Nevýhody VPN. Na čo sa zamerať! | VPNOverview

VPN sa môže javiť ako perfektné riešenie mnohých problémov ochrany osobných údajov online. Koniec koncov, VPN skryje vašu IP adresu, šifruje vaše dáta a odblokuje obsah chránený IP adresou. Stručne povedané, poskytuje vám bezpečnosť, anonymitu a slobodu.

Avšak všetko má svoje nevýhody. Ďalej si môžete prečítať, aké nevýhody môže mať VPN, ako aj výrazný rozdiel medzi bezplatnými a platenými VPN.

Niektoré bežné nevýhody služieb VPN

Pripojenie VPN môže ovplyvniť vaše používanie internetu niekoľkými spôsobmi. Medzi najbežnejšie patria:

 • Pomalšie pripojenie k internetu
 • Špecifické blokády služieb VPN (napríklad Netflix)
 • Samotné nezákonné používanie VPN
 • Neviem, aké silné je šifrovanie poskytované vašou VPN
 • Zaznamenávanie a prípadný ďalší predaj vašich internetových zvyklostí tretím stranám
 • Prerušenia pripojenia
 • Neoprávnený pocit beztrestnosti online
 • VPN zadarmo: niekedy horšie ako vôbec

Nižšie nájdete každý z týchto príkladov, ktoré sú podrobnejšie vysvetlené. Vysvetľujeme, prečo by ste mohli zaznamenať zníženie rýchlosti a ako môže VPN blokovať vaše pripojenie. Ďalej si môžete prečítať o zákonnosti VPN v rôznych krajinách. Pokúsime sa vám pomôcť aj s ťažkosťami, s ktorými sa môžete stretnúť pri posudzovaní bezpečnosti siete VPN a do akej miery ste skutočne anonymní. Pri väčšine týchto problémov vám môžeme pomôcť nájsť vhodného poskytovateľa, ktorý vám nespôsobí príliš veľa problémov. Niektoré však môžu mať väčší vplyv na vaše skúsenosti s VPN. Pred zakúpením siete VPN sa informujte, takže nebudete sklamaní. Ak hľadáte jednoducho vysoko kvalitnú sieť VPN a chcete sa vyhnúť mnohým možným nevýhodám, oplatí sa investovať do služby VPN, ako je ExpressVPN. Stojí to niekoľko eur mesačne, ale na oplátku získate skvelú službu.

V závislosti od vybraného poskytovateľa siete VPN sa môžu vyskytnúť určité nevýhody. Prečítajte si našu recenziu siete VPN, ktorú plánujete kúpiť, aby ste sa uistili, že sa nestretnete so žiadnymi nepríjemnými prekvapeniami.


Sieť VPN môže znížiť rýchlosť

Pretože pripojenie na internet pomocou VPN je presmerované a šifrované prostredníctvom servera VPN, vaše internetové pripojenie sa môže mierne spomaliť. Preto je dôležité vyskúšať si rýchlosť VPN, keď ju skúšate. Vo všetkých našich recenziách nájdete veľkú časť o rýchlosti. Väčšina prémiových služieb VPN, ako sú NordVPN a ExpressVPN, váš internet príliš nespomalí, ale rýchlosť zriedka zostáva rovnaká..

Väčšina používateľov internetu nevšimne rozdiel. Ľudia, ktorí robia veci online a potrebujú rýchle pripojenie, môžu mať problémy s nesprávnou sieťou VPN. Napríklad hráči, ktorí chcú hrať online hry pre viacerých hráčov, by mali hľadať najlepšie VPN pre hranie hier, aby ste sa uistili, že nezažijú žiadne oneskorenie..

Niektoré služby môžu byť zablokované

Logo Netflix

Niektoré služby odrádzajú od používania VPN. Zvyčajne to znamená, že k niečomu nemáte prístup, ale robíte s VPN. Niektoré vlády napríklad blokujú určitý obsah pre svojich občanov, pretože sa domnievajú, že je nevhodný alebo ohrozuje ich hodnoty. Alebo niektorí poskytovatelia obsahu niekedy zablokujú používateľov z iných krajín, pretože napríklad jednoducho nezaplatili časť licenčného poplatku. Toto je prípad aplikácie BBC iPlayer. Pomocou VPN môžete obísť tieto obmedzenia a napriek tomu získať prístup k obsahu. Z tohto dôvodu nie sú siete VPN u týchto vlád veľmi populárne. To môže dokonca viesť k všeobecnému zákazu všetkých sietí VPN.

VPN sú blokované aj streamovacími službami ako Netflix a Hulu. Pretože tieto spoločnosti uzavreli zmluvy s distribútormi filmov, ktoré im umožňujú zobrazovať obsah iba v konkrétnych krajinách, začali používať VPN. S VPN majú ľudia prístup k obsahu inej krajiny v týchto streamovacích službách. Keďže Netflix nemusí mať práva na zobrazovanie tohto obsahu vo vašej krajine, bojuje proti použitiu VPN. Robia to tak, že blokujú adresy IP, ktoré majú prístup k ich službám, súčasne s veľkým počtom ľudí. Napríklad, keď k nim pristupujete prostredníctvom zdieľanej adresy IP v rovnakom čase ako ostatní používatelia. To môže byť veľmi nepríjemné, ak si len chcete pozrieť film. Našťastie existuje niekoľko poskytovateľov VPN, ktorí zabezpečujú, že vždy existuje server, ktorý môžete použiť na sledovanie Netflixu. Ak chcete špičkovú VPN, ktorá vám umožní používať Netflix, pozrite sa na ExpressVPN.

VPN nie je vo všetkých krajinách legálna

Aj keď by to mohlo byť považované za podozrivé, použitie VPN je vo väčšine krajín legálne. Väčšina veľkých spoločností a spoločností v skutočnosti používa VPN ako súčasť svojej bezpečnosti. Existujú však niektoré výnimky. Niektoré krajiny chcú mať úplnú kontrolu nad vecami, ktoré ich občania vidia na internete. Pretože sieť VPN sa dá použiť na obídenie vládnej cenzúry, je v niektorých totalitných krajinách nezákonná.

V niektorých krajinách, napríklad v Rusku a Číne, môžete používať iba siete VPN schválené vládou. Používanie VPN tu nemusí byť nevyhnutne nezákonné, ale chcú si ho udržať pod kontrolou. Niektorí poskytovatelia kvalitných VPN, ako napríklad NordVPN, však vyvinuli špeciálne „zmätené servery“, ktoré by sa mali dať používať v krajinách ako Čína, aj keď to vláda nepovoľuje. V iných krajinách ako Severná Kórea je používanie VPN úplne zakázané, čo znamená, že nemáte povolenie používať VPN. Je to však problém iba vtedy, ak žijete v jednej z krajín, ktorá obmedzuje alebo zakazuje používanie sietí VPN.

Pre spotrebiteľov je ťažké skontrolovať kvalitu šifrovania

Môže byť ťažké zistiť, či poskytovatelia VPN skutočne robia to, čo sľubujú. Často zistíte iba to, že sa nestanú, keď sa to pokazí. Priemerný používateľ PC nie je oboznámený s kryptografiou. Je služba skutočne zabezpečená? Z tohto dôvodu sú recenzie v tejto oblasti dosť dôležité. Predtým, ako sa rozhodnete pre predplatné u poskytovateľa VPN, je rozumné prečítať si niektoré (užívateľské) recenzie.

V našich recenziách nájdete informácie o protokoloch, ktoré poskytovateľ tvrdí, že uchovávajú, a prečítajte si viac informácií o celkovej kvalite a bezpečnosti VPN. Zahŕňa to stručné vysvetlenie toho, ktoré protokoly a typy šifrovania používa poskytovateľ VPN. Na našich webových stránkach nájdete recenzie všetkých veľkých poskytovateľov VPN. Môžete sa tiež pozrieť na naše najlepšie odporúčania.

Protokolovanie a prípadný ďalší predaj vašich internetových návykov tretím stranám

Myšlienka získania predplatného od poskytovateľa VPN je, že smerujete internetový prenos cez jeho servery. Šifrujú vaše údaje a umožňujú vám využiť jeden z mnohých serverov na skrytie vašej adresy IP. To znamená, že musíte mať dôveru vo svoju sieť VPN, že nezneužijú údaje, ktoré prechádzajú ich servermi. V podstate ste si kúpili bezpečnosť a anonymitu. Mnoho poskytovateľov VPN udržiava svoj koniec dohody a úplne ignoruje vaše osobné údaje. Nezaznamenávajú, čo robíte, ani neukladajú vaše údaje.

Niektorí poskytovatelia VPN však vaše údaje zaznamenávajú. Mnoho bezplatných sietí VPN to robí (viac o tomto neskôr) a niektorí poskytovatelia v licenčnej zmluve jasne uvádzajú, že by to mohli urobiť. To samozrejme prevyšuje celý účel získania služby VPN vôbec. Toto však nie sú najhorší páchatelia. Skutočne znepokojujúcimi prípadmi sú platení poskytovatelia VPN, ktorí tvrdia, že sa neprihlásili, ale o ktorých sa neskôr zistilo. Napríklad FBI požiadal jedného poskytovateľa VPN (HideMyAss) o poskytnutie informácií o jednom zo svojich zákazníkov z dôvodu podozrenia z nezákonných aktivít na tmavom webe. Hoci spoločnosť pôvodne odmietla, nakoniec odovzdali veľmi konkrétne denníky o užívateľovi, vrátane časov prihlásenia, stiahnutí, využitia šírky pásma atď..

Tento výstražný príbeh nám opäť pripomína, že by sme sa mali pred podpísaním predplatného u poskytovateľa VPN pozrieť na niekoľko zdrojov a recenzií.

Prerušenia pripojenia

Mnoho poskytovateľov VPN obsahuje vo svojom softvéri prepínač kill-switch. Toto je veľmi užitočná funkcia. Ak by sa pripojenie k vášmu VPN serveru odpojilo, zrazu ste bez ochrany a vaše online správanie je spojené s vašou skutočnou IP adresou. Aby sa tomu zabránilo, prepínač kill-break okamžite preruší celé pripojenie na internet a obnoví sa až po obnovení pripojenia k sieti VPN..

Nevýhodou je, že už nie ste pripojení k internetu. Kvalitní poskytovatelia VPN sa však s týmto problémom veľmi zriedka stretávajú.

Neoprávnený pocit beztrestnosti online

Niektorí ľudia sa domnievajú, že ich pripojenie k VPN ich robí úplne anonymnými a neovplyvneným škodlivým softvérom. To vedie k falošnému presvedčeniu, že na internete nie sú nedotknuteľní. Samozrejme to tak nie je.

Aj napriek silne šifrovanému a stabilnému pripojeniu VPN môžete:

 • Sledujte na webe inzerenti, sledovatelia, hackeri, spravodajské agentúry atď.
 • Zacieľte sa a bojujte proti phishingovým útokom
 • Nakaziť sa nejakým typom škodlivého softvéru
 • Zablokujte niektoré siete, databázy, webové stránky atď.

VPN zabezpečujú, že vaše dáta sú šifrované, vaša IP adresa je skrytá a že môžete získať prístup k obsahu, ktorý predtým nebol pre cudzincov k dispozícii. Ak vás však hacker alebo spravodajská agentúra chce vystopovať, existujú iné spôsoby, ako vás identifikovať okrem vašej adresy IP. Vaša adresa IP je iba prvým vodítkom, ktorý môžu hľadať. Preto je pripojenie VPN čokoľvek okrem licencie na účasť na hanlivom, nezákonnom alebo nedbanlivom správaní na internete. Vždy používajte zdravý rozum a buďte opatrní.

VPN zadarmo: niekedy horšie ako vôbec

Nevýhodou VPN zadarmoNiektorí ľudia sa rozhodnú vyskúšať bezplatnú službu VPN. S tým nie je nič zlé. Bohužiaľ, veľa bezplatných poskytovateľov VPN však nebolo navrhnutých tak, aby poskytovali priemernému používateľovi viac súkromia a anonymity na internete, ale iba aby zarábali. Prvým príkladom je Hola VPN, služba VPN, z ktorej by ste sa mali vyhnúť. Tieto druhy sietí VPN sa nezaoberajú predajom služby VPN, ale predajom vašich osobných údajov tretím stranám. Ak používate službu VPN, smerujete svoju komunikáciu cez ich servery. Platíte im predplatný poplatok, šifrujú vaše údaje a sľubujú, že nebudú všetky vaše údaje zaznamenávať ani ukladať. Mnoho bezplatných služieb VPN však zarába peniaze predajom vašich údajov napríklad inzerentom. V tomto prípade je lepšie, ak nemáte vôbec žiadnu službu VPN a namiesto toho inštalujete Adblocker alebo niektoré ďalšie bezpečnostné funkcie.

Mnoho bezplatných poskytovateľov VPN má tiež obmedzenia údajov, obmedzenia rýchlosti, reklamy a obmedzenia sťahovania. Z dôvodu týchto obmedzení jednoducho nie je zábavný zážitok. Mnoho bezplatných aplikácií VPN navyše nie je v bezpečí a obsahuje spyware alebo malware. Pred vyskúšaním niektorých bezplatných služieb VPN buďte opatrní. Ak si chcete vyskúšať jeden alebo dva, prečítajte si článok o našich najlepších poskytovateľoch bezplatných VPN. Jedna bezplatná sieť VPN, ktorá má našu známku schválenia, je ProtonVPN.

Záverečné myšlienky

Hlavné nevýhody VPN sú nepríjemné, ale nemusia nevyhnutne ovplyvňovať väčšinu používateľov. Väčšina problémov sa vyskytuje v bezplatných alebo lacnejších službách VPN. Napríklad v niektorých prípadoch je dokonca možné, že vaše pripojenie na internet sa po pripojení k poskytovateľovi VPN ešte zrýchli. To sa môže stať, keď váš poskytovateľ internetových služieb obmedzí vaše pripojenie. Služba VPN potom zašifruje vaše údaje, takže je oveľa menej pravdepodobné, že sa váš poskytovateľ internetových služieb pokúsi obmedziť vaše údaje. V tomto scenári je vaše pripojenie bezpečnejšie a rýchlejšie.

Blokády špeciálne navrhnuté pre služby VPN nie sú vždy problémom. Netflix nemôže a neblokuje všetky servery VPN. Mnoho poskytovateľov VPN má rýchly a ľahký prístup k Netflixu po celom svete.

Existujú aj siete VPN, ktoré nemajú prepínač zabíjania. Týmto spôsobom sa vaše pripojenie na internet náhle nevypne, aj keď sa tým zníži bezpečnosť.

A nakoniec, pri používaní služby VPN sú určite určité nevýhody. Mnohé z nich sú však pri použití poskytovateľa kvality veľmi obmedzené. Najlepšie, čo môžete urobiť, je starostlivo zvážiť, ktorý poskytovateľ VPN je pre vás najlepší.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me