Je legálne používať VPN? | VPNoverview.com

Lady JusticeAk ste sa dostali na túto stránku, pravdepodobne sa pýtate, či je legálne povolené pracovať s VPN. Odpoveď pre väčšinu krajín sveta je áno. Každá krajina však stále má svoje vlastné zákony a predpisy. Ak používate VPN na zachovanie anonymity pri vykonávaní nezákonných aktivít, stále sa na vás vzťahujú právne predpisy. To, čo robíte, je stále nezákonné, bez ohľadu na to, či používate VPN alebo nie.


VPN (Virtual Private Network) vytvára mnoho možností. Môžete ho použiť na obídenie geografických obmedzení na internete a získanie prístupu k informáciám, ktoré by vo vašej krajine za normálnych okolností neboli dostupné. Jednoduchým príkladom by bola BBC iPlayer. Táto služba je určená iba pre britskú verejnosť žijúcu vo Veľkej Británii. Ak by ste však mali používať server VPN vo Veľkej Británii, mali by ste mať prístup na webovú stránku aj z Talianska, Nórska alebo USA..

Mnoho ľudí sa pýta, či je použitie pripojenia VPN legálne. Vo väčšine častí sveta, najmä v západných krajinách, je používanie siete VPN úplne legálne. Tam sa nebudete musieť báť zatknutia jednoducho preto, že používate VPN. Napriek tomu existujú krajiny, ktorých vlády neprijímajú používanie VPN. Tieto krajiny majú zvyčajne diktátorské režimy alebo extrémne autoritárske vodcovstvo. Príkladmi by boli Čína, Rusko a Irán. Prečo chcú obmedziť využívanie VPN? A prečo majú VPN také zlé meno? Vysvetlíme to všetko v tomto článku.

Prečo je v niektorých krajinách pripojenie VPN nezákonné?

Používanie VPN je väčšinou zakázané v krajinách s autoritárskymi zákonmi, ako sú Čína, Severná Kórea a Turkménsko. Vláda v týchto krajinách má obmedzenú slobodu internetu, ako aj slobodu tlače. Preto sú sociálne médiá a kritické spravodajské webové stránky zablokované pre používateľov internetu v krajine. Na získanie prístupu k týmto blokovaným webovým stránkam a službám online napriek tomu veľa civilistov, cudzincov, turistov, novinárov a oznamovateľov používa VPN alebo proxy server. Obrázok nižšie zobrazuje krajiny, ktoré používajú cenzúru online vo veľkom rozsahu, a ich hlavné motivácie.

Je nelegálny infographic VPN

Zakázaním sietí VPN dúfajú vlády, že budú kontrolovať informácie, ktoré majú ich občania prístup. Okrem toho chcú monitorovať a registrovať správanie civilistov na internete. Pri používaní siete VPN môžu všetci občania, turisti, vysťahovalci, novinári a informátori obísť online cenzúru a zároveň anonymizovať všetky svoje online údaje. To značne rozhnevá vlády, pretože to znamená, že budú mať menšiu kontrolu. Preto sú VPN na takýchto miestach často nezákonné. Niektoré krajiny dokonca zaviedli prísne tresty za používanie VPN. Príkladom by boli Spojené arabské emiráty, o ktorých sa budeme baviť neskôr.

V niektorých prípadoch sú VPN z bezpečnostných dôvodov pôvodne nezákonné. Napríklad Irak sa rozhodol zakázať bezpečné spojenie, aby sa ľahšie bojovalo proti IS. Bohužiaľ to znamená, že zvyšok obyvateľstva trpí negatívnymi dôsledkami týchto zákonov. V určitom zmysle sú kvôli národnej bezpečnosti nútení vzdať sa časti svojho súkromia.

V ktorých krajinách je pripojenie VPN zakázané?

Už sme pomenovali niekoľko krajín, kde nie je dovolené používať VPN. Z dôvodu prehľadnosti uvádzame nižšie všetky krajiny, o ktorých je známe, že blokujú siete VPN alebo ich používanie považujeme za nezákonné. Často nie je úplne jasné, či sú pripojenia VPN úplne zakázané a aký druh trestu je potrebné očakávať, keď ho používate. Bez ohľadu na to je použitie VPN na ktoromkoľvek z týchto miest veľké riziko.

Krajina
Poznámky
bieloruskoV roku 2015 Bielorusko zakázalo pripojenia VPN a prehliadač Tor. Dokonca dokonca zakázalo používanie anonymizovaných sietí alebo pripojení. Pravdepodobne to súvisí s ich blízkym vzťahom k Rusku.
ČínaPoužitie VPN v Číne je trochu sivou oblasťou. Čínska vláda oficiálne schválila niektoré služby VPN, ktoré sa dajú legálne využívať. Tieto služby pravdepodobne zaznamenávajú vaše online aktivity a zdieľajú ich s orgánmi. Aj keď Čína v roku 2018 hrozila zablokovaním všetkých zahraničných sietí VPN, stále je možné ich používať, aj keď to nemusí byť 100% legálne. Niektoré vysokokvalitné VPN, ako napríklad NordVPN, dokonca ponúkajú špeciálne „zmätené servery“, ktoré vám pomôžu obísť čínsky firewall..
egyptEgyptská vláda využíva kontroly hlbokých paketov (DPI) na blokovanie niekoľkých protokolov VPN (PPTP, L2TP, OpenVPN) od roku 2017. Krajina už dlho blokuje množstvo webových stránok a služieb. Hoci siete VPN nie sú oficiálne nelegálne, Egypt sťažil používanie siete VPN na vychutnanie si bezplatného internetu v rámci svojich hraníc..
IrakIrak v roku 2014 zaviedol úplný zákaz VPN, ktorý tiež blokuje prístup k niektorým sociálnym médiám a iným službám. Ich hlavnou motiváciou bolo, že by im to pomohlo v boji proti IS. Aj teraz sú tieto zákony stále aktívne, aj keď JE už nie je v krajine.
IránIrán oficiálne zakazuje používanie mnohých sietí VPN od marca 2013. Propagácia a predaj týchto sietí VPN je zakázaná a môže viesť k trestu odňatia slobody. Je povolené používať iba siete VPN so súhlasom vlády, aj keď vám stále nedávajú prístup k blokovaným webom, ako je YouTube. Pravdepodobne tiež zaznamená vaše použitie.
Severná KóreaSeverná Kórea je známa prísnou cenzúrou. Nepovoľuje ani civilistom používať bežný internet. VPN sú zakázané, ale keďže Severná Kórea je od zvyšku sveta tak uzavretá, dôsledky používania VPN v tejto krajine nie sú známe..
OmánPoužívanie siete VPN je nezákonné pre všetkých obyvateľov Ománu, ale organizácie ich môžu používať, pokiaľ majú licenciu. Zákonné sú iba služby VPN, ktoré schválila vláda.
RuskoOd júla 2017 môžu poskytovatelia VPN ponúkať svoje služby ruskej populácii iba vtedy, ak zdieľajú všetky údaje o používateľoch s vládou. V roku 2019 dal Roskomnadzor (ruská národná jednotka kontroly médií) tridsať dní niekoľko známych sietí VPN, aby im poskytol prístup ku všetkým ruským údajom a dodržiaval ruský zákon (čo znamená vynútenie cenzúry). Mnoho sietí VPN odpovedalo zrušením ruských serverov.
SýriaPoužívanie siete VPN nie je v Sýrii nevyhnutne nezákonné. Od roku 2011 sú však niektoré pripojenia VPN blokované, pretože vláda útočí na protokoly VPN. Nie je jasné, ako úspešné sú tieto pokusy.
TureckoS cieľom zabrániť občanom v prístupe k blokovaným webovým stránkam obmedzila turecká vláda používanie VPN. Pokúšajú sa zistiť a blokovať pripojenia VPN pomocou DPI. Používanie siete VPN v Turecku preto nemusí vždy fungovať. Navyše vás môže viac zamerať na vládu: ich ostražité oči vás budú pozornejšie študovať.
TurkménskoTurkménsko výrazne cenzuruje a obmedzuje internet s cieľom blokovať zahraničné médiá. Používanie VPN je preto v tejto krajine tiež zakázané. Krajina má iba jedného poskytovateľa internetových služieb, ktorý je pod kontrolou vlády.
ugandaUganda zaviedla v roku 2018 daň zo sociálnych médií. Aby sa táto daň obišla, mnoho občanov začalo používať VPN. Vláda teraz blokuje pripojenia VPN a odrádza od používania. Používanie siete VPN však ešte nie je oficiálne nezákonné (zatiaľ).
Spojené Arabské EmirátyV Spojených arabských emirátoch môžu VPN používať iba organizácie. Použitie VPN je pre civilistov nezákonné, keď ho používajú na trestné účely. K trestným činom v Spojených arabských emirátoch však patrí aj navštevovanie zoznamovacích webových stránok a American Netflix. VoIP služby, ako je napríklad Skype, nie sú povolené. Ak ich použijete, mohli by ste dostať vysokú pokutu alebo dokonca byť poslaný do väzenia.

Prečo majú VPN takú zlú povesť?

Sieť VPN vám môže pomôcť anonymne prehliadať internet. Poskytuje viac slobody a bezpečnosti online. Preto takmer všetky veľké spoločnosti v súčasnosti pravidelne používajú firemnú sieť VPN. Mnoho ľudí si napriek tomu myslí, že VPN nie sú úplne legálne. V mnohých častiach sveta je to: môžete použiť VPN na ochranu svojho súkromia online, kedykoľvek si budete priať. VPN umožňujú prístup na internet bezpečným spôsobom, čo nie je zlé, nebezpečné alebo samo osebe zakázané – na väčšine miest.

Pri používaní siete VPN je však nezákonné zúčastňovať sa na trestných činoch. V závislosti od krajiny, v ktorej sa nachádzate, sa definícia „trestného“ môže výrazne líšiť. Väčšina krajín by napríklad považovala predaj tvrdých drog za trestný čin. Zločinci, ktorí sa zaoberajú takýmito činnosťami, sa môžu pokúsiť vyhnúť sa vláde vlády pomocou VPN. Ich súkromie bude trochu chránené a polícia ich bude ťažšie nájsť a potrestať. Trestné činy, na ktorých sa zúčastňujú, však zostávajú nezákonné. Ak ich chytia, budú mať vážne problémy. Nie pre použitie VPN, ale pre nezákonné činnosti.

Rovnako ako v prípade prehliadača Tor, veľa ľudí verí, že pripojenie VPN je nezákonné, pretože uľahčuje trestný čin. Toto však nie je jediné použitie chráneného a anonymného internetového pripojenia. Sieť VPN je jednoducho prostriedkom na dosiahnutie cieľa, ktorý možno použiť na rôzne účely, dobré aj zlé.

Legálne použitie VPN

Existuje veľa dobrých dôvodov, prečo ľudia používajú VPN. Ochrana osobných údajov často hrá veľkú úlohu spolu s mimoriadnou ochranou pri používaní otvorených prístupových bodov Wi-Fi. Streamovanie online obsahu sa môže tiež zjednodušiť pomocou VPN. Ak chcete získať viac informácií o dôvodoch, prečo by ste mohli chcieť používať sieť VPN, radi by sme vás odkázali na celý článok o sieťach VPN a ich použití.

Zhrnutie: VPN sú vo väčšine krajín legálne. Niektoré vlády však obmedzili používanie VPN alebo túto prax úplne zakázali. Ich cieľom je kontrolovať obyvateľstvo alebo udržiavať národnú bezpečnosť. Používanie siete VPN na týchto miestach môže byť nebezpečné a môže vás dostať do problémov. Ak však nie ste v žiadnej z týchto krajín a nezúčastňujete sa na trestnej činnosti, nemusíte sa báť..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me