znají, a vývojáři virů si toho dobře uvědomují.

Služby sdílení souborů

Dropbox, SharePoint a další služby sdílení souborů jsou dalším prostředkem šíření virů. Pokud uživatel nahraje infikovaný soubor na účet pro sdílení souborů, virus se rozšíří na kohokoli jiného s přístupem k tomuto účtu. Disk Google a některé další služby sice skenují viry, ale skenují pouze soubory menší než 25 MB.

Falešné antivirové soubory ke stažení

Někdy se počítačoví zločinci uchýlí k zasílání vyskakovacích reklam trikům uživatelů, aby si mysleli, že jejich počítač obsahuje virus. Trvají na tom, aby si uživatel stáhl svůj antivirový program, aby virus odstranil. Antivirové stahování je však falešné a ve skutečnosti infikuje počítač uživatele virem.

Nepatížený software

Termín nepatřící software označuje software, který není aktuální. Vývojáři často vydávají aktualizace zabezpečení, aby opravili zranitelnosti softwaru, a je nezbytné tyto aktualizace skutečně nainstalovat. Počítačoví zločinci často využívají těchto chyb zabezpečení k infikování počítačů viry a jiným malwarem.

Jaké jsou některé příznaky počítačového viru??

Existují určité varovné signály, které naznačují, že počítač může mít virus. Pokud se rychlost vašeho počítače zpomalí nebo váš počítač často zamrzne nebo havaruje, je vhodné tento problém dále prozkoumat. Mezi další možné virové příznaky patří vyskakovací zprávy o chybějících souborech, vzhled dalších souborů nebo ztráta souborů a e-maily, které se zobrazují ve vaší odeslané složce, kterou jste neodeslali. Náhle se mohou vyskytnout problémy s hardwarem nebo příslušenstvím nebo se může stát, že počítač bude provádět příkazy samostatně. To jsou některé běžné příznaky, že váš počítač může mít virus.

Co mám dělat, když má počítač virus?

Pokud počítač obsahuje virus, je třeba provést několik kroků. Kroky se budou lišit v závislosti na tom, zda máte PC nebo Mac.

Jak odebrat virus z PC

 1. Vstupte do nouzového režimu: Vypněte počítač a znovu jej zapněte a při spouštění podržte stisknuté tlačítko F8. Zobrazí se nabídka Rozšířené možnosti spuštění a měli byste vybrat možnost Nouzový režim se sítí.
 2. Použijte nástroj Vyčištění disku: Pomocí tohoto nástroje můžete odstranit všechny vaše dočasné soubory. Chcete-li to najít, začněte kliknutím na nabídku Start, poté na Programy, Příslušenství, Systémové nástroje a nakonec na Vyčištění disku. V seznamu Soubor k odstranění vyberte možnost Dočasné soubory a pokračujte v jejich mazání.
 3. Stáhněte si antivirový program: Chcete-li získat další ochranu, stáhněte si antivirový program v reálném čase, jako je AVG Antivirus ZDARMA, a on-demand scanner, jako je Microsoft Safety Scanner..
 4. Spusťte skenování: Začněte spuštěním skeneru na vyžádání a poté spusťte skener v reálném čase. Pravděpodobně bude jeden z těchto programů schopen detekovat virus a odstranit jej. Pokud kontroly selhají k odstranění viru, musíte jej odstranit ručně. Můžete to udělat sami pomocí registru systému Windows, ale často je bezpečnější najmout odborníka v oblasti IT, který vám pomůže.

Jak odebrat virus z Mac

 1. Spusťte monitor aktivity: Pomocí nástroje Sledování aktivity vyhledejte kompromitovanou aplikaci a vyhledejte malware, jako je MacDefender nebo MacSecurity. Když najdete malware, klikněte na Ukončit proces a ukončete Monitor aktivity.
 2. Přesuňte Malware do koše: Po ukončení sledování aktivity otevřete složku Aplikace. Přesuňte malware do koše a vyprázdněte jej.
 3. Kontrola aktualizací: Zkontrolujte, zda je váš software a aplikace aktuální. Pokud existují opravy operačního systému nebo aktualizace Apple, nainstalujte je okamžitě.

Jak mohu chránit svůj počítač před viry?

K ochraně počítače a zařízení před viry a jinými druhy malwaru můžete podniknout mnoho různých kroků.

 • Nainstalujte antivirový software: Ujistěte se, že instalujete antivirový software od renomované společnosti a neustále jej aktualizujte.
 • Aktualizujte svůj počítač a software: Vždy nainstalujte aktualizace počítače a softwaru, pokud jsou k dispozici. Tyto aktualizace často opravují slabiny zabezpečení ve vašem operačním systému a softwaru.
 • Neotevírejte podezřelé e-maily nebo přílohy: Odstraňte nebo označte podezřelé e-maily jako spam a neotevírejte je. Měli byste také vybrat poskytovatele e-mailu, který před otevřením prohledá všechny přílohy.
 • Nainstalujte aplikace Anti-Malware: Kromě antivirového softwaru zvažte použití antivirového programu. Tyto aplikace pravidelně prohledávají počítač, zda neobsahují viry, spyware a další malware.
 • Nainstalujte bránu firewall: Brána firewall monitoruje internetový a síťový provoz a může pomoci blokovat potenciální hrozby.
 • Zapněte ve svém prohlížeči nastavení ochrany osobních údajů: Nezapomeňte zapnout nastavení ochrany osobních údajů v prohlížeči a použijte blokování vyskakovacích oken. Pravidelně byste také měli vymazat mezipaměť a historii prohlížení.

Závěrečné myšlenky

V posledních letech kybernetičtí zločinci stále více používají viry k cílení na podniky, zdravotnické organizace a vlády. Tyto viry mohou narušit data, poškodit činnost organizace a zničit základní informace.

I přes tento trend zůstávají počítačové viry pro uživatele osobních počítačů stále hlavní hrozbou kybernetické bezpečnosti. Mohou být velmi destruktivní a často ničit data nebo vážně poškodit počítače. Z těchto důvodů si uživatelé počítačů musí být vědomi této hrozby malwaru a podniknout kroky k ochraně svých zařízení před viry.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me