WhatsApp’a yurtdışına erişim: Kısıtlamalar nasıl aşılır

Popüler mesajlaşma servisi WhatsApp, kullanıcıların metin mesajları, video görüşmeleri ve dosyaları birbirleriyle güvenli bir şekilde değiştirmelerine olanak tanır. Veri ihlallerinin yaygın olduğu bir zamanda, WhatsApp birçok kişiye hitap eder. Ne yazık ki, WhatsApp Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde yasaklanmıştır ve diğer birçok ülkede kısıtlanmıştır. Ancak, WhatsApp kullanıcılarının bu ülkelerdeki hizmete erişmesi mümkündür. İşte yurtdışında WhatsApp kısıtlamalarına ve bunların etrafından nasıl geçeceğinize genel bir bakış.


Hangi Ülkeler WhatsApp’ı Sınırlıyor ve Neden?

Çin son yıllarda WhatsApp’ı büyük ölçüde yasakladı. Temmuz 2017’de Çin hükümeti birçok WhatsApp işlevini engellemeye başladı. Bunlar arasında dosya paylaşımı, video ve sesli sohbetler vardı. Çin birkaç hafta sonra bloğu kaldırdı. Ancak Eylül 2017’de hükümet uygulamanın tüm özelliklerini engelledi. Çinli işletmeleri bozduğu yönündeki endişelere rağmen, yasağın yürürlükte kalması.

Çin’in WhatsApp’a yasaklanması iyi bilinirken, diğer ülkeler de uygulamayı kısıtlıyor. Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri, Snapchat ve FaceTime’ın yanı sıra WhatsApp’ı yasakladı. Suudi Arabistan geçmişte WhatsApp’ın bazı özelliklerini, özellikle sesli çağrıları sınırladı, ancak 2016’da yasağı kaldırdı. WhatsApp’ı geçici olarak kapatan diğer ülkeler arasında Brezilya, Uganda, Zimbabve, Mısır ve Fas yer alıyor..

Neden WhatsApp’ı Yasaklıyorlar??

Whatsapp LogosuBazı ülkelerin neden WhatsApp’ı geçici olarak yasakladığını veya kapattığını araştırmaya değer. Brezilya’nın vatandaşları daha fazla çevrimiçi özgürlüğe sahipti. Ülke, 2014 yılında net tarafsızlığı destekleyen bir internet anayasasını bile kabul etti. Ancak 2015 ve 2016’da hükümet WhatsApp’ı iki kez engelledi. Bunun nedeni hükümetin Siber Suçları araştırmak için veri dağıtımı konusunda WhatsApp’ın sahibi Facebook’la bir anlaşmazlığı olmasıydı. Brezilya hükümeti o zamandan beri siber suçlarla mücadele eden daha fazla yasa kabul etti. Ancak bu yasalar aynı zamanda birçok Brezilyalı.

Türkiye, Kürt destekli Halkın Demokrasi Partisi (PDP) üyelerinin tutuklanmasının ardından Kasım 2016’da WhatsApp’ı engelledi. Türk hükümeti giderek daha fazla internet sansürüne başvurdu. Bu çoğunlukla medyanın belirli siyasi olayları kapsamasını önlemek içindir. Bu eylemlerin sivil huzursuzluğu önlemek olduğunu iddia ediyorlar. Ancak Türk vatandaşlarının internet özgürlüğünü büyük ölçüde kısıtlıyorlar.

Suudi Arabistan, 2017’den önce WhatsApp, Skype ve diğer VoIP (İnternet Protokolü üzerinden Ses) hizmetlerinde sesli çağrıları yasakladı. Bu, Suudi sakinlerinin dış dünyayla iletişim kurmasını zorlaştırdı. Amaç, ülkeye yabancı fikir ve bilgi akışını kısıtlamaktı. Krallık, iş ve ekonomik büyümeyi desteklemek için 2017’de bu yasağı kaldırdı. WhatsApp ve Skype gibi hizmetlerin olumsuz etkilere karşı savunmakla sınırlı olması fikri Çin tarafından paylaşılıyor.

WhatsApp Kısıtlamaları ve Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı

Çin’in WhatsApp yasağı, ülkenin özgür ve açık iletişimi sansürleme girişimleriyle ilgilidir. Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı olarak bilinen Çin’in internet sansür programı, dünyadaki en kısıtlayıcı programlardan biridir. Hükümet, Güvenlik Duvarını Komünist ilkelerini tehdit eden bilgileri engelleyecek şekilde tasarladı. Ayrıca, yabancı ve Batılı fikirlerin ülke içindeki yayılmasını sınırlama işlevi de görüyor.

WhatsApp, gelişmiş şifreleme özelliklerine sahip olduğu için Çin hükümeti için özel bir endişe kaynağıdır. Şifreleme teknolojisi üçüncü tarafların WhatsApp üzerinden gönderilen konuşmaları ve mesajları görmesini engeller. Sonuç olarak hükümet, Çin vatandaşlarının WhatsApp üzerinden Komünist karşıtı içerik alışverişinde bulunacağından korkuyor. Uygulamanın diğer birçok web sitesi ile birlikte kısıtlanmasının nedeni budur.

Çin, WhatsApp’a benzeyen ancak şifreleme özellikleri olmayan WeChat gibi diğer mesajlaşma servislerine sahiptir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, WeChat gibi hizmetler hükümet tarafından sık sık izlenmektedir. Buna ek olarak, WeChat talep üzerine Çin hükümetine bilgi sağlar. Bu uygulama, hükümetin özel iletişimden derinden şüphelenildiğini göstermektedir. Sonuç olarak, Çin vatandaşlarını ağır sansürler.

Bu Kısıtlamalar Nasıl Giderilir

Bu kısıtlamaların üstesinden gelmek için hükümetlerin WhatsApp’ı nasıl sınırladığını anlamak önemlidir. Bir hükümet WhatsApp’ı engellemeye karar verdiğinde, ülkedeki tüm internet servis sağlayıcılarını (İSS) bilgilendirir. ISS’lerin, kullanıcıların artık uygulamalara erişememeleri için uygulama ile olan bağlantılarını engellemeleri gerekir. Tüm ISS’lerin uyması gerektiğinden, uygulama ülkedeki her internet bağlantısında engellenir.

WhatsApp’taki bu yasaklara rağmen, sanal bir özel ağ (VPN) kullanarak hizmete erişebilirsiniz. Yasaklanmış web içeriğine de erişmek için VPN’leri kullanabilirsiniz. VPN, verilerinizi şifreler ve size farklı bir IP adresi atayan bir proxy sunucu üzerinden iletir. Bu, gerçek IP adresinizi ve konumunuzu gizler ve verilerinizi başka bir ülkeye gönderir. Bu şekilde, Çin’deki bir kişi WhatsApp bloğunu dolaşabilir.

WhatsApp’ın Engelini Kaldırmak için Uygun VPN Seçenekleri

WhatsApp’a kullanımını sınırlayan ülkelerde erişmek için önce bir VPN hizmetine bağlanmanız gerekir. Ardından kısıtlamaları aşabilir ve uygulamanın tüm özelliklerini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, tüm VPN’ler güvenilir değildir. Gelişmiş güvenlik özellikleri, geniş bir sunucu ağı ve yüksek bağlantı hızlarına sahip bir VPN hizmeti bulmanız gerekir. İşte WhatsApp’ın engellemesini kaldırmak için çok uygun bazı VPN seçenekleri.

ExpressVPN ile WhatsApp’a erişin

ExpressVPN, hız, güvenilirlik ve güvenlik açısından bu anın en iyi genel VPN hizmeti olarak derecelendirilmiştir. 90’dan fazla ülkede 3000’den fazla sunucudan oluşan bir ağa bağlanmanızı sağlar. Bu, Çin dahil birçok ülkede WhatsApp bloklarını dolaşabileceğiniz anlamına gelir. Aslında, ExpressVPN Çin’i ziyaret ederken kullanabileceğiniz en iyi VPN’lerden biridir.

ExpressVPN’de WhatsApp kullanırken sizi güvende tutmak için birçok farklı güvenlik özelliği vardır. Özellikler arasında verilerinizi korumak için 256 bit şifreleme, DNS sızıntı koruması ve verilerin korumasız bir bağlantı üzerinden iletilmesini durdurmak için bir kill anahtarı bulunur. Ek özellikler, özel verilerinizi daha fazla korumak için bir IP denetleyicisi ve günlüksiz bir politika içerir.

Bu hizmet, WhatsApp aracılığıyla gecikmeden metin, mesaj ve sesli çağrı göndermenizi sağlayan yüksek hızları ile de dikkat çekicidir. Gezinmesi ve yüklenmesi de oldukça kolaydır, bu da VPN acemileri ve daha deneyimli kullanıcılar için iyi bir seçimdir..

CyberGhost ile WhatsApp’a erişin

CyberGhost, mevcut olan en basit VPN seçeneklerinden biridir ve bu da yeni VPN kullanıcıları için idealdir. CyberGhost’u anlamak için yüksek teknolojiye sahip olmanız veya VPN’lerle daha önce deneyim sahibi olmanız gerekmez.

WhatsApp’ın engellemesini kaldırma işlemi basittir. Tek yapmanız gereken CyberGhost yazılımını açmak ve Temel Web Sitelerinin Engellemesini Kaldır seçeneğini belirlemektir. Buradan sadece bir tıklamayla WhatsApp’ın engellemesini kaldırabilirsiniz. Program ayrıca tüm ayarları sizin için otomatik olarak yapılandıracaktır.

Kullanım kolaylığına ek olarak, CyberGhost’un diğer birçok önemli özelliği vardır. Ağı, 60’tan fazla ülkede binlerce sunucudan oluşmaktadır. ExpressVPN gibi 256-bit şifreleme sunar, kayıt politikası yoktur ve yüksek hızlara sahiptir. Bu, tüm WhatsApp özelliklerinin güvenli bir şekilde kullanılmasını kolaylaştırır.

Çin’de VPN kullanma

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, Çin’e seyahat ediyorsanız ek hususlar vardır. Çin’de bir VPN kullanmayı planlıyorsanız, sağlayıcınızı dikkatlice seçmeyi ve evden ayrılmadan önce VPN’yi indirmeyi unutmayın. Bunun nedeni Çin’in VPN hizmetlerini de yasaklamasıdır. Bu adımları uygulayarak, Çin’de WhatsApp’ı kullanırken sorun yaşamamanız gerekir.

Son düşünceler

Birçok ülke çeşitli nedenlerle WhatsApp gibi hizmetleri kısıtlamaktadır. Çin gibi bazı ülkeler hükümet karşıtı mesajlar gönderen insanlar için endişeleniyor. Veya istenmeyen etkileri vatandaşlarından uzak tutmakla ilgilenirler. Geçici WhatsApp yasakları genellikle sivil huzursuzluk veya hükümet karşıtı protestolar sırasında gerçekleşir. Çoğu zaman ülkeler huzursuzluğu veya isyanları azaltmak için sansüre başvururlar. Her durumda, bir hükümetin vatandaşlarının özgürlüğünü kısıtlama istekliliği çok tartışmalı bir uygulamadır.

İyi haber şu ki, hükümet kısıtlamalarına rağmen, vatandaşlar ve ziyaretçiler WhatsApp’a hala erişebiliyor. Saygın bir sağlayıcıdan bir VPN satın alırsanız, WhatsApp’ı yurtdışında kullanmak için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz. VPN’i evden ayrılmadan önce kurduğunuz sürece, herhangi bir ülkede WhatsApp kısıtlamalarını aşmak mümkündür.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map