Co je zabezpečené kódování a proč je důležité? | VPNoverview.com

Softwarový kód je základem fungování vaší aplikace. Je to také jeden z klíčů, s nimiž mohou nastat počítačové útoky. Pokud váš kód obsahuje chyby zabezpečení, může být ohrožena celá aplikace. Problém se zranitelností softwaru spočívá v tom, že otevírají slabiny v kódu – slabiny, které mohou zločinci zneužít. Prevence incidentů s kybernetickou bezpečností začíná na samém začátku samotným softwarovým kódem. Tento článek se zabývá praxí bezpečného kódování a proč je životně důležitou disciplínou porozumět.


Co znamená bezpečné kódování?

Notebook se zámkemKdyž vývojář softwaru píše softwarový kód, musí zvážit mnoho věcí. To zahrnuje, jak vyjádřit požadavky na architekturu a design aplikace, jak udržet kód optimalizovaný a efektivní a také, jak zajistit, aby byl kód bezpečný. Zabezpečený kód pomůže zabránit mnoha kybernetickým útokům, protože odstraňuje zranitelnosti, na které se mnozí zneužití spoléhají.

Pokud má váš software bezpečnostní chybu, lze jej zneužít. Útok ransomwaru WannaCry z roku 2017 zneužil zranitelnost protokolu Windows. Softwarové chyby jsou nekontrolovatelné. Hledání pomocí seznamu zranitelností National Institute of Standards and Technology (NIST) ukazuje, že za poslední 3 roky došlo k 40 569 zranitelnostem aplikací.

Když společnost používá kulturu bezpečného kódování, snaží se minimalizovat zranitelnosti svého kódu.

Jak zabezpečujete kód??

Kódování pomocí bezpečných postupů je dobře zdokumentováno. Projekt OWASP (Open Web Application Security Project) vytvořil řadu pokynů, jak to provést. V této příručce nabízejí kontrolní seznam položek, které používáte k zajištění co nejbezpečnějšího kódu. Ukázka typů věcí, na které se tyto pokyny vztahují, je:

 • Ověření vstupu dat: To zahrnuje řadu aspektů zdroje dat a validace dat. Například délka a časové období kusu dat. Kontroly ověření dat pomáhají zabezpečit webové aplikace před kybernetickými útoky.
 • Ověřování a správa hesel: Kódování zahrnuje také softwarovou architekturu. Tato část obsahuje mnoho rad, které sedí v průřezu kódování a architektury.
 • Kryptografické postupy: Tato příručka navrhuje, aby všechny použité kryptografické moduly odpovídaly standardu FIPS 140-2 nebo ekvivalentnímu standardu.
 • Zpracování chyb a protokolování: Toto je klíčová oblast a ta, která, pokud není kódována bezpečně, může únikem dat.
 • Ochrana dat: Pokyny k ochraně dat zahrnují rady o bezpečném ukládání hesel a o tom, jak zabránit úniku dat prostřednictvím protokolu HTTP GET.
 • Zabezpečení komunikace: Pokyny k ochraně dat během přenosu, například pomocí připojení TLS.

Když softwarový architekt stanoví architektonický návrh aplikace a programátor vytvoří kód na základě těchto diktátů, měl by jako svůj bezpečný kódovací seznam betonu použít pokyny OWASP.

Bezpečné kódování se nezastaví ve fázi programování. Mezi další oblasti, které musí být součástí holistického přístupu k vytváření bezpečného kódu, patří:

 1. Systém založený na „nejméně privilegovaných“: Udržování přístupu k jakémukoli kódu na základě potřeby vědět pomůže zabránit jakémukoli škodlivému spuštění nezabezpečeného kódu. To může být obzvláště obtížné, pokud používáte externě poskytované vývojáře nebo vývojové společnosti.
 2. Hloubková obrana: Pokračujte ve vrstvení obranných strategií, jak se kód dostane do povýšení do výroby. Ujistěte se, že vaše běhové prostředí je stejně bezpečné jako váš kód.
 3. Procvičujte si zajištění kvality: Pro zajištění kvality používejte různé programy ověřování, jako jsou recenze kódu a testování PEN.

Zdroje pro úspěšné zabezpečené kódování

Udržování vašeho vývojového týmu školeného a v kontaktu s nejnovějšími technikami bezpečného kódování je pro bezpečné kódování zásadní. Nelze očekávat, že programátoři budou vědět, jak bezpečně kódovat, musí být vyškoleni a vědomi. Níže uvádíme několik užitečných zdrojů, které vám a vašemu týmu pomohou na cestě k vytvoření bezpečného kódu.

 1. OWASP – Již jsme zmínili postupy bezpečného kódování OWASP. Příručka pro vývojáře OWASP je také užitečným základním kamenem pro bezpečné kódování. Podívejte se také na jejich nástroj, který hledá závislosti a veřejně odhalená zranitelná místa, která by mohla mít dopad na váš projekt.
 2. Bible společnosti Microsoft o bezpečném kódování: https://msdn.microsoft.com/en-us/aa570401
 3. Knihy jsou vždy užitečné při ponoření se do učení o technikách bezpečného kódování. Mezi příklady patří: „24 smrtelných hříchů ohledně zabezpečení softwaru“ a „zabezpečené kódování: zásady a postupy“.
 4. Podívejte se na „rámec bezpečného kódování“, opět iniciativu OWASP. Existují organizace, které vám pomohou vyškolit vaše zaměstnance v technikách bezpečného kódování založených na tomto rámci.
 5. Standardy zabezpečeného kódování, např. SEI CERT, na který dohlíží Carnegie Mellon University, nabízí podporu a vedení v bezpečném kódování pro různé programovací jazyky:
 6. Společnosti pro kontrolu kódu mohou být použity pro kontrolu vašeho kódu. Společnosti jako CheckMarx a CAST Software budou používat speciální analytické nástroje k hledání zranitelností a přístupu k kvalitě softwaru.
 7. Pochopte, jak aplikovat životní cyklus vývoje softwaru (SDLC) na zabezpečené kódování. Použití přístupu SDLC vám pomůže zajistit, aby filtry zabezpečení prošly všemi částmi životního cyklu vývoje.
 8. Zabezpečené programovací návody od RedHat

Zabezpečený kód pro konkurenční hranu

Zabezpečení začíná vaším kódem a vytváření zabezpečeného kódu je zásadní součástí vytváření skvělého softwarového produktu. Nejisté postupy při kódování nevedou pouze k ohrožení vašich zákazníků, ale ovlivní také pověst vaší společnosti. Dobré místo pro začátek je uplatnění principů pokynů pro bezpečné kódování OWASP. Vytváření prokazatelného zabezpečeného softwaru vám může nejen zabránit kybernetickým útokům, ale také poskytnout vaší organizaci konkurenční výhodu.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me