Czy korzystanie z VPN jest legalne? | VPNoverview.com

Lady SprawiedliwościPo przejściu na tę stronę prawdopodobnie zastanawiasz się, czy jest dozwolona legalnie praca z VPN. W większości krajów na świecie odpowiedź brzmi „tak”. Jednak każdy kraj nadal ma własne przepisy ustawowe i wykonawcze. Jeśli korzystasz z VPN, aby zachować anonimowość podczas nielegalnych działań, nadal podlegasz prawu. To, co robisz, jest nadal nielegalne, niezależnie od tego, czy korzystasz z VPN, czy nie.


VPN (Virtual Private Network) stwarza wiele możliwości. Możesz go użyć do obejścia ograniczeń geograficznych w Internecie i uzyskać dostęp do informacji, które normalnie nie byłyby dostępne w Twoim kraju. Prostym przykładem może być BBC iPlayer. Ta usługa jest przeznaczona tylko dla brytyjskiego społeczeństwa mieszkającego w Wielkiej Brytanii. Jeśli jednak będziesz korzystać z serwera VPN w Wielkiej Brytanii, będziesz mógł uzyskać dostęp do witryny również z Włoch, Norwegii lub USA.

Wiele osób zastanawia się, czy korzystanie z połączenia VPN jest legalne. W większości części świata, zwłaszcza w krajach zachodnich, korzystanie z VPN jest całkowicie legalne. Tam nie musisz obawiać się aresztowania tylko dlatego, że korzystasz z VPN. Mimo to w niektórych krajach rządy nie akceptują korzystania z VPN. Zazwyczaj kraje te mają reżimy dyktatorskie lub bardzo autorytarnych przywódców. Przykładami byłyby Chiny, Rosja i Iran. Dlaczego chcą ograniczyć użycie VPN? I dlaczego VPN mają tak złą nazwę? Wszystko wyjaśnimy w tym artykule.

Dlaczego połączenie VPN jest nielegalne w niektórych krajach??

Korzystanie z VPN jest głównie zabronione w krajach o autorytarnym prawie, takich jak Chiny, Korea Północna i Turkmenistan. Rząd w tych krajach ma ograniczoną wolność w Internecie, a także wolność prasy. Dlatego serwisy społecznościowe i krytyczne serwisy informacyjne są zwykle blokowane dla użytkowników Internetu w tym kraju. Aby uzyskać dostęp do tych zablokowanych stron internetowych i usług online, wielu cywilów, ekspatów, turystów, dziennikarzy i informatorów korzysta z VPN lub serwera proxy. Poniższy obraz pokazuje kraje, które korzystają z cenzury internetowej na dużą skalę i ich główne motywacje.

Jest nielegalną infografiką VPN

Zakazując VPN, rządy mają nadzieję kontrolować informacje, do których mają dostęp ich obywatele. Ponadto chcą monitorować i rejestrować zachowania cywilów w Internecie. Korzystając z VPN, obywatele, turyści, emigranci, dziennikarze i demaskatorzy mogą ominąć cenzurę online, jednocześnie anonimizując wszystkie swoje dane online. To bardzo denerwuje rządy, ponieważ oznacza to, że będą mieć mniejszą kontrolę. Dlatego VPN są często nielegalne w takich miejscach. Niektóre kraje wprowadziły nawet surowe kary za korzystanie z VPN. Przykładem mogą być Zjednoczone Emiraty Arabskie, o których powiemy więcej później.

W niektórych przypadkach VPN są początkowo nielegalne ze względów bezpieczeństwa. Na przykład Irak postanowił zabronić bezpiecznego połączenia, aby ułatwić walkę z IS. Niestety oznacza to, że reszta populacji ponosi negatywne konsekwencje tych praw. W pewnym sensie są oni zmuszeni porzucić część swojej prywatności ze względu na bezpieczeństwo narodowe.

W których krajach korzystanie z połączenia VPN jest zabronione?

Wymieniliśmy już kilka krajów, w których korzystanie z VPN jest niedozwolone. Dla zachowania przejrzystości wymieniliśmy poniżej wszystkie kraje znane z blokowania sieci VPN lub uważające korzystanie z VPN za nielegalne. Często nie jest całkowicie jasne, czy połączenia VPN są całkowicie zabronione i jakiej kary można się spodziewać, gdy z nich skorzystasz. Niezależnie od tego korzystanie z VPN w dowolnym z tych miejsc stanowi duże ryzyko.

Kraj
Uwagi
BiałoruśBiałoruś zabroniła połączeń VPN, a także przeglądarki Tor w 2015 r. Uczyniła nawet korzystanie z jakichkolwiek sieci anonimizujących lub połączeń nielegalnymi. Prawdopodobnie ma to związek z ich bliskim stosunkiem z Rosją.
ChinyKorzystanie z VPN w Chinach to trochę szara strefa. Chiński rząd oficjalnie zatwierdził niektóre usługi VPN, z których można korzystać zgodnie z prawem. Usługi te prawdopodobnie rejestrują Twoje działania online i udostępniają je władzom. Mimo że Chiny zagroziły zablokowaniem wszystkich zagranicznych sieci VPN w 2018 r., Nadal można z nich korzystać, nawet jeśli może to nie być w 100% legalne. Niektóre sieci VPN wysokiej jakości, takie jak NordVPN, oferują nawet specjalne „zaciemnione serwery”, które pomagają ominąć chińską zaporę ogniową.
EgiptRząd Egiptu stosuje Głębokie Inspekcje Pakietu (DPI), aby zablokować kilka protokołów VPN (PPTP, L2TP, OpenVPN) od 2017 r. Kraj od dłuższego czasu blokuje wiele witryn i usług. Chociaż sieci VPN nie są oficjalnie nielegalne, Egipt bardzo utrudnił korzystanie z sieci VPN, aby korzystać z bezpłatnego internetu w jej granicach.
IrakIrak wprowadził całkowity zakaz VPN w 2014 r., Blokując również dostęp do niektórych mediów społecznościowych i innych usług. Ich główną motywacją było to, że pomoże im to w walce z IS. Nawet teraz te prawa są nadal aktywne, mimo że IS nie ma już kraju w swoim uścisku.
IranIran oficjalnie zakazał używania wielu sieci VPN od marca 2013 r. Promowanie i sprzedaż tych sieci VPN jest zabronione i może skutkować wyrokiem więzienia. Dozwolone jest używanie tylko VPN z zatwierdzeniem rządowym, nawet jeśli nie zapewniają one dostępu do zablokowanych witryn, takich jak YouTube. Prawdopodobnie rejestrują również twoje użycie.
Korea PółnocnaKorea Północna znana jest z surowej cenzury. Nie pozwala nawet cywilom korzystać ze zwykłego internetu. Sieci VPN są zabronione, ale ponieważ Korea Północna jest tak odizolowana od reszty świata, konsekwencje korzystania z VPN w tym kraju są nieznane.
OmanKorzystanie z VPN jest nielegalne dla wszystkich obywateli Omani, ale organizacje mogą go używać, o ile posiadają licencję. Tylko usługi VPN zatwierdzone przez rząd są legalne.
RosjaOd lipca 2017 r. Dostawcy VPN mogą oferować swoje usługi rosyjskiej ludności tylko wtedy, gdy udostępnią wszystkie dane użytkowników rządowi. W 2019 roku Roskomnadzor (rosyjska narodowa jednostka kontrolująca media) dała kilka dobrze znanych VPN-ów trzydzieści dni, aby zapewnić im dostęp do wszystkich rosyjskich danych i przestrzegać rosyjskiego prawa (co oznacza egzekwowanie cenzury). Wiele sieci VPN odpowiedziało, zamykając swoje rosyjskie serwery.
SyriaKorzystanie z VPN niekoniecznie jest nielegalne w Syrii. Jednak od 2011 r. Niektóre połączenia VPN są blokowane, ponieważ rząd atakuje protokoły VPN. Nie ma pewności, jak skuteczne są te próby.
indykAby uniemożliwić obywatelom dostęp do zablokowanych stron internetowych, rząd Turcji ograniczył korzystanie z VPN. Podejmowane są próby wykrycia i zablokowania połączeń VPN za pomocą DPI. Korzystanie z VPN w Turcji może więc nie zawsze działać. Co więcej, może sprawić, że staniesz się bardziej celem dla rządu: ich czujne oczy będą cię bliżej obserwować.
TurkmeniaTurkmenistan mocno cenzuruje i ogranicza internet w celu zablokowania zagranicznych mediów. Korzystanie z VPN jest zatem również zakazane w tym kraju. Kraj ma tylko jednego dostawcę usług internetowych, który jest pod kontrolą rządu.
UgandaW 2018 roku Uganda wprowadziła podatek od mediów społecznościowych. Aby obejść ten podatek, wielu obywateli zaczęło korzystać z VPN. Teraz rząd blokuje połączenia VPN i zniechęca do korzystania z nich. Jednak korzystanie z VPN nie jest oficjalnie nielegalne (jeszcze).
Zjednoczone Emiraty ArabskieW ZEA tylko organizacje mogą korzystać z VPN. Korzystanie z VPN jest nielegalne dla osób cywilnych, gdy używają go do celów przestępczych. Jednak przestępstwa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich obejmują również odwiedzanie witryn randkowych i amerykańskiego serwisu Netflix. Usługi VoIP, takie jak Skype, są niedozwolone. Jeśli z nich skorzystasz, możesz dostać wysoką grzywnę, a nawet zostać skazany na karę więzienia.

Dlaczego sieci VPN mają tak złą reputację?

VPN może pomóc ci anonimowo przeglądać Internet. Zapewnia większą swobodę i bezpieczeństwo w Internecie. Dlatego obecnie prawie wszystkie duże firmy regularnie korzystają z korporacyjnej sieci VPN. Mimo to wiele osób uważa, że ​​sieci VPN nie są całkowicie legalne. W wielu częściach świata jest to: możesz użyć VPN, aby chronić swoją prywatność w Internecie, kiedy tylko chcesz. Sieci VPN umożliwiają bezpieczny dostęp do Internetu, który sam w sobie nie jest zły, niebezpieczny lub zabroniony – w większości miejsc.

Jednak udział w działalności przestępczej podczas korzystania z VPN jest niezgodny z prawem. W zależności od kraju, w którym się znajdujesz, definicja „przestępcy” może się znacznie różnić. Większość krajów uważa na przykład sprzedawanie twardych narkotyków za przestępstwo. Przestępcy, którzy zajmują się takimi działaniami, mogą próbować uniknąć kontroli rządu, korzystając z VPN. Ich prywatność będzie w pewien sposób chroniona, co utrudni policji znalezienie i ukaranie ich. Jednak praktyki przestępcze, w których biorą udział, pozostają nielegalne. Jeśli zostaną złapani, będą mieli poważne kłopoty. Nie za korzystanie z VPN, ale za podejmowanie nielegalnych działań.

Podobnie jak w przypadku przeglądarki Tor, wiele osób uważa, że ​​połączenie VPN jest nielegalne, ponieważ ułatwia przestępstwo. Nie jest to jednak jedyne korzystanie z chronionego i anonimowego połączenia internetowego. VPN jest po prostu środkiem do celu, który może być wykorzystywany do wielu celów, zarówno dobrych, jak i złych.

Legalne wykorzystanie VPN

Istnieje wiele dobrych powodów, dla których ludzie powinni korzystać z VPN. Prywatność często odgrywa dużą rolę wraz z dodatkową ochroną podczas korzystania z otwartych hotspotów Wi-Fi. Przesyłanie strumieniowe treści online może być również łatwiejsze dzięki VPN. Aby uzyskać więcej informacji na temat powodów, dla których możesz chcieć korzystać z VPN, chcielibyśmy odesłać Cię do naszego pełnego artykułu na temat VPN i ich zastosowań.

Podsumowując: VPN są legalne w większości krajów. Jednak niektóre rządy nałożyły ograniczenia na korzystanie z VPN lub całkowicie zakazały tej praktyki. W ten sposób mają na celu kontrolę populacji lub utrzymanie bezpieczeństwa narodowego. Korzystanie z VPN w tych miejscach może być niebezpieczne i powodować kłopoty. Kiedy nie jesteś w żadnym z tych krajów i nie bierzesz udziału w działalności przestępczej, nie musisz się bać.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me