Botnety: Moderní armády. Jak se chránit!

Stále rostoucí část našeho života se děje online. Z tohoto důvodu není divu, že se trestné činnosti přizpůsobily a nyní probíhají online. Botnety jsou ideálním prostředkem pro online zločin, ale co je botnet a jak se proti němu můžete chránit?


V tomto článku budete moci zjistit, co jsou botnety, k čemu se používají a jak to ovlivňuje infikované lidi. Nakonec zjistíte, jak můžete chránit svá zařízení před tím, než se stanete součástí botnetu.

Co je botnet a jak to funguje?

Botnet je kombinací slov „robot“ a „síť“. Botnet existuje z mnoha různých zařízení, která často nevědí, že jsou součástí této sítě. Tato zařízení byla infikována robotem, což znamená, že hacker může převzít kontrolu nad zařízeními.

Pastýř bot nebo pán bot je osoba, která řídí roboty. Tato osoba to může provést prostřednictvím serveru příkazů a řízení. To může být nastaveno různými způsoby, ale nakonec dojde ke stejné věci. Jedna osoba může ovládat velké množství zařízení na dálku. Pastýř bot může poslat stejný příkaz všem robotům v síti současně. Například je vyzve, aby všichni navštívili web současně, tzv. DDoS útok.

hacker ovládající infikovaný systém botnet

Existuje několik nepatrných rozdílů v metodě, ale většina botnetů funguje takto:

  1. Zařízení se infikují roboty, například navštívením stinného webu nebo kliknutím na poškozený odkaz.
  2. Roboti nutí infikovaná zařízení k připojení k serveru příkazů a řízení.
  3. Pastýř bot může nyní tato zařízení používat libovolným způsobem. Jakmile je botnet vytvořen, může si bot master také vypůjčit nebo prodat.

Všechna zařízení, která jsou připojena k internetu, mohou být infikována robotem, nejen váš počítač. Hackeři tak mohou vytvořit síť tisíců nebo dokonce milionů zařízení. Pastevci botů mohou používat jejich bot síť pro různé účely.

Použití botnetů

Jak si můžete představit, botnet může mít mnoho využití. Níže jsou uvedeny nejčastější.

1. Útoky DDoS

Nejběžnější použití botnetu je pro provádění DDoS útoků. Dopis v DDoS odkazuje na distribuované odmítnutí služby. To znamená, že příliš mnoho zařízení se pokusí o přístup na web současně. Server webu nemůže zpracovat nekonečné množství návštěvníků.

Někdy se to stane náhodou, když mnoho lidí má důvod navštívit stejnou webovou stránku ve stejnou chvíli, například aby zjistili, zda v loterii něco vyhráli. S botnetem však můžete vytvořit přetížení nasměrováním všech robotů v síti k návštěvě jednoho konkrétního webu současně.

Takový útok DDoS může způsobit, že web nebude pro skutečné uživatele nedostupný. Útoky jsou často projevem síly a používají se k odhalení slabých stránek velkých společností.

2. Spam

spamBez vědomí vlastníků zařízení je lze použít k šíření spamu. Master botů může posílat e-maily nebo příspěvky na Facebooku, vše pod vaším jménem. Vaši přátelé a rodina mohou tyto e-maily otevřít nebo kliknout na odkazy, protože vám důvěřují. Aniž byste to věděli, mohli byste infikovat všechny kolem sebe roboty nebo jinými viry a spywarem. Díky botovi má pastýř bot často přístup ke všem svým kontaktům, což usnadňuje pasterům botů zvětšení jejich sítě.

3. Prodejte pověření

Jakmile hacker umístí na vaše zařízení bot, bude mít přístup ke všem informacím na něm. To znamená, že vás pravděpodobně znají hesla a přihlašovací údaje. Tímto způsobem mohou posílit vaši identitu a dělat věci ve vašem jménu. Kromě toho mohou tyto informace prodat ostatním. Vaše osobní údaje mohou být použity například při obchodování s lidmi. Krádež identity je v dnešním moderním dni a věku skutečným nebezpečím. Vaše pověření mohou být také prodávána na temném webu.

4. Těžba bitcoinů

Jedná se o relativně nové použití botnetů. K těžbě bitcoinů potřebujete hodně procesorového výkonu. Pastýř bot může využít výkon procesoru zařízení infikovaných botem k těžbě bitcoinů. To se děje bez vědomí vlastníků zařízení. Jediné, co byste si mohli všimnout, je to, že vy PC nebo Mac je těžké pracovat a váš ventilační systém by mohl pracovat přes hodiny. Je však sporné, zda tato metoda těžby skutečně stojí za to, protože pro vygenerování malé částky peněz potřebujete hodně robotů..

5. Infekce / šíření malwaru

Pokud má herní robot přístup k vašemu zařízení, může jej také infikovat malwarem. Existuje mnoho typů malwaru. Například ransomware se stává stále více známým. V těchto případech hacker udrží zařízení jako rukojmí a pošle vám výkupné. Mohou vás požádat o jejich zaplacení a na oplátku získáte přístup k vašemu zařízení znovu. Nikdy však nevíte, zda skutečně získáte kontrolu nad svým milovaným zařízením; Pokud máte smůlu, mohl by hacker jen požádat o více peněz.

Jsem součástí botnetu?

Je velmi obtížné zjistit, zda jste součástí botnetu nebo ne. Jedním z náznaků, které naznačují, že by mohlo jít o něco rybího, je to, když zažíváte pomalá a nestabilní spojení. Může to však být způsobeno jinými problémy se zařízením.

Jedno definitivní rozdání je, když vidíte, že jste na sociálních médiích zveřejnili něco, co jste sami nezveřejnili. Znamená to, že někdo jiný má přístup k vašemu zařízení nebo alespoň k vašemu účtu. V takovém případě je dobré oznámit vašim kontaktům, že by od vás neměly otevírat divné odkazy.

Nejlepší je však zabránit tomu, aby se stal součástí botnetu!

Ochrana před botnety

Chcete-li chránit svá zařízení před infikováním pomocí robota, můžete udělat několik věcí. Především je velmi důležité udržovat veškerý software ve vašich zařízeních aktuální. Vždy nainstalujte nejnovější verzi softwaru a nezapomeňte zapnout automatické aktualizace. Tyto aktualizace se mohou někdy zdát nepříjemné, ale stát se součástí botnetu je rozhodně nepříjemnější.

Navíc buďte ostražití, když jste online. Neklikejte na odkazy, kterým nedůvěřujete, a ujistěte se, že stahujete pouze soubory z důvěryhodných zdrojů. Falešné e-maily a odkazy se často používají k infikování netušících uživatelů pomocí robotů.

Je velmi důležité vždy chránit svá zařízení pomocí antivirového a antispywarového softwaru. To je nezbytné pro dobrou ochranu online. Tento typ softwaru vás upozorní, když bude něco vypadat temně, a zabrání hackerům získat přístup k vašemu zařízení.

A konečně, pro nejlepší ochranu online můžete zvážit použití VPN. Virtuální privátní síť šifruje všechna vaše data, aby je nemohl rozbít žádný hacker. Navíc anonymizuje vše, co děláte online. S VPN bude pro hackery prakticky nemožné získat přístup k vašim účtům.

Jak funguje ilustrace VPN

Kromě toho můžete surfovat po internetu bez jakýchkoli omezení. Super bezpečný poskytovatel VPN, na který byste se měli podívat, je NordVPN. Jsou součástí našich nejlepších 5 nejlepších poskytovatelů VPN.

Závěrečné myšlenky

Botnet je moderní armáda. Aniž byste to věděli, vaše zařízení mohou být součástí rozsáhlých počítačových útoků. Z tohoto důvodu je důležité, aby vaše ochrana byla aktuální. Ujistěte se, že na svých zařízeních máte vždy nainstalovaný dobrý software proti malwaru. K plné ochraně všech vašich online aktivit můžete také použít VPN.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me