Co jsou keyloggery a jak se můžete chránit?

Keyloggery jsou dnes stále častěji používaným typem škodlivého softwaru. Tyto programy zaznamenávají každý stisk klávesy a hackeři mohou pomocí těchto dat dešifrovat vaše hesla a další důvěrné informace. Bohužel, keyloggery jsou velmi obtížné odhalit. To znamená, že vaše informace mohou být na dlouhou dobu ohroženy, aniž byste o nich věděli. Přečtěte si další informace o tom, co jsou keyloggery, jak fungují a jak jim můžete zabránit v přístupu k vašemu počítači.


Co je Keylogging?

Keylogger Hacker LookingglassKeylogger, neboli logger kláves, je program, který běží nepřetržitě na vašem počítači a zaznamenává každý stisk klávesy. Někteří rodiče nebo zaměstnavatelé je používají ke sledování online aktivit svých dětí nebo zaměstnanců, ale počítačoví zločinci je používají k odcizení údajů o lidech. V jiných případech hackeři používají keyloggery ke špionážním podnikům a vládám a přístupu k jejich datům.

Jakmile keylogger sleduje vaše stisknutí kláves, informace se odešlou do databáze hackerů online. Zde hackeři třídí data a mohou zjistit vaše uživatelské jméno a heslo pro vaše finanční a online nákupní účty.

Keyloggery nezpomalují počítače uživatelů, což ztěžuje jejich detekci. Někteří se dokonce vložili do operačního systému. Tyto typy keyloggů se nazývají viry rootkitů. Jiné druhy keyloggerů ovlivňují prohlížeče, aplikace a webové stránky, čímž ohrožují každého, kdo je používá.

Existuje několik různých druhů keyloggerů, které mohou hackeři použít. Hardwarové verze jsou malá zařízení umístěná mezi klávesnicí a počítačem pro zachycení stovek úhozů. Je však nepravděpodobné, že by někdo zasadil jeden ve vaší domácnosti. Verze softwaru jsou mnohem větší hrozbou pro uživatele. Softwarové keyloggery se vkládají do vašeho počítače, aplikací nebo prohlížeče.

Jak běžné jsou keyloggery?

Škodliví keyloggové jako Zeus Trojan se stávají mnohem běžnějšími. Ve skutečnosti zpráva společnosti Symantec odhalila, že téměř 50% malwaru nepoškozuje počítače, ale používá se ke shromažďování osobních údajů..

Přesné statistiky je obtížné dosáhnout, ale výzkumník SANS Institute John Bambenek odhaduje, že přibližně 10 milionů počítačů ve Spojených státech je infikováno škodlivým softwarem pro keylogging. Společnost Kaspersky Labs identifikovala přes 300 typů keyloggerů. Tyto statistiky naznačují, že keyloggery jsou extrémně běžnou formou malwaru a jejich popularita roste.

Jaká jsou rizika?

Keyloggery se liší od jiných druhů malwaru, protože nepoškozují váš počítač nebo operační systém. Hlavním nebezpečím keyloggerů jsou hackeři, kteří je mohou použít k dešifrování hesel a dalších informací zadaných pomocí klávesnice.

To znamená, že počítačoví zločinci mohou zjistit vaše kódy PIN, čísla účtu a přihlašovací údaje pro finanční, herní a online nákupní účty. Jakmile budou mít tyto informace, mohou převádět peníze z vaší banky, spouštět drahé účty za kreditní karty nebo se přihlásit na své účty.

Hackeři také využívají keyloggery ke zkoumání organizací a vlád, což může mít za následek ničivé zabezpečení a narušení dat.

Kromě toho je keyloggery notoricky obtížně detekovatelné. Důvodem je, že na váš počítač nijak nepůsobí nijak zjevně. Keylogger může fungovat dlouho, než si uživatel uvědomí, že něco není v pořádku.

Jak keyloggery infikují váš počítač?

Nejčastěji keyloggery infikují váš počítač pomocí trojského viru. Jedná se o typ softwaru, který prohlašuje, že je užitečným nástrojem, ale ve skutečnosti je prostředkem k poskytování malwaru. Když uživatel nástroj stáhne, může nebo nemusí fungovat. V obou případech program nainstaluje malware do počítače.

Hackeři běžně používají phishing k získání trojského viru v počítači. Keylogger se nainstaluje, když uživatel klikne na odkaz nebo otevře přílohu z phishingového e-mailu. Lze jej také nainstalovat, pokud uživatel navštíví škodlivý web pomocí zranitelného prohlížeče. Keylogger se aktivuje, když uživatel přistupuje k webu.

I když máte v počítači program na ochranu před malwarem, může to zabránit tomu, aby se keyloggery dostaly do vašeho systému. Důvodem je to, že keylogging má určitá legitimní využití a bezpečnostní programy jej často přehlížejí. Jindy se keylogger nainstaluje během aktualizace. Bohužel může být velmi obtížné chránit počítač před softwarem pro zaznamenávání klíčů.

Jak se můžete chránit před keyloggery?

Vaše nejlepší obrana proti keyloggerům jim brání v přístupu do vašeho počítače. Zde jsou některé z nejdůležitějších kroků, kterými se můžete chránit před keyloggery:

Používejte antivirový software

Antivirový software je nezbytný pro ochranu počítače před různými druhy malwaru. Může vás ochránit před keyloggery, ale možná budete muset udělat nějaké další kroky, aby to software udělal. Většina antivirových společností má ve své databázi záznam keyloggerů, ale mají sklon kategorizovat keyloggery jako potenciálně škodlivé. Měli byste zkontrolovat, zda je výchozí nastavení antivirového softwaru detekuje. Pokud ne, nakonfigurujte software tak, aby vás alespoň ochránil před běžnými keyloggery.

Udržujte svůj počítač aktualizovaný

Je důležité, abyste svůj počítač a software udržovali v aktuálním stavu a poskytovali tak další ochranu před malwarem. Důvodem je, že keyloggery a další druhy malwaru často detekují a zneužívají zranitelnosti ve vašem systému, které infikují váš počítač. Chcete-li snížit své šance na tuto událost, aktualizujte operační systém, aplikace, programy a software často.

Pravidelně měňte svá hesla

Doporučujeme pravidelně aktualizovat hesla, například každých několik týdnů. I když je vaše heslo odcizeno, hacker jej pravděpodobně nepoužije okamžitě. Pokud to změníte dostatečně brzy, nebude pro hackera užitečné. Častou změnou hesla můžete chránit své účty před keyloggery. Vzhledem k tomu, že sledování všech těchto hesel může být ohromující, zvažte pomoc s instalací správce hesel.

Použijte klávesnici na obrazovce

Přestože to není příliš známé, Windows má klávesnici na obrazovce, kterou můžete použít při zadávání hesel a dalších důvěrných informací. Keyloggery obvykle nezaznamenávají kliknutí, která uděláte na klávesnici na obrazovce. Z tohoto důvodu je použití klávesnice na obrazovce k zadání čísel účtu, hesel a dalších citlivých informací dobrým způsobem, jak chránit vaše informace..

Jak odeberete keyloggery?

Zatímco software proti malwaru nebo spyware může pomoci odhalit a odstranit keyloggery, nejlepší volbou je použití softwaru proti keyloggeru. Tento typ softwaru kontroluje všechny procesy spuštěné v počítači. To zahrnuje operační systémy, služby na pozadí a aplikace, BIOS, nastavení sítě a prohlížeče. Jiný typ softwaru, který dokáže odstranit keyloggery, je anti-rootkitový program, který cílí na viry, které instalují keyloggery.

Kromě používání anti-keylogging softwaru je dalším způsobem, jak jej zkontrolovat, otevřít Správce úloh a zjistit, jaké programy běží. Pokud vidíte neznámé programy, proveďte online vyhledávání, abyste zjistili, zda existují keyloggery s těmito jmény. To vám může pomoci zjistit, zda ve vašem systému existují keyloggery.

Zde jsou některé z nejlepších softwarových možností, které vám pomohou odstranit keyloggery:

SpyShelter

SpyShelter provádí řadu funkcí, které vás chrání před keyloggery. Pokud jej budete nepřetržitě provozovat, identifikuje keyloggery, které se pokoušejí vstoupit do vašeho systému, a zabránit jim v infikování vašeho počítače. Také prohledá váš počítač, aby identifikoval existující keyloggery a odstranil je. Nakonec tento software zašifruje vaše stisknutí kláves, takže budou pro keyloggery zbytečné. Tento software je aktuálně k dispozici pouze pro operační systémy Windows.

Zemana

Kromě programů proti malwaru má Zemana také anti-keylogger systém. Tento program běží nepřetržitě, sleduje vaši aktivitu a skenuje vaše stahování. Spouští také pravidelné kontroly systému, aby zkontrolovala škodlivou aktivitu. Kromě toho má Zemana šifrovací funkci pro přenos dat online, malware scanner a ransomware ochranu. Má více funkcí než SpyScanner, i když nedokáže detekovat téměř tolik keyloggerů jako SpyScanner. Zemana je aktuálně k dispozici pouze uživatelům Windows.

Malwarebytes Anti-Rootkit

Pokud programy proti keyloggerům nemohou keyloggery odstranit, zkuste anti-rootkitový program. Malwarebytes Anti-Rootkit je vynikající bezplatný program, který prohledává celý operační systém, zda neobsahuje klíčenky a viry rootkit, které se používají k jejich instalaci. Chcete-li tyto kontroly provádět, musíte přikázat programu, protože se nespouštějí neustále. Pokud se rozhodnete spustit úplnou kontrolu, program provede také restart systému. Program Anti-Rootkit je k dispozici pouze pro Windows.

Kaspersky Security Scan

Kaspersky Security Scan je vynikající antivirový program, který identifikuje programy rootkitů a keyloggery, jakož i další typy malwaru. K dispozici je bezplatná verze programu, která provádí hloubkové bezpečnostní kontroly, a také placené verze, které zahrnují online moduly ochrany identity. Kaspersky Security Scan je k dispozici pro Windows, Mac, iOS a Android.

Závěrečné myšlenky

Keyloggery jsou typ malwaru, který může na vašem počítači běžet měsíce nebo roky bez vašeho vědomí. Hackeři je pak mohou použít k dešifrování vašich informací, přístupu k účtům, k převodu peněz nebo ke zvýšení významných nákladů.

Chcete-li chránit sebe a své účty před keyloggery, nejlepší je mnohostranný přístup. Důležitým krokem je použití účinného programu proti malwaru, který vyhledává keyloggery, pravidelně mění hesla a udržuje váš systém aktualizovaný. Důležitým způsobem, jak bránit sebe a svůj počítač před keyloggery, je podniknout kroky k tomu, abyste se poučili o bezpečném prohlížení a jak identifikovat škodlivé programy..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me