Nevýhody VPN. Na co si dát pozor! | VPNOpřehled

VPN se může zdát jako perfektní řešení mnoha problémů s online ochranou soukromí. Nakonec VPN skrývá vaši IP adresu, šifruje vaše data a odblokuje obsah chráněný IP adresou. Stručně řečeno, poskytuje vám bezpečnost, anonymitu a svobodu.

Všechno má však své nevýhody. Níže si můžete přečíst, jaké nevýhody může VPN mít, stejně jako výrazný rozdíl mezi bezplatnými a placenými VPN.

Některé běžné nevýhody služeb VPN

Připojení VPN může ovlivnit vaše používání internetu několika způsoby. Mezi nejčastější patří:

 • Pomalejší připojení k internetu
 • Specifické blokády služeb VPN (například Netflix)
 • Nezákonné použití VPN samotných
 • Nevím, jak silné je šifrování poskytované vaší VPN
 • Protokolování a potenciální prodej vašich internetových návyků třetím stranám
 • Přerušení spojení
 • Neoprávněný pocit online beztrestnosti
 • Zdarma VPN: někdy horší než vůbec

Níže naleznete podrobněji jednotlivé příklady. Vysvětlíme vám, proč byste mohli zaznamenat snížení rychlosti a jak může VPN zablokovat. Kromě toho si můžete přečíst o legálnosti VPN v různých zemích. Pokusíme se vám také pomoci s potížemi, se kterými se můžete setkat při hodnocení bezpečnosti VPN a do jaké míry jste skutečně anonymní. U většiny těchto problémů vám můžeme pomoci najít vhodného poskytovatele, který vám nezpůsobí příliš mnoho problémů. Některé však mohou mít větší vliv na vaše zkušenosti s VPN. Před zakoupením sítě VPN se informujte, takže nebudete zklamáni. Pokud jednoduše hledáte vysoce kvalitní VPN a chcete se vyhnout mnoha potenciálním nevýhodám, vyplatí se investovat do služby VPN, jako je ExpressVPN. Stojí to několik eur za měsíc, ale na oplátku dostanete skvělou službu.

V závislosti na vybraném poskytovateli VPN se mohou vyskytnout určité nevýhody. Přečtěte si naši recenzi sítě VPN, kterou chcete koupit, abyste se ujistili, že se nestavíte o žádné nepříjemné překvapení.


VPN může snížit vaši rychlost

Protože připojení k internetu pomocí VPN je přesměrováno a šifrováno prostřednictvím serveru VPN, může být vaše internetové připojení mírně zpomaleno. To je důvod, proč je důležité kontrolovat rychlost VPN, když ji vyzkoušíte. Ve všech našich recenzích najdete velkou sekci o rychlosti. Většina prémiových služeb VPN, jako jsou NordVPN a ExpressVPN, váš internet příliš nezpomalí, ale rychlost málokdy zůstává stejná.

Většina uživatelů internetu si tento rozdíl nevšimne. Lidé, kteří dělají věci online a potřebují rychlé připojení, mohou mít problémy se špatnou sítí VPN. Například hráči, kteří chtějí hrát online hry pro více hráčů, by měli hledat nejlepší VPN pro hraní her, aby se ujistili, že nezažijí žádné zpoždění..

Můžete riskovat, že vás některé služby zablokují

Logo Netflix

Některé služby odrazují od používání VPN. To obvykle znamená, že k něčemu nemáte přístup, ale děláte to s VPN. Některé vlády například blokují určitý obsah pro své občany, protože si myslí, že je to nevhodné nebo ohrožuje jejich hodnoty. Nebo někdy někteří poskytovatelé obsahu blokují uživatele mimo země, protože jednoduše nezaplatili část licenčního poplatku. To je případ BBC iPlayer. Pomocí VPN můžete obejít tato omezení a přesto přistupovat k obsahu. Z tohoto důvodu nejsou sítě VPN u těchto vlád příliš populární. To může dokonce vést k obecnému zákazu všech sítí VPN.

VPN jsou také blokovány streamingovými službami, jako jsou Netflix a Hulu. Protože tyto společnosti uzavírají smlouvy s distributory filmů, které jim umožňují pouze zobrazovat obsah v konkrétních zemích, začaly jít za VPN. Díky VPN mají lidé přístup k obsahu jiné země v těchto streamovacích službách. Vzhledem k tomu, že Netflix nemusí mít práva zobrazovat tento obsah ve vaší zemi, bojuje proti použití VPN. Dělají to tak, že blokují adresy IP, které přistupují k jejich službám s velkým počtem lidí současně. Například když k nim přistupujete prostřednictvím sdílené IP adresy ve stejnou dobu jako ostatní uživatelé. To může být velmi nepříjemné, pokud si jen chcete prohlédnout film. Naštěstí existují někteří poskytovatelé VPN, kteří se ujistí, že vždy existuje server, pomocí kterého můžete sledovat Netflix. Pokud chcete prémiovou VPN, která vám umožní používat Netflix, podívejte se na ExpressVPN.

VPN není ve všech zemích legální

Přestože by to mohlo být považováno za podezřelé, použití VPN je ve většině zemí legální. Ve skutečnosti většina velkých společností a společností používá VPN jako součást své bezpečnosti. Existují však některé výjimky. Některé země chtějí mít úplnou kontrolu nad tím, co jejich občané vidí na internetu. Protože VPN lze použít k obcházení vládní cenzury, je v některých totalitních zemích nezákonná.

V některých zemích, jako je Rusko a Čína, můžete používat pouze VPN schválené vládou. Použití sítě VPN tam nemusí být nutně nezákonné, ale chtějí si ji udržet pod kontrolou. Někteří poskytovatelé kvalitních VPN, jako je NordVPN, však vyvinuli speciální „zmatené servery“, které by mělo být možné používat v zemích, jako je Čína, i když to vláda nepovoluje. V jiných zemích, jako je Severní Korea, je používání VPN zcela zakázáno, což znamená, že nesmíte používat VPN. To je však problém, pouze pokud žijete v jedné ze zemí, která omezuje nebo zakazuje používání VPN.

Pro spotřebitele je obtížné zkontrolovat kvalitu šifrování

Může být obtížné zjistit, zda poskytovatelé VPN skutečně dělají to, co slibují. Často jen zjistíte, že se to neděje, když se to pokazí. Průměrný uživatel PC nemá znalosti o kryptografii. Je služba poskytována opravdu vše bezpečné? Z tohoto důvodu jsou recenze v této oblasti docela důležité. Než se rozhodnete pro předplatné u poskytovatele VPN, je rozumné přečíst si některé (uživatelské) recenze.

V našich recenzích můžete zjistit, jaké protokoly poskytovatel uvádí, že uchovávají, a přečtěte si více o celkové kvalitě a bezpečnosti VPN. To zahrnuje stručné vysvětlení toho, jaké protokoly a typy šifrování používá poskytovatel VPN. Na našem webu najdete recenze všech velkých poskytovatelů VPN. Můžete se také podívat na naše nejlepší doporučení.

Protokolování a potenciální prodej vašich internetových návyků třetím stranám

Myšlenka získání předplatného od poskytovatele VPN je, že přesměrujete svůj internetový provoz přes jejich servery. Šifrují vaše data a umožňují vám využít jeden z mnoha serverů k skrytí vaší IP adresy. To znamená, že musíte mít důvěru ve svou VPN, že nebudou zneužívat data, která prochází jejich servery. V zásadě jste si koupili bezpečnost a anonymitu. Mnoho poskytovatelů VPN udržuje svůj konec dohody a vaše osobní údaje zcela ignorují. Nezaznamenávají, co děláte, ani neukládají vaše data.

Někteří poskytovatelé VPN však vaše data zaznamenávají. Mnoho bezplatných sítí VPN to dělá (více o tom později) a někteří poskytovatelé ve své licenční smlouvě objasňují, že by to mohli udělat. To samozřejmě překonává celý účel získání služby VPN vůbec. Nejedná se však o nejhorší pachatele. Opravdovými znepokojujícími případy jsou poskytovatelé placených VPN, kteří tvrdí, že se neprihlásili, ale bylo zjištěno, že tak učiní později. Například FBI požádal jednoho poskytovatele VPN (HideMyAss), aby poskytl informace o jednom z jejich zákazníků kvůli podezření na nezákonné činnosti na temném webu. Přestože společnost zpočátku odmítla, skončila s předáváním velmi specifických protokolů o uživateli, včetně časů přihlášení, stahování, využití šířky pásma atd..

Tento varovný příběh nám znovu připomíná, že bychom se měli před podepsáním předplatného u poskytovatele VPN podívat na několik zdrojů a recenzí.

Přerušení spojení

Mnoho poskytovatelů VPN zahrnuje ve svém softwaru přepínač zabíjení. Toto je velmi užitečná funkce. Když dojde k odpojení připojení k vašemu VPN serveru, najednou vám zůstane bez ochrany a vaše online chování je spojeno s vaší skutečnou IP adresou. Aby se tomu zabránilo, přepínač zabíjení okamžitě přeruší celé připojení k internetu a obnoví se až poté, co bude obnoveno připojení k síti VPN..

Nevýhodou je, že již nejste připojeni k internetu. Kvalitní poskytovatelé VPN se však s tímto problémem setkávají jen zřídka.

Neoprávněný pocit online beztrestnosti

Někteří lidé se domnívají, že díky jejich připojení k VPN jsou zcela anonymní a neovlivnění malwarem. To vede k falešnému přesvědčení, že jsou na internetu nedotknutelní. To samozřejmě není pravda.

I při silně šifrovaném a stabilním připojení VPN můžete:

 • Sledujte na celém webu inzerenty, sledovače, hackery, zpravodajské agentury atd.
 • Zaměřte se na útoky phishingu a zaměřte se na ně
 • Nakažte se nějakým typem malwaru
 • Získejte uzamčení z určitých sítí, databází, webových stránek deeb atd.

VPN zajistí, že vaše data jsou šifrována, vaše IP adresa je skrytá a že můžete získat přístup k obsahu, který dříve nebyl cizincům k dispozici. Pokud vás však hacker nebo zpravodajská agentura chce sledovat, existují kromě vaší IP adresy i jiné způsoby, jak vás identifikovat. Vaše IP adresa je pouze první vodítko, které by mohli hledat. Jako takové je připojení VPN něco jiného než licence k účasti na hanlivém, nezákonném nebo bezohledném chování na internetu. Vždy používejte zdravý rozum a buďte opatrní.

Zdarma VPN: někdy horší než vůbec

Nevýhodou VPN zdarmaNěkteří lidé se rozhodnou vyzkoušet bezplatnou službu VPN. S tím není vůbec nic špatného. Bohužel však mnoho bezplatných poskytovatelů VPN nebylo navrženo, aby průměrnému uživateli poskytovalo více soukromí a anonymity na internetu, ale pouze aby vydělalo peníze. Příkladem je Hola VPN, služba VPN, ze které byste se měli vyhnout. Tyto druhy sítí VPN neslouží k prodeji služby VPN, ale k prodeji vašich osobních údajů třetím stranám. Pokud používáte službu VPN, směrujete svůj provoz přes jejich servery. Platíte jim poplatek za předplatné, zašifrují vaše data a slibují, že nebudou všechna vaše data protokolovat ani ukládat. Mnoho bezplatných služeb VPN však vydělává peníze prodejem svých dat například inzerentům. V takovém případě byste raději neměli vůbec žádnou službu VPN a místo toho nainstalujte Adblocker nebo nějaké další bezpečnostní funkce.

Mnoho bezplatných poskytovatelů VPN má také datové limity, rychlostní limity, reklamy a omezení stahování. Není to prostě zábavný zážitek používat kvůli těmto omezením. Mnoho bezplatných aplikací VPN navíc není bezpečné a obsahuje ke stažení spyware nebo malware. Před vyzkoušením některých bezplatných služeb VPN buďte opatrní. Pokud si přejete vyzkoušet jeden nebo dva, podívejte se do našeho článku o nejlepších poskytovatelích VPN zdarma. Jedna bezplatná VPN, která má naše razítko schválení, je ProtonVPN.

Závěrečné myšlenky

Hlavní nevýhody VPN jsou nepříjemné, ale nutně neovlivňují většinu uživatelů. Většina problémů se vyskytuje u bezplatných nebo levnějších služeb VPN. Například v některých případech je dokonce možné, že se vaše připojení k internetu po připojení k poskytovateli VPN ještě zrychlí. To se může stát, když váš poskytovatel připojení omezí vaše připojení. Služba VPN poté šifruje vaše data, takže je mnohem méně pravděpodobné, že se váš poskytovatel internetových služeb pokusí o omezení. V tomto scénáři je vaše připojení bezpečnější a rychlejší.

Také blokády speciálně určené pro služby VPN nejsou vždy problémem. Netflix nemůže a neblokuje všechny servery VPN. Mnoho poskytovatelů VPN má rychlý a snadný přístup k Netflixu po celém světě.

Existují také sítě VPN, které nemají přepínač zabíjení. Tímto způsobem se vaše připojení k internetu náhle nezastaví, i když se tak stane méně bezpečným.

Při používání služby VPN jsou určitě některé nevýhody. Mnoho z nich je však při použití poskytovatele kvality velmi omezené. To nejlepší, co můžete udělat, je pečlivě zvážit, který poskytovatel VPN je pro vás nejlepší.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me