Čo je to VPN kill switch? | VPNOverview

Ak vás zaujímajú siete VPN alebo ste si prečítali niektoré z našich recenzií, pravdepodobne sa stretnete s výrazom „kill switch“. Prepínač kill je často považovaný za veľkú výhodu akéhokoľvek poskytovateľa VPN, ktorý ho ponúka. Zdá sa však, že veľa našich čitateľov nevie presne, čo robí prepínač zabíjania a prečo je lepšie ho používať. Preto si môžete prečítať všetko o prepínači kill dole.

Čo je to prepínač zabíjania?

Zabite vypnutieV najobecnejšom slova zmysle sa výraz „kill“ týka mechanizmu, ktorý spôsobí, že sa stroj náhle vypne, keď sa niečo pokazí. Môže sa tiež použiť na opis podobného núdzového zastavenia v softvéri namiesto fyzických strojov.

Ak sa stroj pokazí, havaruje alebo iným spôsobom začne fungovať, pomocou spínača kill ho môžete okamžite vypnúť. Väčšina druhov ťažkých strojov má takýto spínač na ochranu. Ako si viete predstaviť, prepínač zabíjania je nevyhnutný pre všetky stroje s vŕtačkami alebo pílami, ktoré by mohli ohroziť jeho používateľov, keď sú mimo kontroly. Spínače zabíjania sa na týchto strojoch často zobrazujú ako jasne červené tlačidlá, takže sa dajú ľahko nájsť. Týmto tlačidlom sa okamžite môžete vyhnúť nebezpečným situáciám. Núdzové gombíky, ale aj niektoré vozidlá a výťahy, majú núdzové tlačidlo, ktoré slúži ako spínač zabíjania. Táto funkcia je vždy pridaná, aby bola zaručená bezpečnosť používateľa.

Prepínač zabíjania softvéru 

Rovnako ako v prípade strojov, aj v prípade niektorých programov sa používa prepínač zabíjania. Spomeňte napríklad na softvér používaný veľkými spoločnosťami, ktoré zhromažďujú veľa používateľských údajov, alebo vládny softvér obsahujúci najrôznejšie citlivé informácie. Ak softvér skončí v rukách neoprávnených osôb, prepínač zabitia zabezpečí, že neuvidia žiadne z týchto citlivých údajov. Osoba, ktorá sa pokúša získať prístup k informáciám, ju nedostane bez správneho povolenia. Údaje sa stanú neviditeľnými alebo neprístupnými. Prepínač kill môže softvér úplne odstrániť. Takto zostanú akékoľvek citlivé informácie mimo zlých rúk.

Spínače zabíjania sa môžu použiť aj v iných kontextoch. Smartfóny ich zvyčajne používajú na odrádzanie od kradnutia. Pretože prepínač zabíjania môže spôsobiť, že zariadenie bude úplne nepoužiteľné, je oveľa menej pravdepodobné, že by zlodeji stratili čas pokusom ho ukradnúť. Niektoré smartphony Windows, Google a Apple majú tiež prepínač zabíjania, ktorý zaisťuje bezpečnosť nainštalovaných aplikácií. Ak je aplikácia v telefóne infikovaná škodlivým softvérom, prepínač kill môže túto aplikáciu okamžite izolovať a zastaviť. Tým sa zabráni ďalšej infekcii a zostane zvyšok zariadenia v bezpečí. Škodlivý softvér je navyše možné okamžite odstrániť.


Prečo majú siete VPN prepínač zabíjania?

Väčšina ľudí, ktorí používajú VPN, tak chráni svoje súkromie. Pri prehliadaní internetu chcú zostať v anonymite a VPN s tým môže pomôcť. Ak by však vaša sieť VPN dočasne nefungovala, nechali by ste sa nechať bez ochrany. Vaše údaje sa odošlú na internet bez dodatočnej ochrany tunela VPN. Vo výsledku bude vaša adresa IP viditeľná aj pre vonkajší svet. Tu prichádza spínač zabíjania.

Prepínač zabíjania VPN zaisťuje, že nikdy nebudete online nechránený. Ak počas prehliadania dôjde k poruche siete VPN, prepínač kill úplne zastaví vaše pripojenie k internetu. Pokiaľ problém VPN nebude mať problémy s pripojením, nebudete môcť nič prehliadať, streamovať ani sťahovať. Keďže sa celé internetové pripojenie zastaví, zostane vaša skutočná adresa IP chránená a vaše súkromie zostane nedotknuté. Hackeri sa nebudú môcť dostať k vašim údajom. Inými slovami, prepínač kill zaisťuje, že vás VPN chráni, aj keď to nefunguje tak, ako by malo. Obrázok dole ukazuje, ako to funguje.

Zabite prepnutie VPN obrázku hackerom

Prečo by sa malo prerušiť pripojenie k sieti VPN?

Odpojené pripojenie VPN môže mať viacero príčin. Tu sú niektoré z najčastejších:

  • Zlé pripojenie na internet: Ak na začiatku pracujete s nestabilným internetovým pripojením, je pravdepodobné, že vaša sieť VPN môže zlyhať. Môže to byť napríklad v prípade, že používate sieť Wi-Fi so slabým signálom. Neustále prepínanie medzi sieťami má podobný účinok.
  • Problémy so serverom VPN: Ďalšou možnou príčinou je samotný server VPN. Ak sa na serveri vyskytne nejaká interná porucha, môže to spôsobiť, že vaše pripojenie VPN bude úplne klesať. Problémy môžu byť spôsobené intenzitou signálu servera, prerušeniami na fyzickom serveri alebo jednoduchým časovým limitom pripojenia. Navyše, keď určitý server používa veľa ľudí súčasne, stáva sa preplneným. V týchto časoch sa často vyskytujú aj problémy: spojenie môže byť neuveriteľne pomalé alebo úplne klesať.
  • Nastavenia brány firewall, antivírusového softvéru alebo smerovača: Ďalším možným brzdiacim faktorom môže byť skrytie v nastaveniach iných programov na vašom zariadení. Niektoré programy majú špecifické nastavenia, ktoré po aktivácii neumožnia vašej sieti VPN nadviazať spojenie. Firewall alebo antivírusový program mohli považovať externé pripojenie VPN za riziko. Výsledkom je, že sa pokúsia zastaviť VPN a zmeniť váš zabezpečený tunel na nepravidelné a nedôveryhodné pripojenie. Problémy môžu spôsobiť aj váš smerovač a automatické aktualizácie vášho zariadenia.

Ktoré VPN siete majú dobrý prepínač zabíjania?

Vo všeobecnosti ľudia považujú prepínač zabíjania za pozitívny doplnok k akejkoľvek službe VPN. Aktivovaný prepínač zabíjania vás môže z dôvodu svojej povahy po určitú dobu zabrániť v online pripojení. Vo väčšine prípadov však ide o alternatívu: nechránenosť na internete. Prepínač kill zvyšuje vaše súkromie online a pomáha vám udržať kontrolu nad internetovým pripojením.

Mnoho sietí VPN má vypínač zabíjania. Niektorí poskytovatelia vyžadujú, aby ste ich zapli ručne zmenou nastavení, zatiaľ čo iní poskytovatelia ho ako predvolenú aktivovali. Niektorí poskytovatelia VPN sú však lepšie ako iní. Z tohto dôvodu uvádzame nižšie dvoch najlepších poskytovateľov VPN, ktorí ponúkajú prepínač zabíjania.

ExpressVPN

ExpressVPN už nejaký čas vedie na zozname najlepších VPN v súčasnosti. Ich prepínač kill sa nazýva „Network Lock“ a je k dispozícii pre systémy Windows, Mac, Linux a všetky smerovače (prostredníctvom ich aplikácie). Ak vaše pripojenie zlyhá, sieťový zámok si všimne a okamžite preruší všetku komunikáciu s internetom. Zámok siete zaistí, aby sa žiadne vaše osobné informácie neodosielali, kým ExpressVPN úspešne neobnoví pripojenie k serveru. V tomto okamihu sieťový zámok umožní opätovné odoslanie dátovej prevádzky. ExpressVPN má okrem dobrého prepínača zabíjania aj rýchle servery, je veľmi užívateľsky príjemný a spolupracuje s Netflixom..

NordVPN

NordVPN je ďalšou konzistentnou a spoľahlivou možnosťou. Prepínač zabíjania tohto poskytovateľa VPN funguje v systémoch Windows, MacOS, Android a iOS. Doplnok bol integrovaný do softvéru a dá sa ľahko zapnúť a vypnúť. Spoločnosť NordVPN odporúča, aby používatelia používali prepínač kill čo najviac. Spoločnosť to vidí ako poslednú obranu. Okrem toho služba NordVPN umožňuje používateľom nastaviť tzv. „Kill-listy“, do ktorých môžete zahrnúť aplikácie, ktoré nechcete blokovať v prípade vypršania časového limitu. Týmto spôsobom budete mať prístup k niektorým programom, aj keď je aktivovaný prepínač kill a pripojenie VPN klesne. Vo všeobecnosti má NordVPN rozsiahlu sieť serverov a je relatívne lacná. Funguje to dokonca aj vtedy, keď ste mimo USA a chcete sledovať americký Netflix.

Záverečné myšlienky

Spínač zabíjania alebo núdzové zastavenie je užitočná softvérová funkcia, ktorá pomáha chrániť používateľa. Keď hovoríme o prepínači zabíjania VPN, znamená to, že vaše informácie zostanú v bezpečí, aj keď zlyhajú softvér VPN a vaše chránené pripojenie prestane fungovať. Nebudete môcť nechať online nechránené a weby nedokážu zistiť vašu skutočnú adresu IP. Ak hľadáte VPN s prepínačom kill, radi by sme vás odkázali na ExpressVPN alebo NordVPN. Títo poskytovatelia VPN vám určite pomôžu zostať v bezpečí!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me