Yurtdışındaki Facebook Kısıtlamaları: Nasıl atlanır | VPNOverview

Facebook, modern tarihin en popüler ve her yerde bulunan sosyal medya platformlarından biridir. Web sitesi dünyanın her yerinden 1.23 milyardan fazla kullanıcıya sahip ve ortalama olarak her dakika 486.183 kullanıcı Facebook’a erişiyor.


Ezici popülaritesine rağmen, hala Facebook kullanımını önemli ölçüde kısıtlayan veya açıkça yasaklayan ülkeler var. Aşırı durumlarda, Kuzey Kore veya İran’da bulunanlar gibi totaliter hükümetler Facebook’u siyasi nedenlerle sosyal medya sitelerindeki battaniye yasaklarına dahil ettiler.

Şaşırtıcı bir şekilde, bazı daha liberal ülkeler ve hükümetler de Facebook’a olan trafiği kısıtlıyor veya filtreliyor. Küba veya Çin’de bu tür kısıtlamalar beklemenize rağmen, Bangladeş, Hindistan ve Vietnam gibi ülkelerin hükümetleri Facebook’u bir kerede yasakladı.

Kâr amacı gütmeyen kuruluş olan Reporters of Border of Border, İngiltere, ABD ve Almanya gibi ülkeleri “İnternet Düşmanları” listesine dahil etti. Bu, internet ve sosyal medya içeriklerini “ulusal güvenlik” amacıyla filtrelemelerine izin veren mevzuat getirdikten sonra.

Dolayısıyla, Facebook’a erişiminizin engellendiğini fark ederseniz veya içeriğinizin filtrelendiğinden veya izlendiğinden endişeleniyorsanız, bu kısıtlamaları nasıl atlarsınız??

Bu makalede, Facebook’un nasıl ve neden kısıtlandığına, hangi ülkelerin onu kısıtladığına ve bu kısıtlamaların üstesinden gelmek için sanal özel ağlar (VPN) ve proxy web siteleri gibi teknolojiyi nasıl kullanabileceğinize bakacağız..

Ülkeler Neden Facebook’u Kısıtlıyor??

Facebook BloğuBirçok sosyal medya web sitesinde olduğu gibi, Facebook genellikle yasaklanmıştır çünkü belirli hükümetlerin vatandaşlarının erişmesini istemediği sosyal, dini veya politik düşünceler için bir forum görevi görür. Facebook’a erişimi kısıtlamak genellikle, her zaman olmasa da, internet erişimini sınırlamak için daha önemli bir çabanın bir parçası olarak.

İran ve Pakistan gibi ülkelerde Facebook’ta yasaklar dini olarak motive edilebilir. Bunun mükemmel bir örneği, Pakistan Hükümeti, bir Facebook sayfasında barındırılan peygamber Muhammed’in çizimlerini göndermek için küresel bir çevrimiçi yarışmaya yanıt olarak 2010’da Facebook’a erişimi engellediğidir. Bazı İslam yasalarına göre, peygamber Muhammed’in tasviri kesinlikle yasaktır..

Türkiye ve Çin gibi ülkelerde, vatandaşlarının devlet için tehlikeli olduğu düşünülen siyasi fikirlere erişmesini önlemek için sosyal medya kısıtlamaları getirilmektedir. Bunun kanıtı, 2016’daki başarısız darbe sonrasında Türkiye’nin özgür konuşma, haber medyası ve sosyal medya üzerindeki artan kısıtlamasında görülebilir..

Facebook Nasıl Yasaklanır veya Kısıtlanır??

Genel olarak, Facebook kısıtlamaları hükümetin internet servis sağlayıcısı (İSS) olarak faaliyet gösteren şirketler üzerinde büyük bir kontrolü olduğu ülkelerde gerçekleşir. Hükümetin belirli web sitelerini kara listeye almasına izin veren mevzuat kabul edildiğinde, bu İSS’lerin genellikle müşterilerinin yasaklanmış içeriğe erişmesini engellemesi gerekir..

Türkiye ve UEA gibi ülkelerin hükümetleri, ISP’leri üzerinde sıkı bir kontrol uygulamaktadır. Hükümete kaydolmalarını istiyorlar. Bu şirketlerin iş yapmak için bir “faaliyet sertifikası” na ihtiyaçları vardır. Bu kaydın bir parçası olarak, hükümetin sansür faaliyetlerine uymak veya sert cezalarla karşı karşıya kalmaları gerekiyor.

Bir İSS’nin belirli bir web sitesine gelen trafiği engellemesinin birkaç yolu vardır. En yaygın yöntemlerden biri etki alanlarını DNS düzeyinde engellemektir. Türkiye ve İran’daki hükümetler gibi bireysel hükümetler, kullanıcıların yasaklanmış içeriğe erişmesini aktif olarak engellemek için paket filtreleme gibi daha karmaşık teknolojiler kullanır.

Facebook’u Hangi Ülkeler Kısıtlıyor?

Aşağıda listelenen tüm ülkelerde Facebook’a bir noktada erişim kısıtlanmıştır. Daha kısıtlı ülkelerde, böyle bir Kuzey Kore ve İran’da, Facebook’a erişim tamamen yasaktır. Türkiye ve Küba gibi diğerlerinde, sosyal medya sitesi resmi olarak kara listeye alınmamış olsa da, ulusal ISP’ler erişimi zorlaştırmak için bağlantı kısmayı kullanıyor.

Kuzey Kore

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, dünyanın en gizli ve kısıtlı ülkelerinden biri için, Kuzey Korelilerin çoğunun internet erişimi yok. Bunun yerine totaliter devlet, Kwangmyong olarak bilinen çok kısıtlı bir intranet işletir. Bir 3G Ağı yabancı ziyaretçiler tarafından kullanılabilir. Bununla birlikte, kullanıcıları yoğun bir şekilde izlenir ve Facebook da dahil olmak üzere web sitelerinin büyük çoğunluğuna erişmesi kısıtlanır.

İran

İran, hem muhalefet hareketlerinin hem de radikal grupların olayları planlamak ve mesaj alışverişi yapmak için platformu kullandıkları korkusuna yanıt olarak 2009’da tartışmalı 2009 seçiminden sonra Facebook’u yasakladı. Kuzey Kore gibi İran’daki sosyal medyaya erişim de büyük ölçüde kısıtlanmıştır. İran Hükümeti tarafından çok sayıda web sitesi kara listeye alındı.

Çin

“Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı” olarak bilinen devlet destekli sansür ve gözetim girişimi, 2009’dan beri Facebook’a erişimi engelledi. Bu ilk kısıtlama, 2009 Ürümqi isyanlarından sonra uygulamaya konuldu. Hükümet, Sincan eylemcilerinin isyanları iletişim kurmak ve planlamak için Facebook’u kullandıklarını ileri sürdü.

Potansiyel yabancı yatırımcıları yatıştırmak için, Şanghay’daki 17 kilometrekarelik serbest ticaret bölgesi içindeyseniz Facebook’a erişebilirsiniz..

Küba

Küba yasalarına göre, sadece politikacılar, gazeteciler ve seçilmiş tıp öğrencilerinin evlerinden internete erişmelerine izin verilmektedir. Bağlanmak isteyen herkes lisanslı internet kafeleri kullanmak zorunda kalır. Bir saat internet erişimi için 6-10 $ istemek dünyanın bazı bölgelerinde çok fazla görünmeyebilir. Ancak, ortalama maaşın aylık yaklaşık 20 $ olduğu bir ülkede. Bu internete erişimi oldukça pahalı hale getirir.

Buna ek olarak, devlete ait ISS’lerin sosyal medya sitelerine erişimi kısıtlamak için rutin olarak bağlantı hızı azaltma kullandıkları ve sayfaların yüklenmesi birkaç dakika sürdüğü bildirilmiştir..

Bangladeş

2010 yılında Bangladeş Hükümeti Facebook’a erişimi engelledi. Bu, hükümet yetkililerinin ve peygamber Muhammed’in hiciv karikatürlerinden sonra bir Facebook sayfasında ağırlandı. Yasak o zamandan beri kaldırıldı, ancak Awami-League liderliğindeki hükümet sosyal medya sitesine erişimi izlemeye devam ediyor. “Baş döndürücü veya küfürlü içerik” yayınlayan kullanıcıları hedefliyorlar.

Mısır

Mısır, başlangıçta Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’i devirme girişimi sırasında bir dizi sosyal medya sitesine erişimi engelledi. O zamandan beri resmi bir kara liste olmadı. Ancak hükümet, sosyal medyaya erişimi kısıtlamak için düzenli olarak bağlantı kısıtlamayı kullanıyor. Dahası, “ulusal güvenlik” nedeniyle Mısır’dakilerin internet kullanımını ve iletişimini izliyorlar.

Tacikistan

Kasım 2012’den bu yana Tacikistan Facebook’a erişimi engelledi. Bu kısıtlama, Cumhurbaşkanı Emomalii Rahmon ve diğer hükümet yetkilileri hakkında çevrimiçi yayınlanan olumsuz yorumlara yanıt olarak uygulamaya konuldu..

Hindistan

Sosyal medyanın Pakistan Ordusu ve Pakistan istihbarat ajansları tarafından desteklenen ulusal ve anti-sosyal unsurlar tarafından kullanıldığı iddialarına yanıt olarak Hindistan, Facebook, Twitter ve Keşmir Vadisi’ndeki diğer sosyal ağ sitelerine altı aylık bir yasak koydu 2016’da.

Baba Ram Rahim Sing’in tutuklanmasıyla Punjab, Haryana ve Chandigarh’daki ayaklanmalar sırasında Facebook’un Hindistan’da engellenmesi ve Facebook’taki üç günlük yasak ve diğer çeşitli sosyal web siteleri de dahil olmak üzere başka olayları da oldu..

Pakistan

Pakistan, Facebook’un peygamber Muhammed’in çizimlerini üretmek için küresel bir çevrimiçi rekabeti teşvik eden ve Bangladeş’in web sitesine erişimi engellemesine neden olan aynı Facebook sayfasına yanıt olarak Facebook’u yasakladı.

Erişim o zamandan beri restore edildi, ancak Pakistan Hükümeti vatandaşlarına zararlı gördükleri dini ve politik içeriği filtrelemek için Facebook sayfalarını engellemeye devam ediyor.

Vietnam

Mayıs 2016’da Vietnam hükümeti, protestocu öğrenci grupları arasındaki iletişimi sınırlamak için Facebook’a erişimi iki hafta boyunca resmen engelledi. Artık resmi yasaklar çıkarılmamasına rağmen, internet kapatma gözlemevi Netblocks, Facebook’un sivil ve siyasi huzursuzluk dönemlerinde Vietnam’da erişilemediğini belirtti..

Facebook Kısıtlamalarını Nasıl Atlayabilirsiniz??

DNS ayarlarınızı değiştirmekten Tor Tarayıcı’yı kullanmaya kadar, Facebook’a erişimdeki kısıtlamaları atlamanın birkaç yolu vardır. Bununla birlikte, en etkili yöntem bir VPN hizmeti kullanmaktır. Aşağıda, bu yöntemlerin kısıtlamaları atlamanıza nasıl yardımcı olabileceğini bulabilirsiniz..

DNS Sunucusu Ayarlarınızı Değiştirme

Facebook’a erişimi kısıtlamanın daha basit ve bu nedenle en yaygın kullanılan yöntemlerinden biri, bir İSS’nin DNS Sunucularından geçen trafiği filtrelemesidir. Tercih ettiğiniz DNS sunucunuzu Google Herkese Açık DNS olarak değiştirerek, bu kısıtlamaları aşabilirsiniz.

Windows PC’de DNS sunucunuzu değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Denetim Masası’na gidin > Ağ ve Internet > Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni seçin ve “Adaptör ayarlarını değiştir” i seçin.
 • Etkin bağlantı adaptörünüzü sağ tıklayın ve “Özellikler” i seçin.
 • “Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP / IPv4)” girişine sağ tıklayın ve “Özellikler” i seçin.
 • “Aşağıdaki DNS adreslerini kullan” seçeneğini etkinleştirin ve seçtiğiniz DNS sunucusu adresi olarak 8.8.8.8 girin.

Biraz şansla, hükümetinizin kısıtlamalarını aşmak için yapmanız gereken tek şey bu olacak.

Tor Ağı

DNS sunucunuzu değiştirmek, Facebook’a erişimdeki ISS kısıtlamalarını atlamak için yeterli değilse, Tor tarayıcı sosyal medyaya geri dönmenin anahtarı olabilir.

Tor tarayıcı, trafiğinizi dünya çapında bir dizi dağıtılmış röle üzerinden yönlendirerek çalışır. Bu rölelerin kullanılması, hükümetlerin veya İSS’lerin faaliyetlerinizi izlemesini çok zorlaştırıyor.

Tor tarayıcısının dezavantajı, trafiğinizin yeniden yönlendirilmesinin gecikmenizi önemli ölçüde artırmasıdır. Bu, bağlantınızı ve indirme hızınızı yavaşlatır. Sonuç olarak Skype gibi sesli sohbet uygulamalarını kullanmak zor olabilir. Dahası, gördüğümüz gibi, bazı ülkeler Facebook’a gitmenize izin veriyor, ancak internetinizi kısıtlayarak bunu imkansız hale getirmeye çalışın. Tor tarayıcı sizi sadece daha da yavaşlatacak ve Facebook’a gitmeyi gerçekten imkansız hale getirecek.

VPN’ler

VPN bağlantısı-İnternetVPN’ler, dünyanın neresinde olursanız olun Facebook’a erişmek için açık ara en iyi seçeneği temsil eder. Bir VPN veya Sanal Özel Ağ, bilgisayarınız ve dünyadaki çeşitli sunucular arasında şifreli bir bağlantı oluşturur. Bu hem çevrimiçi etkinliklerinizi gizler hem de İSS’lerin web sitelerine veya içeriğe erişiminizi engellemesini önler.

Bir VPN kullanmanın başka faydaları da vardır. Bilgisayarınızın VPN sunucusu ile iletişiminin şifrelenmiş doğası, sizi siber suçlara karşı korumaya yardımcı olurken, çeşitli ülkelerdeki sunucular üzerinden trafiği yönlendirebilmeniz, coğrafi engellemeyi aşmanıza ve tüm favori spor etkinliklerinizi izlemenize olanak tanır.

Facebook’a erişmek için en iyi VPN’ler?

Facebook’a erişmek için bir VPN kullanmaya başlamak istiyorsanız, doğru VPN sağlayıcısını seçtiğinizden emin olmanız gerekir. Güvenilir bir VPN’e ihtiyacınız var ve verilerinizi gözetleme hükümetinden korumak için ihtiyacınız olan tüm özelliklere sahip. Aşağıda önerilerimizden bazılarını bulabilirsiniz.

NordVPN

NordVPN rekabetçi bir fiyata harika bir paket sunuyor. Hızlı ve güvenli hizmetleriyle tanınan dünya çapında çok sayıda sunucuya sahiptir ve size trafiğinizi yönlendirmek için çeşitli seçenekler sunar.

Derin Paket İncelemesinden kaçınmak için Obfsproxy kullanarak ve “kayıt tutmama” politikası uygulayan NordVPN, istediğiniz tüm içeriğe erişmenizi sağlar. Sizi izleyen hiç kimse için endişelenmenize gerek kalmayacak. Hizmetlerinden tamamen memnun değilseniz veya taahhütte bulunmadan önce test etmek istiyorsanız, NordVPN 30 günlük para iade garantisi sunuyor.

CyberGhost

Kurulumu ve kullanımı kolay bir üne sahip olan CyberGhost’un yazılımı, yedi farklı cihazdan hizmetlerine bağlanmanıza olanak tanır, tüm elektronik cihazlarınızdaki sosyal medyada güncel kalmak için idealdir.

Sunulan çok sayıda sunucu ve mükemmel bağlantı hızlarıyla CyberGhost, sizi Facebook’a hiç vakit kaybetmeden bağlayacaktır. % 100 memnun değilseniz, 30 günlük para iade garantisi de sunarlar.

IPVanish

Hıza ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, IPVanish sizin için VPN hizmetidir. IPVanish, yaygın olarak en hızlı VPN hizmetlerinden biri olarak kabul edilir. Çok çeşitli global sunucularına mükemmel bağlantı hızları sunar.

IPVanish’in hizmetleri oldukça makul fiyatlı. Sisteminizin kalitesine bağlılar ve bağlantınızdan tamamen memnun değilseniz müşterilerine 7 günlük para iade garantisi sunuyorlar.

Son düşünceler

Birçok insan için, Facebook gibi sosyal medya platformları arkadaşlarına ve ailelerine bağlı kalmanın birincil yoludur. Bulunduğunuz ülke nedeniyle bu bağlantının kopması çok sinir bozucu olabilir, biraz tecrit etmekten bahsetmiyoruz bile.

Ne yazık ki, dünyadaki birçok ülke hem siyasi hem de dini nedenlerle Facebook’a erişimi hala engelliyor veya filtreliyor. Sadece vatandaşlarını ve ziyaretçilerini sosyal medya bağlantılarından kesti.

Bu kısıtlamaların üstesinden gelmek kolay değil, aynı zamanda imkansız da değil. DNS sunucunuzu Google Herkese Açık DNS sunucusuna yeniden yapılandırmak, sizi en basit kısıtlamalarla karşılaştırabilir. Bununla birlikte, daha yaygın filtreleme için Tor Tarayıcı veya VPN’den yararlanmanız gerekir.

Tor tarayıcı anonim olarak gezinmenin mükemmel bir yolu olsa da, bazı dezavantajları vardır. Trafiğinizi yeniden yönlendirmek için birçok rölesini kullanmak gecikmenize katkıda bulunur. Bu, bağlantınızda biraz yavaşlama fark edeceğiniz anlamına gelir. Buna ek olarak, Çin gibi internet içeriğine erişimi rutin olarak kısıtlayan bazı ülkeler Tor satış noktalarını bulmak ve engellemek için gittikçe daha fazla çaba sarf etmektedir..

Kısıtlı bir ülkede Facebook’a bağlanmanın en iyi yolu bir VPN hizmeti kullanmaktır. VPN’lerin kurulumu kolaydır, kullanımı kolaydır ve tek bir web sitesine erişmenize izin vermenin ötesine geçen bir dizi avantajla birlikte gelir. Bir VPN varken, kimsenin internet etkinliklerinizi takip etmediğinden emin olabilirsiniz. VPN’nin şifreli bağlantısı, ne hükümetler ne de siber suçlular verilerinize erişemeyeceği anlamına gelir.

Bir spor hayranıysanız veya sadece BBC iPlayer’ı yurtdışından izlemek istiyorsanız, VPN tam olarak aradığınız şeydir. Trafiğiniz herhangi bir ülkeden geldiği için, bir VPN sizi bu sinir bozucu coğrafi engellemeye yönlendirir. Bu şekilde, en sevdiğiniz programı izleyebilir ve herhangi bir kısıtlama olmadan sosyal medyanızı güncelleyebilirsiniz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map