VPN vs proxy: Aký je rozdiel? | VPNOverview

Ak chcete surfovať anonymne, môžete použiť sieť VPN alebo proxy.


VPN a proxy na stupnici

VPN a proxy servery môžu zmeniť zobrazené geografické umiestnenie, čo vám umožní obísť geografické obmedzenia na webových stránkach. Pomyslite na množstvo streamingových služieb, ktoré vám neukážu ich obsah, keď nie ste v správnej krajine. Aj keď to môžu zmeniť aj siete VPN a proxy, tieto dve fungujú úplne odlišným spôsobom. Aj samotné slovo „proxy“ je široký pojem s mnohými význammi. Existujú napríklad verejné a súkromné ​​proxy servery, ktoré majú rôzne funkcie.

Aký je presný rozdiel medzi sieťou VPN a serverom proxy? Ktorý z nich je najlepšie použiť? Aj keď majú podobné funkcie, spôsoby, akými nastavujú vaše pripojenie na internet, sa veľmi líšia. Vysvetlíme, aké sú tieto rozdiely, ako fungujú rôzne proxy servery a aké výhody a nevýhody sú priložené k proxy serverom a VPN.

Proxy servery

Proxy server je server, ktorý stojí medzi počítačom a internetom. Keď sa pripojíte na internet pomocou servera proxy, všetka vaša internetová prevádzka bude najprv odoslaná prostredníctvom tohto servera proxy. Z tohto dôvodu sa bude zdať, že vaše údaje pochádzajú priamo z tohto servera proxy namiesto vášho počítača a adresy IP. Aj keď servery VPN automaticky šifrujú všetky vaše údaje, server proxy to nerobí. Preto server proxy dokáže spracovať veľké množstvo simultánnych pripojení od rôznych používateľov (zvyčajne desiatky tisíc). Mnoho poskytovateľov VPN ponúka svojim zákazníkom aj samostatnú proxy službu.

Zmena adresy IP pomocou servera proxy

Proxy servery sú schopné komunikovať s internetom rôznymi spôsobmi. Na tento účel používajú jeden z dvoch protokolov: HTTP alebo SOCKS.

HTTP proxy servery

Protokol HTTP bol navrhnutý tak, aby interpretoval všetku komunikáciu na úrovni HTTP. Proxy používajúce tento protokol môžu pracovať iba s webovými stránkami. Na túto adresu sa bude vzťahovať každá adresa začínajúca http: // alebo bezpečnejšie https: //. Z tohto dôvodu budú proxy používajúci tento protokol účinné iba v prípade, že používate prehliadač. Pretože tento server proxy prijíma iba požiadavky protokolu HTTP, je o niečo rýchlejší ako server proxy VPN alebo SOCKS, ktorý musí spracovať viac údajov. Navyše proxy HTTP vám môže pomôcť obísť niektoré geografické obmedzenia online. Nakoniec sú HTTP proxy často zadarmo alebo inak veľmi lacné.

Hlavnou nevýhodou servera proxy používajúceho protokol HTTP je to, že vaše údaje sa dajú pomerne ľahko zistiť. Ak používate Flash alebo JavaScript, s ktorými protokol HTTP nedokáže spracovať, mnoho stránok dokáže zistiť vašu skutočnú IP adresu bez ohľadu na proxy. Okrem toho servery proxy nešifrujú vaše údaje, čo hackerom, vládam, bezpečnostným systémom a poskytovateľovi internetových služieb umožňuje sledovať každý váš krok. Ak sa nachádzate na webovej stránke HTTPS, tretia strana nebude sledovať vaše dátové prenosy. Vaša adresa IP je však stále viditeľná. Poslednou nevýhodou proxy servera HTTP je, že proxy musíte nakonfigurovať osobitne v každom prehliadači, ktorý používate. Toto vás bude stáť veľa ďalšieho úsilia a času.

Aby sme v krátkosti zhrnuli všetky výhody a nevýhody proxy servera HTTP, urobili sme prehľad v nasledujúcej tabuľke:

Pros:
Zápory:
Lacné (často úplne zadarmo)Užitočné iba pre prístup na webové stránky
Skryje vašu IP adresuVaša adresa IP sa dá ľahko odhaliť
Rýchle použitieÚdaje HTTP nebudú šifrované a budú citlivé na hackerov
Poskytuje prístup k niektorým webovým stránkam s obmedzeným prístupomVyžaduje individuálnu konfiguráciu v každom prehliadači

Proxy servery SOCKS

Okrem HTTPS môžu proxy servery používať aj druhý protokol: SOCKS. Proxy servery SOCKS dokážu urobiť viac, než len interpretovať webové stránky. Zohľadnia tiež všetku ostatnú internetovú komunikáciu, napríklad aplikácie pre váš e-mail, rozhovory IRC a torrentingové programy pre vaše stiahnuté súbory. Týmto spôsobom zostanete anonymnejší aj mimo svojho prehliadača.

Pretože servery SOCKS spracovávajú viac údajov ako servery proxy HTTP, zvyčajne sú tiež oveľa pomalšie. Zaoberajú sa rovnakými bezpečnostnými problémami: stále ste náchylní k hackerom a vaša IP adresa môže byť odhalená, aj keď tento proces nie je taký jednoduchý ako s proxy proxy HTTP. Nakoniec budete musieť tento proxy server nakonfigurovať osobitne pre každý bit softvéru, napríklad BitTorrent.

Proxy server SOCKS má v porovnaní s proxy HTTP HTTP výhody aj nevýhody. Napriek tomu môže byť za určitých okolností veľmi užitočný. Ak napríklad chcete skryť svoju identitu, aby ste si stiahli torrent na BitTorrent, postačí SOCKS proxy pomocou zabezpečeného SSL spojenia (spojenie s certifikovanou úrovňou šifrovania). Ak však plánujete sťahovať nelegálne dokumenty alebo súbory na internet, vždy si uvedomte miestne predpisy týkajúce sa tohto typu sťahovania.

Pros:
Zápory:
Skryje vašu IP adresuPomalší ako HTTP proxy
Poskytuje prístup k niektorým webovým stránkam s obmedzeným prístupomNešifruje váš prenos údajov, takže je citlivý na hackerov
Spracováva každú formu internetového prenosu (vrátane torrentov)Vyžaduje individuálnu konfiguráciu pre každý softvér
Chráni dostatočne pre anonymné použitie BitTorrentu.

Verejné vs. súkromné ​​proxy servery

Proxy servery môžu vykonávať mnoho rôznych úloh. Aby bolo možné rozlíšiť medzi proxy a funkciami, ktoré vykonávajú, je možné ich rozdeliť do kategórií podľa toho, ako pracujú. Po prvé, existuje rozdiel medzi súkromnými a verejnými proxy servermi.

Verejné proxy servery

Zoznam proxy zadarmoVerejné alebo otvorené proxy servery sú proxy servery, ktoré môže ktokoľvek voľne používať. Je to možné, pretože servery proxy dokážu zvládnuť tisíce spojení súčasne. Existuje veľa verejných serverov online, ktoré sú všetky voľne dostupné. Patria medzi ne proxy HTTP aj SOCKS, aj keď vo všeobecnosti existuje viac verejných proxy proxy HTTP. Ak viete, kde hľadať, nájdete nespočet zoznamov verejných proxy serverov online. Napríklad HideMyAss ponúka bezplatnú verejnú proxy na svojich webových stránkach.

Je smutné, že verejné proxy servery sú často dosť nestabilné. Je to tak preto, že server, ktorý používa príliš veľa ľudí naraz, sa môže preťažiť a prestať fungovať. Ak sa verejný server dá ľahko nájsť online, veľa ľudí ho pravdepodobne použije, čo môže spôsobiť najrôznejšie problémy. Vaše pripojenie by mohlo zlyhať bez varovania a zvyčajne je rýchlosť servera proxy veľmi zlá. Vlastníkom týchto anonymných serverov budete navyše často musieť posielať najrôznejšie citlivé informácie. Koniec koncov všetka vaša dátová prevádzka prechádza ich servermi. Nakoniec, verejní proxy zvyčajne neposkytujú žiadnu ďalšiu podporu. Faktom však zostáva, že tieto otvorené servery proxy sa veľmi ľahko používajú a sú dostupné zadarmo.

Súkromné ​​proxy servery

Súkromné ​​servery proxy nie sú dostupné pre všetkých: jeden si musíte kúpiť za malú cenu. Tieto servery sú zvyčajne omnoho rýchlejšie ako verejné proxy servery. Na ich použitie budete potrebovať používateľské meno a heslo. Súkromné ​​servery proxy bývajú oveľa dôveryhodnejšie ako verejné servery, pretože ich často vlastnia a kontrolujú podniky s dobrou povesťou. Zvyčajne ponúkajú ďalšiu podporu a softvér, ktorý bol nakonfigurovaný na vaše osobné použitie. Napríklad BTGuard a TorGuard majú predkonfigurované servery, ktoré sú ideálne na sťahovanie torrentov. Tieto služby ponúkajú špecializované torrentové služby SOCKS, zatiaľ čo iné siete VPN môžu ponúkať služby HTTP aj SOCKS.

Rôzne druhy proxy

Server proxy môže byť verejný alebo súkromný. Okrem toho existuje aj ďalší spôsob rozdelenia proxy serverov, a to podľa funkcie. Existujú webové servery proxy, transparentné servery proxy, anonymné servery proxy, reverzné servery proxy a ďalšie. Každú z týchto kategórií stručne vysvetlíme. Viac informácií o rôznych druhoch proxy serverov nájdete v článku „Čo je to proxy server“.

Web proxy

Web proxy služba, ako je služba ponúkaná CyberGhostom, vytvára spojenie s verejným HTTP serverom. V okamihu, keď odošlete online webovú požiadavku, proxy ju vyzdvihne. Žiadosť zmení a následne ju pošle na pôvodné miesto určenia. Pomocou webového servera proxy budete môcť anonymne vykonávať akékoľvek prehliadanie v prehliadači bez toho, aby ste museli sťahovať alebo inštalovať ďalší softvér. Nemusíte ani nakonfigurovať svoj prehliadač. Navyše, títo weboví proxy sú často úplne zadarmo.

Bohužiaľ, weboví proxy majú aj svoje nevýhody: majú tendenciu používať veľa reklám, ktoré všetci uvidíte na obrazovke. Majú tendenciu byť pomalšie a iba čiastočne podporujú Flash Player a JavaScript. Mnoho webových stránok navyše blokuje adresy IP patriace týmto serverom proxy, čo vám bráni v prístupe k informáciám na týchto stránkach, keď používate server proxy. Všetky problémy so zabezpečením, ktoré sa vyskytnú pri používaní servera HTTP, sú relevantné aj pre webové servery proxy: nie sú veľmi bezpečné a pri prehliadaní nemôžu zaručiť úplnú anonymitu.

Web proxy sa veľmi ľahko používa. Napriek tomu ich problémy s rýchlosťou, bezpečnosťou a blokovaným prístupom výrazne obmedzujú ich užitočnosť. Kvôli správnej ochrane a rýchlejšiemu pripojeniu je lepšie použiť iný druh servera proxy.

Transparentný zástupca

Proxy je priehľadný, ak ho jeho používatelia nevidia. Dalo by sa povedať, že je v tomto zmysle „neviditeľné“. Podobne ako webový server proxy nemusíte tento server proxy nakonfigurovať v prehliadači. Používanie priehľadného servera proxy je „povinné“ v mnohých prípadoch, aj keď o ňom používateľ nevie. Medzi používateľom a službou stojí transparentný server proxy. Aj keď používateľ nevidí, že jeho údaje sú najskôr odosielané prostredníctvom servera proxy, poskytovateľ služby môže.

Hlavnou výhodou transparentných serverov proxy je to, že zvyšujú rýchlosť vášho používania internetu, pretože používajú ukladanie do vyrovnávacej pamäte. Príklad: Keď sa v Starbucks prihlásite do siete Wi-Fi bezplatne ako nový používateľ, musíte najprv prijať podmienky. Táto obrazovka s podmienkami používateľa je stránka v vyrovnávacej pamäti, ktorú poskytuje server proxy. V okamihu, keď stlačíte tlačidlo akceptovať, dostanete sa priamo na aktuálnu službu. Inými slovami, najskôr sa vám odošle na predtým uloženú kópiu webovej stránky. Vďaka tomuto procesu bude použitie veľkej siete jednoduchšie a rýchlejšie s proxy.

Ak hľadáte server proxy, ktorý skryje vašu adresu IP, nenájdete odpoveď v transparentnom serveri proxy. Tento druh servera proxy priamo odosiela na vašu adresu IP službe. Preto vám neposkytuje žiadnu anonymitu a ponúka iba ľahké použitie a vyššiu rýchlosť.

Anonymný zástupca

Anonymný server proxy, ktorý má nepriehľadnú proxy, skryje vašu IP adresu. Služby, ktoré používate pri pripojení prostredníctvom tohto servera proxy, uvidia, že niekto navštívil ich web, zatiaľ čo používa server proxy. Nebudú však vedieť, kto to bol, pretože neuvidia vašu skutočnú adresu IP, iba adresu IP servera proxy. Tento druh servera proxy vo všeobecnosti funguje dobre pre zvýšenú anonymitu online. Nie je to však zaručené riešenie. Okrem bežných anonymných proxy serverov existujú aj „extrémne“ anonymné (alebo vysoko anonymné) proxy servery. Tieto servery na webových stránkach ani neodhalia, že sú serverom proxy, zatiaľ čo je možné zistiť bežného anonymného servera proxy.

Reverzný proxy

Reverzný proxy robí presný opak bežného proxy. Tento proxy server chráni webový server, na ktorom sa používa, namiesto toho, aby chránil údaje používateľa prehľadávača. Reverzný proxy sa dá použiť na ochranu údajov online na stránke umiestnením brány firewall. Prístup na tieto konkrétne stránky môže byť udelený alebo zamietnutý splnomocnencom. Zákazníci určitej banky tak nebudú môcť náhodne prejsť do bankového prostredia cudzinca. Reverzné servery proxy sa navyše často používajú na ukladanie statických stránok do vyrovnávacej pamäte, čo zaisťuje, že server nebude ľahko preťažený.

VPN

Namiesto proxy môžete použiť aj VPN. Virtuálna súkromná sieť (VPN) vytvára šifrovaný tunel medzi počítačom a serverom. Jediné, čo váš poskytovateľ internetových služieb, hackeri alebo prípadne vláda uvidia, je to, že vaše pripojenie prichádza z adresy IP vášho servera VPN. Všetky vaše online aktivity, vaša skutočná IP adresa, umiestnenie a stiahnuté súbory zostanú skryté za šifrovaním VPN. Okrem toho vám VPN poskytuje prístup k viacerým rôznym umiestneniam servera, čo znamená, že by ste sa mohli dostať na všetky druhy stránok a služieb s obmedzeným geografickým umiestnením, ktoré by vám inak neboli dostupné. VPN funguje takto:

Ako funguje ukážka VPN

Nie všetky VPN sú rovnaké. Aj keď každý slúži približne na ten istý účel, je potrebné zohľadniť viac faktorov. Vymenujeme tri dôležité aspekty, na ktoré musíte myslieť. Ak chcete získať ďalšie informácie o spôsobe, akým poskytovatelia VPN riešia tieto a ďalšie témy, môžete si prečítať naše podrobné recenzie VPN.

Chcete ihneď začať s slušnou sieťou VPN? Pozrite sa na NordVPN.

Zásady protokolovania

Jedinou stranou, ktorá bude môcť vidieť vaše online správanie pri používaní siete VPN, je poskytovateľ VPN. Koniec koncov, vaša dátová prevádzka sa odosiela cez ich server. Preto je dôležité zvoliť si dôveryhodného poskytovateľa VPN, ktorý neuloží žiadne z týchto informácií. To by bolo v rozpore so všetkým, čo znamená VPN: zaručenie vašej anonymity a bezpečnosti online.

Tzv. Protokoly, ktoré môže poskytovateľ údajov VPN vykonať s vašimi údajmi, majú potenciálne hrozivé následky. Vlády by mohli prinútiť poskytovateľa, aby im ukázal vaše údaje. Preto je vždy dôležité skontrolovať, či VPN, ktorú uvažujete použiť, nemá pravidlá bez protokolov. Ak je to tak, sľubujú, že vašu dátovú prevádzku neuložia, takže ju ostatní neuvidia.

Užívateľská prívetivosť

Ak chcete na svojom zariadení nastaviť pripojenie VPN, budete si musieť stiahnuť a nainštalovať službu VPN. Aby VPN fungovala, niekedy budete musieť nakonfigurovať svoj počítač alebo mobilné zariadenie. Zvyčajne je to jednoduchý postup: mnohí poskytovatelia majú sprievodcov inštaláciou krok za krokom, ktoré môžete použiť, aj keď nemáte skúsenosti s počítačmi. Po nainštalovaní a aktivácii siete VPN sa všetky vaše online údaje bezpečne odošlú cez tunel VPN. Nezáleží na tom, aký program alebo prehliadač používate, bude sa starať o všetku komunikáciu.

Softvér poskytovaný službami VPN môže byť dosť rôznorodý. Zatiaľ čo jeden poskytovateľ môže mať jednoduchú a štruktúrovanú aplikáciu, ktorá umožňuje veľmi jednoduché použitie, iné siete VPN sa môžu rozhodnúť pridať ďalšie možnosti do svojho softvéru, čo klienta trochu preplní a jeho používanie je ťažšie. V závislosti od vašich prianí môžete uprednostniť jedného klienta pred druhým.

cena

Predplatné siete VPN zvyčajne nie je bezplatné. Našťastie nie sú ceny také zlé: za pár dolárov mesačne už máte veľmi dobrú sieť VPN. V porovnaní s bezplatným webovým serverom proxy sa to môže zdať príliš veľa, ale na oplátku získate ďalšiu ochranu a najlepšie šifrovanie. Na trhu existuje dokonca aj niekoľko veľmi slušných sietí VPN zadarmo. Ak sa rozhodnete pre bezplatnú sieť VPN, mali by ste si však dávať pozor na VPN, ktorú si vyberiete. Dobré a dôveryhodné siete VPN majú často obmedzenia rýchlosti alebo dát, ale sú omnoho lepšie ako mnohé falošné siete VPN, ktoré nájdete online, ktoré často nefungujú alebo sú vybavené škodlivým softvérom. Dobrá bezplatná sieť VPN vám stále poskytne lepšiu ochranu ako proxy server.

Ak chcete úplnú ochranu bez akýchkoľvek obmedzení, odporúčame vám vyčleniť niekoľko dolárov mesačne a napriek tomu získať prémiovú sieť VPN. V porovnaní s proxy serverom VPN bude váš internet oveľa bezpečnejší a anonymnejší. Ak si navyše vyberiete lacného poskytovateľa, napríklad Surfshark, budete mať to najlepšie, čo môžete dosiahnuť.

V tabuľke nižšie uvádzame výhody a nevýhody VPN, ktoré vám uľahčujú výber medzi VPN a proxy.

Výhody VPN:
Nevýhody VPN:
Vaša aktivita na internete je dobre chránenácena
Vysoká úroveň šifrovaniaMožnosť výrezov
Rýchle použitie
Dostupné v mnohých krajinách / na mnohých serverových miestach

Čo je najlepšie: VPN alebo proxy?

Pokiaľ ide o súkromie a bezpečnosť, siete VPN ďaleko prevyšujú servery proxy. Vaše servery IP síce skrývajú servery proxy, ale prostredníctvom ochrany ich neponúkajú. To znamená, že pre konkrétne situácie sa môžete rozhodnúť používať proxy. Aj keď siete VPN poskytujú oveľa viac šifrovania a zabezpečenia ako servery proxy, nemusia byť vždy potrebné, v závislosti od úlohy a spôsobu, akým chcete riešiť vaše súkromie online..

Kedy použiť proxy

  • Obídenie brány firewall alebo geobloku: Pri pokuse o prístup k obmedzenej streamovacej službe alebo webovej stránke môže byť dostatočný proxy server. To je však zvyčajne iba vtedy, ak neprenášate citlivé údaje a nemusíte skryť svoje online aktivity. Používatelia by si mali tiež uvedomiť, že niektoré služby, ako je Netflix, majú anti-proxy technológiu a môžu blokovať pripojenia z proxy serverov.
  • Ak používate zastaraný operačný systém: Servery proxy nevyžadujú, aby ste si nainštalovali softvér, aby fungovali. To môže fungovať vo váš prospech, ak máte pomalý alebo zastaraný operačný systém. VPN môžu spomaliť rýchlosť prehliadania, zatiaľ čo najmä proxy servery HTTP sotva ovplyvňujú výkon vášho počítača. Existujú tiež vyrovnávacie servery proxy, ktoré môžu ukladať kópie webových stránok, ktoré často navštevujete, aby sa znížila šírka pásma a zvýšila sa výkonnosť vášho počítača..

Kedy používať sieť VPN

  • Prehliadanie internetu: Ak prehliadate internet alebo pristupujete k citlivým informáciám online, sieť VPN vaše údaje zašifruje a zabezpečí ich ochranu pred hackermi a počítačovými zločincami..
  • Pripojenie k verejnej sieti Wi-Fi: Ak sa pripájate k verejným sieťam Wi-Fi alebo iným nezabezpečeným sieťam, VPN je nevyhnutnosťou. Počítačoví zločinci sa často zasekávajú do nezabezpečených sietí a majú prístup k akýmkoľvek údajom, ktoré prenášate v sieti. Sieť VPN chráni vaše osobné údaje pred týmito hackermi.
  • Prístup k obsahu s obmedzením na región: Aj keď servery proxy môžu pracovať pri prístupe k určitým druhom obsahu obmedzeného na región, veľa služieb má softvér na blokovanie serverov proxy. Niektoré z týchto služieb majú aj bloky VPN, ale na ich obídenie vo všeobecnosti môžete použiť prémiovú sieť VPN.
  • Obchádzanie cenzúry vlády: Ak žijete v krajine s rozšírenou cenzúrou a sledovaním online, iba prémiová sieť VPN vám umožní bezpečne obísť cenzúru a skryť vašu online aktivitu pred vládou..

Záverečné myšlienky

Proxy server môže presmerovať vašu online komunikáciu z rôznych dôvodov. Jeden by ste mohli použiť na to, aby ste pri prehliadaní zostali viac anonymní, alebo by služba mohla zvýšiť vaše skúsenosti s internetom pridaním servera proxy na ukladanie do vyrovnávacej pamäte. Existuje niekoľko druhov proxy serverov, ktoré sa dajú použiť na rôzne účely.

Takmer vo všetkých smeroch je VPN lepšia ako proxy. VPN ponúkajú väčšiu anonymitu online a chránia všetky vaše online údaje namiesto ich konkrétnych častí. Okrem toho by VPN mohla urýchliť vaše internetové pripojenie: keď váš poskytovateľ internetových služieb umelo zníži šírku pásma vášho internetového pripojenia, VPN to môže efektívne obísť.

Jediným skutočným dôvodom pre výber servera proxy cez sieť VPN je cena. Proxy sú jednoducho lacnejšie ako VPN. Bez ohľadu na to, pre každú malú platbu máte každý mesiac kvalitnú službu VPN, napríklad CyberGhost, NordVPN alebo Surfshark. V takmer všetkých prípadoch je múdrejší platiť, aby ste zaistili, že vaše údaje sú skutočne bezpečné. Pred výberom servera proxy na zvýšenie anonymity online je najlepšie najskôr zvážiť obmedzenú bezplatnú sieť VPN. Vždy majte na pamäti, že nič na internete nie je 100% bezpečné a anonymné. Preto by ste mali byť vždy opatrní, čo robíte online, aj keď používate proxy alebo VPN.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me