Je legální používat VPN? | VPNoverview.com

Lady JusticePokud jste se dostali na tuto stránku, pravděpodobně se ptáte, zda je legálně povoleno pracovat s VPN. Pro většinu zemí světa je odpověď ano. Každá země má však stále své vlastní zákony a předpisy. Pokud používáte VPN k anonymitě při nezákonných činnostech, stále se na vás vztahují zákony. To, co děláte, je stále nezákonné, bez ohledu na to, zda používáte VPN nebo ne.


VPN (Virtual Private Network) vytváří mnoho možností. Můžete jej použít k obcházení geografických omezení na internetu ak získání přístupu k informacím, které by ve vaší zemi za normálních okolností nebyly k dispozici. Jednoduchým příkladem by byla BBC iPlayer. Tato služba je určena pouze pro britskou veřejnost žijící ve Velké Británii. Pokud byste však měli používat server VPN ve Velké Británii, měli byste mít přístup na web z Itálie, Norska nebo USA..

Mnoho lidí se ptá, zda je použití připojení VPN legální. Ve většině částí světa, zejména v západních zemích, je používání VPN zcela legální. Tam se nebudete muset bát zatčení jednoduše proto, že používáte VPN. Přesto existují některé země, jejichž vlády nepřijímají používání VPN. Obvykle mají tyto země diktátorské režimy nebo extrémně autoritářské vůdce. Příkladem může být Čína, Rusko a Írán. Proč chtějí omezit využití VPN? A proč mají VPN takové špatné jméno? Vše vysvětlíme v tomto článku.

Proč je v některých zemích připojení VPN nezákonné?

Používání VPN je většinou zakázáno v zemích s autoritářskými zákony, jako je Čína, Severní Korea a Turkmenistán. Vláda v těchto zemích má omezenou svobodu internetu i svobodu tisku. Proto jsou sociální média a kritické zpravodajské weby obvykle blokovány pro uživatele internetu v zemi. K získání přístupu k těmto blokovaným webům a online službám přesto používá mnoho civilistů, cizinců, turistů, novinářů a informátorů VPN nebo proxy server. Obrázek níže ukazuje země, které používají cenzuru online ve velkém měřítku, a jejich hlavní motivace k tomu.

Je nelegální infographic VPN

Zakázáním sítí VPN doufají vlády, že budou kontrolovat informace, ke kterým mají jejich občané přístup. Kromě toho chtějí sledovat a zaznamenávat chování civilistů na internetu. Při používání sítě VPN mohou občané, turisté, expat, novináři a oznamovatelé obejít online cenzuru a zároveň anonymizovat všechna svá online data. To značně otráví vlády, protože to znamená, že budou mít menší kontrolu. Proto jsou VPN v takových místech často nezákonná. Některé země dokonce zavedly přísné tresty za používání VPN. Příkladem by byly Spojené arabské emiráty, o kterých se budeme bavit později.

V některých případech jsou VPN z bezpečnostních důvodů zpočátku nezákonné. Například Irák se rozhodl zakázat zabezpečené spojení, aby usnadnil boj proti IS. Bohužel to znamená, že zbytek populace trpí negativními důsledky těchto zákonů. V jistém smyslu jsou kvůli národní bezpečnosti nuceni vzdát se části svého soukromí.

Ve kterých zemích je připojení VPN zakázáno?

Už jsme jmenovali několik zemí, kde není povoleno používat VPN. V zájmu přehlednosti jsme níže uvedli všechny země, o kterých je známo, že blokují VPN nebo považují VPN za nelegální. Často není zcela jasné, zda jsou připojení VPN zcela zakázána a jaký druh trestu lze očekávat, když je používáte. Bez ohledu na to je použití VPN na kterémkoli z těchto míst velkým rizikem.

Země
Poznámky
BěloruskoBělorusko v roce 2015 zakázalo připojení VPN a prohlížeč Tor. Dokonce dokonce zakázalo používání anonymizačních sítí nebo připojení. Pravděpodobně to souvisí s jejich blízkým vztahem k Rusku.
ČínaPoužití VPN v Číně je trochu šedé oblasti. Čínská vláda oficiálně schválila některé služby VPN, které lze legálně používat. Tyto služby pravděpodobně zaznamenávají vaše online aktivity a sdílejí je s úřady. Přestože Čína v roce 2018 hrozila zablokováním všech zahraničních sítí VPN, je stále možné je použít, i když to nemusí být 100% legální. Některé vysoce kvalitní VPN, jako je NordVPN, dokonce nabízejí speciální „zamlžené servery“, které vám pomohou obejít čínský firewall.
EgyptEgyptská vláda používá od roku 2017 Deep Packet Inspections (DPI) k blokování několika protokolů VPN (PPTP, L2TP, OpenVPN). Země již dlouhou dobu blokuje řadu webových stránek a služeb. Přestože sítě VPN nejsou oficiálně nelegální, Egypt ztěžoval používání sítě VPN, aby si v rámci svých hranic užíval internet zdarma..
IrákIrák zavedl v roce 2014 úplný zákaz VPN, který také blokuje přístup k některým sociálním médiím a dalším službám. Jejich hlavní motivací bylo, že jim to pomůže bojovat proti IS. Dokonce i nyní jsou tyto zákony stále aktivní, i když JE již nemá zemi v ruce.
ÍránÍrán od března 2013 oficiálně zakázal používání mnoha sítí VPN. Propagace a prodej těchto sítí VPN je zakázán a může vést k trestu odnětí svobody. Je povoleno používat pouze sítě VPN se souhlasem vlády, přestože ti stále nedávají přístup k blokovaným webům, jako je YouTube. Pravděpodobně také zaznamená vaše použití.
Severní KoreaSeverní Korea je známá svou přísnou cenzurou. Civilistům dokonce neumožňuje používat běžný internet. VPN jsou zakázány, ale protože Severní Korea je od zbytku světa tak uzavřená, důsledky používání VPN v této zemi nejsou známy..
OmánPoužívání VPN je nezákonné pro všechny občany Ománu, ale organizace mohou používat jednu, pokud mají licenci. Zákonné jsou pouze služby VPN, které byly schváleny vládou.
RuskoOd července 2017 mohou poskytovatelé VPN nabízet své služby ruské populaci pouze tehdy, pokud sdílejí veškerá uživatelská data s vládou. V roce 2019 dal Roskomnadzor (ruská národní jednotka pro kontrolu médií) několik známých sítí VPN třicet dní, aby jim poskytl přístup ke všem ruským datům a dodržoval ruský zákon (což znamená vynutit cenzuru). Mnoho sítí VPN odpovědělo vypnutím ruských serverů.
SýriePoužívání VPN není v Sýrii nutně nezákonné. Od roku 2011 jsou však některá připojení VPN blokována, protože vláda útočí na protokoly VPN. Není jisté, jak jsou tyto pokusy úspěšné.
krocanS cílem zabránit občanům v přístupu k blokovaným webům omezila turecká vláda používání VPN. Pokouší se detekovat a blokovat připojení VPN pomocí DPI. Používání VPN v Turecku proto nemusí vždy fungovat. Navíc vás to může udělat více cílem vlády: jejich ostražité oči vás budou pozorněji studovat.
TurkmenistánTurkmenistán těžce cenzuruje a omezuje internet, aby blokoval zahraniční média. Použití VPN je proto v této zemi také zakázáno. V zemi je pouze jeden poskytovatel internetových služeb, který je pod kontrolou vlády.
UganděUganda zavedla v roce 2018 daň ze sociálních médií. Aby se tato daň obešla, mnoho občanů začalo používat VPN. Nyní vláda blokuje připojení VPN a odrazuje od používání. Používání VPN však není oficiálně nezákonné (zatím).
Spojené arabské emirátyVe Spojených arabských emirátech mohou VPN používat pouze organizace. Použití VPN je pro civilisty nezákonné, když jej používají pro trestné účely. Mezi trestné činy ve Spojených arabských emirátech však patří i navštěvování seznamovacích webů a American Netflix. Služby VoIP, jako je například Skype, nejsou povoleny. Pokud je použijete, můžete získat vysokou pokutu nebo dokonce poslat do vězení.

Proč VPN mají tak špatnou pověst?

VPN vám může pomoci anonymně procházet internet. Poskytuje více online svobody a bezpečnosti. Proto téměř všechny velké společnosti v současnosti pravidelně používají firemní VPN. Přesto mnoho lidí věří, že VPN nejsou zcela legální. V mnoha částech světa to je: můžete použít VPN k ochraně vašeho online soukromí, kdykoli si budete přát. Sítě VPN umožňují bezpečný přístup k internetu, což není špatné, nebezpečné nebo samo o sobě zakázané – na většině míst.

Je však proti zákonu podílet se na trestné činnosti při používání VPN. V závislosti na zemi, ve které se nacházíte, se definice „zločince“ může výrazně lišit. Většina zemí by například považovala prodej tvrdých drog za trestný čin. Zločinci, kteří se zabývají takovými činnostmi, se mohou pokusit vyhnout se vládě pomocí VPN. Jejich soukromí bude poněkud chráněno, což policii ztěžuje jejich nalezení a potrestání. Trestné činy, kterých se účastní, však zůstávají nezákonné. Pokud budou chyceni, budou mít vážné potíže. Ne pro použití VPN, ale pro nezákonné aktivity.

Stejně jako v případě prohlížeče Tor i mnoho lidí věří, že připojení VPN je nezákonné, protože usnadňuje trestnou činnost. To však není jediné použití chráněného a anonymního internetového připojení. VPN je prostě prostředek k dosažení cíle, který lze použít pro více účelů, dobrých i špatných.

Legální použití VPN

Existuje mnoho dobrých důvodů, proč lidé používají VPN. Soukromí často hraje velkou roli, spolu s další ochranou při používání otevřených Wi-Fi hotspotů. Streamování online obsahu může být také jednodušší pomocí VPN. Další informace o důvodech, proč byste mohli chtít používat VPN, bychom rádi odkázali na celý náš článek o VPN a jejich použití..

Shrnuto: VPN jsou ve většině zemí legální. Některé vlády však zavedly omezení používání VPN nebo zcela zakázaly tuto praxi. Jejich cílem je kontrolovat obyvatelstvo nebo udržovat národní bezpečnost. Použití sítě VPN na těchto místech by mohlo být nebezpečné a mohlo by vás dostat do potíží. Pokud nejste v žádné z těchto zemí a nezúčastňujete se na trestné činnosti, není třeba se bát.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me