Čo je vyhradená adresa IP? Prečo ho používať? | VPNOverview

Ak ste porovnávali poskytovateľov VPN, pravdepodobne ste narazili na výraz „vyhradená adresa IP“. Väčšina poskytovateľov VPN to uvedie ako výhodu, ktorú ich služby môžu ponúkať pred ostatnými. Čo presne je však vyhradená adresa IP? Prečo by ste sa rozhodli pre VPN, ktorá ponúka túto možnosť? Tento článok vám o tom povie všetko. Diskutujeme o rozdieloch medzi zdieľanou IP a vyhradenou IP. Okrem toho uvedieme výhody a nevýhody vyhradenej adresy IP.


Čo je vyhradená adresa IP?

Laptop so zámkomVyhradená adresa IP je adresa IP, ktorú používa iba jedna osoba. Väčšinu času, keď sa pripájate k serveru VPN, zdieľate túto adresu IP s mnohými ďalšími používateľmi. Vyberiete si umiestnenie servera, povedzme New York, a bude mu pridelené IP. Rovnakú IP adresu používajú aj mnohí ďalší používatelia VPN, ktorí sa rozhodli pre New York. Stručne povedané, dátový prenos viac ako jednej osoby sa posiela cez ten istý server VPN. Toto nie je prípad vyhradenej adresy IP.

Poskytovateľ služby IP vám pridelí statickú adresu IP, ktorú môžete použiť iba v prípade vyhradenej služby IP. Táto adresa IP sa bude samozrejme odlišovať od vašej skutočnej miestnej adresy IP, takže budete stále chránení online. Všetka vaša dátová prevádzka bude zasielaná prostredníctvom tejto adresy IP bez straty kontroly nad vašim súkromím. Okrem toho nikto iný nemôže používať vašu vyhradenú IP adresu. Je smutné, že väčšina dedikovaných IP stojí cenu navyše.

Viac informácií o adresách IP nájdete v článku „Čo je moja adresa IP“, ktorý vám umožní skontrolovať adresu IP, ktorú práve používate na surfovanie po webe v tejto chvíli.

Aký je rozdiel medzi vyhradenou IP a zdieľanou IP?

Rozdiel medzi vyhradenou a zdieľanou IP už mohol byť zrejmý z vyššie uvedeného vysvetlenia. Bez ohľadu na to, že tento rozdiel je taký dôležitý na pochopenie výhod a nevýhod vyhradených IP, chceme mu venovať viac času. S vyhradenou adresou IP máte vždy tú istú adresu IP, nech ste kdekoľvek. Na tomto konkrétnom serveri VPN sa môžete kedykoľvek pripojiť k jednej adrese IP.

Ako už názov napovedá, zdieľate zdieľanú IP s ostatnými. Toto je norma pre mnohých poskytovateľov VPN. Znamená to, že budete mať rovnakú adresu IP ako rôzni používatelia toho istého poskytovateľa. Vaše údaje aj prevádzka desiatok ďalších ľudí z celého sveta sa budú odosielať prostredníctvom toho istého servera. Napríklad niekoľko ľudí môže používať rovnaký server v New Yorku, aby získali prístup k sieti Netflix.

Navyše sa často pripájate k rôznym adresám IP, keď sa pripájate k serverom VPN, ktoré majú iba zdieľané adresy. Poskytovatelia sietí VPN často prenášajú používateľov z jednej adresy IP na inú, čím zvyšujú bezpečnosť. Či už sa pripájate k inému umiestneniu na serveri alebo nie, pravdepodobne budete mať vždy zmeny verejnej adresy, keď jednoducho používate zdieľané adresy IP. Toto nie je prípad vyhradených adries IP. Obrázok nižšie zobrazuje rozdiel medzi týmito dvoma typmi adries IP.

Vyhradená VS zdieľaná IP

Výhody vyhradenej adresy IP

Existuje niekoľko výhod použitia vyhradenej adresy IP na zdieľanej adrese IP pre jednotlivých používateľov aj podniky. Nižšie uvádzame najdôležitejšie z nich.

Drž sa mimo čiernej listiny

Zoznam s lupouJednou z najväčších výhod vyhradenej adresy IP je to, že vaša adresa IP nebude na čiernej listine tak ľahko. Ak máte vyhradenú adresu IP, budete jedinou osobou, ktorá použije túto konkrétnu adresu IP, zatiaľ čo zdieľané adresy IP majú veľa a veľa používateľov. To má iný vplyv na to, ako vás webové stránky dostanú ako návštevníka: vyhradená adresa IP nespôsobí žiadne podozrenie.

Zoberme si ako príklad Netflix. Predstavte si, že na sledovanie siete Netflix používate zdieľanú IP, ktorú ponúka poskytovateľ VPN. S najväčšou pravdepodobnosťou tak nebudeš jediný. Pretože veľa ľudí sa pokúsi získať prístup k rôznym účtom Netflix z tej istej zdieľanej adresy IP, služba streamovania bude podozrivá. Budú vedieť, že pravdepodobne hľadajú IP adresu zo služby VPN. Nebudú môcť overiť, z akého miesta sa mnohí rôzni používatelia tejto adresy IP skutočne snažia dostať na svoj obsah. Netflix ponúka rôzne série a filmy v závislosti od vašej polohy. Ak spoločnosť nedokáže určiť vašu skutočnú polohu, zablokuje preto prístup úplne. Zdieľaná adresa IP, ktorú používate na sledovanie siete Netflix, bude pridaná na ich čiernu listinu. V dôsledku toho už nebudete môcť sledovať obsah pomocou tejto adresy IP. Namiesto toho sa zobrazí upozornenie, ktoré vás vyzve na vypnutie servera proxy, ak chcete získať prístup ešte raz.

Ako ukazuje príklad, webové stránky môžu blokovať zdieľanú IP adresu, keď ju veľa ľudí používa na získanie prístupu. Keď však použijete vyhradenú adresu IP, budete jedinou osobou, ktorá sa pokúša získať prístup na tento web, či už ide o server Netflix alebo inú platformu. Preto je pravdepodobnosť, že vaša IP bude umiestnená na čiernu listinu, oveľa menšia. Bezplatný internet si budete môcť vychutnať tak dlho, ako budete chcieť. Stručne povedané: pomocou vyhradenej adresy IP budete môcť pristupovať ku všetkým svojim obľúbeným streamingovým službám bez obáv z blokovania.

Žiadne ďalšie overenie

Keď webové stránky blokujú vašu IP adresu, zvyčajne je to kvôli nedôvere alebo podozreniu. Použitie tejto adresy IP bolo s najväčšou pravdepodobnosťou nepravidelné a nepredvídateľné. Z dôvodu týchto nezrovnalostí má web podozrenie na zneužitie adresy IP alebo vášho účtu a podniká príslušné kroky. V niektorých prípadoch to znamená uvedenie vašej IP na čiernu listinu, ale môže to tiež znamenať, že pred prihlásením do služby musíte prejsť ďalším krokom overenia..

Stránky ako Gmail, PayPal a eBay môžu požiadať o ďalšie overenie, ak vidia, že IP adresu používajú viacerí ľudia súčasne. Podozrenie sa tiež stane, keď na prihlásenie do svojho účtu použijete inú adresu IP, ako ste použili na vytvorenie tohto účtu. Tieto (zdieľané) adresy IP neveria najčastejšie, čo ich vedie k opätovnému overeniu vašej totožnosti. Mohli by vás napríklad požiadať, aby ste si overili, že nie ste robot. Je možné, že zakaždým, keď vstúpite do služby s inou IP adresou, budete musieť prejsť ďalším krokom. S vyhradenou adresou IP nebudete mať tento problém, ktorý vám môže ušetriť veľa času.

Rýchlejšie e-maily

Ďalšou výhodou vyhradenej adresy IP je, že e-maily z týchto typov adries IP sú poštovými službami, ako je Gmail, dôveryhodnejšie ako e-maily pochádzajúce zo zdieľanej adresy IP. Prenos e-mailov prostredníctvom vyhradených adries IP má prednosť pred prenosom generovaným prostredníctvom zdieľaných adries IP. Je to tak preto, lebo e-maily odosielané prostredníctvom zdieľaných IP adries musia byť službou dvakrát skontrolované. Tieto e-maily môžu dokonca skončiť v priečinku so spamom príjemcu. Ak chcete zaistiť, aby sa vaše e-maily rýchlejšie dostali na miesto určenia a aby nekončili v priečinku so spamom, môžete použiť vyhradenú adresu IP. Budete schopní komunikovať oveľa rýchlejšie, čo môže byť za určitých okolností, napríklad v práci, veľmi dôležité.

Práca z domu

Podnikatelia trasúcimi sa rukamiPre podnikových používateľov môže byť vyhradená adresa IP veľmi užitočná na získanie prístupu do konkrétnej siete. Niektoré siete sú prístupné iba z určitých IP adries z bezpečnostných dôvodov. Týmto spôsobom môže váš šéf zaručiť, že iba ľudia s prístupom na internet v kancelárii môžu získať dôležité dokumenty a ďalšie údaje týkajúce sa podniku. Nevýhodou tohto systému je, že nebudete môcť pristupovať k žiadnemu z týchto súborov iba pomocou vlastného internetového pripojenia doma alebo prostredníctvom zdieľanej adresy IP ponúkanej sieťou VPN..

S vyhradenou adresou IP budete môcť získať prístup k týmto sieťam, nech ste kdekoľvek. To môže byť veľmi nápomocné, keď chcete pracovať z domu alebo aj na cestách. Prostredníctvom vyhradenej adresy IP sa budete môcť ľahko pripojiť k pracovnej sieti. Súčasne vyhradená adresa IP bude chrániť vaše pripojenie za všetkých okolností.

Jednou dôležitou poznámkou, ktorú tu treba spomenúť, je, že nebudete môcť pristupovať k svojej obchodnej sieti pomocou vyhradenej adresy IP. Najlepšie je urobiť, ak chcete na prácu z domu použiť vyhradenú adresu IP, obráťte sa na svojho šéfa a požiadajte ho, aby zaistil bezpečné spojenie so správnou adresou IP pre vás alebo s vami..

Nevýhody vyhradenej adresy IP

Bohužiaľ, existujú aj určité nevýhody v súvislosti s vyhradenou adresou IP. V prvom rade je služba zriedka bezplatná: ak chcete vyhradenú adresu IP, pravdepodobne budete musieť za svoju službu VPN platiť viac. Cena vyhradenej adresy IP sa môže pohybovať od niekoľkých dolárov mesačne do vyše 100 dolárov ročne. Keďže tieto náklady zvýšia cenu vášho mesačného predplatného, ​​je veľmi dôležité zvážiť to.

Ďalšou dôležitou nevýhodou je, že by ste mohli obetovať časť súkromia, ktoré VPN poskytuje. Ak používate statickú vyhradenú adresu IP, webové stránky si môžu vytvoriť profil podľa vašich online preferencií. Týmto spôsobom vám môžu zobrazovať prispôsobené reklamy. Okrem toho existuje zvýšená šanca, že niekto prepojí vaše online akcie s vašou osobou. To znamená, že ste s vyhradenou adresou IP trochu menej anonymní.

Dedicated IP: prehľad výhod a nevýhod

Stručný prehľad výhod a nevýhod vyhradenej adresy IP nájdete v nasledujúcej tabuľke.

Výhody vyhradenej IP
Nevýhody vyhradenej adresy IP
Nebudú vám blokované webové stránky, ako je NetflixVyššie náklady
Pri návšteve webových stránok ako Gmail, eBay alebo PayPal nie je potrebné dvojité overenieMenej anonymity
E-maily sa budú odosielať a prijímať rýchlejšie
E-maily nebudú nasmerované do priečinka so spamom tak ľahko
Môžete získať prístup k sieťam, ktoré umožňujú iba jednu konkrétnu IP, bez ohľadu na vašu polohu

Vynikajúce služby VPN s vyhradenou možnosťou IP

Rozhodli ste sa, že chcete získať vyhradenú adresu IP, ale nie ste si istí, ktorý poskytovateľ VPN zvoliť na tento účel? Nižšie uvádzame troch najlepších poskytovateľov VPN, ktorí ponúkajú vyhradenú službu IP.

Vyhradená IP s TorGuardom

Keď myslíme na špecializované služby IP, prvým poskytovateľom, ktorý príde na myseľ, je TorGuard. TorGuard nemusí byť tým najlepším VPN pre všetkých, pretože určite potrebuje praktizovanú ruku, aby bol správne používaný. Preto túto VPN neodporúčame začiatočníkom. Používatelia potrebujú určité technické know-how, vďaka čomu je softvér TorGuard o niečo menej užívateľsky prívetivý. TorGuard je napriek tomu dobrá VPN s veľkou rýchlosťou, mnohými servermi a vynikajúcou bezpečnosťou. Najdôležitejšie je, že zo všetkých poskytovateľov, ktorých tu uvádzame, má TorGuard najväčší výber umiestnení pre vyhradených používateľov IP.

Služba IP vyhradená pre TorGuard je pomerne lacná. Ak sa rozhodnete pre dlhodobejšie obdobie, náklady na službu sa znížia spolu s mesačnou cenou vášho predplatného. S TorGuardom je tiež veľmi ľahké získať vyhradenú adresu IP: jednu môžete vybrať na stránke objednávky, presne tak, ako dostávate svoje predplatné.

Vyhradená IP s NordVPN

NordVPN je jedným z najlepších poskytovateľov VPN na trhu. Ich VPN je rýchla, bezpečná a ponúka špecializovanú službu IP. V našich očiach je spoločnosť NordVPN najlepším poskytovateľom, ktorý ponúka vyhradenú službu IP. Ich vyhradená služba IP sa však zatiaľ nevyvinula, ako napríklad služba TorGuard ponúka. Spoločnosť NordVPN ponúka špecializované adresy IP na siedmich rôznych miestach: USA, Nemecko, Spojené kráľovstvo, Holandsko a Francúzsko.

Inštalácia a nastavenie vyhradenej IP adresy je nanešťastie na NordVPN dosť náročné. Na začiatok musíte mať predplatné služby NordVPN a potom si vytvorte nový účet, ktorý bude platiť za vyhradenú adresu IP pomocou špeciálneho kódu kupónu. Potom môžete kontaktovať zákaznícku podporu spoločnosti NordVPN a skombinovať tieto dva účty.

Napriek týmto ťažkostiam ponúka NordVPN veľkú hodnotu za vynaložené peniaze. Vďaka tomu je NordVPN fantastickou VPN bez ohľadu na to, či chcete používať vyhradenú IP adresu. Ak chcete vyhradenú adresu IP, spoločnosť NordVPN vám dá navyše 70 dolárov navyše k nákladom na predplatné. Pokiaľ ide o fungovanie VPN všeobecne, vrátane užívateľskej prívetivosti, uprednostňujeme Nord pred TorGuardom. Ak sa však konkrétne zameriavate na možnosti vyhradených adries IP, mali by ste radšej ísť s TorGuard.

Vyhradená IP s CyberGhostom

Náš tretí výber dobrých sietí VPN so špecializovanou službou IP je CyberGhost. Tento poskytovateľ VPN je veľmi užívateľsky príjemný, lacný a dôveryhodný. CyberGhost nedávno začal ponúkať aj špecializované adresy IP. Od tejto chvíle má služba vyhradené adresy IP dostupné v Kanade, Nemecku, Francúzsku, Spojenom kráľovstve a Spojených štátoch. Týmto spôsobom budete môcť sledovať americký Netflix s vyhradenou IP z USA.

Vyhradenú IP adresu môžete ľahko získať na serveri CyberGhost na tej istej stránke, na ktorej sa zaregistrujete pre túto službu. Nezabudnite získať vyhradenú adresu IP v rovnakom čase svojho prihlásenia, pretože ju už nemôžete pridať. Vyhradená adresa IP stojí navyše 5 dolárov mesačne navyše, okrem obvyklého predplatného. Našťastie je predplatné služby CyberGhost veľmi výhodné, najmä ak sa rozhodnete prihlásiť sa na odber na dlhšiu dobu. Z tohto dôvodu nie je celková cena vrátane vyhradenej adresy IP tak zlá. Celkovo vzaté, CyberGhost je veľmi dobrá voľba rozpočtu pre všetkých, ktorí hľadajú skvelú VPN s vyhradenou možnosťou IP.

Záverečné myšlienky

Vyhradená adresa IP vám poskytuje možnosť kedykoľvek sa bezpečne pripojiť na internet s rovnakou adresou IP. Táto adresa IP nie je rovnaká ako vaša skutočná adresa IP, ale nebude zdieľaná s ostatnými používateľmi siete VPN. Nie všetci poskytovatelia VPN ponúkajú možnosť požiadať o vyhradenú adresu IP. Ak ponúknu, bude vás to stáť viac ako bežné predplatné VPN.

Vyhradená IP má v porovnaní so zdieľanou IP niekoľko výhod a nevýhod. Vo všeobecnosti vám vyhradená adresa IP zviditeľní webové stránky a ďalšie strany. To môže byť užitočné, ak nechcete neustále overovať svoju totožnosť alebo nechcete, aby bola IP, ktorú používate, blokovaná webovými stránkami a službami, ako je Netflix. Znamená to však aj to, že sa vzdáte anonymity VPN. Ak chcete získať sieť VPN, ktorá má vyhradenú službu IP, odporúčame TorGuard, NordVPN alebo CyberGhost..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me