VPN vs Proxy: в чому різниця? | VPNOперегляд

Якщо ви хочете анонімно переглядати сервіс, ви можете використовувати VPN або проксі.


VPN та проксі на вагах

І VPN, і проксі-сервери можуть змінювати ваше географічне розташування, дозволяючи обійти гео обмеження на веб-сайтах. Подумайте про безліч потокових служб, які не показуватимуть вам їхній вміст, коли ви не в потрібній країні. Хоча VPN та проксі можуть змінити це, вони працюють абсолютно різними способами. Навіть саме слово «проксі» – це широкий термін із багатьма різними значеннями. Наприклад, існують державні та приватні проксі, які мають різні функції.

Тож яка різниця між VPN та проксі? Який із двох найкраще використовувати? Хоча вони мають подібні функції, способи встановлення вашого інтернет-з’єднання дуже різні. Ми пояснимо, що це за відмінності, як працюють різні проксі-сервери та які плюси та мінуси додаються до проксі та VPN.

Проксі-сервери

Проксі-сервер – це сервер, що стоїть між комп’ютером та Інтернетом. Коли ви перейдете в Інтернет з проксі-сервером, весь ваш інтернет-трафік буде спочатку відправлений через цей проксі. Через це здається, що ваші дані надходять прямо з цього проксі, а не з вашого власного комп’ютера та IP-адреси. Хоча VPN-сервери автоматично шифрують усі ваші дані, проксі-сервер цього не робить. Тому проксі-сервер здатний обробляти величезну кількість одночасних з’єднань різних користувачів (зазвичай це десятки тисяч). Багато постачальників VPN також пропонують окрему послугу проксі для своїх клієнтів.

Зміна IP-адреси за допомогою проксі

Проксі-сервери можуть спілкуватися з Інтернетом різними способами. Для цього вони використовують один з двох протоколів: HTTP або SOCKS.

Проксі-сервери HTTP

Протокол HTTP розроблений для інтерпретації будь-якого трафіку на рівні HTTP. Проксі-сервери, що використовують цей протокол, можуть працювати лише з веб-сторінками. Кожна адреса, що починається з http: // або більш захищеного https: //, буде охоплена цим проксі. Отже, проксі-сервери, що використовують цей протокол, будуть ефективними лише тоді, коли ви користуєтесь веб-переглядачем. Оскільки цей проксі приймає лише HTTP-запити, це дещо швидше, ніж VPN-проксі або SOCKS-проксі, яким обом доводиться обробляти більше даних. Крім того, HTTP-проксі може допомогти вам обійти деякі географічні онлайн-обмеження. Нарешті, HTTP-проксі часто є безкоштовними або в іншому випадку дуже дешевими у використанні.

Основний недолік проксі-сервера, що використовує протокол HTTP, полягає в тому, що ваші дані можна легко відстежувати. Під час використання Flash або JavaScript, з якими протокол HTTP не може працювати, багато сайтів зможуть виявити вашу реальну IP-адресу незалежно від проксі. Крім цього, проксі-сервери не шифрують ваші дані, дозволяючи хакерам, урядам, системам безпеки та вашим провайдером дотримуватися кожного вашого кроку. Якщо ви перебуваєте на веб-сайті HTTPS, треті сторони не відстежуватимуть ваш трафік даних. Однак ваша IP-адреса все ще видно. Остаточним недоліком проксі-серверів HTTP є те, що вам доведеться окремо налаштовувати проксі-сервер у кожному веб-переглядачі. Це коштуватиме багато додаткових зусиль та часу.

Щоб коротко підсумувати всі плюси і мінуси проксі-серверів HTTP, ми зробили огляд у наступній таблиці:

Плюси:
Мінуси:
Дешево (часто абсолютно безкоштовно)Корисний лише для доступу до веб-сайтів
Приховує вашу IP-адресуВаш IP може бути легко розкрито
Швидкий у використанніДані HTTP не будуть зашифровані і будуть сприйнятливі до хакерів
Забезпечує доступ до деяких веб-сайтів з обмеженим доступомПотрібна індивідуальна конфігурація у кожному браузері

Проксі-сервери SOCKS

Крім HTTPS, проксі-сервери можуть використовувати другий протокол: SOCKS. Проксі-сервери SOCKS можуть зробити більше, ніж просто інтерпретувати веб-сторінки. Вони також візьмуть до уваги весь інший інтернет-трафік, наприклад, додатки для вашої електронної пошти, IRC-чати та програми торрентінгу для завантаження. Таким чином, ви також залишатиметеся анонімнішими і поза веб-переглядачем.

Оскільки проксі-сервери SOCKS обробляють більше даних, ніж проксі-сервери HTTP, вони зазвичай також набагато повільніше. Вони також вирішують ті самі проблеми безпеки: ви все ще чутливі до хакерів, і ваш IP-код може бути розкритий, навіть якщо цей процес не такий простий, як із HTTP-проксі. Нарешті, вам доведеться налаштувати цей проксі окремо на кожен біт програмного забезпечення, наприклад, BitTorrent.

Проксі-сервер SOCKS має як переваги, так і недоліки в порівнянні з HTTP-проксі. Все-таки це може бути дуже корисним у конкретних обставинах. Якщо, наприклад, ви просто хочете приховати свою особу, щоб завантажити торенти на BitTorrent, проксі-сервер SOCKS, що використовує захищене SSL-з’єднання (з’єднання з сертифікованими рівнями шифрування), є достатнім. Однак якщо ви плануєте завантажувати нелегальні документи чи файли в Інтернет, завжди пам’ятайте про місцеві правила щодо цього типу завантаження..

Плюси:
Мінуси:
Приховує вашу IP-адресуПовільніше, ніж HTTP-проксі
Надає доступ до деяких веб-сайтів з обмеженим доступомНе шифрує ваш трафік даних, що робить його сприйнятливим для хакерів
Обробляє кожну форму інтернет-трафіку (включаючи торрент)Потрібна індивідуальна конфігурація для кожного програмного забезпечення
Захищає достатньо для анонімного використання BitTorrent.

Громадські та приватні проксі-сервери

Проксі-сервери можуть виконувати безліч різних завдань. Для розмежування проксі-сервера та функцій, які вони виконують, проксі-сервери можуть бути класифіковані відповідно до того, як вони працюють. По-перше, є різниця між приватними та державними довіреними особами.

Загальнодоступні проксі-сервери

Безкоштовний список проксіЗагальнодоступні або відкриті проксі-сервери – це проксі-сервери, якими кожен може вільно користуватися. Це можливо, оскільки проксі-сервери здатні одночасно обробляти тисячі з’єднань. В Інтернеті існує багато публічних серверів, які безкоштовно користуються. Вони включають як HTTP, так і SOCKS проксі, хоча, як правило, доступно більше публічних проксі-серверів HTTP. Ви знайдете безліч списків публічних проксі-сервісів в Інтернеті, якщо знаєте, де шукати. Наприклад, HideMyAss пропонує безкоштовний публічний проксі на своєму веб-сайті.

На жаль, загальнодоступні проксі-сервери часто досить нестабільні. Це тому, що сервер, який використовує занадто багато людей одночасно, може перевантажуватися і припиняти свою роботу. Коли загальнодоступний сервер легко знайти в Інтернеті, багато людей, ймовірно, використовують його, що може викликати всілякі проблеми. Підключення може перерватися без попередження, і зазвичай швидкість проксі-сервера вкрай погана. Крім того, вам часто доведеться надсилати всіляку конфіденційну інформацію власникам цих анонімних серверів. Зрештою, весь ваш трафік даних проходить через їх сервери. Нарешті, публічні довіреності зазвичай не пропонують додаткової підтримки. Однак залишається фактом, що ці відкриті проксі-сервери дуже прості у використанні та доступні безкоштовно.

Приватні проксі-сервери

Приватні проксі-сервери доступні не для всіх: купувати доведеться за невелику ціну. Ці сервери, як правило, набагато швидше, ніж публічні проксі. Для їх використання вам знадобляться ім’я користувача та пароль. Приватні проксі-сервери, як правило, набагато надійніші, ніж державні сервери, оскільки вони часто володіють та контролюються підприємствами з хорошою репутацією. Зазвичай вони пропонують додаткову підтримку та програмне забезпечення, налаштоване на ваше особисте використання. Наприклад, BTGuard і TorGuard мають попередньо налаштовані сервери, які ідеально підходять для завантаження торентів. Ці сервіси пропонують спеціалізовані торентські послуги SOCKS, тоді як інші VPN можуть пропонувати послуги HTTP та SOCKS.

Різні види проксі

Проксі може бути державним або приватним. Крім цього, однак, існує ще один спосіб розподілити проксі, а саме відповідно до функції. Є веб-проксі, прозорі проксі, анонімні проксі, зворотні проксі, тощо. Ми коротко пояснимо кожну з цих категорій. Для отримання додаткової інформації про різні види проксі, ви можете прочитати нашу статтю “Що таке проксі-сервер”.

Веб-проксі

Веб-проксі-сервіс, такий як пропонований CyberGhost, встановлює зв’язок із загальнодоступним сервером HTTP. Щойно ви надсилаєте онлайн-запит, проксі-сервер підбере його. Вони змінять запит і згодом надішлють його до початкового місця призначення. За допомогою веб-проксі ви зможете здійснювати будь-який перегляд у вашому веб-переглядачі анонімно, не завантажуючи чи встановлюючи додаткове програмне забезпечення. Вам навіть не доведеться налаштовувати веб-переглядач. Більше того, ці веб-проксі часто є абсолютно безкоштовними.

На жаль, веб-проксі мають і свої недоліки: вони, як правило, використовують багато рекламних оголошень, які ви всі бачите на екрані. Вони, як правило, повільніше і лише частково підтримують Flash Player та JavaScript. Крім того, багато веб-сайтів блокують IP-адреси, що належать цим проксі-серверам, не дозволяючи вам отримувати доступ до інформації на цих сторінках під час використання проксі. Усі проблеми із безпекою, які виникають під час використання сервера HTTP, також стосуються веб-проксі: вони не дуже захищені і не можуть гарантувати повну анонімність під час перегляду..

Веб-проксі дуже зручні у використанні. Незважаючи на це, проблеми зі швидкістю, безпекою та заблокованим доступом значно обмежують їх корисність. Для належного захисту та швидшого з’єднання вам краще використовувати інший тип проксі.

Прозорий проксі

Проксі-сервер прозорий, коли його не бачать його користувачі. Ви можете сказати, що це “невидиме” в цьому сенсі. Як і веб-проксі, вам не доведеться конфігурувати цей проксі у своєму веб-переглядачі. Використання прозорого проксі у багатьох випадках “обов’язкове”, навіть якщо користувач цього не знає. Між користувачем і службою стоїть прозорий проксі. Хоча користувач не може побачити, що їх дані спочатку надсилаються через проксі, постачальник послуги може.

Основна перевага прозорих проксі – це те, що вони збільшують швидкість використання вашого Інтернету, оскільки вони використовують кешування. Приклад: коли ви входите у безкоштовну мережу Wi-Fi у Starbucks як новий користувач, вам доведеться спочатку прийняти умови. Цей екран із умовами користувача – це кешована сторінка, надана проксі. Щойно ви натиснете кнопку “Прийняти”, ви будете надіслані безпосередньо до фактичної служби. Іншими словами, спочатку ви надішлете попередньо збережену копію веб-сайту. Завдяки цьому процесу користуватися великою мережею буде простіше і швидше з проксі.

Якщо ви шукаєте проксі-сервера, який приховає вашу IP-адресу, ви не знайдете відповідь у прозорому проксі. Цей вид проксі безпосередньо надсилає вашу IP-адресу до сервісу. Тому це не дає вам анонімності та пропонує лише зручність у використанні та підвищену швидкість.

Анонімний проксі

На противагу прозорому проксі, анонімний проксі приховує вашу IP-адресу. Сервіси, які ви використовуєте під час з’єднання через цей проксі, зможуть побачити, що хтось відвідував їх веб-сайт під час використання проксі. Однак вони не знають, хто це, оскільки не можуть бачити вашу справжню IP-адресу, лише IP-адресу проксі-сервера. Цей тип проксі зазвичай працює досить добре для підвищення анонімності в Інтернеті. Однак це не гарантоване рішення. Крім звичайних анонімних проксі, є “крайні” анонімні (або високі анонімності) проксі. Ці сервери навіть не виявлять на веб-сайтах, що вони є проксі-сервером, тоді як звичайний анонімний проксі можна виявити.

Зворотний проксі

Зворотний проксі-сервер робить прямо протилежне від звичайного проксі-сервера. Замість захисту даних користувача веб-переглядача цей проксі захищає веб-сервер, на якому він використовується. Зворотний проксі можна використовувати для захисту даних в Інтернеті на сторінці, встановивши брандмауер. Доступ до цих певних сторінок може надавати або забороняти проксі. Таким чином, клієнти певного банку не зможуть випадково перейти до банківського середовища незнайомця. Крім того, зворотні проксі-сервери часто використовуються для кешування статичних сторінок, гарантуючи, що сервер не буде легко перевантажений.

VPN

Замість проксі-сервера ви також можете використовувати VPN. Віртуальна приватна мережа (VPN) створює зашифрований тунель між вашим комп’ютером та сервером. Єдине, що зможе побачити ваш Інтернет-провайдер, хакери чи, можливо, уряд, – це те, що ваше з’єднання надходить з IP вашого VPN-сервера. Усі ваші онлайн-дії, ваш реальний IP-адрес, місцезнаходження та завантаження залишаться прихованими за шифруванням VPN. Більше того, VPN надає вам доступ до декількох різних серверів, тобто ви можете дістатися до всіляких географічних сторінок і служб, які інакше не були б доступні вам. VPN працює так:

Як працює VPN ілюстрація

Не всі VPN однакові. Хоча кожен з них служить приблизно одній і тій же цілі, є кілька додаткових факторів, які потрібно враховувати. Ми назвемо три важливі міркування, які вам доведеться тут думати. Для отримання додаткової інформації про те, як постачальники VPN поводяться з цими, а також іншими темами, ви можете прочитати наші докладні огляди VPN.

Ви хочете розпочати роботу з гідною VPN відразу? Погляньте на NordVPN.

Політика ведення журналів

Єдиною стороною, яка зможе побачити вашу поведінку в Інтернеті під час використання VPN, є постачальник VPN. Зрештою, ваш трафік даних передається через їх сервер. Тому важливо вибрати надійного постачальника VPN, який не збереже жодної інформації. Це суперечить усьому, за що виступає VPN: гарантування анонімності та безпеки в Інтернеті.

Так звані журнали, які ваш постачальник VPN може робити, можуть мати жахливі наслідки. Уряди можуть змусити постачальника показати їм свої дані. Тому завжди важливо перевірити, чи VPN, який ви плануєте використовувати, не має політики журналів. У такому випадку вони обіцяють не економити ваш трафік даних, тому інші також не зможуть його бачити.

Зручність у користуванні

Якщо ви хочете встановити VPN-з’єднання на своєму пристрої, вам доведеться завантажити та встановити службу VPN. Іноді вам доведеться налаштувати комп’ютер чи мобільний пристрій, щоб VPN працювала. Зазвичай це досить простий процес: у багатьох постачальників є покрокові інструкції по встановленню, якими ви можете користуватися, навіть якщо ви не досвідчені в роботі з комп’ютерами. Як тільки ваш VPN буде встановлений і активований, всі ваші онлайн-дані будуть надійно відправлені через тунель VPN. Неважливо, якою програмою чи браузером ви користуєтесь, про весь трафік береться.

Програмне забезпечення, що надається послугами VPN, може бути дуже різноманітним. Хоча один постачальник може мати просту і структуровану програму, яка дозволяє дуже просто користуватися, інші VPN можуть вирішити додати більше можливостей до свого програмного забезпечення, що зробить клієнта злегка захаращеним і складнішим у використанні. Залежно від власних побажань, ви можете віддати перевагу одному виду клієнта над іншим.

Ціна

Підписка на VPN зазвичай не безкоштовна. На щастя, ціни не надто погані: всього за кілька доларів на місяць у вас вже буде дуже хороший VPN. Якщо порівнювати з безкоштовним веб-проксі, це може здатися занадто великим, але ви отримаєте додатковий захист та найкраще шифрування у відповідь. На ринку є навіть пара дуже пристойних безкоштовних VPN. Вибираючи безкоштовну VPN, ви повинні остерігатися обраного VPN. Хороші надійні VPN часто мають обмеження швидкості та даних, але вони набагато кращі, ніж багато підроблених безкоштовних VPN, які ви знайдете в Інтернеті, які часто не працюють або заповнені зловмисним програмним забезпеченням. Хороший безкоштовний VPN все одно надасть вам кращий захист, ніж проксі.

Якщо ви хочете отримати повний захист без будь-яких обмежень, радимо відкласти кілька доларів на місяць і все одно отримати преміум VPN. У порівнянні з проксі, VPN зробить вашу роботу в Інтернеті набагато безпечнішою та анонімнішою. Якщо ви виберете найдешевшого постачальника, окрім Surfshark, ви отримаєте найкращу пропозицію.

Щоб полегшити вибір між VPN та проксі, ми перерахували плюси та мінуси VPN для вас у таблиці нижче.

Плюси VPN:
Мінуси VPN:
Ваша інтернет-діяльність добре захищенаЦіна
Високий рівень шифруванняМожливість колод
Швидкий у використанні
Доступний у багатьох країнах / у багатьох місцях сервера

Що найкраще: VPN або проксі?

Що стосується конфіденційності та безпеки, то VPN набагато перевершує проксі. Хоча проксі-сервери приховують ваш IP-адресу, вони не пропонують багато іншого за допомогою захисту. Однак, ви можете вибрати проксі для конкретних ситуацій. Хоча VPN надають набагато більше шифрування та безпеки, ніж проксі, вони можуть не завжди бути необхідними, залежно від завдання, яке ви виконуєте, і того, як ви хочете поводитися з конфіденційністю в Інтернеті..

Коли використовувати проксі

  • Обхід брандмауера або geoblock: При спробі отримати доступ до обмеженої потокової служби або веб-сайту, може бути достатньо проксі-сервера. Однак це справедливо лише в тому випадку, якщо ви не передаєте конфіденційні дані і не потрібно приховувати свою діяльність в Інтернеті. Користувачі також повинні знати, що деякі сервіси, такі як Netflix, мають антипроксі-технологію і можуть блокувати з’єднання з проксі-серверів.
  • При використанні застарілої операційної системи: Проксі-сервери не вимагають від вас встановлення програмного забезпечення для їх функціонування. Це може працювати на вашу користь, якщо у вас є повільна або застаріла операційна система. VPN можуть уповільнити швидкість перегляду, особливо HTTP-проксі ледве не впливають на продуктивність вашого комп’ютера. Також є кешування проксі-серверів, які можуть зберігати копії веб-сайтів, які ви часто відвідуєте, щоб зменшити пропускну здатність та підвищити продуктивність вашого комп’ютера..

Коли використовувати VPN

  • Перегляд Інтернету: Якщо ви переглядаєте Інтернет або отримуєте доступ до конфіденційної інформації в Інтернеті, VPN зашифрує ваші дані та захистить їх від хакерів та кіберзлочинців..
  • Підключення до загальнодоступного Wi-Fi: Якщо ви підключаєтесь до загальнодоступних Wi-Fi або інших незахищених мереж, VPN є обов’язковим. Кіберзлочинці часто виламують у незахищені мережі та можуть отримати доступ до будь-яких даних, які ви передаєте по мережі. VPN захищає ваші приватні дані захищеними від цих хакерів.
  • Доступ до вмісту, обмеженого регіоном: Хоча проксі-сервери можуть працювати для доступу до певного типу контенту з обмеженим регіоном, у багатьох сервісах є програмне забезпечення для блокування проксі-серверів. Деякі з цих служб також мають блоки VPN, однак для обходу їх, як правило, можна використовувати преміум VPN.
  • Обхід урядової цензури: Якщо ви живете в країні з широкомасштабною цензурою та Інтернет-спостереженням, лише преміальна VPN дозволить вам безпечно обійти цензуру та приховати свою діяльність в Інтернеті від уряду.

Заключні думки

Проксі-сервер може перенаправити ваш інтернет-трафік з різних причин. Ви можете використовувати його, щоб залишитися більш анонімним під час перегляду чи послуга може збільшити вашу роботу в Інтернеті, додавши проксі для кешування. Існує кілька видів проксі-серверів, які можна використовувати для різних цілей.

Майже в усіх відношеннях VPN кращий, ніж проксі. VPN пропонують більше анонімності в Інтернеті та захищають всі ваші онлайн-дані, а не лише їх окремі частини. Більше того, VPN може пришвидшити ваше інтернет-з’єднання: коли ваш Інтернет-провайдер штучно знижує пропускну здатність вашого інтернет-з’єднання, VPN може ефективно його обійти..

Єдина реальна причина вибору проксі-сервера через VPN – ціна. Проксі-сервери просто дешевші, ніж VPN. Незважаючи на те, що за невеликий платіж щомісяця ви вже матимете високоякісну VPN-послугу, наприклад CyberGhost, NordVPN або Surfshark. Майже у всіх випадках доцільніше платити за те, щоб ваші дані були справді безпечними. Перш ніж вибрати проксі-сервер для підвищення анонімності в Інтернеті, краще спочатку розглянути обмежений безкоштовний VPN. Завжди майте на увазі, що нічого в Інтернеті не є 100% безпечним і анонімним. Тому ви завжди повинні бути обережними щодо того, чим займаєтесь в Інтернеті, навіть коли використовуєте проксі або VPN.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me