Co je Ransomware? Zjistěte vše o produktu Ransomware

Ransomware je obzvláště škodlivý typ kybernetického útoku. Útok ransomware šifruje soubory oběti, takže k nim nelze získat přístup. Útočník odešle zprávu, která přikáže oběti zaplatit poplatek za získání souborů zpět. V mnoha případech jsou však údaje trvale pryč, což může mít významný dopad na organizace a jednotlivce. Zde je to, co potřebujete vědět o ransomwaru a jak zabránit tomu, aby se vám stalo.


Co je Ransomware?

RansomwareRansomware je typ malwaru, který přebírá počítače uživatelů a zabraňuje jim v přístupu k jejich datům. Nejčastěji šifruje soubory, takže se k nim uživatelé nemohou dostat. Obnovení souborů vyžaduje dešifrovací klíč, který zná pouze hacker. Hacker požaduje výkupné výměnou za klíč.

Malware odešle zprávu uživatelům, že jejich soubory jsou nepřístupné, a bude dešifrováno pouze v případě, že útočníkovi pošlou bitcoinovou platbu. Uživatelé pak dostanou pokyny pro výplatu výkupného výměnou za dešifrovací klíč. Poplatky se velmi liší, od několika stovek do milionů dolarů.

Společné formy Ransomware

Existují různé typy ransomwaru. Níže vysvětlíme malé rozdíly mezi různými metodami.

 • Scareware
  Scareware, běžně používaný podvodníky v oblasti zabezpečení a technické podpory, obvykle sestává ze zprávy, že byl objeven malware. Uživatelé jsou informováni, že jediný způsob, jak se jich zbavit, je zaplatit poplatek. Pokud však nic neudělají, jejich soubory pravděpodobně zůstanou v bezpečí. Kybernetičtí zločinci vlastně nezískali kontrolu nad vašimi spisy, ale jsou rádi, že je mají.
 • Screen Lockers
  Tento typ ransomware zamrzá uživatele z jejich počítačů. Když se pokusí restartovat počítač, obdrží zprávu, často s pečetí FBI, která říká, že v ní byla objevena nezákonná činnost. Ke zprávě je připojen příkaz k úhradě pokuty. Je důležité vědět, že FBI nebo ministerstvo spravedlnosti nezastaví váš počítač ani nevyžádají platbu, pokud vás podezřívají z počítačové trestné činnosti. Místo toho by podnikli právní kroky.
 • Šifrovací Ransomware
  V tomto případě útočník zabaví uživatelské soubory a zašifruje je a poté požaduje výměnu za vrácení dat. Jakmile jsou soubory zašifrovány, jediným způsobem, jak je získat zpět, je použití dešifrovacího klíče. Ale i když platíte výkupné, neexistuje způsob, jak zjistit, zda zločinci skutečně vrátí vaše data.

Ransomware existuje přibližně od 90. let, ale po zavedení bitcoinu se stal mnohem běžnějším. Jedním z nejznámějších útoků na ransomware byl CryptoLocker, který se odehrál v roce 2013 a infikoval kolem 500 000 počítačů po celém světě. Ransomware se šířil ve formě příloh k nevyžádané poště. Jakmile otevřete přílohu, hackeři měli přístup k vašim souborům a mohli je šifrovat.

CryptoLocker byl nakonec obsažen v Operaci Tovar, ale inspiroval mnoho dalších útoků ransomware. Mezi další známé útoky patřily TeslaCrypt, které cíleny na soubory videoher, a SimpleLocker, což byl první rozšířený útok na mobilní zařízení.

Ransomware na vzestupu?

Je smutné, že ransomware je opět na vzestupu. Těmito počítačovými zločiny se stávají stále více společností a organizací. Podniky jsou pro zločince zajímavější, protože mohou požádat o vyšší výkupné a je pravděpodobné, že se jim vyplatí. Pro firmu může být finanční noční můrou, pokud nedokáže používat své systémy a soubory. Takže někdy se jednoduše vyplatí zločinci jako nejlepší volba.

Ukázalo se, že mnoho organizací potřebuje lepší kybernetickou bezpečnost, protože v posledních měsících jsme zaznamenali mnoho útoků na ransomware. Nejenže jsou zasaženy podniky, ale i univerzity a celá města se staly oběťmi útoků ransomware.

Naštěstí existují způsoby, jak se ujistit, že nemusíte platit hackerům, aby získali své soubory zpět.

Jaká jsou rizika Ransomware?

Zatímco ransomware může jednotlivcům zabránit v přístupu k důležitým souborům, může být pro společnosti ještě nebezpečnější. Útočníci začínají zaměřovat společnosti na jednotlivce a ztráta základních údajů může být pro společnost zničující. Útoky Ransomware narušují obchodní operace a mohou společnostem stát velké částky peněz. Společnosti mohou útočníkům platit vysoké poplatky a pravděpodobně budou platit profesionály, kteří jim pomohou s útokem vypořádat.

Útočníci navíc šifrované soubory ne vždy obnovují. Průzkum v Ostermanu s 540 organizacemi zjistil, že 28% společností, které odmítly platit svým útočníkům, ztratilo data navzdory zálohování.

Vzhledem k problémům se získáváním vašich dat je nejlepší, aby jednotlivci a společnosti dělali vše, co je v jejich silách, aby zabránili útokům ransomware.

Jak Ransomware infikuje váš počítač?

Phishing Fishhook s heslemExistuje mnoho způsobů, jak může ransomware získat přístup k vašemu počítači.

Jeden z nejčastějších způsobů je phishing, kde útočník představuje legitimní instituci, jako je banka. Často vás kontaktují e-mailem a požádají o stažení souboru nebo otevření přílohy. Po stažení nebo otevření souboru mohou mít přístup k vašemu počítači.

Další běžná taktika je škodlivá reklama nebo špatná inzerce. V tomto případě útočník šíří malware pomocí online reklamy. Je důležité pochopit, že špatná inzerce nevyžaduje, aby uživatel vůbec jednal. Při procházení důvěryhodných webů na internetu se můžete připojit k škodlivým serverům. Tyto servery zaznamenávají informace o vašem počítači a umístění a poté odesílají malware do počítače.

Útočníci mohou také použít využívejte soupravy, což je hackerský nástroj sestávající z předem vyrobeného kódu. Soupravy fungují tak, že identifikují bezpečnostní mezery v počítačích jiných lidí a poté je infikují.

Někteří útočníci používají stažení z jednotky instalovat malware do počítačů uživatelů bez jejich vědomí. K tomu obvykle dochází, když uživatelé nevědomky navštěvují škodlivý web pomocí zastaralého prohlížeče. Při procházení webu automaticky stahuje malware do svých počítačů.

Je důležité si uvědomit, že i když tyto metody jsou nejčastější, nejedná se o jediný způsob, jak útočníci mohou infikovat váš počítač pomocí ransomware.

Napadený počítač bude chvíli běžet normálně. Uživatel si obecně neuvědomuje, že byl nainstalován ransomware. Jakmile se ransomware spustí v počítači a šifruje soubory, je obvykle příliš pozdě na uložení dat. Na obrazovce uživatele se poté objeví výkupné a soubory se stanou nepřístupnými.

Jak můžete odstranit Ransomware?

První věc, kterou musíte udělat, je získat kontrolu nad počítačem. Pokud jste uživatelem systému Windows, musíte restartovat systém Windows do nouzového režimu a nainstalovat software proti malwaru. Poté musíte spustit skenování, najít program ransomware a odstranit ho. Poté můžete ukončit nouzový režim a restartovat počítač.

Problém je, že tyto kroky vám umožní odstranit malware, ale neobnoví vaše soubory. Existuje několik bezplatných dešifrovačů, které vám mohou pomoci získat zpět některá data, ale neexistuje žádná záruka. V mnoha případech je nemožné obnovit data bez dešifrovacího klíče.

Některé společnosti a jednotlivci platí výkupné v naději, že si své soubory vrátí, ale je to hazard. Útočníci mnohokrát peníze berou, aniž by předali dešifrovací klíč.

Výsledkem je nejlepší ochrana před ransomwarovými útoky.

Jak můžete zabránit útokům Ransomware?

Existuje několik kroků, jak snížit šance na útok na ransomware. Zde jsou některé z nejdůležitějších:

 • Investujte do kybernetické bezpečnosti
  Instalace antivirového softwaru vám může pomoci chránit se před ransomwarem. Je to dobrý nápad hledat antivirový software, který bude chránit zranitelné programy a má anti-ransomware funkci.
 • Zálohujte své soubory
  Je důležité pravidelně zálohovat soubory a udržovat je v bezpečí pomocí cloudového úložiště s šifrováním na vysoké úrovni a vícefaktorovým ověřením..
 • Aktualizujte svůj operační systém a software
  Některé útoky ransomware využívají zranitelnosti ve vašem softwaru nebo operačním systému. Vždy budete instalovat aktualizace, můžete chránit svá zařízení.

Zpráva společnosti Verizon o vyšetřování porušení dat odhalila, že většina druhů malwaru, včetně ransomwaru, napadá zařízení prostřednictvím e-mailu. Společnosti jsou ve skutečnosti třikrát častěji napadeny útoky v oblasti sociálního inženýrství než bezpečnostní chyby. To naznačuje, že kybernetické vzdělávání je dalším důležitým nástrojem pro prevenci útoků ransomware.

Vytvořili jsme snadného průvodce, který vám pomůže zůstat v bezpečí online pouze v 8 krocích. Pokud budete postupovat podle těchto pokynů, je snížena šance stát se obětí ransomware.

Závěrečné myšlenky

Kybernetické útoky zahrnující ransomware zůstávají hlavní hrozbou pro společnosti a jednotlivce. Nejznepokojivějším trendem je to, že ransomware je stále sofistikovanější a stále více se zaměřuje na podniky. A v mnoha případech nejsou cíle schopna obnovit jejich data. Z tohoto důvodu musí organizace a jednotlivci přijmout preventivní opatření k obraně.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me