Türkiye’de sansür: Her şeyi buradan okuyun! | VPNOverview

2010 yılından bu yana, Türkiye Cumhuriyeti’nde basın özgürlüğü ve internete erişim özgürlüğü giderek azalmıştır. Gazeteciler sık ​​sık hapsedilir veya hareketleri kısıtlanır. Bazı tahminler, Türkiye’nin dünya çapında hapse atılan tüm gazetecilerin üçte birinden sorumlu olduğunu öne sürüyor.


2016 darbe girişiminden bu yana internet sansürü de önemli ölçüde arttı. YouTube, Twitter, Facebook, Dropbox, Wikipedia, WhatsApp, Periscope ve Imgur dahil olmak üzere 100.000’den fazla web sitesi kalıcı veya tekrar tekrar engellendi.

Web sitelerini engelleme ve sansürlemenin yanı sıra, Türk Hükümeti internet kullanımını kısıtlamanın birçok yoluna sahiptir. Bazen bant genişliğini daraltırlar veya interneti tamamen kapatırlar. Ayrıca iletişimleri izler ve sosyal medyada yapılan açıklamalar için bireyleri kovuştururlar. Bu eylemler Freedom House’un ülkeyi “Özgür Değil” derecesine düşürmesine neden oldu.

Bu yazıda, Türk Hükümetinin internet erişimini nasıl ve neden sansürlediğini inceleyeceğiz. Dahası, Cumhuriyet’te hangi medyaya erişilebildiğini ve erişilemediğini okuyabilirsiniz. Son olarak Türk vatandaşlarının bu kısıtlamaları nasıl atlatmaya çalıştığını öğrenebilirsiniz..

Türkiye’de İnternet Neden Sansürleniyor??

Türkiye’de son on yıldaki siyasi durum gittikçe değişken hale geldi. 2016’dan bu yana ülke bir düzineden fazla terörist saldırısına, ekonomik sorunlara ve başarısız bir askeri darbeye maruz kaldı.

Bu siyasi ayaklanmalara yanıt olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ifade özgürlüğü konusunda yaygın kısıtlamalar getirmiştir. Dahası, İslam’ın hükümet politikası üzerindeki etkisini artırdılar.

Türk Hükümeti’nin medya, internet ve basın gibi geniş çaplı kısıtlamalara vermesinin nedenleri çeşitlidir. Devleti istikrara kavuşturmak ve terörist faaliyetleri izlemek istediklerini söylüyorlar. Aynı zamanda İslamiyet altında yasaklanan medyayı yasakladılar ve iftira veya iftira olaylarına karşı dava açıyorlar.

Bu iddialara cevaben, Özgürlük Evi, Sınır Tanımayan Gazeteciler ve Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri de dahil olmak üzere birçok kuruluş, medya erişimi, ifade ve ifade özgürlüğü ve internete erişim üzerindeki kısıtlamaların AKP’nin sosyal ve politik amaçları.

Türk Hükümeti İnterneti Nasıl Sansürler?

Sansür farklı şekiller alabilir. Aşağıda, Türk hükümetinin sansür uygulamak için hangi yasaları kullandığını okuyabilirsiniz. Dahası, bu sansür yöntemlerini ne zaman ve nasıl kullandıklarını öğrenebilirsiniz.

düzenleme

20 Temmuz 2016’dan bu yana, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve kabinesine olağanüstü yetkiler veren “olağanüstü hal” içerisindedir. Bu hükümetin parlamento ve anayasal kontrolleri atlamasına izin verdi. Sonuç olarak, web sitelerini engelleyen, iletişim ağlarını kapatan ve 50.000 tutuklama ile sonuçlanan bir dizi yürütme kararnamesi yayınlayabildiler.

15 Ağustos 2016 tarihinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dijital İletişim Kanununda değişiklik yapan 671 sayılı Kararname’yi yayımladı. Kararname hükümete, web sitelerini engellemek, internet erişimini ve sansür medyasını “ulusal güvenlik, kamu düzeni, suçun önlenmesi, halk sağlığının ve kamu ahlakının korunması veya bunların korunması” ile ilgili olarak “gerekli tedbirleri alma” yetkisi verdi. hak ve özgürlükler ”.

671 sayılı Kararname ayrıca Telekom şirketlerini, alınmasından itibaren 2 saat içinde herhangi bir devlet emrine uymaya mecbur kılar..

671 sayılı Kararname’nin uygulanmadığı hallerde, Terörle Mücadele Yasası’nın 7. Maddesi medyayı sansürlemek için sıklıkla kullanılmaktadır. “Şiddet uygulayan yöntemleri veya tehditleri meşrulaştırdığını, yüceltmesini veya kışkırtmasını” önereceklerdir. Madde 7 genellikle haber medyasının polis ve askeri harekât kapsamını sansürlemek için kullanılır. Özellikle siyasi olarak uçucu çoğunlukta olan Kürt güneydoğu bölgesinde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın veya hükümetinin yazılı veya sosyal medyada eleştirilmesi çoğu zaman kişilerin yargılanmasına neden olur. Web siteleri için bu, Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesi uyarınca engellenmiş veya kaldırılmış olabilir..

125. maddede bir kamu görevlisini karalamaktan asgari 1 yıl hapis cezası vardır. 299. madde cumhurbaşkanına hakaret ettiği için dört yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Bağlantı Kısıtlamaları

Türkiye’nin internet altyapısının belkemiği, Türk Telekom’un bir iştiraki olan İnternet Servis Sağlayıcısı (ISS) TTNET tarafından sağlanmaktadır. Türkiye Hazine Müsteşarlığı, Türk Telekom’un% 30 hissesine sahiptir. Bu, ülkenin en büyük internet sağlayıcısı üzerinde önemli kontrol sahibi olmalarını sağlar.

Türk Hükümeti, vatandaşların sivil huzursuzluk dönemlerinde internete erişimini reddetmek için defalarca bant genişliği azaltmayı kullanmıştır. 2016 yılında telefon ve internetin kapatılması, 10 Türk şehrinin 12 milyondan fazla sakinini 6 saat etkiledi. Bir ay sonra, benzer bir kapatma 11 şehre mobil ve sabit internet erişimini askıya aldı. Bu, 6 milyon vatandaşın internetten kesildiği anlamına geliyordu.

Bilginin yayılmasını azaltmak için belirli haber medyalarına ve sosyal medya web sitelerine erişim seçici bir şekilde kısıtlanmıştır. İstanbul Atatürk Havalimanı terör saldırısı, 2016 darbe girişimi, 2016 Gaziantep bombalaması ve Rus büyükelçisi Andrey Karlov’a suikast sırasında Facebook, Twitter, YouTube ve WhatsApp’a olan bağlantılar tamamen kısıtlandı veya engellendi.

İçerik Kaldırma ve Filtreleme

Türk Hükümeti proaktif olarak internet içeriğini filtreler ve 100.000’den fazla web sitesine erişimi engeller. Derin Paket Denetimi’ni (DPI) kullanarak, İSS’ler şifrelenmemiş internet trafiğini analiz eder. Bu şekilde, kullanıcıların hükümet tarafından kara listeye alınan içeriğe erişmesini de engelleyebilirler.

Türkiye’nin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu (BTK), tüm ISS’lerin bağlantı hizmetleri vermeden önce bir etkinlik sertifikası için kaydolmalarını istemektedir. Bu kaydın bir parçası olarak, İSS’ler ve internet kafeler hükümet kısıtlamalarına uymakla yükümlüdür. Eğer uymazlarsa sertifikalarını iptal ettirme riski taşırlar.

Twitter’a gönderilen tüm kaldırma taleplerinin% 75’inden Türk Hükümeti sorumludur. 2016’dan beri her yıl en fazla sayıda kaldırma talebini sürekli olarak sundular.

BTK ve Türk Güvenlik Hizmetleri 2016 yılından bu yana aktif olarak VPN ve şifreli e-posta veya mesajlaşma hizmetlerini engellemeye çalışıyor. Bu kısıtlamalar, şifreli mesajlaşma veya e-postanın terörist gruplar tarafından iletişimi kolaylaştırmasını önererek haklı çıkarılmıştır..

Kullanıcı Etkinliğini İzleme

2014 yılında Ulusal İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) mahkeme kararına gerek kalmadan iletişim verilerine erişmek için genişletilmiş yetkiler verilmiştir. Aynı genişletilmiş yetkiler MİT ajanlarını sivil hukuk uyarınca kovuşturmaya karşı korudu.

Hükümet karşıtı açıklamalar yapmaktan veya sosyal medyada “terörist propagandasını” yaymaktan tutuklanan, yargılanan ve hapsedilen çok sayıda kişi oldu.

İSS’lerin, BTK tarafından sağlanan yazılımı kullanarak dahili IP dağıtım günlüklerini depolaması gerekir. Bu günlükler 1 yıl süreyle saklanmalı ve istek üzerine BTK’nın kullanımına sunulmalıdır. Yine bunları mahkeme emri olmadan alabilirler. 2011’den bu yana, tüm şifreleme yazılımı tedarikçilerinin ürünlerini Türk vatandaşlarına veya şirketlerine sunmadan önce BTK’ya şifreleme anahtarlarını vermeleri gerekmektedir..

Türk Hükümeti Tarafından Neyin Sansürlendiği?

İnternet’teki Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayın Yasası Yoluyla İşlenen Suçların Bastırılması İSS’lerin “çocuk cinsel istismarı, uyuşturucu kullanımı, tehlikeli maddelerin sağlanması, fuhuş, müstehcenlik, kumar, intihar teşviki” ile ilgili herhangi bir içeriğe erişim sağlamasını yasaklamaktadır. ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e karşı işlenen suçlar ”.

Müstehcenlik

BTK tarafından kara listeye alınan tüm web sitelerinin% 90’ı “müstehcen” olarak listelenmiştir. Bu, cinsel içerik, pornografi veya alanlarında belirli cinsel anahtar kelimelere sahip olmaları nedeniyle engellendikleri anlamına gelir. Bu LGBTQ web sitelerine kadar uzanır.

İslam Eleştirisi

Web siteleri aynı zamanda İslam’ı, İslami figürleri eleştirmek veya küçümsemek veya ateizmi teşvik etmek için de engellenebilir. Evrim teorisini savunan web sitelerinin de aktif olarak filtrelendiği bulunmuştur..

Devletin Eleştirisi

Son Türk yasaları kapsamındaki bazı belirsiz tanımlar nedeniyle, web siteleri “Türk devletini eleştirmek” veya “terör örgütü propagandası” yapmak nedeniyle engellenebilir veya kapatılabilir. Bu, haber sitelerinde hükümetinkilerle çelişen herhangi bir bakış açısı içeren bir baskıya neden oldu.

BTK, 2016-2017 yılları arasında devleti, hükümeti veya cumhurbaşkanını eleştirdiği kabul edilen 17 haber web sitesini kara listeye aldı. Bir web sitesini kara listeye almanın bir diğer popüler nedeni, Kürt azınlığa bir sempati gösterisi olabilir. Örneğin, güncel olayları Türkiye’nin Kürt nüfusu veya Kürdistan İşçi Partisi’ne (PKK) sempati duyacak şekilde kapsayan haber kuruluşları kara listeye alındı.

Suriye’deki çatışma ve Türk devleti için kritik olduğu düşünülen devlet destekli terörizmle ilgili makaleleri kaldırmayı reddettikten sonra Wikipedia Türkiye’de kalıcı olarak engelleniyor. Twitter, Facebook, Whatsapp ve Periscope gibi sosyal medya web siteleri ve rutin olarak kısıtlanıyor veya engelleniyor.

Dropbox, OneDrive, GitHub ve Google Drive’a erişim de düzenli olarak sınırlandırılmıştır. Bunun nedeni Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın hacker grubu Redhack tarafından sunulan hizmetlere binlerce e-postasının 2016 yılında yayınlanmasıdır..

Türk Hükümeti son zamanlarda yayın hizmetlerini düzenlemek için adımlar atmıştır. Şubat 2018’de hükümet tarafından yayınlanan bir taslak kararname, Netflix, Spotify ve YouTube gibi global yayın hizmetlerinin Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK) yayın lisansı almasını gerektirecek.

Türk Vatandaşları İnternet Sansürüne Nasıl Ulaşıyor??

Sosyal medyadaki bloklar, partizan dışı haberler ve mevcut hükümetle çelişen siyasi görüşler arttıkça, Türk vatandaşları giderek bu kısıtlamaları aşmanın yollarını aramaktadır..

VPN bağlantısı-İnternetVPN hizmetleri, internete sınırsız erişim elde etmenin en popüler yolu olmaya devam ediyor. Ancak BKT, popüler VPN hizmetlerine erişimi kısıtlamaya çalışıyor.

Derin Paket İnceleme (DPI) yazılımını kullanan BTK, VPN bağlantı noktalarından gelen trafiği tanımlayabilir ve engelleyebilir. Türk vatandaşıysanız veya sadece Türkiye’yi ziyaret ediyorsanız, trafiğini normal HTTPS trafiği olarak gizleyebilecek bir VPN hizmeti seçmek, filtrelenmiş içeriğe sürekli olarak erişebilmek için önemli bir adımdır.

Türkiye’de kullanıcı rakamları 2016’dan bu yana düşmesine rağmen, Telegram gibi şifreli mesajlaşma uygulamaları popülerliğini koruyor..

Aralık 2017’de BTK, IPS’ye Tor anonimlik ağı tarafından yaygın olarak kullanılan IP adreslerini aktif olarak engellemeye başlamasını emretti. Türk ISP’leri halka açık Tor çıkış düğümlerinin IP adreslerini engelleme konusunda özellikle başarılı olsa da, Tor web tarayıcısının Türk kullanıcıları artan sayıda Tor “köprüsü” üreterek geri adım attı.

Bu köprüler ana Tor dizininde listelenmez. DPI tarafından Tor trafiği olarak tanımlanmasını önlemek için bir dizi trafik düzenleme aracı kullanırlar. Ek Tor köprülerinin oluşturulması, BTK’ların bu siteye erişimi engellemeye çalışmasına rağmen Türkiye’de Tor kullanımının istikrarlı kalmasına izin verdi.

Son düşünceler

2016 darbe girişiminden bu yana, basın özgürlüğü ve Türkiye’de internete erişim özgürlüğü Özgürlük Saatleri’nin “tamamen olumsuz bir yörünge” olarak tanımladığı şeydi.

Web sitesi tabanlı haber medyası sağlayıcıları iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (AKP) eleştirdikleri için engellendi veya kapatıldı. Türkiye, sıradan vatandaşları sosyal medyada siyasi görüş bildirdikleri için kovuşturuyor. Ayrıca ülke hapsedilmiş gazetecilerde dünyaya öncülük ediyor.

İnternetteki içeriğe erişim büyük ölçüde kısıtlanmıştır. Kullanıcılar Twitter ve Facebook gibi sosyal medya sitelerinin düzenli bant genişliğini daraltmasını ve engellemesini bekleyebilir.

Türk güvenlik hizmetleri birçok iletişimi izlemektedir. Birisini hükümete hakaret ettiği veya terörizmi desteklediği için mahkum etmeye çalışırken sıklıkla e-posta ve sosyal medya gönderileri kullanırlar.

Bu kısıtlamaların yakın zamanda kaldırılması yönünde bir umut yok gibi görünüyor. Böylece Türk vatandaşları onları atlatmanın yollarını aramaya devam ediyor. Bunu, VPN hizmetleri, şifreli mesajlaşma uygulamaları ve anonim tarayıcılar kullanarak yaparlar. Bu şekilde BTK’nın uygunsuz bulduğu içeriğe erişebilirler. En önemlisi, misilleme korkusu olmadan politik görüşlerini özgürce ifade edebilirler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map