Yurtdışında Skype Erişimi: Blokları Atlama! | VPNOverview

2003’teki kuruluşundan bu yana, Skype’ın VoIP (İnternet Üzerinden Ses Protokolü) telekomünikasyon yazılımı, kullanıcılarının dünya çapında değer verdikleri insanlara ulaşmak için tahmini 2 trilyon dakika harcamasına izin verdi. Aylık 300 milyon kullanıcısı ve Android’de bir milyardan fazla indirme ile Skype o kadar popüler oldu ki dilimize bile girdi. “Skyping” Oxford İngilizce Sözlüğü’nde “Googling”, “Whatsapping” ve “Facetiming” gibi diğer teknoloji esintili terimlerle birlikte yerini aldı.


Skype Engellenen Dizüstü BilgisayarSözlüğümüzün bir parçası olmasının yanı sıra Skype, aynı zamanda en çok kısıtlanan VoIP servislerinden biri haline geldi. 20’den fazla ülkede Skype, diğer VoIP alternatifleriyle birlikte engellenir veya kısıtlanır. Neyse ki, yaşadığınız veya ziyaret ettiğiniz bir ülkede Skype’ın engellenmesi dünyanın sonu değildir. Bu tür blokların üstesinden gelmenin birkaç yolu vardır, en basit olanı bir sanal özel ağ (VPN) hizmetine kaydolmaktır. Bu makalede, hangi ülkelerin Skype ve benzer hizmetleri engellediğine bakacağız. Dahası, neden engellendiklerini ve bu kısıtlamaları nasıl aşabileceğinizi keşfedeceğiz. Daha sonra arkadaşlarınız ve ailenizle sohbet etmeye geri dönebileceksiniz..

Bazı Ülkelerde Skype Neden Engelleniyor??

Skype’ın tek tek ülkelerde engellenmesinin veya kısıtlanmasının birçok nedeni vardır. Bununla birlikte, davaların büyük çoğunluğunda bu üç faktörden birine denk gelmektedir: korumacılık, devlet gözetimi veya yasal kısıtlamalar.

Yerli ekonomiyi koruma yöntemi

VoIP hizmet bloklarının ve kısıtlamalarının çoğu telekomünikasyon şirketleri tarafından bir korumacılık biçimi olarak uygulanmaktadır. Skype’ın ücretsiz, dünya çapında sesli ve görüntülü arama sunma yeteneğinin, bir telekom şirketinin kendi hizmetlerinden elde ettiği gelir üzerinde potansiyel olarak olumsuz bir etkisi vardır. Bu nedenle Skype ve benzeri platformların kullanımını engelliyorlar.

Bu, özellikle aynı şirketin genellikle telefon ve internet erişimini ele aldığı Güney ve Orta Amerika için geçerlidir. Skype, kullanıcıları telefonla iletişim kurmaya veya telekom şirketinin kendi VoIP hizmetini kullanmaya zorlamak için Belize, Brezilya, Meksika ve Venezuela’daki telekom sağlayıcıları tarafından engellendi. Bu ülkelerde telekom rekabeti eksikliği sadece sorunu artırmaktadır. Örneğin, Belize’de devlete ait Belize Telemedia Limited tek telekom sağlayıcısıdır. Telefon gelirlerini korumak ve kendi VoIP hizmetlerini tanıtmak için Skype kullanımını engelliyorlar.

Gözetim

Bazı ülkelerde, özellikle Çin ve Orta Doğu ülkelerinde, hükümet Skype ve diğer VoIP hizmetlerinde kısıtlamalar uygulamaktadır. Platformun bağımsızlığının ve “telefon izleme yok” politikasının bir güvenlik riski oluşturduğunu iddia ediyorlar.

Skype, Aralık 2017’de Çin’deki tüm yerel uygulama mağazalarından kaldırıldı. Çin Hükümeti tarafından sansürlenen devlete ait olmayan yazılımlar listesinde Gmail, Facebook, Snapchat, Twitter, Line ve Pinterest’e katılıyorlar. Mısır hükümetinin Skype dahil izleyemedikleri hizmetleri engelleme konusunda resmi bir politikası var.

Ocak 2018’de Microsoft, Skype’ın uçtan uca şifreleme sunacak bir “Özel Arama” işlevi uygulayacağını duyurdu. Bu duyuru, her ülkenin Skype’ı engellemek için harekete geçeceği yönünde spekülasyonlara yol açtı. Aynı şekilde WhatsApp ve Telegram ve Calling’e kısıtlamalar koymuşlardır. Ülkeler artık Skype çağrılarını ve arayan konumlarını izleyemeyeceklerini söyleyerek bunu haklı çıkarıyor.

Yasal Kısıtlamalar

Bazı ülkelerde, Skype gibi VoIP servislerinin çalışması için lisans alması gerekir. Buna mükemmel bir örnek, VoIP hizmetlerinin Telekomünikasyon Düzenleme Kurumu tarafından lisanslanmasını gerektiren Birleşik Arap Emirlikleri’dir (BAE). Skype şu anda BAE’de kullanılamıyor, çünkü çalışmak için doğru lisansı alamıyorlar.

Skype’ın Engellendiği veya Kısıtlandığı Ülkeler

Tamamen Engellendi

 • Guyana
 • Venezuela
 • Kuveyt
 • Libya
 • Kuzey Kore
 • Umman
 • Katar
 • BAE

Hizmet Kısıtlamaları

 • Belize – Skype şu anda kendi VoIP arama hizmetini sunan Belize’nin tek telekom sağlayıcısı olan Belize Telemedia Limited tarafından engellendi.
 • Brezilya – Brezilya’nın en büyük telekom sağlayıcısı Brazil Telecom, Skype’ı engelliyor ancak VoIP’in kendi hizmetleri aracılığıyla aramalarına izin veriyor.
 • Karayip – Karayipler’deki baskın telekomünikasyon sağlayıcısı LIME, müşterilerinin Skype kullanmasını engelliyor.
 • Çin – China Unicom ve China Telecom tarafından sağlananlar dışında tüm VoIP hizmetleri engellenir.
 • Küba – Skype Küba’da kullanılabilir, ancak aramalar dakikada 1,15 ABD dolarıdır ve son derece düşük internet hızları kullanımını kısıtlar.
 • Mısır – Mısır hükümeti, doğrudan izlenemeyen tüm VoIP hizmetlerini düzenli olarak bozuyor veya engelliyor.
 • İran – Skype kullanılabilir görünüyor, ancak bağlantı o kadar kötü ki servis temel olarak kullanılamaz.
 • Hindistan – Hindistan’da Skype’tan cep telefonlarına ve sabit hatlara çağrı yapan Skype artık mevcut değil. Ancak, Hindistan’daki ücretsiz Skype’tan Skype’a çağrılar hala çalışıyor.
 • Ürdün – Tüm VoIP hizmetleri güvenlik nedeniyle engellendi.
 • Myanmar – Skype ve diğer VoIP hizmetleri yalnızca belirli saatlerde ve belirli bölgelerde kullanılabilir.
 • Pakistan – Skype çağrıları, hatta bilgisayardan bilgisayara yapılanlar bile, büyük ölçüde para kazanılıyor ve dakikada 0.14 dolar.
 • Panama – Tüm VoIP çağrılarına% 12 vergi uygular.
 • Suriye – Skype erişimi sınırlıdır ve internet kafelerde mevcut değildir.
 • Vietnam – Skype erişimi sınırlıdır. Bununla birlikte, bazı internet kafelerde Skype çağrılarını kolaylaştırmak için kurulmuş bir proxy hizmeti mevcuttur.
 • Venezuela – Yerel ISS’ler belirli bölgelerdeki Skype ve diğer VoIP hizmetlerini engeller, ancak kendi alternatiflerini sunar.

VoIP Bloklarını Nasıl Atlayabilirim?

Kendinizi Skype gibi VoIP hizmetlerini rutin olarak kısıtlayan veya engelleyen bir ülkede yaşıyor veya seyahat ediyorsanız paniğe kapılmayın. Bu kısıtlamaların üstesinden gelmenin yolları vardır. Proxy web siteleri, Tor yazılımı ve VPN’ler Skype engellemesinin üstesinden gelmenin en iyi yollarından bazılarıdır. Kısa sürede sohbete geri dönebilirsiniz.

Proxy Web Siteleri

Skype bir proxy üzerinden çalışacak şekilde yapılandırılabildiğinden, Skype çağrınızı ücretsiz bir proxy web sitesi üzerinden yönlendirmek Skype engellemesinin üstesinden gelmenin bir yoludur. Proxy web sitesi Skype’ta kısıtlaması olmayan bir ülkede barındırıldığından, bağlantı yerel Hükümet veya İSS’ler tarafından engellenemez.

Ücretsiz proxy web sitelerini kullanmanın dezavantajı, çok sayıda müşteri çekmesi ve sınırlı bant genişliğinin, kısıtlı hizmetlere erişmeye çalışan binlerce kişi tarafından yenilmesidir. Bu, en iyi zamanda düşük kaliteli arama sağlar. Ayrıca, VoIP hizmetleri temel kullanım saatlerinde kullanılamaz hale gelebilir.

Tor Yazılım

Tor yazılımı proxy web sitelerine benzer şekilde çalışır. Yedi binden fazla röleden oluşan ücretsiz, dünya çapında gönüllü bir yer paylaşımı ağı kullanıyorlar. Bu, kullanıcıların konumlarını ve menşe ülkelerini gizlemelerine olanak tanır. Proxy web sitesinde olduğu gibi, Tor da hükümetinin veya yerel İSS tarafından engellenen IP adreslerini farklı bir ülkede göründüğü şekilde atlayarak kullanıcılarının Skype’a bağlanmasına izin verir..

Proxy web sitelerinde olduğu gibi, Tor yazılımı ile ilgili temel sorun gecikmedir. Tor, kullanıcının yerini gizlemek ve gözetimden kaçınmak için trafiğini birden fazla düğüm üzerinden geçirir. Bu, sesli veya görüntülü arama sırasında dikkat dağıtıcı olabilecek fark edilebilir bir gecikme süresine neden olur. Ayrıca, Tor bir web tarayıcısı şeklinde geldiğinden, tüm VOIP hizmetleri Tor ile uyumlu değildir. Birçok VOIP hizmeti ve uygulaması tarayıcıya internete bağlanmaz ve bu nedenle Tor yer paylaşımlı ağını kullanmaz.

VPN

VPN bağlantısı-İnternetVPN yazılımı, VoIP kısıtlamalarını atlatmanın tartışmasız en iyi yoludur ve Tor veya proxy web siteleriyle ilişkili ciddi bant genişliği kısıtlamaları veya gecikme sorunları olmadan engellenen hizmetlere ve web sitelerine bağlanmanıza olanak tanır.

Bir VPN, bir proxy sunucu aracılığıyla internete bağlanmanıza izin verir, size yabancı bir IP adresi verir ve VoIP hizmetlerindeki kısıtlamaları atlar. Düzenli proxy hizmetleriyle temel fark, bir VPN’nin daha fazla gözetimi önlemek için bağlantınızı da ağır bir şekilde şifrelemesidir. Çoğu VPN hizmeti ücretli bir abonelik sunduğundan, ücretsiz VPN veya proxy hizmetlerinden çok daha iyi hız ve güvenilirlik sağlayabilirler.

Daha yüksek hız, güvenlik ve güvenilirliğe ek olarak, premium VPN hizmetleri genellikle kaliteli müşteri desteği sunar. Teknik destek personeli genellikle sınırlı yazılımlara VPN yazılımı aracılığıyla bağlanmanıza yardımcı olmak için hazırdır. Bu, Skype’ı çalıştırmakta sorun yaşıyorsanız teknik destek ekibini arama seçeneğiniz olduğu anlamına gelir.

Birçok VPN hizmeti aynı zamanda “Adanmış IP” hizmeti sunarak paylaşılan bir IP yerine kendi kişiselleştirilmiş IP’nize sahip olmanızı sağlar. Özel bir IP’ye sahip olmanın avantajları arasında Netflix, çevrimiçi bankacılık hesapları ve çevrimiçi oyun web siteleri gibi paylaşılan IP adreslerini rutin olarak engelleyen video akışı hizmetlerine erişebilmektir. Özel IP’niz sonunda keşfedilir ve engellenirse, VPN hizmetiniz size hızlı bir şekilde yeni bir tane sunabilir.

Son düşünceler

VoIP kısıtlamalarının ve Skype gibi erişim hizmetlerinin üstesinden gelmek için olası tüm seçeneklerden VPN’ler, hız, yardımcı program, güvenilirlik ve güvenliğin en iyi karışımını temsil eder. Dolayısıyla, VoIP kısıtlaması olan bir ülkeye seyahat ediyorsanız veya yalnızca Skype’ta sohbet etmek isteyen bir yerel iseniz, bir VPN hizmetine abone olmak, kısıtlama olmadan deneyimlerinizi paylaşmaya devam etmenizi sağlayacaktır. Size en uygun VPN hizmetlerini seçmenize yardımcı olmak için, orada en iyi VPN sağlayıcılarının bir listesini hazırladık.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me