Co je to krádež identity a jak se to stalo takovým problémem?

Ukradli jste někdy svou totožnost? Pouze v USA bylo v roce 2017 obětí krádeží identity více než 16 milionů lidí a jejich počet neustále roste. V našem technologicky vyspělém světě jsme zranitelnější vůči ukradení osobních údajů. Co potřebujete vědět o krádeži identity a co můžete udělat pro ochranu svých informací?.


Co je to krádež identity?

Krádež identity je, když někdo ukradne osobní údaje a poté je použije jako jiná osoba. Tyto informace často používají k nákupům, otevření účtů nebo dokonce k falešné identifikaci policii.

Existují dvě hlavní kategorie krádeží identity: skutečné jméno a převzetí účtu. Při krádeži identity skutečného jména používá podvodník osobní údaje k otevření nových účtů na jméno oběti. Mohou to zahrnovat účty kreditní karty, šeky nebo online nakupování. Převzetí účtu je, když zloděj použije tyto informace pro přístup k existujícím účtům někoho. Poté vám na účet dané osoby vyúčtují velké účty.

Běžnými příklady krádeží identity jsou:

 • Krádež identity související s daní
  Když podvodník podá falešné daňové přiznání s ukradeným číslem sociálního zabezpečení.
 • Krádež lékařské identity
  V těchto případech pachatel ukradne informace o zdravotním pojištění a obdrží lékařskou péči na účet oběti.
 • Krádež identity dítěte
  Když je číslo sociálního zabezpečení dítěte odcizeno a použito k žádosti o státní dávky a otevření účtů.
 • Krádež identity seniorů
  Typ krádeže identity konkrétně zaměřený na seniory.

Jak zločinci přistupují k osobním údajům?

Phishing Fishhook s heslemExistuje mnoho různých způsobů, jak mohou zločinci získat osobní údaje. Věřte tomu nebo ne, stále se používají low-tech metody, jako je potápěčské dumpster a krádež pošty. Vyjmutím roztrhaných účtů z koše mohou zločinci často získat dostatek informací k odcizení vaší identity. Nebo mohou ve vaší poště využít předem schválené nabídky kreditních karet a založit si účet na vaše jméno. A někteří se uchylují k vyzvednutí a krádeži peněženek, aby získali informace jiných lidí.

Jiné metody jsou technologičtější a zahrnují phishing, narušení dat a hackerské přihlašovací údaje. Phishing je situace, kdy kyberzločinci představují banku nebo jinou instituci a kontaktují vás e-mailem, textem nebo telefonicky. Snaží se vás přesvědčit, abyste jim poskytli své osobní údaje nebo údaje o účtu. Poté tyto informace použijí pro přístup k vašim účtům. V posledních letech se porušování údajů stalo běžným. Pokud k tomu dojde, mohou zloději snadno získat přístup k vašim informacím.

Toto jsou jen některé z běžných způsobů, jak mohou zločinci získat přístup k vašim informacím. Bohužel počet možných metod je prakticky neomezený.

Jak převládají krádeže identity?

Krádež identity je běžná a počet lidí, kterých se to týká, roste. 2018 online průzkum The Harris Anketa odhalil, že téměř 60 milionů Američanů zažilo krádež identity. A studie z roku 2018 podle strategie Javelina & Výzkum zjistil, že počet obětí v USA dosáhl v roce 2017 historicky nejvyšší hodnoty 16,7 milionu. Ještě znepokojivější je, že zloději identity používají k odcizení osobních údajů složitější metody. Zejména se zvyšuje počet přebírání účtů a počet se v období 2016 až 2017 ztrojnásobil. S postupujícím sofistikovanějším způsobem krádeže identity se počet neustále zvyšuje.

Jak se krádež identity stala tak velkým problémem??

HackerKrádež identity byla již dlouho, ale v našem high-tech světě je mnohem větší problém. Zločinci používali metody, jako je dumpster diving, pickpocketing nebo telefonní podvody, roky před tím, než internet byl kolem. Naneštěstí se vzestupem internetu a pokročilejší technologie krádež identity stala mnohem běžnější. Je také mnohem těžší sledovat tyto zločince a mnoho z nich není nikdy chyceno.

Nyní, když máme internet, je většina našich osobních informací přenášena online. Používáme online bankovnictví, nakupujeme od maloobchodníků online a platíme účty prostřednictvím online účtů. I když jsou tyto praktiky pohodlné, často ohrožují naše osobní údaje. Elektronickým přenosem dat jsou jednotlivci a podniky zranitelnější vůči hackerům a počítačovým zločincům.

V posledních letech se porušení údajů stalo hlavní hrozbou pro naše osobní údaje. Porušení dat nastává, když hackeři přistupují a získávají bezpečné a důvěrné informace ze systému společnosti. Hackeři pak mohou data použít libovolným způsobem. V důsledku narušení dat mohou být zveřejněny důvěrné osobní údaje.

Naneštěstí narůstá také porušení dat. Centrum identifikace krádeží identity sleduje porušení dat a pravidelně publikuje svá zjištění. V roce 2017 ohlásili rekordní počet 1 579 porušení dat ve Spojených státech. Tato porušení měla za následek únik více než 178 milionů záznamů. Jedním z největších porušení byla agentura Equifax. Toto porušení ovlivnilo 147,9 milionů lidí a odhalená jména, čísla sociálního zabezpečení, číslo řidičského průkazu a další mimořádně osobní údaje.

Dokážete se chránit před krádeží iIdentity?

Vzhledem k tomu, jak zločinci mohou ukrást vaši identitu, není možné se úplně chránit. Žádná osoba nemůže zabránit krádeži identity, protože některé typy zabezpečení jsou mimo vaši kontrolu. Například při narušení dat nelze nic udělat, abyste zabránili jejich výskytu. To znamená, že můžete podniknout kroky ke snížení rizika. Zde je několik věcí, které můžete udělat pro snížení rizika krádeže identity online i offline.

Ochrana vaší identity online

 • Dávejte pozor na to, jak a kde sdílíte osobní údaje online.
 • Nakupujte pouze na zabezpečených webech, které mají v adrese URL „https“.
 • Pro všechna vaše online účty používejte silná a jedinečná hesla. Nepoužívejte stejné heslo pro více účtů.
 • Při používání Wi-Fi buďte opatrní. Při pojmenování sítě nepoužívejte název ulice a zvolte bezpečné heslo. Nepoužívejte veřejné sítě Wi-Fi k přihlášení k účtům nebo k provádění transakcí. Pokud musíte používat veřejné Wi-Fi, důrazně doporučujeme nastavit VPN.
 • Nikdy nevkládejte osobní údaje do veřejného počítače.

Ochrana vaší identity offline

 • Sledujte peněženku a kabelku, když jste na veřejném místě.
 • Při platbě kreditní nebo debetní kartou buďte opatrní a nikdy s nikým nesdělujte svůj PIN.
 • Před vyhozením pak všechny dokumenty s osobními údaji skartujte.
 • Zabezpečte svou poštovní schránku.
 • Udržujte své důležité osobní dokumenty v uzamčené krabici.

Jak víte, že vaše identita byla odcizena?

Existuje několik známek, které vám mohou sdělit, že vaše identita byla odcizena. Je důležité rychle jednat, pokud se vám něco podobného stane. Každá hodina, kterou nečiníte, může mít za následek další finanční škody. Zde jsou některé známky, které mohou znamenat, že jste se stali předmětem podvodů s identitou.

Neznámé faktury

Když obdržíte faktury za produkty, které jste si nikdy neobjednali, mělo by to vás varovat. To může znamenat, že vaše bankovní údaje byly odcizeny a zločinec nakupuje produkty pod vaším jménem. Totéž platí pro všechny bankovní výpisy, které si nepamatujete.

Neznámé dodací podmínky

Dalším signálem může být to, že obdržíte dodací oznámení pro produkty, které jste si neobjednali. Zločinci pravděpodobně nabourali váš účet a koupili produkty za těžce vydělané peníze.

Neobvyklá aktivita účtu

Třetím signálem může být to, že dostanete e-maily od služeb, které uvádějí, že na vašem účtu zaznamenaly neobvyklou aktivitu. Může se jednat také o e-mail, který vás informuje o změně údajů o vašem účtu. Pokud jste tyto informace nezměnili, je pravděpodobně čas jednat.

Známky na sociálních médiích

Poslední způsob, jak vám často říci, že byly vaše účty napadeny, je prostřednictvím sociálních médií. Přátelé a rodina vás mohou kontaktovat ohledně některých podivných zpráv, které jste odeslali. Hackeři často schovávají lidi Facebooku, Twitteru, Instagramu nebo Snapchatu. Pokud mají přístup k vašemu účtu, mohou posílat zprávy všem svým přátelům a rodině s žádostí o peníze. Kvůli osobnímu faktoru budou lidé ochotni dávat snadněji. Účty sociálních médií lze také použít k šíření poškozených odkazů a hackování ještě více účtů.

Co dělat, když byla vaše identita odcizena?

Být obětí podvodů s identitou může být velmi frustrující. Pokud máte podezření, že tomu tak je, je nezbytné jednat rychle. Následující kroky vám pomohou minimalizovat poškození v co největší míře.

Zablokujte svůj bankovní účet

Pokud byly vaše bankovní údaje ukradeny, je důležité okamžitě zavolat do banky a zablokovat váš účet. Tímto způsobem můžete zabránit zločincům, aby utráceli více vašich peněz. Vaše banka vám pravděpodobně pomůže s následnými opatřeními a získáním účtu zpět.

Získání zpětných účtů

Pokud jste se stali obětí krádeží identity online, je nejlepší se přihlásit do svých účtů a změnit hesla co nejrychleji. Pokud se již nemůžete přihlásit ke svému účtu, kontaktujte zákaznickou podporu této online služby. Vysvětlete jim situaci a pokuste se získat svůj účet zpět.

Nahlásit podvod

Pokud jste si zabezpečili své online účty a zpětný účet, je důležité nahlásit podvod policii. Pokuste se shromáždit co nejvíce důkazů a vysvětlete jim situaci. Mohou být schopni najít vinníka, pokud jim poskytnete dostatek informací. Kromě toho v některých případech zločinci použijí vaši totožnost k spáchání ještě více trestných činů. Pokud je tomu tak, je nesmírně důležité, abyste se obrátili na policii, abyste je přesvědčili, že to nejste vy, kdo se těchto zločinů dopouští.

Kontaktujte agentury pro vymáhání pohledávek

Podvod s identitou vás může dostat do velkých finančních problémů. Mohli byste dokonce přimět kolektory, aby klepali na vaše dveře. Pokud je tomu tak, je dobré vzít se do těchto agentur a vysvětlit situaci. Pokud nemáte dluh jednoduše zvýší. Řekněte jim, že se můžete stát obětí podvodů s identitou a možná vám mohou pomoci. Ve většině případů budou sběrači dluhů sympatičtí, dokud s nimi budete otevřeni ohledně toho, co se děje.

Závěrečné myšlenky

Krádež identity je stále častější a kybernetičtí zločinci používají pokročilejší metody k získávání osobních údajů. Můžete podniknout kroky k zabezpečení svých osobních údajů, ale nikdo nemůže zabránit krádeži identity.

I když uděláte vše pro to, abyste své údaje chránili, některé aspekty zabezpečení jsou mimo naši kontrolu. Rostoucí počet porušení údajů dokládá tento bod. Přijetím správných opatření však můžete snížit pravděpodobnost, že se vám stane krádež identity.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me