Co jsou trojské koně a jak se můžete chránit?

Trójští koně jsou typem malwaru, který se zdá jako legitimní program pro uživatele triků. Když však uživatel program stáhne, Trojan infikuje jejich systém. Odvozují své jméno z řecké mytologie. Existuje mnoho různých druhů trojských koní, které mohou provádět celou řadu škodlivých činností. Co potřebujete vědět o trojských koních a o tom, jak před nimi můžete chránit svá zařízení.


Co jsou to trojské koně?

Trójský nebo trojský kůň je běžná forma malwaru, která se maskuje jako legitimní část softwaru. Nejedná se o skutečné viry, protože se nemohou šířit samy. Místo toho je uživatel stáhne a věří, že jsou legitimním nástrojem nebo programem.

Jakmile je Trojan v počítači, existuje mnoho různých druhů škodlivých akcí, které může podniknout. Zde jsou některé z nejčastějších typů trojských koní:

 • Trojan-Downloader: Virus, který stahuje a instaluje malware.
 • Trojan-kapátka: Programy, které hackeři používají k instalaci virů. Antivirový software je obvykle nezjistí.
 • Ransomware: Trojan, který šifruje vaše data, takže k nim již nebudete mít přístup. Kybernetický zločin pak požaduje, abyste zaplatili výkupné výměnou za dešifrovací klíč. Ne vždy však poskytují klíč a je velmi obtížné nebo nemožné dešifrovat vaše data bez něj.
 • Trojan-Banker: Malware, který ukradne vaše finanční informace, jako jsou informace o kreditních kartách a účty online bankovnictví.
 • Trojan Rootkits: Programy, které skrývají vybrané aktivity v počítači a zabraňují detekci malwaru. To znamená, že malware se může na vašem počítači spouštět déle, než si uvědomíte, že je něco špatně.
 • Zadní trojan: Toto je obzvláště běžná forma trojského koně. Poskytuje počítačovým zločincům vzdálený přístup k vašemu počítači, aby nad ním měli kontrolu. To znamená, že hackeři mohou odesílat, přijímat nebo mazat soubory, manipulovat s vašimi daty, restartovat počítač a mnoho dalšího. Hackeři je někdy používají k vytvoření celé sítě počítačů „Zombie“ zvaných Botnet a páchání kybernetických zločinů.
 • Trojan-FakeAV: Tyto typy trojských koní se jeví jako antivirový software. Tvrdí, že ve vašem počítači jsou bezpečnostní hrozby, a nabízejí za to, že je za poplatek odstraní. Hrozby opravdu neexistují a ve skutečnosti se programy snaží vydírat peníze od vás.

Jaká jsou rizika trojských koní??

Existují desítky různých druhů trojských koní a škody, které způsobí, se velmi liší. Ransomware Trójské kone mohou vaše data šifrovat, takže je nelze obnovit. Jiné typy trojských koní mohou ukrást vaše hesla, zničit nebo odstranit vaše soubory nebo deaktivovat antivirové programy a programy brány firewall. Trojské koně mohou také nainstalovat keyloggery, které detekují vaše stisknutí kláves a mohou dešifrovat vaše přihlašovací údaje pro online účty.

Počítačoví zločinci mohou také použít trojské koně k převzetí počítače a jeho dálkové ovládání, aby mohli provádět své nabídky. Hackeři tak mohou přistupovat ke všem vašim souborům a účtům, ukrást vaši identitu nebo dokonce použít počítač k provádění kybernetických útoků.

Trojské koně jsou neuvěřitelně nebezpečným typem malwaru a počítačoví zločinci je mohou používat k mnoha různým škodlivým účelům. Kromě toho jsou uživatelé velmi obtížně detekovatelní a antivirový software jim často chybí.

Jak trojské koně infikují váš počítač?

Počítač trojského koněTrójští koně se maskují jako legitimní programy a infikují počítače, když je uživatel stáhne. Často se zobrazují jako přílohy e-mailů od důvěryhodných organizací nebo kontaktů z vašeho seznamu kontaktů. Hacker pomocí těchto jmen se snaží přesvědčit vás, abyste otevřeli odkazy, soubory nebo webové stránky. Trójské koně lze také zamaskovat jako stahování her zdarma, webové stránky, nástroje prohlížeče nebo aplikace. Po stažení programu se Trojan nainstaluje a spustí, kdykoli je počítač zapnutý. Trójské koně se nerozšíří samy o sobě a obvykle vyžadují, aby si uživatel stáhl falešný program. Můžete jim zabránit v infikování počítače tak, že nikdy neotevřete soubor ani nestáhnete program, který neznáte.

Co mám dělat, když trojské koně infikují můj počítač?

Dva hlavní způsoby, jak můžete odstranit trojské koně z vašeho počítače, jsou software pro odstranění trojského koně nebo manuální odstranění malwaru.

Mnoho antivirových společností nabízí v rámci svých služeb odstraňovače trojských koní. Jednou z možností je Avast Free Antivirus, který má bezplatný odstraňovač trojských koní. Tento program identifikuje všechny trojské koně ve vašem počítači nebo zařízení a odstraní je za vás. Některé další společnosti, které nabízejí nástroje pro odstranění trójských koní, jsou MalwareFox a Bitdefender.

Pokud dáváte přednost ručnímu odstranění trojského koně, je třeba podniknout řadu kroků. Pokud je váš systém napaden trojským koněm, často se zobrazí chyba DLL. Můžete zkopírovat chybu a provést nějaký online průzkum, který vám pomůže identifikovat postižený soubor exe. Dále je třeba zrušit funkci obnovení systému a restartovat počítač. Po restartu stiskněte klávesu F8 a vyberte Nouzový režim. Poté otevřete ovládací panel a odeberte trojské koně. Posledním krokem je otevření složky Windows System a smazání zbývajících programových souborů.

Jak mohu chránit svá zařízení před trojskými koni?

Stejně jako u jiných forem malwaru můžete i zde udělat několik věcí, abyste chránili počítač a zařízení před trojskými koni. Zde jsou nejdůležitější:

 • Nikdy neotevírejte přílohu ani nestahujte program, pokud přesně nevíte, o co jde. To platí pro všechny druhy malwaru, ale trojské koně jsou zvláštním případem, protože vyžadují, aby uživatel infikoval váš počítač..
 • Chcete-li se dále chránit před trojskými koni a jiným malwarem, použijte antivirový software od důvěryhodné společnosti. Můžete si vybrat ten, který obsahuje odstraňovač trojských koní, který prohledá váš systém, aby se ujistil, že jste si Trojan omylem nestáhli, a pokud bude detekován, odebere je z vašeho počítače. Počítač pravidelně kontrolujte. Bitdefender se nám líbí jako společnost poskytující dobrý antivirový software.
 • Udržujte svůj software aktuální, včetně operačního systému a prohlížeče. Počítačoví zločinci často identifikují zranitelná místa v softwarových programech a využívají je k instalaci malwaru. Výrobci softwaru často vydávají aktualizace, které řeší tyto chyby zabezpečení, takže je nezbytné stahovat aktualizace, pokud jsou k dispozici.
 • Udržujte připojení k Internetu v bezpečí pomocí brány firewall. Tyto programy pracují na blokování nevyžádaných připojení a mohou zabránit trojským konům. Uživatelé systému Windows mají přístup k bráně Windows Firewall a musí se ujistit, že je zapnutá, aby byla zajištěna zvýšená ochrana.

Závěrečné myšlenky

Trojské koně jsou neuvěřitelně rozmanitý druh malwaru, který může ve vašem počítači provádět mnoho různých druhů škodlivé činnosti. Tyto činnosti mohou zahrnovat odcizení vašich finančních informací, protokolování úhozů kláves, nebo dokonce přeměnu počítače na zombie řízeného zločinci.

Přestože je uživatelé často stahují, může také podniknout kroky k zabránění trojských koní. Uplatněním základních bezpečnostních opatření a použitím antivirového softwaru s odstraňovačem trojských koní můžete výrazně snížit riziko infekce trojskými koni.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me