Mısır’da sansür – İşte çevrimiçi özgürlüğünüzü nasıl geri kazanabilirsiniz?

Ocak Devrimi’nin ardından Mısır uzun bir süre ücretsiz internet erişiminden yararlandı. Bununla birlikte, General Abdel Fattah el-Sisi 2014’te Mısır’ın altıncı cumhurbaşkanı olarak seçildiğinden, Mısır hükümeti internette konuşma konusunda belirli içerik ve özgürlük türlerine erişim konusunda çöktü.


2015’te bölgesel haberlerin filtrelenmesiyle başlayarak, Mısır şimdi yaklaşık beş yüz web sitesini, çoğunlukla haberleri ve medya sitelerini kara listeye aldı ve çevrimiçi faaliyetleri için otuz beşten fazla gazeteci ve blogcuyu tutukladı ve gözaltına aldı..

Bu yazıda, Mısır hükümetinin interneti nasıl ve neden sansürlediğini, hangi içeriği sansürlediklerini, Mısır’daysanız sansürü nasıl atlatacağımızı ve Mısır’da kullanmak için en iyi sanal özel ağ sağlayıcılarını inceleyeceğiz..

Mısır İnternet’i Neden Sansürlüyor?

Mısır’daki internet sansürünün çoğu siyasi nedenlerle yapılır. Cumhurbaşkanı Abdel Fattah el-Sisi yönetimindeki Mısır hükümeti, mevcut rejimi eleştiren veya onlarla dalga geçen medya kuruluşlarını, sosyal medya gruplarını ve blogcuları aktif olarak hedefliyor.

Mısır hükümeti tarafından engellenen web sitelerinden, Ağ Girişimi Açık Gözlemevi tarafından yapılan araştırmaların% 62’sinin haber siteleri olduğunu, geri kalanı insan hakları grupları, siyasi siteler ve sansürü atlatmanın yollarını sunan web siteleri ve hizmetler arasında bölündüğünü belirtti..

Genel bir kural olarak, Mısır hükümeti, anti-terörist bir önlem olarak içerik ve web sitesi kara listesinin sansürlenmesini haklı çıkarır. Örneğin hükümet, görünüşte İslamcı militanların kullanımını engellemek için Sina Yarımadası’nda telefon ve internet hizmetlerini defalarca kapattı.

Mısır Hükümeti Sansürü Nedir??

Mısır hükümeti, örneğin İran ve Çin hükümetleri gibi oldukça fazla çevrimiçi içeriği sansürler. Bunu aşağıda daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Haber medyası

Mısır hükümeti tarafından sansürlenen web sitelerinin büyük çoğunluğu, hem yabancı hem de yerel haber web siteleri.

Bazı Ortadoğu ülkeleri ile Katar arasındaki 2018 diplomatik krizinin ardından Mısır, 21 haber web sitesine erişimi kalıcı olarak engelledi ve sitelerin terörizmi teşvik ettiğini iddia ederek eylemlerini haklı çıkardı.

Bu kara liste, Müslüman Kardeşler ve eski Mısır cumhurbaşkanı Mohamed Morsi için sözde editör desteği nedeniyle Mısır’da yasaklanan Katarlı bir televizyon ağı olan El Cezire bölgesini içeriyordu..

Komedi

Mısır medyasının belirli “ahlaki standartlara” uymasını sağlamak için cumhurbaşkanı el-Sisi’nin bir kararnamesi ile 2016 yılında kurulan bir yasama örgütü olan Mısır Yüksek Medya Yönetmeliği, 2018’de ahlaki alanda dört eğlenceyi ve hiciv gösterilerini yasakladı. kapatılmadan önce hükümet ya da el-Sisi ile alay ettikleri için dikkate değerdi.

Dijital Aktivizm

Cumhurbaşkanı el-Sisi’den gelen giderek artan basın karşıtı söylemlere paralel olarak, dijital aktivizm ve internet aracılığıyla siyasi örgütlenme, siyasi değişimi teşvik etmeye veya hükümeti tutuklamaya, uzun hapis cezalarına ve Shaimaa al-Sabbah davası, ölüm.

Kasım 2013’te kabul edilen bir yasa şiddet içermeyen protestoları bile yasakladı ve bu protestoların düzenlenmesini dijital veya sosyal medya kanalları aracılığıyla suç saydı. Mayıs 2018’de onaylanan “Siber ve Bilişim Teknolojileri Suçları Yasası”, Mısır hükümetinin “ulusal güvenliğe bir tehdit” veya “ulusal ekonomi” olarak gördüğü web sitelerini ziyaret eden kişilerin yargılanmasına da izin veriyor.

LGBTQ İçeriği

Eşcinsellik Mısır’da açıkça yasadışı olmasa da, bireylerin “cinsel sapkınlığı” ve “ahlaksızlığı” teşvik ettikleri için kovuşturulduğu birkaç dava olmuştur. Yakın zamanda gerçekleşen yüksek profilli bir davada, konser sonrasında baş şarkıcı açıkça eşcinsel olan Lübnanlı grup Mashrou Leila tarafından tutuklandı..

Yetkililer, sosyal medyadan alınan konserde gökkuşağı bayrakları tutan kişilerin resimlerini, bir ila altı yıl hapis cezası vererek “ahlaksızlık ve ahlaksızlık ”tan mahkum etmek için kullandılar..

2014 yılında, tanışma uygulaması Grindr Mısır’da coğrafi konum verilerinin kullanımını devre dışı bıraktı ve tüm yerel kullanıcılara Mısır polisinin eşcinsel erkekleri izlemek ve tutuklamak için uygulamayı kullandığına dair bir uyarı mesajı gösterdi. New York Times, 2013-2016 yılları arasında sosyal medya faaliyetlerinden alınan bilgiler nedeniyle en az 250 eşcinsel, lezbiyen ve transseksüel Mısırlı’nın tutuklandığını tahmin ediyor.

Anonim Tarama Hizmetleri

Mısır hükümeti, sansürden kurtulmak için kullanılabilecek araç ve hizmetlerin web sitelerini düzenli olarak engelledi. Bunlar arasında Tor Network, TunnelBear, CyberGhost, Hotspot Shield, TigerVPN, ZenVPN ve bir dizi diğer VPN ve proxy hizmeti bulunmaktadır..

VoIP Arama

VoIP hizmetleri, Mısır mobil ağları tarafından aralıklı olarak engellendi. Açıkça yasadışı olmamakla birlikte, VoIP kullanıcıları WhatsApp, Apple’ın FaceTime, Viber, Skype ve Facebook Messenger gibi uygulamalar üzerinden sesli arama yapmaya çalışırken ciddi kesintiler yaşamıştır. Bu hizmet kesintilerinin Mısır’daki siyasi huzursuzluk dönemlerine denk geldiği kaydedildi..

Şifrelenmiş Uygulamalar

Aralık 2016 itibariyle, Mısırlı yetkililer şifreli iletişim uygulaması Signal’ın yanı sıra operatörü Open Whisper Systems’ın web sitesine erişimi kalıcı olarak engelledi. Bu, Mısır makamlarının bir uygulamayı tamamen engelleyen ilk bilinen olayını temsil etse de, Telegram gibi diğer şifreli uygulamaların kullanıcıları bant genişliği daralmasının neden olduğu bağlantı zorluklarını bildirdiler.

Mısır Hükümeti İnterneti Nasıl Sansürler?

düzenleme

Ağustos 2018 itibariyle, Mısır hükümeti Siber ve Bilişim Teknolojileri Suçları Yasasını yürürlüğe koydu. Bu yasa, Mısır hükümetinin süpürme yetkilerinin dijital ifade özgürlüğünü kırmalarına ve “ulusal güvenliğe tehdit” veya “ulusal ekonomi” olarak gördükleri web sitelerini engellemelerine izin veriyor.

Kanunda yer alan diğer hükümler, polise çevrimiçi faaliyetleri hakkında bilgi vermeyi reddeden, herhangi bir hükümet sistemini hackleyen veya ordu veya polisin hareketleri hakkında bilgi yayınlayanlara ağır hapis cezaları verilmesine izin vermektedir. İnternet servis sağlayıcılarının (İSS) ayrıca kullanıcılarının faaliyetleri hakkında bilgi depolaması ve talep üzerine Mısır güvenlik servislerine bırakması gerekmektedir..

Siber ve Bilgi Teknolojileri Suçları Yasası kabul edildiğinde Mısır parlamentosu, herhangi bir sosyal medya hesabına veya bloguna 5.000’den fazla takipçisi olan bir “medya kuruluşu” olarak muamele edecek bir yasa çıkardı.

Mısır hükümeti, kişisel sosyal medya hesaplarını ve bloglarını medya organları olarak sınıflandırarak, sahte haber yayınlamak veya “yasayı çiğneme teşebbüsü” gibi suçlar için kovuşturmaya açmıştır.

Devlete ait altyapı

Mısır’da faaliyet gösteren ISS’ler çoğunlukla özel mülkiyete sahipken, merkezi internet altyapısı ve tüm fiber optik kablolar, devlete ait bir şirket olan Telecom Egypt’a aittir ve işletilmektedir..

Tüm iletişim altyapıları devlete ait bir şirketin elinde olduğundan, yetkililer internet erişiminden şüphelenme veya internet hızlarını kullanılamaz seviyelere düşürmek için azaltma kullanma yeteneğine sahiptir..

Hükümet, çeşitli durumlarda siyasi huzursuzluk dönemlerinde internete erişimi engelledi.

2011’de Mısırlı yetkililer ülkenin Sınır Geçidi Protokol Rotalarını devre dışı bırakarak, tüm internet trafiğinin bir saatten kısa sürede tamamen kapanmasına neden oldu. Mısırlı düzenleyicilerin gerektirdiği anlaşmaların kesin şartları nedeniyle, telekomünikasyon şirketlerine tüm mobil internet ve metin mesajlaşma hizmetlerini kesmeleri emredildi. Bu tam bağlantı kesintisi, devlet istihbarat teşkilatları tarafından terörist faaliyetleri durdurmak için önleyici bir eylem olarak gerekçelendirildi.

Gözetim

Orta Doğu’daki diğer bazı ülkelerde olduğu gibi, Mısır hükümeti de internet trafiğini kısıtlamalarını, izlemelerini ve yönlendirmelerini sağlayan gözetim teknolojileri.

Bu tür teknolojilerin Blue Coat, Nokia Siemens Network ve Hacking Team gibi uluslararası şirketlerden satın alınması, hükümetin internet üzerinde önemli düzeyde devlet kontrolüne ve vatandaşının internet faaliyetlerini takip etme yeteneğinin artmasına izin verdi..

Dijital Saldırılar

2016/17 döneminde Mısır’daki insan hakları aktivistleri ve sivil toplum örgütleri, “NilePhish” olarak adlandırıldığı kadar sofistike ve yaygın bir kimlik avı saldırısı dalgası yaşadılar.

Bir yıl boyunca, 92’ye kadar karmaşık kimlik avı saldırısı belgelendi. NilePhish, yedi tanınmış Mısır STK’sından insan hakları aktivistlerinin hem kurumsal hem de kişisel hesaplarını hedef aldı. NilePhish tarafından hedeflenen tüm bireyler, daha büyük ve uzun süren bir davanın bir parçası olarak yasadışı yabancı fon almakla suçlandı.

Kimlik avı saldırıları kişisel bilgi ve hesap kimlik bilgilerini alma girişimleriydi ve e-postaların Google ve Dropbox gibi güvenilir şirketlerden ve hizmetlerden veya diğer insan hakları aktivistlerinden geldiği ortaya çıktı.

Mısır’da VPN Kullanmak Yasadışı mı??

VPN kullanımı henüz Mısır’da yasa dışı değildir. Bununla birlikte, Siber ve Bilgi Teknolojileri Suçları Yasası, Mısır’da bir bireyin engellenen içeriği görüntülediği için yargılanmasına izin veren bir hüküm içermektedir.

Terörist tanımı “kamu düzenini herhangi bir kişi tarafından tehdit eden herkes” i içerdiğinden, VPN kullanıcılarının “yasaları çiğnemeye teşvik” suçundan mahk couldm edilebileceği akla gelebilecek kadar belirgin bir şekilde ifade edilmiştir. şu ana kadar VPN kullanımı için herhangi bir kovuşturma yapılmamasına rağmen.

Mısır hükümeti tarafından kara listeye alınan web sitelerinin yaklaşık% 40’ının VPN hizmetleri veya diğer sansür atlatma yöntemleri sunan siteler olduğu unutulmamalıdır, bu nedenle seyahat ederken bir VPN kullanmayı planlıyorsanız, daha önce servise kaydolmak en iyisidir. Mısır’a varıyorsun.

Mısır’da Kullanılacak En İyi VPN Hizmeti Nedir??

Mısır’a seyahat edenler için birkaç iyi VPN seçeneği var. Aşağıdaki VPN hizmetlerini önerebiliriz:

NordVPN

Gelişmiş şifreleme, hızlı servis ve tüm dünyadaki çok çeşitli sunucularla NordVPN, seçebileceğiniz en iyi VPN servislerinden birini temsil eder. Gözetim ve internet etkinliği izleme geçmişi olan bir ülkede, NordVPN size ihtiyacınız olan tüm gizliliği sağlar.

NordVPN “kayıt tutmama” politikası uygulamaktadır ve Panama’da bulundukları için çevrimiçi etkinliklerinizin kayıtlarını tutmak zorunda değildirler ve kesinlikle bunları kimseye teslim etmeyeceklerdir.

Dünyanın dört bir yanından akış hizmetlerinin tadını çıkarmak istiyorsanız, NordVPN tam olarak istediğiniz hizmettir. VPN’leri, Hulu ve Netflix gibi akış hizmetlerindeki kısıtlamaları atlamanızı ve nerede olursanız olun görmek istediğiniz şovları izlemenizi sağlar..

ExpressVPN

Oyun veya akış için hızlı bağlantıya sahip bir VPN arıyorsanız, ExpressVPN harika bir seçimdir. Dünya çapında 3000’den fazla sunucunun muazzam bir seçimiyle her zaman hızlı bir bağlantı bulabilirsiniz ve VPN ağları torrent dostudur.

ExpressVPN’i seçerseniz, kullanıcı dostu uygulamaları Android, iPhone, Windows ve OS x’te çalıştığından, hangi işletim sistemini yüklediğiniz konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Anlaşmayı tatlandırmak için, bağlantımızı kullanarak ExpressVPN ile bir yıllık plana kaydolursanız, 3 aylık ücretsiz bir fırsat elde edebilirsiniz..

CyberGhost

Yazılımlarının kullanıcı dostu olmasına güçlü bir şekilde tanınan tanınmış bir VPN sağlayıcısı olan CyberGhost, Romanya ve Almanya dışında faaliyet gösteriyor ve 15 milyondan fazla insandan oluşan geniş bir kullanıcı tabanına sahip.

Sivil hakların, özgür bir toplumun ve sansürsüz internetin hevesli destekçileri ve destekleyicileri olarak CyberGhost ekibi, tüketicilerin interneti özgürce ve anonim olarak kullanmalarına odaklanmaktadır. Yazılımları iyi şifrelenmiş, kullanıcı dostu ve hızlıdır. Abonelik paketleri ucuzdur ve tamamen memnun değilseniz kapsamlı bir para iade garantisi sunarlar.

Son düşünceler

Kısaca vatandaşlarının internete ücretsiz erişimine izin vermesine rağmen, Mısır hükümeti ve özellikle el-Sisi yönetimi, ifade özgürlüğü, basın hakları ve Mısır’da ifade özgürlüğü konusunda sert bir baskıya maruz kaldı..

Bu baskı, hükümetin internete erişimini izlemek, sansürlemek ve bazen de internete erişimi tamamen kapatmak için devlete ait altyapıyı kullanarak, internetin önemli sansürüne de yayıldı. Bölgedeki birçok ülkede olduğu gibi, Mısır’ı ziyaret ederken internete ücretsiz ve izlenmeyen erişim sağlamanın tek yolu bağlantınızı şifrelemek için bir VPN kullanmaktır.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me